Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

Franki69

Hudební životopis o začátcích a vzestupu jednoho z nejikoničtějších muzikantů minulého století. Základní informace tam jsou, muziky je v něm plno a že to není dokudrama není důležité. Film je neskutečně živelný, stejně jako rythm´n´blues, který bohem políbený Ray od 50.let nejdřív v zakouřených pajzlech amerického venkova, a jak se jeho sláva šířila, tak nakonec po celém světě na těch nejprestižnějších pódiích, vykřesával z černobílých klapek. V hlavní roli doslova září Jamie Foxx, Oscara za tuhle roli dostal naprosto oprávněně, chvílemi jsem mu věřil, že do něj vstoupil duch černého pianisty, o kterém to celé je. Dávám 90% a film, ačkoliv jsem ho neviděl poprvé, jsem rozhodně neviděl naposledy. ()

Dvorik

Famózní Jamie Foxx, zasloužený Oskar za hlavní roli v těžké konkurenci Capria (Letec) a Eastwooda (Million dollar baby). ()

PanPyzamo

Jen tak jsem se poflakoval a sledoval TV, když v tu chvíli začal snímek jménem Ray z roku 2004. Film mě zaujal a tak jsem sledoval dál. Sledoval a sledoval, až jsem nakonec zhlédl celý film a musím říci, že to byl absolutní zážitek. Miluju temné příběhy ve filmech a tenhle byl snad nejtemnější, co jsem kdy viděl. Vynikající hudba a hlavně vynikající herecký výkon Jamieho Foxxe, který zde ztvárnil samotného Raye. Film se vám nejspíš bude o to více líbit, pokud jste jeho fanda nebo prostě máte rádi starší hudbu obecně. Já nejsem nějaký fanda Raye Charlese a i přes to se mi film velice líbil a byl za mě vynikající. 10/10 ()

Kozlowski8

Krásný průvodce životem legendárního zpěváka a hudebníka - od jeho dětství, poznamenaného tragickou smrtí mladšího bratra a Rayovu postupnou ztrátu zraku, přes pozvolné prosazování se do povědomí posluchačů a hudebních společností, až po vrchol jeho slávy. Jeho cesta ke slávě byla ale plná překážek, kterým byl vystaven kvůli svému zdravotnímu handicapu, kvůli barvě kůže a také závislostí na kokainu a mnoha manželskými krizemi. Úžasný herecký výkon Jamieho Foxxe, mnoho muziky, mnoho emocí. Skvělý zážitek. 80 %. ()

brasek

Ray Charles a Sedem španielskych anjelov. Tešil som sa na životopisný film. Po pravde ma príbeh dosť skoro prestal baviť, pre mňa je nezáživne vyrozprávaný. ()

PTuranyi

Výborný životopisný film Raya Charlesa zameraný hlavne na jeho súkromný život a vystúpenia. Bezchybné prevedenie a výborné herecké výkony. ()

Gazzy

perfektni hudba zvedá film hodne vysoko, ale jde prece jen o film tak dat 5 nejde. Ty dostanou az nejvetsi pecky co si sezenu, myslim ze nejen ja, a za to Rayovi patri nejvetsi dik!! ()

Okocha

Mám rád Raye Charlese, obdivuju výkon Jamieho Foxxe a režisérovi také není co vytknout, stejně dávám jenom za 3. Prostě mě životní osud a osobnost černošské hudební legendy z tohoto filmu nijak neoslovily. Já osobně bych film přiřadil k tomu typu, co stačí vidět jednou a podruhé vás už k němu nic netáhne. ()

zager

jamie fox se mi libi cindal vic. ale kdyz tento film srovnam s Alim, ktereho jsem videl pred nedavnem, tak ALI vitezi... ()

Wild_cz

Ray Charles, bezpochyby jedna z největších postav Jazzu, blues a amerického životního stylu minulého století. Rayovu hudbu jsem měl rád ješte dlouho před tímto filmem, ale po shlédnutí, pokaždé když si pustím jeho CD nebo slyším jeho melodie v radiu, reklamě a podobné komeriční instituci, tak vidím jeho kývající se postavu u klavíru a jeho cerné oční obroučky. Za toto děkuji hlavně Jamiemu Foxxovi, který za tuto roli naprosto po právu dostal Oskara. Podle mne je to skvěle ztvárnění osudu už sice nežijící, ale pro mne nesmrtelné legendy. 90 % ()

dejvyd

tak dokážu říct, dokázal bych na to kouknout ještě jednou a dostalo by mě to stejně ..... fakt pěkný film ()

tarzan

Nemyslel jsem že film o muzikantovy mě tak dostane, protože bych řek že mám "absolutní hluch". O to víc ho oceňuju ()

Fill16

Od tohoto filmu jsem nic neočekával a vlastně jsem chodil kolem něho neustále obloukem do té doby, než jsem na něj nakonec narazil. Inu, proto mé hodnocení berte takové, jaké je. Co se týče hlavní postavy - je zde přesně vidět souznění duší herce a geniálního hudebníka - přesně tak, jako jsme mohli vidět u Vala Kilmera v Stoneových The Doors. Proto pro Jamieho je oscarová soška zcela oprávněná. Film jako takový je skvěle odvedená práce, včetně geniální hudby, ze které běží mráz po zádech dosud. Scény, kdy se Ray zbavoval drogové závislosti (hovorově řečeno - prostě měl "absťák") byly velmi sugestivní. A dovolím si zde veřejně argumentovat jednu věc - je to opět jeden z mála filmů, který mě přes svou dlouhou stopáž nenudil ani jednu minutu. Když si tak pročítám ostatní komentáře, jsem asi z toho houfu vyjímek. Nicméně, takovou poctu si Pan Ray Charles určitě zasloužil. Díky tomuto filmu jej (možná) budou znát a (možná) i obdivovat další a další generace. ()

MyFairLady

Vyborna hudba, vyborny herecky vykon, ale tak v polovici som uz chcela, aby bol koniec, pretoze ma to nebavilo, navyse sa mi miestami Ray znechucoval a bolo mi jedno, co sa stane dalej. Iba fakt, ze Ray Charles bol vynikajuci hudobnik a jeho hudba sa aj vo filme prijemne pocuvala, ma udrzal pri filme do konca ()

Rococo

Tento film mě zaujal hlavně díky písničkám, které Ray hrával. Také se mi líbilo celkové zpracování filmu. Zatím je to jeden z nejlepších životopisných filmů co jsem kdy viděl. ()

Adams

Scénář k tomuto filmu psal sám život a tudíž není dle mě na místě stěžovat si na slabou akčnost, či jak sem pochopil z jiných komentářů. Foxx hraje naprosto skvěle, rekonstrukce vztahů a jednotlivých dějů je výborná, i když jsem samozřejmě u ničeho v reálu nebyl. K notebooku jsem jsem si vzal sluchátka, abych lépe slyšel výborný zvuk. Film se může zdát být dlouhý, ale v tomto filmovém dokumentu o hudebníkovi se musí hrát hudba a bez poslechu spousty skladeb by to nešlo. Režie také skvělá. Film jsem viděl až pět let po jeho natočení a jako bluesového nadšence mě nadchl. Ráno si v autě pěkně osolím B.B.Kinga. ()

Petro

Fajn natočené, dobře se na to dívá, poučné, pěkná muzika. Fakt. Celkový pocit? Bezproblémový život hudební legendy, americký sen, idylický konec, kdy se vše v dobré obrátí. O posledních čtyricetiletech života pouze titulky. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix