Monstrum

USA, (2022–2024), 9 h 53 min (Minutáž: 45–63 min)

Evan Peters, Richard Jenkins, Niecy Nash, Michael Learned, Molly Ringwald, Karen Malina White, Penelope Ann Miller, David Barrera, Shaun Brown (více)

Série(2) / Epizody(11)

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer (Evan Peters) za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? (Netflix)

hony23

Tento příběh masového vraha je chvílemi až k uzoufání rozvleklý, každá z epizod klidně mohla mít poloviční stopáž. Je to velká škoda a promarněná šance, protože postava Dahmera byla jinak skvěle zahraná a tvůrcise ho ukázali jako mimořádně slizkého parchanta. ()

Modular

Dobře, tohle jsem nečekal. Původně jsem tento seriál zapnul jenom kvůli čiré zvědavosti, proč je tento seriál tak populární, a přiznávám, taky kvůli menší naději v nějaké to kulturní obohacení v oblasti sériových vrahů, jako tomu bylo kupříkladu u snímku Zlo s lidskou tváří. Nečekal jsem nic překvapivě dobrého, Netflix mě v posledních pár měsících dost zklamal, tak jsem se nechtěl nijak zvlášť nadchnout. Ale to byla chyba. Už první díl je silné kafé a přivede vás svou temnou a hustou atmosférou přesně do té nálady, ve které musíte být. I když je seriál v dosti zajímavém časovém rozpoložení (polo chronologický a retrospektivní styl vyprávění příběhu), tak vás naplno pohltí a téměř dozajista se v ději neztratíte. S vrahem nebudete soucítit, ale ani ho nenávidět. Politická korektností? No, vzhledem k realitě se tu toho nedalo moc pokazit, takže i s politickou korektností se jedná o jednu z lepších interpretací reálných událostí a situací. Ale není to dokument. A s tím byste měli i počítat. Seriál není dělaný 100% přesně a spousta událostí se odehrála trochu jinak, ale stejnak si seriál snaží udržet časovou osu a situace v faktograficky přesné úrovni. Abychom se ale vrátili k atmosféře. OST je perfektní a udržuje atmosféru hutnou. Herecké obsazení je trefné a herci se evidentně velmi snaží. Nakonec bych jenom rád zmínil český dabing, který je u tohoto seriálu až neuvěřitelně dobrý, i když by se mnou někteří odpůrci dabingu nesouhlasili. Tak jako tak se jedná o velmi povedený snímek a doporučil bych ho všem lidem, co by si chtěli historii Jeffreyho Dahmera nějak přiblížit. ()

Pepi74

Proč se dívat deset hodin na tento seriál : 1. Jste homosexuál a nevíte jak na diskošce oslovit potenciálního partnera. 2. Jste homosexuál a máte obavy aby vám někdo něco nehodil do whisky s kolou. 3. Jste heterosexuál a nevíte jak to na takových diskoškách chodí a kdo tam čím kroutí. 4. Jste potencionální kanibal a nevíte jak se tvářit, když požijete lidské maso či krev. a konečně za 5. od války Severu proti Jihu se v Americe nic nezměnilo.  Já prostě nechápu, co vedlo tvůrce k domněnce, že tato stvůra si zaslouží deset hodinových dílů??!! Rozumím, že na Edisona by se nikdo deset hodin nedíval ale tady je to zabíjení času a já se modlil ať už to skončí. Nezajímavý rozvleklý seriál o chlápkovi který si to nezasloužil. Jedna hvězda za to, že hlavní postava neslezla z obrazovky a evidentně si to užívala a druhá...vlastně ani nevím za co.... ()

Jonypony4CZ

Dlouho se mi nestalo, že bych u seriálu cítil tolik nepříjemných pocitů jako právě zde. Jeffrey je zobrazen až nepříjemně lidsky, jednotlivé oběti mají ve většině charakter, což vzhledem k neodvratitelnému osudu zahraje na emoce. Jednotlivé epizody umožňují nahlédnout do historie z různých úhlů, některé slabší, některé silnější. Evan Peters předvádí skvělý výkon v roli vyrovnaného psychopata. Seriál jsem ale přesto viděl dost rozkouskovaně, nechtělo se mi k němu tolik vracet (asi hlavně kvůli brutalitě) z toho důvodu -  3/5. ()

mich4l.b

Tak tohle byla jízda! Ehm, teda jízda asi není to pravé slovo. Jinak. Tohle byl teda úlet! Ultra úlet. Nicméně hlavní figura byla zahraná naprosto famózně! Tohle se vyrovnává Spaceymu politickému alter egu Frankovi Underwoodovi nebo postavě Jokera v podání H. Ledgera. Oskarový výkon. Ovšem i mimo tenhle ryze filmový atribut je všechno ostatní spojené s panem Jeffem nepochopitelné. Ve všech směrech! ()

david141474

Tohle bylo skvělý! Tenhle seriál stojí za vaše zhlédnutí. Co bych k tomu tak řekl? Za 1. Jeff Dahmer je zrůda a za 2. bylo to kvalitně zpracovaný a natočený. Hudba nic moc. Herci skvělý. Postavy také. Atmosféra skvělá. Každý díl je v něčem zajímavý a to není tak často u seriálů zvykem. Díl šestý, sedmý a osmý díl je nejlepší z celýho seriálu. Ale vyčnívá ten sedmý. Sedmý díl s podtitulem Kassandra je za mě z celý série ten nejlepší. Jinak je seriál ze začátku hrozně pomalej, ale s dalším dílem je to lepší a lepší a u posledních dvou epizod to zase klesne. 10/10 Skvělý seriál a herci si ty role užívaj. ()

Colomba666

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️Peters je topový Dahmer, psychopatické role mu sednou jak p*del na hrnec. Nestyděla bych se ho označit za nejlepšího herce, který kdy tohoto masového vraha ztvárnil. Skvělý a strhující výkon. ()

sh4ris

Zatím mám za sebou půlku a dílo hodnotím velmi kladně. První díl byl trochu risk, měl sice rychlý nástup dusivé atmosféry, každým dalším záběrem však nebylo jisté, jakým způsobem bude příběh uchopen. Přiznám se, že nejsem na krvavé scény a bála jsem se, jak moc budou chtít tvůrci ukázat Dahmerovo jednání. Ten, kdo o něm párkrát četl a ví, co dělal, při představě jeho zfilmovaných činů dost možná na sucho polknul. Naštěstí je seriál spíše pohledem do jeho duše, historie a formování jeho odporné osobnosti. Peters klasicky skvělý, uvěřitelný a propracovaný výkon. ()

Honzich

Letošní seriálový vrchol! Trochu sem se bal aby seriál nebyl jen bezpáteřní směsice krvavých záběrů a vražd ale Ryan Murphy se toho uchopil naprosto skvěle a naserviroval nám pohled do Dahmerovi duše. Evan Peters si to neskutečně užívá a ostatní hlavní postavy jakbysmet. ()

magero

Ooooo shit, tak toto je naloz ako hovado. Velmi dobre spracovane, aj ked sa priznam ze mi bolo trochu divne pri niektorych zaberoch. ()

Thalin

O případu J. Dahmera jsem četla, i viděla nějaké videa na youtube, takže jsem trošku představu měla. Seriálové zpracování tomu ale dodalo docela jiný rozměr. Hlavně díky Evanovi, který roli zvládl skvěle. Prkenný a podivně mluvící Jeff působil sám o sobě zvláštně a lehce znepokojivě. Co teprve, když se všichni dozví, co za zvěrstva páchal. Místy se to ale trošku táhlo. Některým obětem byl věnovaný veliký (možná až zbytečně) prostor a u jiných se jen mihnou tváře na dokladech. Ale jinak nemám moc co jiného vytknout a zpracování bylo skvělé. ()

Betusss

Ve výsledku hodnotím kladně, ALE celé je to příliš dlouhé, např. pasáže, kde se nájemníci a pozůstalí následně vyrovnávají se situací mi přišly nezajímavé a zbytečné, stejně jako díl s hluchým Tonym (rozhovory s rodinou a kamarády), atd.. A dost mě obtěžoval český dabing Jefferyho. ()

baron156

Od Murphyho lze očekávat hodně věcí. Skvělý výlet do hlavy Jeffreyho Dahmera. A Evan Peters? To byl výkon! Hlavní kandidát na televizní ceny. Za zmínku stojí i herci "vedlejších" rolí. Nevadila mi ani celková délka seriálu a zakončení. Murphy a Brennan nám naservírovali, aspoň pro mě, jeden z nejlepších seriálů roku. ()

NikiVai

Když pominu náhled do života Jeffreyho, tak jsem moc ráda, že tento seriál dal i trochu prostoru obětem, včetně oběti, která přežila, sousedky. To jsou ti, na které bychom neměli nikdy zapomenout, ne na jedno vyšinuté monstrum. A zajímavé bylo i zpracování postavy otce. Fakt povedené. A herecké výkony špička. ()

Agnostik

Vzpomínám si jak tehdy proběhla i zmínka ohledně procesu Jeffreyho Dahmera v naší tehdejší TV.Později se mi dostala do rukou i kniha Dona Davise ,,Kanibal z Milwaukee´´O to víc sem byl zvědav jak se NETFLIXU povede zfilmovat tento příběh hrůzy.Nemohu posoudit jak moc se tvůrci snažili držet faktů,ale dle toho co jsem sám o případu kdy přečetl a zhruba věděl,tak mohu říci že se seriálové zpracování velmi povedlo.Syrové,plíživé a velmi poutavě natočené šílenství. ()

BruceTichac

Seriál, který rozhodně stojí za shlédnutí. Jen bych ho malinko žánrově upravil na - sociálně kriminální drama. Velice zajímavý námět, perfektní herecké výkony, ale k té páté hvězdičce ještě něco malinko chybí…. ()

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

30.03.2023

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (více)

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

12.10.2022

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

Jeffrey Dahmer ovládl Netflix

09.10.2022

Před necelými třemi týdny na největší streamovací službě vyšla nová minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Její titulní postava, pro niž se označení „zloduch“ zdá jako zcela nedostačující,… (více)