• slovenský

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 1973, 124 min

Z Drsného Harryho se stal Sympaťák Harry, který vám tentokrát neprostřelí kulkou hlavu jen proto, že zrovna není váš šťastný den. Oproti prvnímu dílu přibylo mrtvých, Harry si našel přítelkyni a děti mu radostně skáčou kolem krku a přejou dobrou noc. Pro mě osobně o něco málo lepší než první díl. Trošku mi sice chyběl ten extra mega drsný proslov ve stylu: "Vypálil jsem šest kulek, nebo jenom pět?", na druhou stranu se ženám roztávajícím při pouhém Clintově pohledu vůbec nedivím :-)(22.5.2009)

Sanfranciská spodina má utrum. Božský Harry došel k závěru, že počet zlotřilých negrů, kteří se mu minulém díle připletli pod největší kanón v galaxii, je zoufale nedostačující a rozhodl se tento nepříjemný restík napravit. Grázlové se rozprskávají po zdech jak na běžícím pásu a hlášky proceděné z Harryho legendárního úšklebku je svrhávají do vod absolutního ponížení. A co víc, jeho vztah k něžnějšímu pohlaví se omezuje na prcání asiatek, což je v sérii věc nevídáná, ale především frajeřina všech frajeřin. První díl se pyšnil odpudivým psychopatem, kterému by jeden nejradši navlekl papežský hábit a zavřel do psího útulku, ale buďme upřímní, jakkoli je tato postava působivá a kvalitně zahraná, jednomu grázlovi se setsakramentsky těžko chcípá a celá organizace pokřivených fízlů s Dexterovskými móresy ho na poli zábavnosti hravě strčí do kapsy. Magnum Force je nahláškovanější, akčnější a mnohem konzistentnější než první Dirty Harry, a zároveň i nejlepší díl série, čert vem, že bylo Harryho morální cítění povýšeno na Batman level.(1.8.2012)

Stejně jako Dirty Harry plyne Magnum Force zlehka jako voda, ve šlépějích Callahana se dostaneme do zajímavých situací a bla bla bla... Samozřejmě slušná řežba, překvapivě ani ne tak od Clinta, ten tu je mnohem střídmější než v prvním díle. Na druhou stranu trochu mi to vadilo, když byl nekompromisní dršňák (tady je taky, ale menší) tak se mi líbil víc. Děj filmu není nijak složitý, lehce napínavý sice je, ale pár chybek nebo pro mě nepochopitelných věcí by se tam našlo (hlavně proč neodpráskly Harryho už v jeho garáži). Celkově myslím že to je víc než důstojné pokračovaní, možná i překonávající první díl(i když Scorpio byl solidní úchyl), ale přesto to na 5* není. Jsem zvědavý na další.(25.4.2010)

Svět šerifů San Francisca se v prach řítí, Clint chce vědět, zda se neocitne v... síti zlého lotra, to je myslím otázka dobrá, a zdali proto nejlepší není, udělat čistku v sortě policejní. Téma uniformovaného gangu samospasitelů bylo už ve filmu zpracováno různě: dobře, špatně i výborně. Šampionem v poslední kategorii je Magnum Force, kde se funkce inkvizitora ujímá Harry se svým kanónem a pevným přesvědčením, že na střílení není nic špatného, když jsou zastřeleni správní lidé. Druhý díl je lepší než první, to nemohu říct, protože se drží na stejné úrovni, tedy na špici. Třeba scéna, ve které se Harry projede na kapotě mafiánského auta, nemá chybu. Je jen škoda, že další Callahanovy příběhy byly spíš klopýtáním, než jízdou. Člověk má holt znát meze svých možností.(16.9.2013)

Je zajímavé sledovat jak postava inspektora Callahana mentálně otočila o 180 stupňů. Zatímco v předchozím díle neváhal přistoupit k těm nejtvrdším opatřením, zde se z něj stává rigidní obhájce práva. Na druhou stranu ale Harry oddělá koho může. Film tak působí nekonzistentně , ale i tak je Magnum Force solidní zábava, plná typicky sedmdesátkové akce, ještě víc sedmdesátkové hudby, módy, ale hlavě dirty Clinta.(19.9.2011)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském San Francisku. (reich)

• - David Soul, hrající jednoho z vraždících policistů, byl díky této roli angažován do role Kena Hutchinsona v seriálu Starsky a Hutch (od r. 1975). (Martensson35)

• - Eastwood se nechal slyšet, že nemá v lásce pokračování filmů, ale když si přečetl scénář, byl nadšen. Nakonec natočil ještě další tři pokračování o Drsném Harrym. (ClintEastwood)