Jakub lhář

Hazudós Jakab

Jakub luhár

Komedie / Drama / Válečný

Francie / Maďarsko / USA, 1999, 115 min

Vraj je tá najkrutejšia pravda lepšia ako tá najkrajšia lož. Lož má krátke nohy. No keď sa na lži postaví viera v lepší život, klamať zmysel určite má. Herecky na dobrej úrovni, záver predvídateľný vzhľadom na prostredie geta. Filmov so židovskou tematikou sa natočilo toľko, až strácajú na emóciách.(19.7.2013)

"Doufejme, že vaše lži nelžou..." Je dosť ťažké skombinovať humor a vážnu tému akou holokaust je. Roberto Benigni to dokázal, ale tu mi ten humor prišiel silený, ako keď sa máte smiať vtipu a vonku je mínus 30 stupňov a vás klepe jak šijací stroj. Je to taký úsmev cez zuby a tu som to tak cítil. Napriek dobrému výberu hercov, potešil i Liev Schreiber, film však nedokázal prekročiť hranicu priemeru a keď sa zamyslím, nevybaví sa mi ani jedna silná scéna, ktorá by ma chytila alebo aspoň pripomenula film a pár mesiacov či rokov. Námet fajn, film je však príliš chladný a veľmi rýchlo vyprchá z hlavy. 60%.(3.8.2016)

Když jsem si přečetla, o čem film pojednává, obávala jsem se, že někdo zneužil Benigniho "Život je krásný", naštěstí jsem se setkala s odlehčeným dramatem jiného typu.. Také o nekončící naději, síle víry a velkém sebeobětování.. Robin Williams po dlouhé době nehýří humorem, ale zahrál si srábka se srdcem na pravém místě.. Příjemně mě potěšila skutečnost, že Robin nebyl jediným tahounem příběhu a jediným "hrajícím" ve filmu, ale že jsem měla tu možnost na jednom místě potkat skvělé herce jako jsou např. Bob Balaban, Michael Jeter nebo Liev Schreiber.. Nemůžu si pomoci, ale mě se to dotklo asi přesně tam, kde mělo.. Další film z koncentračního tábora, který stálo za to natočit..(24.1.2012)

• Brouk

Ač nepopírám, že R.Williams, L.Schreiber a M.Kassvitz se svých rolí zhostili velmi, opravdu velmi dobře... pro mě je Jakub Lhář je jeden - Tím je Vlastiml Brodský... nemůžu tomuto filmu nic vytknout, ba naopak... ale.. ale... jen to ale... ale je to jen velmi dobrý REMAKE čehosi, co zvedlo cca 25 let zpět laťku někam do výšin... Bravo pane Brodský....(20.6.2008)

Robin Williams přináší v době války dobré zprávy místo zakázaného rádia, ale problém je v tom, že si je vymýšlí pro vězně v lágru. Osvobození se podle něj blíží a náckové to mají spočítané. Jenže konec války je ještě za horama. Opět poměrně citlivý pohled, a místy i humorný, na válku v neodolatelném podání Williamse. Přinášel tak dlouho dobré zprávy, až za to zaplatil životem. Možná zkrátit snímek by prospělo v údernějším vyznění filmu, protože až na dobrou výpravu a výkony herců, je film někdy až zdlouhavý a celkem nevěrohodný. Jsou jistě mnohem lepší a propracovanější filmy na válečné téma. Tohle je navíc remake původního filmu ve kterém získal za svůj herecký výkon ocenění Vlastimil Brodský. Ten jsem neviděl a tak nemůžu srovnávat. 60%(11.6.2012)

• - Sovětské tanky, které v závěru filmu osvobozují vlak, jsou T-72, které se začaly vyrábět až v roce 1971. (Steewe)

• - Natáčení probíhalo v maďarské Budapešti. (Terva)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné knihy Jureka Beckera z roku 1969. (Terva)