Chtěli jenom dobrou práci. A skončili v temném lese.
Zkušený televizní producent Gunnar připravuje drsnou reality show a potřebuje sehraný filmařský tým. Proto zorganizuje svérázný team building a odjíždí se čtveřicí vybraných kandidátů do divočiny, kde mají dokázat totéž, co čeká účastníky připravovaného pořadu. Vydržet v hlubokých lesích bez jídla a odkázáni jen sami na sebe čtyři dny. V neznámém prostředí se pod vedením autoritářského Gunnara začnou dít podivné věci. Když skupina objeví na břehu jezera opuštěný stan, skryté konflikty propukají naplno. Je to, co se odehrává, jen rafinovanou hrou, nebo se v lesích opravdu skrývá něco smrtelně nebezpečného?
Snímek režiséra Pala Oieho vyniká skvěle gradovanou atmosférou všudypřítomného ohrožení a narůstající hrůzy, k jejímuž navození nepotřebuje téměř žádnou krev, zato skvěle využívá drsné severské přírody. Film bývá srovnáván s prvními počiny Sama Raimiho nebo slavnou Záhadou Blair Witch, ve skutečnosti je mnohem více poctou klasickému norskému filmovému hororu De dodes tjern (Jezero mrtvých) režiséra Kare Bergstroma z roku 1958. (oficiální text distributora)

bari68

Len tak sa na konci filmu pýtam, že prečo teda toľko budovaného napätia, mysterióznosti a strachu z toho, že ,,vonku niečo je,, , keď sa to všetko zborí práve vo finále,ktoré je tu akousi fraškou a strelou vedľa.Keby aspoň niet toľko nudy a naťahovanosti.... ()

Testament

Norsko je líhní black metalu. V uších mi pořád zněl, když jsem hleděl na perfektně snímanou lesní krajinu.. Nádherný, atmosférický horor, kdy se dostavuje ten nepříjemný pocit, který u hororu očekávám-že vács NĚKDO sleduje. Shyamalan ať si vezme ponaučení. Skupinka lidí přebývá ve srubu, až u rybníka narazí na prázdný stan a ve vodě objeví mrtvolu ženy...Co se odehrává dál je čisté psycho a útok na primární pudy. Nic jsem nevěděl, až na konci se vše vysvětlilo. Nutno přiznat, že konečné vysvětlení je slušné, ale má jeden aspekt, který nedává moc logiky. Jinak spokojenost a jen tak dál. Z TOHOTO se měl stát spíš kultovní snímek, oproti takové Blair Witch. ()

Ratherfly

Byl jsem dost zvědavý, jak se seveřané poperou s žánrem, který by jim teoreticky měl být dost blízký. Odpovím si sám: bídně. Filmová historie ukázala,že se ze starého srubu uprostřed lesa dá vytěžit opravdu hodně. Tady však funguje pouze hudba upevňující jistou sklíčenost z místa děje filmu. Jinak je to ale nuda + různé variace nesmyslů (kterými je bohužel tento žánr prolezlý): "Někdo tu vraždí-rozdělme se.." + naprosto stupidní závěr (s překvapením: o-můj-bože!!). ()

Eraserhead

Atmosféra se stále jen buduje a buduje, až to začne být trochu nuda. Alespoň, že ta poslední čtvrthodinka ji pak pěkně zužitkuje. ()

dopita

Temnej norskej horor. První třetina je celkem nudná a nezáživná, druhá je lepší, ovšem třetí třetina je velmi, velmi napínavá. Vyvoválá velice intenzivní mrazení v zádech. Kužely světla v temném lese připomínají Záhadu Blair witch. Velká škoda začátku filmu, protože závěr je OK. ()

Burdock

Atmosféra sychravýho podzimního lesa super, je vám v něm úplně nepříjemně a celou dobu čekáte, co se posere. Naštěstí si tuhle atmosféru film drží až do konce. Věci, co se v tom lese dějou, pak moc pěkně zapadaj do celkový nálady. Finále není nic extra, a taky nečekejte ani nějakej gorefest. Pro ty, kdo maj rádi spíš mysteriózní horory, to stojí za shlídnutí. Někde mezi 3-4*. ()

F.W.Colqhoun

Zástupci žánru lesního hororu se mi střídají v domácím kině [úhlopříčka 10'] tak často, že se mohu míti za odborníka. Villmark vyčnívá nad jiné evropským důrazem na věrohodnost postav a chvályhodnou absencí paranormálních sraček. Kdyby nedocházelo na v chatě a blízkém okolí ke stylovým úmrtím, možná by šlo film považovat za extrémnější verzi výlupku Dogme 95. Kvituji též motiv team-buildingu, s nímž má nepříznivé zkušenosti větší počet filmařů s kladným vztahem ke slasheru [viz. Severance]. Příznačná je skutečnost, že vedení firmy / skupiny co do hrozivosti směle konkuruje vraždící entitě - zde epizoda se stavěním dřevěné pyramidy na skále. Režie staví na chladném digitálním vizuálu, navozování atmosféry podezřívání a konstrukcí celkem chytrých a originálních variací na žánrové situace. Příjemná je skvadra, v níž nenajdete obvyklé figurky, nýbrž celkem plastické postavy [frajírek telefonující denně mamince, dlouholetá kolegyně majitele firmy]. Výsledkem je nečekaný úhrn poctivého diváckého stresu. Brzy zjistíte, že na zdroj lesního zla nepasují obvyklá schémata, nevíte, o co jde, a nejvíc Vás bude srát control-freakovské běsnění diktátorského managementu. Pointa sice nijak úderně nepřekvapí, ale to mi bylo jedno, protože jsem měl pocit kulturně orižitého večera. Villmark rozhodně nebyl poslední norský horor, který jsem tento měsíc viděl... ()

666Carnage

Jedna starší hororovka od Norského jezera. Nebylo to vůbec špatný i když teda to tempo bylo opravdu táhlé ale posledních 20 minut slušný. Musí se nechat, že tu atmosféru to mělo a opravdu pomalu do konce nevíte nic a to mě na tom bavilo. Kamera zajímá ale dost divná mělo to takový zvláštní efekt, 4-5 pět herců a i s tím se dá vykouzlit nějaká ta sranda. 60% ()

Knowho

Docela napínavý Norský horor/thriller. Asi nejvíce filmu škodí střih, v jeden moment jsme u auta, a během vteřiny u řeky. Hudba k filmu velmi sedí, a dokonale vykresluje atmosféru. Herecké výkony jsou chvílemi u některých herců na úrovni Ulici, což ubírá na hororové atmosféře, kterou naštěstí zachranuje hudba. Příběh taky není nic nového (ano, to i na rok 2003): Partička lidí/budoucích ,,přátel" jedou na opuštěnou chatu v LESÍCH na čtyři dny, a hned druhý den se začnou dít zvláštní věci. Zjištění vraha je zajímavé, ale zjištění druhého vraha, bylo prostě hloupé. 6/10 ()

BuddyO

Výborná hororová atmosféra, které hodně přidalo prostředí skandinávských lesů. Vypjaté, chvílemi ale bohužel trochu naivní, situace provázejí film od začátku do konce. Pokud bych měl "Temné lesy" srovnat s jinou tvorbou, přirovnal bych ho prostředím spíše k Rothovu Cabin Feveru. Ale s tím rozdílem, že Temné lesy jsou dospělejší. Celkové hodnocení slabší 4* + Norská filmografie má u mě další plus. ()

Teabag

Začnu od konce: nemám rád "všeříkající" závěry. Pointa má vyplynout postupně v průběhu filmu, a pokud si to scénárista nechá až na konec, tak už to opravdu musí stát za to, což nebyl tenhle případ. Na druhou stranu norské horory patří k žánrové špičce a Villmark jim ostudu rozhodně nedělá. Atmosféra byla naprosto skvělá a notabene (považte!), šlo to i téměř bez krve! Z Gunnara šel chvílemi opravdu strach a postavy jednaly (povětšinou) vcelku logicky, i když pár lapsů by se tu našlo. Námětem film připomíná trochu Severance, coby výbornou ukázku, jak také nedělat teambuilding. Nicméně severská syrovost tuhle britsko-německou hororovou komedii hravě převálcuje. S trochu lepším scénářem by Villmark dostal 4*, takhle ale bohužel... ()

system

Moje prvni zkusenost s norskou kinematografii a hned takovahle pecka. Vyborna atmosfera, strach z neznama a "bojim, bojim" efekt zapnuty na nejvyssi uroven. No reknu vam, ze do lesa me dlouho nikdo nedostane:-) ()

Eruntano

Trochu strachu Villmark člověku nabídnout může, ale nezastře tím svůj nekonečně hloupý scénář. Postavy, na kterých by podobně komorní horor měl stát, jsou ploché a bez špetky kloudných důvodů nebo motivací jen nesmyslně pobíhají sem tam po lese, popřípadě pronášejí skromné a pitomé repliky. Mohl-li tento film mít atmosféru, nesměl by mě nejdřív nechat kroutě hlavou civět na tu spoustu nesmyslů, přes které jsem ji neměl šanci vnímat ani v nejmenším. ()

sona123

Norsku fandím, stejně jako norským lesům. Norsko je drsná země a že Norové točí drsně, to se ví a to známe. Temné lesy se ale nepovedly, na můj vkus se tu straaaašně dlouho nic nedělo a když už, byl to čajíček. Měla jsem za to, že se Norové necpou lesními plody, zde pro mne novinka, není to marťanské, strčit si nějakou tu bobuli do pusy. Ale tohle si mám z celého filmu odnést? Můj sentiment a láska k severu bere tak trochu za své. ()

bobstock

Během sledování jsem úplně zapomněl, co ti lidé vlastně dělají uprostřed lesů. Prostě tam zevlovali a dusná atmosféra tajemných norských lesů odkrývala sama krvavé tajemství. Film, který se evidentně svezl na tehdejším hitu Blair witch. 40% ()

zdenur

Inu, těžké hodnocení. Film je po vizuální stránce skvělý. Děsivá atmosféra bohužel zapůsobila asi jen na mně protože hlavní hrdinové si udělají uprostřed temnoty klidně i piknik a dobře se baví. Závěrečnému vysvětlení bych dal větší prostor, ale co už.. ()

bolan

Krásný příklad, že k absolutnímu posrání není třeba litry krve nebo nějaký humanoidní potvory, ale uplně stačí ten nejjednodušší způsob - les a tma. ()

wampire23

Aj tie tri hviezdičky sú dosť poslabšie. Príbeh klišoidný najviac ako sa len dalo, herci sú priemerní, pointa nie je nijak extrémne zaujímavá a jediné čo bolo naozaj kvalitné, bolo prostredie lesa v spojení s mrazivou hudbou, ktorá dotvárala strašidelnú atmosféru. Inak žiadny väčší zázrak sa nekonal. ()