• slovenský

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1973, 124 min

Sanfranciská spodina má utrum. Božský Harry došel k závěru, že počet zlotřilých negrů, kteří se mu minulém díle připletli pod největší kanón v galaxii, je zoufale nedostačující a rozhodl se tento nepříjemný restík napravit. Grázlové se rozprskávají po zdech jak na běžícím pásu a hlášky proceděné z Harryho legendárního úšklebku je svrhávají do vod absolutního ponížení. A co víc, jeho vztah k něžnějšímu pohlaví se omezuje na prcání asiatek, což je v sérii věc nevídáná, ale především frajeřina všech frajeřin. První díl se pyšnil odpudivým psychopatem, kterému by jeden nejradši navlekl papežský hábit a zavřel do psího útulku, ale buďme upřímní, jakkoli je tato postava působivá a kvalitně zahraná, jednomu grázlovi se setsakramentsky těžko chcípá a celá organizace pokřivených fízlů s Dexterovskými móresy ho na poli zábavnosti hravě strčí do kapsy. Magnum Force je nahláškovanější, akčnější a mnohem konzistentnější než první Dirty Harry, a zároveň i nejlepší díl série, čert vem, že bylo Harryho morální cítění povýšeno na Batman level.(1.8.2012)

Můj komentář k prvnímu dílu (silné čtyři hvězdičky) končil slovy "Laťka byla nastavena poměrně vysoko, uvidíme, jestli ji dokázaly udržet i následující díly." Druhý díl laťku nejen udržel, dokonce ji překonal. Magnum Force je nejen delší a akčnější, ale hlavně je tu Harry ještě víc cool (normálně toho slovo nepoužívám, ale ve spojení s touhle postavou nemohu jinak). Někteří tu píší, že je oproti prvnímu dílu méně drsný. To si já osobně nemyslím. Už jen to neustálé žvýkání, které v prvním dílu nebylo, mu dodává tu správnou vizáž tvrďáka. Atmosféra a hudba jsou super, tak jako v minulém díle. Jak je možné, že mi tahle série tak dlouho unikala? Tohle je totiž přesně můj šálek čaje! Mimochodem, Suzanne Somers (Carol z Kroku za krokem) hrála tu svlečenou holku v bazénu :)(23.7.2010)

Triviálna kriminálka zabalená do skutočne pútavého hávu s dlhými kotletami, zvonkami štěstí a leteckými Raybenami. Calahan je spávne rovný, fízli kriváci ako lusk a mrtvolami sa nešetrí. Typ filmu, z ktorého asi nikdy nevyrastiem. P.S. Finálnu nahánačku si môžete okúsiť v GTA: San Andreas v meste San Fiero, ktoré je so svojimi scenériami (želzica, doky, vysoké ulice, loď) skoro presnou kópiou skorumpovaného San Francisca. Palec hore.(9.2.2007)

Stejně jako Dirty Harry plyne Magnum Force zlehka jako voda, ve šlépějích Callahana se dostaneme do zajímavých situací a bla bla bla... Samozřejmě slušná řežba, překvapivě ani ne tak od Clinta, ten tu je mnohem střídmější než v prvním díle. Na druhou stranu trochu mi to vadilo, když byl nekompromisní dršňák (tady je taky, ale menší) tak se mi líbil víc. Děj filmu není nijak složitý, lehce napínavý sice je, ale pár chybek nebo pro mě nepochopitelných věcí by se tam našlo (hlavně proč neodpráskly Harryho už v jeho garáži). Celkově myslím že to je víc než důstojné pokračovaní, možná i překonávající první díl(i když Scorpio byl solidní úchyl), ale přesto to na 5* není. Jsem zvědavý na další.(25.4.2010)

Nejlepší Calahanovský opus - a nejen proto, že scénář napsali Milius s Ciminem. Fakt výborný film sám o sobě a v perspektivě celé série naprosto jednoznačně. Ačkoli je to ideologicky ještě o něco problematičtější, protože polemika nad právem samozvané domobrany tu funguje jen jako zástěrka pro jinak bezuzdné přesvědčení o platnosti "práva zbraně". Snad i proto zůstává jediným skutečně platným snímkem, odpovídajícím na tuhle paranoiu amerických 70. let, Scorseseho Taxikář. Filmy jako Magnum Force k ní totiž jen přispívaly...(12.8.2007)

• - Jediný film s drsným Harrym, který nezačíná záběry na scenérie San Francisca. (facojurka)

• - Drsný Harry v tomto filmu zabije 30 lidí - nejvíce ze všech pěti filmů. (facojurka)

• - Eastwood se nechal slyšet, že nemá v lásce pokračování filmů, ale když si přečetl scénář, byl nadšen. Nakonec natočil ještě další tři pokračování o Drsném Harrym. (ClintEastwood)