poster

Jakub lhář

 • Francie

  Jakob le menteur

 • Francie

  Jakob the Liar

 • Maďarsko

  Hazudós Jakab

 • Slovensko

  Jakub luhár

Komedie / Drama / Válečný

Francie / Maďarsko / USA, 1999, 115 min

 • NinadeL
  **

  Téměř 25 let po verzi Franka Beyera s Vlastimilem Brodským, se textu Jureka Beckera chopil Peter Kassovitz a v hlavní roli se představil Robin Williams. Jeho Jakub lhář je nešťastnou figurkou kdesi v polském ghettu v roce 1944, která shodou náhod získá možnost stát se na pár cenných chvil tím nejdůležitějším člověkem. Skrze nejprve nevinnou dezinformaci o novinkách na frontě, se z Jakuba stává vůdce celého ghetta, středobod všech nadějí všech jednotlivců, kteří společně s ním umírají za živa. Robin Williams se filmu ujal také jako producent a dopřál tak divákům kontrastní látku k masovějšímu filmu s obdobným poselstvím Život je krásný Roberta Benigniho (1997), který kraloval krátce před tím.(4.1.2012)

 • freddy
  ****

  Co si budeme povídat, válka je svinstvo a být za 2. světové války Židem neskýtalo příliš nadějí na dlouhý a spokojený život. A právě v téhle válečné mizérii v jednom polském židovském ghettu se našel jeden člověk, který díky vymyšleným zprávám, jež rozšiřoval mezi ostatními Židy, rozdával naději a optimismus. Robin Williams je skvělý herec, o tom není pochyb, a v tomto filmu a v téhle roli opět zazářil a musím říci, že mi nedělalo problém uvěřit mu každé slovo a každé gesto. Bohužel původní východoněmeckou verzi jsem neviděl, ale jestliže Robin Williams předvedl v této nové verzi tak výborný výkon, tak bych rád viděl původní výkon pana Brodského, jelikož věřím, že byl v této roli určitě stejně dobrý, ne-li lepší než Robin Williams. Jinak když se vrátím k této novější verzi, tak musím říci, že se mi velmi líbilo budované napětí a vůbec ta stylizace, je vidět, že i bez rozmáchlé výpravy se dá natočit zajímavý civilně pojatý příběh, který má hlavu i patu, a který dokáže člověka pořádně vynervovat a napínat až do konce. Rozhodně se tedy jedná o jeden z těch lepších válečných příběhů, a proto uděluji lepší čtyři hvězdy.(25.8.2013)

 • venison
  ****

  Když jsem si přečetla, o čem film pojednává, obávala jsem se, že někdo zneužil Benigniho "Život je krásný", naštěstí jsem se setkala s odlehčeným dramatem jiného typu.. Také o nekončící naději, síle víry a velkém sebeobětování.. Robin Williams po dlouhé době nehýří humorem, ale zahrál si srábka se srdcem na pravém místě.. Příjemně mě potěšila skutečnost, že Robin nebyl jediným tahounem příběhu a jediným "hrajícím" ve filmu, ale že jsem měla tu možnost na jednom místě potkat skvělé herce jako jsou např. Bob Balaban, Michael Jeter nebo Liev Schreiber.. Nemůžu si pomoci, ale mě se to dotklo asi přesně tam, kde mělo.. Další film z koncentračního tábora, který stálo za to natočit..(24.1.2012)

 • mandlova
  ***

  Skvělé obsazení i vedlejších postav, ale přesto jsem velmi zvědavá na srovnání s "naší" verzí http://www.csfd.cz/film/14948-jakub-lhar/ a hlavně na hlavní postavu v podání Vlastimila Brodského... Williams nebyl dobrý ani špatný, nemastný neslaný, má daleko lepší role.(30.7.2013)

 • kingik
  ***

  Robin Williams přináší v době války dobré zprávy místo zakázaného rádia, ale problém je v tom, že si je vymýšlí pro vězně v lágru. Osvobození se podle něj blíží a náckové to mají spočítané. Jenže konec války je ještě za horama. Opět poměrně citlivý pohled, a místy i humorný, na válku v neodolatelném podání Williamse. Přinášel tak dlouho dobré zprávy, až za to zaplatil životem. Možná zkrátit snímek by prospělo v údernějším vyznění filmu, protože až na dobrou výpravu a výkony herců, je film někdy až zdlouhavý a celkem nevěrohodný. Jsou jistě mnohem lepší a propracovanější filmy na válečné téma. Tohle je navíc remake původního filmu ve kterém získal za svůj herecký výkon ocenění Vlastimil Brodský. Ten jsem neviděl a tak nemůžu srovnávat. 60%(11.6.2012)

 • - Snímek byl natočen podle stejnojmenné knihy Jureka Beckera z roku 1969. (Terva)

 • - Sovětské tanky, které v závěru filmu osvobozují vlak, jsou T-72, které se začaly vyrábět až v roce 1971. (Steewe)

 • - Natáčení probíhalo v maďarské Budapešti. (Terva)