S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

Pavelos

Parádní přehlídka německých a britských dvouplošníků v leteckých soubojích..Mladická nerozvážnost a vysoké ambice nikdy nemohou přinést nic dobrého.. Bohužel většina z nich nestihla ani dospět.. Výborný herecký výkon odvedl Malcolm McDowell.. ()

majec4

Naozaj zazitkova vec. Tie letecke suboje si musi uzit kazdy. Fakt super natocene. Musim sa priznat, ze na tomto filme sa mi pacilo asi prakticky vsetko. Vdaka za CT2 :-) ()

Akana

Filmů z tohoto prostředí - letecké boje za 1.světové války - asi není mnoho, já aspoň zatím neviděl žádný. Potěšitelná je absence hrdinského patosu tolik typického i pro ty nejlepší americké válečné filmy. Život letců je podávaný bez růžových brýlí se všemi absurdnostmi ("padáky letce znervózňují"), úzkostmi i radostmi. Bojové scény jsou působivě natočené. Pro Malcolma McDowella je to jedna z posledních "prvoligových" rolí a zhostil se jí na výbornou. ()

parabellum

Velmi povedený filmek z 1. světové války. Na dobu vzniku krásně povedené letecké souboje z doby která se bohužel moc nenatáčí. ()

Biopler

Typický priemerný film. Má to veľmi slušné letecké zábery, ale príbeh, ktorý nedokáže naplno zaujať. A tak skúšali tvorcovia príbeh rozkúskovať do častí, ktorým dali názvy Day 1, Day 2,... Dá sa to pozrieť kvôli príjemnému Plummerovi či McDowellovi, ktorých však určite uvidíte lepšie hrať v iných filmoch. Najpríjemnejšie je však sledovať postavičku Crofta v podaní Petera Firtha, ktorého nadšenie a chuť pustiť sa do leteckých súbojov trvá počas celého filmu. ()

Agarwaen

Tak tohle je opravdu nářez..Asi můj nejmilejší válečný film vůbec. Krásně to popisuje zoufalost zákopové války, kde umírají tisíce lidí, aby se fronta posunula o jeden metr. Je to opravdu velmi dojemné, zároveň se tvůrcům podařilo vyhnout se zbytečnému sentimentu. Herecké obsazení je kapitola sama pro sebe. Ač herci v hlavních rolích zdaleka všichni nepatří do "první ligy" (to nemyslím jejich kvalitu, ale spíš proslavenost), podavájí do jednoho velmi přesvědčivé výkony, které diváka pomohou vtáhnout ještě hloub do děje.. Prostě nádhera ()

Petulka88

Válečné filmy mám rád, ale přece jen se raději držím při zemi, filmy o pilotech nijak zvlášť neprožívám. A Stíhači, na start! nejsou v tomhle ohledu vyjímkou.Musím objektivně přiznat, že na to, že jde o film z roku 1976, jsou vzdušné souboje naprosto fantastické! Bohužel jich je ve filmu velmi poskrovnu a to co se ve filmu odehrává mezi tím je docela nuda (obzvlášť scéna, kdy piloti zavítají do města, je neúnosně dlouhá). Pravda ale je, že kdyby nebylo báječných mužů na létajících strojích, moc filmů o 1. světové válce by nevzniklo. ()

markotter

Tenhle film jsem viděl bezmála před 40-ti lety a dodnes na něj vzpomínám na jako jeden z nejlepších válečných filmů vůbec. ()

Pulper

Libůstka pro milovníky dřevěných letadélek. Neskonalý obdiv všem, kdo v nich museli bojovat. Tahle sonda do života odsouzených na smrt, protože jinak se pilotům z První světové říkat nedá, ukázala v plném světle, jaké svinstvo válka je a je úplně jedno, na které straně stojíte. Nakonec jde stejně jen o dvě věci. Přežít a nezbláznit se. ()

karlee

Dobrá akce, tj. letecké souboje (přitom např. automobilové honičky nemám moc v oblibě), ale příběh mě moc neoslovil. Docela přísný je český dabing, konkrétně Míťa Masopust. ()

celticek

Podtitul jeden z nejlepších válečných filmů mi k tomu moc nesedí. Nebylo to zlé, triky jsou na tu dobu obstojné, ale nic exkluzivního. ()

milwaukee

Jeden z TOP filmů s leteckou tématikou. A co se týká první světové, tak asi úplně nejlepší. Démonický Malcolm, strašpytlík Simon a týden přeživší Peter. Letecké souboje vynikající a závěr filmu ukázal, jak je tahle válka bezvýchodná a zbytečná, ostatně jako každá válka. A jak někde zaznělo a přesně vystihuje situaci "není komu velet, všude samej skelet". ()

Advocate

Obrovský kontrast mezi nadšením poručíka Crofta, přicházejícím k letce, aby se i on stal "rytířem nebes" a hlubokým smutkem a fatalismem majora Greshama, který ví, jak to s přicházejícím nováčkem nakonec dopadne, stejně jako to, že jeho osudu nemůže zabránit. Je to až děsivá představa, jak se asi cítí člověk, který vídá stále nové tváře, dívá se jim do očí a ví, že většina z nich bude již brzy mrtvá. ()

Ernie_13

Letecke sceny boli naozaj dobre zvladnute a zaujimave, Malcolm McDowell bol vynikajuci, no to je tak vsetko co nadchlo....film ma skor sklamal. ()

mac000

Vynikající válečné drama, uvedené v soutěži na KVIFF roku 1976. Plejádá známých britských herců 70. let, věrné rekonstrukce historických vzdušných soubojů a dojímavý lidský příběh za osudem hlavního hrdiny. ()

petz1985

skvělý film o letcích, jež ví že podle statistických údajů jizbývájen pár dní, o maldých klcích, kteří mnohdy an nestihli dospět. Výborný výkon McDowella, jeho major Gresham je opravdu skvělý, jako veltel, který po několika bojových akcích nemá komu velet a jako náhradu dostane další zobáky, ketří ještě pomalu neumí ani přistávat natož bojovat... nehledě na to že v takovém žebřiňáku s křídlama bych se tak akorát proje po letišti ale rozhodně bych s tím nechtěl byt víc než metr nad zemí :-) ()

calculus

Poctivě natočený pohled na leteckou válku, která se tehdy už stala stejně neúprosnou, jako jatka na zemi. Film o lidech, kteří bojují s nepřítelem, stejně tak i s vlastním strachem. Žádní neprůstřelní borci, žádné obvyklé pindy a laciné výmysly. Závěr filmu podtrhuje kontinuitu příběhu. "Stíhači, na start!" je opravdu nenucená klasika tohoto žánru, na svou dobu i dobře řemeslně zvládnutá. Zaujme i pěkná přehlídka letadel v čele s britským tahounem S. E. 5. Jenom pro šťouraly, "esépětka" by potkala neměcký Fokker E III snad jenom tehdy, kdyby Fritze napadlo uspořádat letecký den s veterány, těžko by se ale nechala sestřelit:-) ()

jack_scott

Výborný snímek, jemuž k pěti hvězdičkám chybí jen historické nepřesnosti. Herecké výkony velmi dobré, Christopher Plummer vynikající. Závěr vynikající. Fakt výborný snímek. Za mě tedy 85% a velká spokojenost ()