V prostoru mezi touhou a strachem, realitou a iluzí a životem a smrtí se rozkládá celý alternativní svět, který ožívá ve filmovém thrilleru Hranice života. Režisér filmů Ples příšer a Hledání Země Nezemě Marc Forster přivádí na stříbrné plátno příběh, který zachází pod práh všední reality a stahuje diváka do víru tajemné hry s identitami, sny a schématy lidské existence... Hranice života je napínavým příběhem o newyorském psychiatrovi Samu Fosterovi (Ewan McGregor) a jeho snaze zabránit uzavřenému a zvláštnímu mladému pacientovi Henrymu Lethemovi (Ryan Gosling) v uskutečnění sebevraždy, kterou si naplánoval na den svých 21. narozenin. Na pozadí tohoto příběhu se však odehrávají mnohem tajemnější a děsivější skutečnosti - Sam je postupně vtahován do Henryho života a posléze i do labyrintu jeho podvědomí. Zpočátku má tato skutečnost vliv pouze na vztah s jeho přítelkyní a bývalou pacientkou Lilou (Naomi Watts), ale brzy se začne hroutit i Samovo přísně racionální vnímání reality. Sam, který se náhle místo na Manhattanu ocitá v divoce se měnící snové krajině a setkává se se stále bizarnějšími věcmi, přestává rozlišovat, co je skutečnost a co se odehrává pouze v jeho hlavě... Kdo je Henry Lethem a proč se mu tak daří tříštit Samovu realitu? Zatímco napětí dosahuje maxima a příběh spěje ke svému vyvrcholení na Brooklynském mostě, musí Sam najít odpovědi na otázky o vnímání reality, stavu svého vědomí, odpuštění a posledních okamžicích vykoupení. Brzy se totiž ukáže, že to, co se děje mezi ním a Henrym, se neodehrává v tomto světě, ale na pomezí života a smrti. Na místě, kde nikdo nemůže zůstat příliš dlouho... "Tento příběh pojednává o věcech, které mě velice zajímají, zejména pak způsob fungování vnímání a identity. Myslím si, že v současné době je to více než relevantní téma - žijeme ve světě, v němž jsme obklopeni vlivem médií a mnoha různými verzemi reality, přičemž způsob vnímání se stal ve velké míře součástí toho, kým jsme a co víme nebo nevíme", říká Forster, který viděl film jako příležitost položit provokativní otázky, týkající se toho, jak si každý člověk na základě mozaiky prchavých vzpomínek, okamžiků, pocitů, myšlenek, obav a nadějí vytváří vlastní životní zkušenost a snaží se formovat jeho smysl. (oficiální text distributora)

tomeek

Po skončení jsem byl tak zmatený, že jsem netušil, která bije. Skvělý film hrající si s divákem až do posledního střihu. Doteď nevím, jak to bylo. Naprostý mindfuck... ale totálně. ()

Qualdezar

Musím říci, že jsem byl celkem zvědavý, zejména na scénář, protože se ke mě dostali různé zprávy, že mám čekat něco na způsob filmů od Davida Lynche. A jak to dopadlo? Hm, Lynchovi to formou trochu podobné určitě je. Co se týče pochopení děje, mám svou interpretaci a domnívám se že by mohla být správná, až na jeden detail mi to přišlo na konci celkem jasné (takže je to o trochu méně hardcore než klasický Lynch). Celkově film hodnotím jako velmi zajímavý, je to takříkajíc můj šálek kávy, tedy jeden ze šálků i když na zadek asi neposadí a život nezmění. (solidní 4/5) ()

danliofer

Velmi mistrné obrazové prolínání vizí s realitou... Až do konce člověk neví, co jsou hlasy skutečné a co nereálné, a v čí hlavě se ty hlasy ozývají... Ryan Gosling mě přijemně uhranul svým herectvím :-) ()

ivet.ka

Skvělý film, který mě po dlouhé době udržel v napětí, co že se to vlastně děje. Jen docela nechápu, proč je tu k tomu tak strašně dlouhý popisek, který prakticky vyzrazuje vše, nad čím se dá ve filmu polemizovat. Kdybych si ten "oficiální text distributora" přečetla před viděním filmu, byl by pro mě Stay docela ušlechtilou nudou s pěkným nápadem, ale ne nijak zvlášť velkým potenciálem. Stay je ale obrazově neskutečně silný film, který je dost invenční a místy těžce mate, ale nakonec do sebe všechno zapadne. P.S. Opravdu ten popisek nečtěte, zkazíte si zážitek. ()

URBAN

Nejde o to že je to blbost. Má to svůj příběh a dobré zpracování, jenomže nedokáže to zaujmout a herci nedokázali tento příběh podat. V dobrých rukou by tento film byl báječný, ale v tomto podání jsem to neuměl přijat. ( 7.11.14/MAC ) ()

Radiq

SPOILERY. Takže jak jsem to pochopil já: týpek měl nehodu a než umřel, tak protože měl tak bujnou fantazii, jak tam kdosi zmínil, vytvořil si z čumilů a zúčastněných úplně nové postavy ve svém světě, ve kterém věděl, že se blíží konec. Možná zemřel hned na místě nehody, možná až časem v nemocnici, ale to není zas tak podstatné. Jestli jsem to pochopil špatně, mám se z toho obviňovat? Ne! Je v tom ještě něco víc? Asi jo, ale dohadovat se mi o tom s nikým nechce - chci kdyžtak jasné vysvětlení tvůrců. Vůbec by mi nevadilo si po skončení filmu pročíst nějakou diskuzi nebo oficiální článek s vysvětlením, ale takové divácké "možná" a "jestli" a "to je přece jasné" není vůbec jasné. Trochu jsem si u toho připadal, jak kdybych sledoval operu - k tomu kdyby nebyl popis děje, tak taky z toho jejich kvílení nepoznáte, o čem to vlastně je. Bylo tam hromada detailů, které mohly, ale nemusely mít význam... a to je možná ten důvod, proč to někdo srovnává s Lynchem. Ta tajuplnost tady tedy je, ale zde mi ta nevědomost poněkud vadí. Líbily se mi ty vizuální hrátky, i když právě to byly první náznaky toho, že tady něco nehraje... nebo že tady hraje právě úplně všechno? Taky se povedl výběr hudby - Angel od Massive Attack se ke scénám ze Peep-O-Rama baru skvěle hodilo. ()

Triple H

No...Natočené je to výborne a kvalitne zahrané (hlavne Ryan Gosling). Film som sledoval sústredene a odhadnúť koniec bolo neskutočne ľahké. Až tak, že v tom hádam musí byť niečo viac. Jednotlivé prechody medzi scénami boli veľmi pekné. Ak mi to po opätovných zhliadnutiach začne dávať aj iný ako len ten prvotný zmysel vyplývajúci z konca, prihodím hviezdičku. ----------------- Hviezdičku neprihodím. :-) Celý film presne vyplýva z konca, nie je ďalej o čom špekulovať a prekvapuje ma koľko ľudí má problémy s jeho pochopením (dokonca aj slovutní recenzenti). Pekné formálne cvičenie, ale chcelo by to trochu sofistikovanejšiu pointu. Prirovnanie k Lynchovi nie je vôbec mimo, obzvlášť Lost Highway má s týmto filmom MNOHO spoločného (až na to, že je ťažšie na pochopenie a trochu komplexnejšie). Mimochodom, pomôckou k pochopeniu deja je už len preklad názvu filmu tuzemským distribútorom. ()

Cedr

Po všech stránkách vynikající film. Skvělý scénář postavený na dobré myšlence, který byl téměř dotažen do stavu naprosté dokonalosti. Pohlcující atmosféra, která vás připoutá k obrazovce. Každou scénu hltáte všemi smysly a už v průběhu filmu přemýšlíte co bude dál a jak se to celé vlastně rozuzlí. Nepřehlédnutelniu třešničkou na dortu je visuální stránka filmu. Práce s kamerou, střihem, efekty. Nejenže velmi... velmi koukatelné, ale skvěle pasující do námětu filmu. Jde o často podhodnocovaný a na svojí kvalitu relativně málo známý snímek. Tak to už ale chodí. ()

trojtmberk

Těžko hodnotit něco, co nedává moc smysl. Na druhou stranu ať už máte teorie o pointě filmu jakýkoli, nikdo mu nemůže upřít, že dal hlavě zabrat .........a to se počítá. ()

Copacabana

Na prvý pohľad možno nie veľmi nápadný a známy film, no napriek tomu sa jedná a jednu z mojich srdcoviek. Nech rozmýšľam ako rozmýšľam, neviem nájsť čo i len jednu chybičku krásy, či už sa to týka špičkového vizuálu, režisérskych trikov, príkladného strihu, tajomného príbehu, surreálnej psycho atmosféry a najmä sympatických hercov, ktorí sa zhostili svojich úloh veľmi obstojne. Musím uznať, že bližšie k pochopeniu pointy som bola až pri druhom zhliadnutí, veci mi boli každopádne o kus jasnejšie. Presne tak, ako sa všetky súvislosti od začiatku príbehu začnú rozchádzať, a zjavne prestávajú byť zmysluplné, takým istým štýlom na záver prichádza k rozuzleniu, kedy začnú dávať jednotlivé myšlienky, rozhovory a činy zmysel, a zapadnú do seba ako kúsky z puzzle. SPOILER Aj keď sa každému môže zdať vysvetlenie trochu iné, mne všetko napovedá tomu, že celý príbeh sa vlastne v skutočnosti nestal, bol iba výplodom mysle Henryho, ktorý si ho celý vymyslel v predstavách počas toho, ako bol v bezvedomí po autonehode. ()

Kamkon

Pokud bych to brala tak, že mi tato neskutečná skládačka přeskládala již tak rozeskládanou hlavu do úplně nového puzzle, tak jsou hvězdičky poskládané dobře, jinak to ale byla taková nakládačka, kterou nemohu objektivně posoudit, natož správně napoprvé složit. ()

Sfinkter

Třetí film v pořadí od Forstera a moje třetí maximální hodnocení. Lepší pozvolný myšlenkový rozpad na plátně jsem asi ještě neviděl, určitě ne natočený s takovým umem. Je to tolik složité, ale přitom tak jednoduché, hranice života je něco nepochopitelného dokud na ni sami nedorazíme. Ale kdybych si mohl něco přát, asi bych tam měl Goslinga :) ()

Mrkvič

Tak to dopadá, když je prd k vyprávění, ale spousta nápadů jak to vyprávění ozvláštnit a divákovi ztížit. Ne že by mě to nebavilo, zajímavé to bylo, ale konec byl po čtvrt hodině dán (aby to mělo aspoň trochu nějaký smysl), a když mi někdo začne ukazovat jeden záběr 10x po sobě, nebo ho opakovat z různých záběrů, to potom sáhnu po šoupátku a podívám se, jak film skončí, abych věděl, ***SPOILER ALERT*** kdo z nich bude vlastně už mrtvý. ()

DaUr

Jeden z těch filmů, u kterých je pochopitelné jakékoliv hodnocení, protože záleží na každém člověku, jak moc ho pochopí, nebo spíš jak moc si bude myslet, že ho pochopil. Jsou samozřejmě i tací, kteří udělí vysoké hodnocení právě proto, že film nepochopili, ale to je věc jiná. Snímek s takto "nejistým" scénářem musí mít i jiné opěrné body, kterými zde jsou (jako tomu bývá nejčastěji) herecké výkony a forma zpracování. V první oblasti jednoznačně vede Ryan Gosling, se kterým jsem předtím nic neviděl a byl pro mě tedy velmi příjemným překvapením. McGregor jede svůj standart, ačkoliv jeho postava měla větší potenciál, a Naomi Watts má na můj vkus velmi málo prostoru, na kterém nemá šanci vyniknout. Krom Goslinga tedy herecké výkony nijak vyjímečně dobré nejsou, a hvězdičky musí filmu získat forma, kterou je natočen. A to se vesměs daří. Díky neobvyklému, inovativnímu stylu kamery a přechodů mezi jednotlivými obrazy neuvěřitelně silně vtáhne do děje a chaotický střih způsobuje ještě větší nápor na psychiku, než onen děj samotný. Já se chytil, a Stay (s nepochopitelným českým názvem) si užil, proto hodnotím jak hodnotím, i když se přiznám, že celková myšlenka mi pravděpodobně unikla. Pokud tam vůbec nějaká byla. ()

exhoubus

Opravdu vynikající a nevšední film, který mne vtáhl do děje tak hluboko, že jsem chvílemi cítil to, co cítil Foster. Některé situace byly zobrazeny tak věrohodně a depresivně, že jsem jen doufal, aby se to nestalo mně. Ve filmu je perfektní střih a vynikající přechody mezi scénami. Myslím, že by si tento film zasloužil lepší komentář, než jsem napsal, ale nic dalšího mě nenapadá. ()

ecceHOMMO

Akýkoľvek komentár, vlastne nemá zmysel. To treba vidieť na vlastné oči! Nechať sa vtiahnuť do ríše života a jeho odvrátenej strany, byť očarovaný kúzlom, ktoré nejde špecifikovať (alebo len sťažka), byť uchváteným mnohým čo sa deje, avšak zmysel toho vlastne v tej chvíli nepoznáte a keď v závere sa Vám podarí pochopiť a spoznať (zmysel), budete uchvátený ešte viac. ****/***** ()

Lachtaan

První půlhodinku se rozkoukáváte a pevně doufáte v to, že nesledujete jen unylé drama o vztahu psychiatra se silně nemocným pacientem. Pak ale začnou na povrch vyplouvat šílenosti, nad kterými nestačíte kroutit hlavou až do té doby, než začnete chápat mnohé souvislosti. Poté už se stačí poddat kvalitnímu zážitku, byť do čela se budete plácat skoro až k samotnému konci. Ze zdejšího výběru Podobné jsem už viděl vyšperkovanější kousky, Stay je ale mysteriózním dramatem, které by si rozhodně zasloužilo větší pozornost. [viděno na Prime Video 10.3.2021] ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007