Legendární americký zpěvák a klavírista Ray Charles proslul jako geniální hudebník, který dokázal do svého revolučního hudebního stylu začlenit gospel, country, jazz i orchestrální melodie. Americký hudební časopis Rolling Stone zařadil Raye Charlese na druhé místo v žebříčku sta nejlepších zpěváků všech dob. Jeho životní příběh plný dramatických vzestupů a pádů zachytil ve filmu v roce 2004 režisér Taylor Hackford, jemuž se podařilo postihnout zpěvákovu komplikovanou osobnost. V hlavní roli jedinečného Raye Charlese se představil Jamie Foxx, který za svůj životní herecký výkon získal Zlatý glóbus i Oscara. Snímek přináší Charlesův celistvý portrét, který mapuje všechny významné momenty jeho hudební kariéry i osobního života. V dětství nejprve tragicky přišel o svého mladšího bratra a krátce na to úplně oslepl. Následně nalezl smysl svého života v hudbě, ale dlouho se musel vyrovnávat se svými vnitřními démony a mimo jiné propadl závislosti na heroinu. V 60. letech odmítal hrát před segregovaným publikem, čímž vydatně přispěl ke změně lidské kultury ve Spojených státech. V roce 1979 se dočkal veřejné omluvy od domovského státu Georgie a jeho verze písně Georgia on my Mind se stala oficiální státní hymnou. (Česká televize)

Vejrrr

Tak asi tak si představuji výborný biografiký film významného hudebníka... Vzestup a pád Raye Charlese natočený se vší poctou... Tento jazzman měl skutečně bohatý život, což filmu dost pomohlo a bylo to cítit ve faktu, že film nemá hluchá místa a pere to do nás dlouho přes dvě hodiny čistýho času... Co do podobnosti se dá Ray srovnat s "Walk the Line" o Johnu Cashovi ... a vítězem tohoto minisouboje ses stáááváááááá .................. Ray! .. Sorry Johny ;) ()

Shogin

Překrásný snímek o životě jednoho z nejlepších bluesových klavíristů, který kdy žil. Taylor Hackford udělal biografický příběh Raye Charlese přesně podle mých představ. Jamieu Foxxxovi se klaním, lepší stvárnění snad ani být nemohlo. 5* ()

Wenca888

Precizně hrajícího Jamieho Foxxe by si člověk z fleku spletl s originálem Rayem Charlesem, ale to je tak jediné, co si z tohohle filmu budu pamatovat. Byl to prostě suchý životopis jedné hudební legendy. Do filmu jsem šel s tím, že mě stoprocentně nebude bavit a proto ani nejsem zklamaný:D ()

Padavan

Ray Charles - hudební génius. Jeho životopisný příběh, skvěle natočil Taylor Hackford a životní roli si zde zahrál Jamie Foxx. Hodnocení - 100 % (v anglickém znění) ()

sona123

Na napsání byť jen komentáře k takovému flmu je potřeba se pořádně nadechnout, udělat si na to opravdu vhodnou chvilku a rozjímat...Jak píše golfista, taky se mi do toho nechtělo (příběh o životě černošského hudebníka, který dělal hudbu, kterou moc nemusím). A bylo mi jasné, že se na něj nemůžu dívat jen tak (něco pro oddych). Prostě film pro náročného diváka a ještě k tomu fajnšmekra a fanouška. Ale když se to všechno nakonec sešlo a povedlo, moc jsem si to užila a dokonce i ta hudba mě chytla! Je zbytečné psát, čím mě to vzalo, protože o tom asi tady píší všichni - famózní výkon hlavního protagonisty, velmi dobře napsaný scénář (prolínání minulosti a současnosti zde mělo smysl a bylo provedeno s extrémním citem a smyslem pro detail), překrásné záběry kamery a opravdovost, s jakou se tvůrci snaží diváka seznámit s tím, kdo to Ray Charles byl. Velmi povedené! ()

LBsmoke

na 5* to možná úplně není pokud bych chtěl být spravedlivý.. ale v té době kdy sem film viděl sem měl zrovna Raye hodně naposlouchaného, takže mi to sedlo.. a hlavně Foxx a kamera ()

alenka

co se hodnoceni tyce, zazivam velike dilema - ray je mimoradne zajimava osobnost, a perfektne zahrana foxxem, nicmene 152 minut je sakra hodne, a neustale hudebni vycpavky to rozhodne nezpestruji. neodkazu si moc predstavit, jak raye natocit lip, ale co vim urcite, razantnejsi zkraceni by mu urcite prospelo. zase tka moc sme se toho za tu dlouhatanskou dobu nedozvedeli. ()

Emzet

Raye nejen respektuju, ale mám i docela rád, Jamie Foxx předvádí zcela špičkový výkon, ale... ale jako celek je Ray příliš dlouhý a příliš rozplizlý, a i přes své kvality nedokáže udržet pozornost tolik jako o rok pozdější, velice podobné, méně originální, ale propracovanější a mému srdci bližší Walk the Line. ()

Gore

Film je natočen dost rutinérsky a působí dost uměle. Vyprávění tohoto životopisu mi připadalo jak stará deska, furt se tam určitý momenty opakovali a dost nudili. Člověk pak už jen čekal, kdy zas Ray napíše novej song, zahrál ho, přihodili pár střípků ze soukromí nebo zákulisí a furt dokola. Nic, co by vyčuhovalo ze zaběhnutých kolejí. Foxx se roli Raye nabifloval s přesností, ale otázkou je, co předvede dál. ()

RomanHyde

Životopisné snímky mám rád, zvláště když jde o muzikanty. Ray mne překvapil a dokonce uchvátil. Herecký výkon snad ani nelze komentovat, Jamie Foxx se pro Raye prostě narodil a v podstatě po téměř celou stopáž (152 minut), výjma střípků z dětství, neslezl z plátna a celý film náramně a s přehledem utáhnul. Oscar jednoznačně zasloužený. Jak píši výše i přes né zrovna krátkou stopáž mi film utekl velmi rychle a jelikož jsem z života Raye Charlese nevěděl skoro nic, byl jsem rád, že mne s touto jedinečnou osobností seznámil. Výborný film (a muzika samozřejmě také) ()

bufanda8

Nejdříve jsem měla několik ALE... ale koneckonců žádný jiný film o Rayovi neznám a tohle byl celkem silný příběh. Ale neznám ten pravý takže doufám, že je to alespoň trochu podle něho. ()

Mr.Mick

Mne to príde ako keby producenti životopisov vyhľadávali hviezdy ktoré žili podľa šablóny kde musia byť drogy, nevera, úmrtie v rodine, rýchly útok na špicu hitparády a neskôr vzostup a pád. takto by sa dalo konkretizovať aj tento film. V prvej tretine som sa potešil kamere a pripravoval som sa na niečo iné ako obyčajný životopisný film no pokračovalo to strašne zdĺhavo a nudne až som rozmýšľal že film vypnem a pôjdem spať. Ako povedal sám Ray keď ukazoval synovi ako zistí farbu ponožiek keď je slepý "jednotka je čierna, dvojka hnedá a trojka modrá." Syn: "A kde je štvorka?" Ray: "Žiadna štvorka nieje." Prvá hviezdička je je kamera a farby, dvojka Jamie Foxx, trojka hudba a štvrtá nieje. ()

Strike

Výborná hudba a jeden kvalitní herecký výkon výtečný film neudělají. Hlavním problémem je opravdu přestřelená stopáž, která z filmu dělá poměrně velkou nudu. Nominaci na nejlepší film považuji za špatný vtip. 5/10 ()

j0nathan

Pěkný životopisný snímek. Filmu vytýkám pouze jeho délku(kratší, akčnější, lepší) a chybějící větší, srdcervoucí scénu. Ale Jamie Foxx zahrál Raye na jedničku. ()

Eva_D666

Doznívají poslední tóny "Georgia on my mind" a tím je dokonale podtrhnuta celá Rayova kariéra. Ty nejgeniálnější hudební hvězdy si vždycky musely projít těžkou životní cestou aby svojí hudbou dělaly svět hezčím ... A právě proto Rayovu hudbu tolik zbožňuju. ()

Spiizy

Vždy u filmů věnující se nemocným, postiženým, drogově závislým, svým způsobem zvláštním hrdinům existuje nebezpečí , protože pokud se hlavní role zhostí exhibicionista, který nevnímá okolní prostředí a druhé, hrozí přehrávání. Poté nelze uvěřit grimasám, náladám hlavní postavy a protože se 90% filmů tohoto ražení točí kolem tohoto bodu, stojí celý snímek za nic. Pohyby Raye Charlese v dobách pokročilé drogové závislosti k tomuto "přehrávání" přímo pobízejí, avšak se zde tak neděje. Vše od Jamiho Foxxe je snadno uvěřitelné, přirozené a celé této přednosti sekundují atmosféra filmu a vedlejší postavy. Jediná výtka tak směřuje pouze k délce filmu, jelikož v některých pasážích děj ztrácí na gradaci a divák se tolik nekoncentruje, aby proplul dokonale k pocitům osobnosti Raye Charlese. 90 %. ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (více)

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

Jamie Foxx ukousne soupeři ucho

10.10.2009

Vysvětlujete si to správně, Foxx si chce zahrát v připravovaném dramatu o šampiónovi v těžké váze Mikeu Tysonovi. Tvrdí, že je to možná nejzajímavější biografie široko-daleko, protože za mediálním… (více)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (více)

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix