V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

uhlajz

Tak to bylo solidní psycho. Měl jsem z toho stísněnej pocit jako bych to prožíval sám. Konec byl zajímavej, ale nejsem si úplně jist, že jsem to pochopil:-) ()

wer4

Pri tomto filme by som vôbec neriešila či mal jasnú pointu alebo nie, či prevládala forma nad obsahom alebo dokonca či vykráda iných režisérov. Proste to bol v globále vydarený kúsok, ktorý nenechá vaše mozgové bunky odpočívať v pokoji .. a ak už nič iné, tak by vás mohol dostať skvelý Ryan Gosling. ()

drederik

Každou minutou jsem se v tom ztrácel víc a víc, abych pak nakonci jen překvapeně a ohromeně zíral. Všechna čest šéfkuchaři. Protože při konzumaci téhle specialitky musíte občas přemejšlet, aby Vám to závěrečné sousto zachutnalo tak jako mě. ()

Teebo

Audiovizuální stránka je skutečně výborná, střih tatřka dokonalý. Herecký trojúhelník snad nemohl být vybrán lépe, zejména Gosling mi učaroval. Co se týká děje, po prvním shlédnutí jsem věděl úplný kulový. Pro stejné případy se nabízí brzká opakovaná projekce nebo můžu doporučit pustit si nejprve posledních cirka pět minut, zbystřit a pak shlédnout celý film od začátku. Škoda je, že pointa, která mohla celkový dojem vyhoupnout ještě o třídu výš, nakonec přinesla spíše mírné zklamání. Ale možná je chyba jen v mé vlastní interpretaci. 4/5 ()

uiu

Opravdu zvláštní film, který asi lépe pochopím až po druhém shlédnutí, i když si nejsem jistá, zda-li všechny kousky skládačky zapadnou, nebo jde filmu o to, aby schválně některé vůbec nezapadly. K ději se nedá skoro vůbec nic říct, aby člověk nenastiňoval zápletku, ono se to vlastně ze začátku tváří úplně jinak, než to nakonec dopadne. Názor na film záleží na divákovi, stejně tak myšlenka, kterou se snaží film vyjádřit. PS: Škoda, že český název filmu tak spoileruje :) ()

Thommie

Nějak jsem v tomhle filmu postrádal život. Všechno bylo jinak v pořádku, forma byla úchvatná, ale všechno jelo tak na 50% plynu. Čekal jsem víc. Nevím sice, čeho víc, ale zkrátka víc. ()

DonHUS

Vizuálně podmanivá psycho jízda, do šílenosti lynchovin má ale daleko. Celou dobu jsem napjatě dával pozor a snažil se přijít všemu na kloub. Nakonec to stejně dopadlo jinak, ale všechno do sebe hezky zapadlo díky podle mě poměrně prostému vysvětlení. Pro někoho možná bohužel, pro mě bohudík. 70% ()

MrMysterious

Tvorcom podobných snímkov patrí môj nekonečný obdiv, je to čosi fenomenálne. Uchopiť chorú časť ľudskej mysle a tak bravúrne pohltiť diváka do spleti obrazov, pri ktorých zabúdate na realitu a ste dokonale pohltení obrazom dokáže len málokto. Lynch je jeden z nich, týmto filmom sa to podarilo aj Forsterovi. Vo finále mi skoro vybehla slza. Bravó! (Uchopte obrazy a skladajte príbeh, dá sa s ním krásne pracovať a vyskladať) ()

Redi

Po druhém zkouknutí, až do sebe zapadnou všechny ozubené kolečka, to půjde hádám nahoru... pokud zapadnou. ()

venison

Film na mě působil jako absolutní chaos podaný bláznivým architektem.. Přiznám se, že jsem příběh absolutně nepochopila a mezi dějem a koncem jsem nenašla absolutně žádnou spojitost.. Pozitivum – přecházení jednoho obrazu v druhý a herecké obsazení.. Ale jinak? ()

LittleJohnny

Jsem z toho zmatený jak bludný Holanďan, ale film má jakési vnitřní napětí, které nutí diváka sledovat a nemrknout při tom okem... ()

Kerion

"Svět je jen iluze" říká jedna postava v tomto podivném filmu. Hrátky s myslí v jednom okamžiku života. Talentovaný Ryan Gosling podává interesantní herecký výkon, myslím že tento ješte stále mladý muž se může stát opravdu velkým hercem ()

Beatle

What the hell's? Ja ten film absolutne nechapu, mozna, kdyz ho uvidim tak po dvacate, tak ho konecne pochopim, ted ale musim rict, ze je to snimek, ktery ac nechapu, je pro me zatim nejlepsi ze serie tech, co mi "nikdy nedojdou".... ()

Moogwi

Docela solidní moták, vůbec nevím o co tam vlastně šlo, čekal jsem na konec filmu, že se konečně dozvím jak to vlastně bylo, ale díky konci to bylo ještě horší, a mám v tom pěkný zmatek :), Jak jsem si četl diskuze tak asi nejsem sám, co člověk to jiný názor, a mě nezbývá nic jiného než zvednout telefon a zavolat kámošovi Forsterovi a zeptat se ho, co to vlastně natočil :) a ještě jedna věc, Ewana McGregora mám rád, je to dost dobrej herec, ale když ho vidím tak se mi vždy vybaví trainspotting, a tahle role - psychiatra - mi na něho moc nesedla ... ()

zdenny

Zezačátku to vypadalo mysteriózně, což mám hodně rád. Pak to ale neustále žilo jen z toho, že jeden psychiatr měl na pohovce pacienta, který přes seriozní meteorologickou předpověď předpověděl: "musím už jít, než začne bouřka". Já vlastně ani nevím, jak to bylo dál, protože snové představy v rouše kamerových zkoušek mi vždy film totálně znechutí. Ale asi to žádná kvalita nebyla, protože jsem u toho i párkrát zdříml a probudil se u závěrečných titulků. Ano, to se mi stává u více filmů, ale na většinu z nich se pak podívám znovu. V tomto případě nemám zájem. Nelíbí se mi filmy, kde pořád někdo někam poletuje a žene se za něčím, co ani sám neví, co to je. ()

jolanek

Musim sa priznat , ze pre tento film mam slabost. Film Stay som cely cas pozerala s otvorenymi ustami a nevedela sa dockat rozuzlenia. A stale i po siestom zhliadnuti tohto filmu si stojim za svojim hodnotenim. proste psycho- thriller taky,aky ma byt. ()

MIGHTTREE

Jedním douškem jsem vypil celý tento mix jednoho z nejzajímavějších filmů na téma osud a lidská podstata. Na začátku máme krásný obraz, který je v průběhu filmu víc a víc rozmazaný až se zdá, že je všechno pouze jedna velká iluze a já jsem pouhý stín jiné alternativy. Nebo je vše úplně jinak? ()

Brain-D

Depresivní děj, který je nám předložen tak složitě, že by akorát David Lynch věděl odpověď. Hodně na filmu přidává kamera a její přepínání mezi scénámi, které opravdu špičkové. Herecké výkondy zde musím pochválit obzvlášť u Ryana Goslinga. Asi si příště k takovým složitým psychárnám budu psát poznámky a pak si to po filmu nějak vyluštím :) ()

Angelic-77

Hranice života aneb když se v mém oblíbeném filmovém žánru sejdou všichni moji oblíbení herci. "Lynchovina" oblečená do stylovějšího, modernějšího kabátu, navíc se skvělou hudbou a vizuálem. ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007