Richard Gere se představuje v roli prominentního právníka Martina Vaila, který se rozhodne bezplatně hájit kentuckého mladíka Aarona Stamplera (Edward Norton), obviněného z vraždy chicagského arcibiskupa. Zkrvavený Aaron byl zajat po zběsilé honičce odvysílané v přímém televizním přenosu. Vail proto cítí, že by tento zdánlivě jednoznačný případ mohl přispět k jeho prestiži. Obžalobu zastupuje asistentka státního návladního Janet Venableová (Laura Linneyová), Vailova bývalá přítelkyně. Vailův případ se navzdory jeho očekávání zkomplikuje poté, co psychiatrička Molly Arringtonová (Frances McDormandová) dospěje k závěru, že Stampler trpí mnohočetnou poruchou osobnosti. Vail také odhalí důkazy o tom, že byl arcibiskup zapleten do spekulací s pozemky a zneužíval mladé ministranty. Cynický a prospěchářský právník tak čelí skličující vyhlídce, že si jeho klient skutečně zaslouží tu nejlepší obhajobu. (Cinemax)

HM

Dala bych pět, ale nemůžu. Richard Gere hází ty svoje sladké kukuče a jeho pohoršení nad shlédnutým lechtivým filmem či projevy "otcovské" lásky jsou tak nevěrohodné, až si člověk říká, proč zrovna tenhle pán je jednou z celebrit Hollywoodu, o 20 let mladší Edward Norton ho převálcoval neskutečným způsobem. Dalším nesporným kladem filmu je kvalitní scénář - myslíte, že už víte, pak nevíte, znovu víte, držíte palce, aby se podařilo to, co se podařit má, zkrátka, dobrá poutavá látka ke zpracování, kterou dnes najdete už jen těžko... Bohužel, některá místa ve filmu jsou slabší a stávalo se mi, že jsem jen dychtivě očekávala další scénu s E. N. Škoda. Tak tedy - kvalitní thriller o jednom Pyrrhově vítězství, kterak nabubřelý a samolibý právník dostal pořádnou facku... "Well, good for you, Marty!" ()

curfew77

S většinou komentářů se bohužel vůbec neshodnu, sedí snad jenom to, že tři čtvrtiny stopáže je Prvotní strach veskrze průměrným právnickým thrillerem. Ale z výkonu mého jinak oblíbeného Nortona jsem tady unešen nebyl, naopak docela se mi líbil Gere a především skvělá Laura Linney. A vychvalovaná šokující pointa je podle mě spíš pořádná blamáž, neuvěřil jsem jí ani na vteřinu. Tomuhle 81 procent? Nenechte se vysmát. Sotva tak 55 %, a to nadpoloviční pětiprocento jen za výborné vedlejší ženské role: tradičně pozoruhodnou Frances McDormand, v Hollywoodu neprávem přehlíženou Mauru Tiernay a mě dosud neznámou Alfre Woodard. ()

RobbieM@N

Excelentní thriller, který přez všechny svoje nesporné kvality nedává divákovi moc informací k tomu, aby sám mohl být členem vyšetřování a ve scénáři se to velice dobře skrývá. Záměrem asi hlavně bylo rozehrát nadprůměrnou psychologickou a klamavou hru. S Nortonem, Laurou Linney a překvapivě Richardem Gerem to jde velice snadno, jeden z mála chytrých thrillerů s úžasným frenetickým koncem. ()

han.ci

Skoro celý film se ocitáme u soudu a to je na tom to zajímavé, byla jsem zvědavá, jestli to Richard Gere vyhraje, nebo ne, pronikala jsem do tajů právničiny a Edward byl vyjinkající, konec mě taky překvapil, takže rozhodně nadprůměr. ()

Nakhla

Čtyřhvězdičkový thriller, který si svým závěrem zaslouží pátou hvězdičku. Někdo by mohl namítnou, že se "to" dalo odhadnout, a popravdě, po skončení jsem se také divila, jaktože mě to nenapadlo během filmu. No jo, on vás ten Edward Norton tak strhne, že není čas dumat nad tím, co bude, ale hltáte to, co se děje teď. ()

Borecz

Pěkný thriller. Nutno podotknout, že ačkoli příběh byl zajímavý, závěr nebyl příliš šokující ani překvapující. To ovšem vynahrazuje velmi dobré obsazení a jeden opravdu vynikající herecký výkon. ()

Boudyy

Nemohu jinak. Další z řady skvělých filmů ze soudních síní. Duo Gere a Linney zahráli své hlavní role dost dobře, ale ještě před něj bych postavil Nortona. 95 %. ()

Astinas

Film, který vynesl Edwarda do hereckých výšin, jeho rozpolcenost musí člověk vidět. Richard je skvělý a hraje celkem obstojně právníka, ale když film přejde na linii právě s Nortonem, tak všichni ustupují dozadu a vnímá se jen a jen Eda. Scénář je dobrý a kamera se také povedla. Jeden z nejlepších filmů z oblasti právnického prostředí, jedině snad podobně (podle mého názoru) dobrý film o právnících je Firma, jinak mě nic nenapadá. ()

Karda

No chtěl jsem dát 3* ,ale konec s Aaronem a Royem mě překecal.Ale kdo z nich mně vlastně přesvědčil? ()

AlexUnited

Dejovo zaujímavý a lákavo pôsobiaci súdny thriller, bohužiaľ s niekoľkými vyložene odpornými postavami v kľúčových úlohách. Richard Gere samozrejme opäť ako namachrovaný frajerik, dalo sa ho však v pohode ešte zniesť. Nervy mi ale kompletne zožierali sudkyňa jednoznačne nadŕžajúca jednej strane a hlavne trápna namyslená urevaná prokurátorka. Nechápem čo na takej fuchtli Gere videl, radšej mohol skúšať baliť napríklad svoju šikovnú asistentku z kancelárie než hentakú nesympatickú obludu. Najlepším výkonom sa naopak blysol Edward Norton, práve on je jasným ťahúňom celého snímku, z ktorého plynie zásadný záver, že americké súdnictvo je ešte väčší bordel ako to naše. ()

applestar

Musím dát 5! Ještě 10 minut před koncem jsem si říkal, že je to slušný a zaslouží si to 4 hvězdy ale ten konec me rozsekal! Eduarde velká poklona! ()

subic

I po letech stále slušné, i když na mě už docela zdlouhavé, děj se vlastně odehrává až ve druhé polovině. Jeden biskup a jeho sexuální choutky s natáčením videa a jedna hraná schizofrenie a k tomu jeden napálený advokát. 70% ()

G3orgig

Nechci machrovat, ale celou dobu mně bylo jasné, jak to dopadne. Nicméně uznávám, že v 96. roce muselo být takovéto zakončení docela pecka. ()