Jakub lhář

Jakub luhár

Komedie / Drama / Válečný

Francie / Maďarsko / USA, 1999, 115 min

• Brouk

Ač nepopírám, že R.Williams, L.Schreiber a M.Kassvitz se svých rolí zhostili velmi, opravdu velmi dobře... pro mě je Jakub Lhář je jeden - Tím je Vlastiml Brodský... nemůžu tomuto filmu nic vytknout, ba naopak... ale.. ale... jen to ale... ale je to jen velmi dobrý REMAKE čehosi, co zvedlo cca 25 let zpět laťku někam do výšin... Bravo pane Brodský....(20.6.2008)

• NinadeL

Téměř 25 let po verzi Franka Beyera s Vlastimilem Brodským, se textu Jureka Beckera chopil Peter Kassovitz a v hlavní roli se představil Robin Williams. Jeho Jakub lhář je nešťastnou figurkou kdesi v polském ghettu v roce 1944, která shodou náhod získá možnost stát se na pár cenných chvil tím nejdůležitějším člověkem. Skrze nejprve nevinnou dezinformaci o novinkách na frontě, se z Jakuba stává vůdce celého ghetta, středobod všech nadějí všech jednotlivců, kteří společně s ním umírají za živa. Robin Williams se filmu ujal také jako producent a dopřál tak divákům kontrastní látku k masovějšímu filmu s obdobným poselstvím Život je krásný Roberta Benigniho (1997), který kraloval krátce před tím.(4.1.2012)

Robin Williams přináší v době války dobré zprávy místo zakázaného rádia, ale problém je v tom, že si je vymýšlí pro vězně v lágru. Osvobození se podle něj blíží a náckové to mají spočítané. Jenže konec války je ještě za horama. Opět poměrně citlivý pohled, a místy i humorný, na válku v neodolatelném podání Williamse. Přinášel tak dlouho dobré zprávy, až za to zaplatil životem. Možná zkrátit snímek by prospělo v údernějším vyznění filmu, protože až na dobrou výpravu a výkony herců, je film někdy až zdlouhavý a celkem nevěrohodný. Jsou jistě mnohem lepší a propracovanější filmy na válečné téma. Tohle je navíc remake původního filmu ve kterém získal za svůj herecký výkon ocenění Vlastimil Brodský. Ten jsem neviděl a tak nemůžu srovnávat. 60%(11.6.2012)

Čím viac filmov s Robinom Williamsom pozerám, tým viac si uvedomujem, ako veľmi mi jeho tvár a osobnosť budú chýbať vo filmoch. Je jedno či kritici film hodnotili pozitívne alebo negatívne, no spôsob, akým vždy podal svoju rolu ma dokázal maximálne presvedčiť. Bol to talent od prírody aký sa vidí málokedy. Čo sa príbehu týka, tak má svoje vtipné a má svoje bolestivé momenty ako by mala dramédia mať, no súčasne sa mi páči aj záver, ktorý sa mohol ale aj nemusel udiať. To už je nepodstatné, ale minimálne veľmi vtipné. Páči sa mi ako Jakob simuluje rádio pred malou Linou v utajení. Je to svieže, vtipné a veľmi dobre vymyslené a je to scénka, ktorú asi nezabudnem. Rovnako ako na ich spoločný tanec. Vyzdvihol by som aj atmosféru filmu, ktorá je uveriteľná, no občas človek môže nadobudnúť pocit, že sa snaží film s emóciami jemne manipulovať, ale nie často. Som rád, že som film videl a možno si ho niekedy aj pozriem znovu.(21.8.2015)

Skvělé obsazení i vedlejších postav, ale přesto jsem velmi zvědavá na srovnání s "naší" verzí http://www.csfd.cz/film/14948-jakub-lhar/ a hlavně na hlavní postavu v podání Vlastimila Brodského... Williams nebyl dobrý ani špatný, nemastný neslaný, má daleko lepší role.(30.7.2013)

• - Sovětské tanky, které v závěru filmu osvobozují vlak, jsou T-72, které se začaly vyrábět až v roce 1971. (Steewe)

• - Snímek byl natočen podle stejnojmenné knihy Jureka Beckera z roku 1969. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v maďarské Budapešti. (Terva)