Síla lidskosti - Nicholas Winton

Matej Mináč

Patrik Pašš

Zvuk:

Igor Vrabec

Na českou televizní tvorbu zcela unikátní počin mezinárodních kvalit s mnoha silnými momenty (nejdojemnější bylo asi Wintonovo nečekané setkání se s „jeho“ dětmi) a s velmi důležitým lidským poselstvím, ale stavět jej vedle Schindlerova seznamu postrádá logiku. 85%(23.9.2006)

Jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy měla tu možnost vidět. Viděla jsem jej na 8. Mezinárodním filmovém festivalu studentských filmů v Písku a ten byl veden v rámci Winton Trainu a byl tam přítomen jeden z těch, jenž byli zachráněni a bylo to tolik emotivní, že jsem i brečela.(11.10.2008)

„Základným javom civilizácie je ľudská slušnosť.“ 1938. V Československu deti parodujú Hitlerove fúzy. Ich rodičia sa pýtajú, či ten hlupák a úbožiak je naozaj schopný urobiť Židom to, čo fanaticky sľubuje vo svojej „knihe“. Ale tiež sa smejú. 1939. V Československu sa stupňuje prenasledovanie Židov Nemcom. Mladý Brit Nicholas G. Winton, navštíviaci našu krajinu namiesto pôvodne vybranej a podstatne atraktívnejšej destinácie, vidí, že deti nemajú šancu prežiť. So sekretárkou a hŕstkou dobrovoľníkov rozposiela fotky detí do celého sveta potenciálnym rodinám, ktoré by si česko-slovenské deti mohli adoptovať. Strih. Deti sa na stanici lúčia s rodičmi. Mnohí z nich si myslia, že je to len dočasné, „kým to prehrmí.“ Neprehrmí to - deti už svojich rodičov nikdy viac neuvidia, matky s otcami končia na dlážke plynových komôr, odkiaľ sú pohádzaní do masových hrobov a zahrabaní hlinou. Strih. Na stanici v Liverpoole deti vystupujú a Winton priamo pri vlaku jednotlivé deti triedi čakajúcim anglickým rodinám. V Česko-slovensku sa medzitým nemecký valec šialenstva hýbe dopredu. Svet to nechce vidieť. Winton to ale vidí a zrýchľuje byrokratické podvody, aby do Anglicka „prepašoval“ čo najviac detí. Neskoro. Prvého septembra začína Prvá Svetová vojna. Zachránené deti, je ich 669, sa z rozhlasu dozvedia, čo sa doma deje. Winton odchádza k letectvu. Viac ako dvesto detí, chystajúcich sa tiež do Anglicka, už nedokázal vyviesť z krajiny, všetky zomreli. 1945. Winton netuší, čo sa stalo so 669. zachránenými deťmi. Žil si svoj život a oni tiež. V skutočnosti sa zachránené deti rozpŕchli do celého sveta. 80. roky 20. storočia. Wintonova manželka na povale domu nachádza fascikel s povystrihovanými novinovými útržkami, s fotkami česko-slovenských detí, ich menami, ostatnými údajmi. Pýta sa, čo to má znamenať. Winton prvýkrát po 50. rokoch niekomu hovorí, čo za vojny urobil. Preňho to vlastne vôbec nebolo dôležité. Vraj by to predsa urobil každý druhý. O tom, že on bol ten prvým, nehovorí rád. 1988. Britská televízia ho pozýva do štúdia, aby porozprával o tom, ako zachránil holé životy stovkám detí, ktoré navyše ani osobne nepoznal. Moderátorka Wintona zoznamuje s vedľa sediacou pani, z ktorej sa vykľuje jedno z "tých" detí. Moderátorka sa pýta, či je v hľadisku ešte niekto, komu zachránil život. Ak áno, nech sa postaví. Vstáva celé hľadisko. Táto scéna prekračuje hranicu „bežnej kinematografie“.(18.6.2009)

Emocionálně velmi silný dokument, který dozajista zaujme každého člověka byť jen s posledními záblesky lidskosti v jeho duši. Zabývá se tak prostým tématem a přece se jeho námět zdá v konci tak všeobjímající, tak plný moudrosti a poučení. Právě tyto dvě věci jsou také ty hlavní, které by si lidé měli odnést z hodin historie, to jsou dva důvody, proč jsou dětem ve školách přednášeny dějiny lidstva. Aby se lidé poučili z dávných chyb, aby nabyli moudrosti z každého kroku do temnoty, dobré nebylo zapomenuto a staré chyby neopakovány. Film Síla lidskosti je dojímavý především proto, že co popisuje je skutečné. Můžete vymyslet mrazivou tragédii, co zasáhne srdce na pravém místě, nebo sepsat lahodný sonet pln slov o lásce a smutku, nicméně nikdy nestvoříte ten vpravdě lidsky krásný příběh, pokud jej neprožijete. Příběh Nicholase Wintona, stovek zachráněných dětí a jejich rodin je pravdivý. Divák je provázen dávnými událostmi jak podstatu vystihujícím komentářem, tak poutavým sledem obrazů a střípky archivních záběrů starých časů, takřka s pocitem jakoby se jich sám tehdy zúčastnil. Na mě nejvíce zapůsobily výpovědi lidí. To se nedá zahrát, v tom je to tak krásné. Nedivím se jaké množství ocenění tento film získal, vskutku právem. Podobných snímků, které si berou za úkol přiblížit divákovi více o hrdinství nebo lidskosti, není tolik. A právě tento má díky své „skutečnosti“ moc oslovit, zapůsobit, říci lidem, že opravdový hrdina není tou kreslenou postavou v komiksových knihách, ale může se jím stát kdokoliv z nás – s dostatkem odvahy a v krušných dobách i s prostou lidskostí.(1.11.2005)

Řekněme, že jsem byl dojat k slzám. Nebrečel jsem, to ne. Ale já nebrečel posledních aspoň patnáct let. Když ty děcka v tom studiu vstaly, byl jsem ale dojat k slzám. Já, starej cynik s neustálým nadhledem. A to by vám mělo stačit.(21.9.2006)

Jsem dojat! Zde jsou slova zbytečná, opravdu velký čin, klaním se. Neuvěřitelný příběh neuvěřitelně skromného člověka. Chtěl bych být jako Vy pane Wintone!!!(7.7.2010)

Silný příběh člověka, který zachránil 669 lidských životů, aby na to ze skromnosti takřka zapomněl.. A ten závěr, kdy se Winton setkal se "svými" dětmi v televizním studiu .. hm, to bylo kurva emotivní!(30.7.2011)

Obsahovou výpovědí silný a emotivní dokumentární film. Škoda jen těch poměrně rušivých >uměleckých< hraných dotáček, zbytečných berliček, rozmělňujících autenticitu a sílu těch opravdových reálných materiálů. Možná i proto jen ty čtyři hvězdičky...(22.9.2006)

Mám-li hodnotit tento dokument, a ne příběh, tak dávám 4 hvězdy. Mám-li hodnotit zcela mimořádný čin SIRA Nicholase Wintona, tak 669 svítících šesticípých hvězd. Ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=twtNiWDN428(15.11.2012)

Myslím, že Nicolase Wintona a jeho úchvatný příběh by měl znát každý. Pro jednou si nehrajte na velký odborníky a neřeště jen kvalitu dokumentu. Pět hvězd je i pro pana Wintona.(4.9.2009)

Při větě "Není zde mezi námi ještě někdo, kdo vděčí..." vždycky brečím. Vždycky.(15.7.2010)

Dokument s hodnotnou myšlienkou a krásnym koncom, no mňa zaujal jedine obsah, nie spracovanie. Pôsobí príliš televízne a aj jednotlivé momenty sú zbytočne skratkovité robené akoby pre televíziu. Wintonov čin považujem za veľkorysý a určite ho za to obdivujem, no forma za obsahom zaostáva. Škoda, že sa s ním tvorcovia viac nevyhrajkali. Škoda, že si ho nevzala na starosť krajina s väčším filmovým potenciálom. :-)(14.9.2010)

Nevím jak nejlépe bych vyjádřila své myšlenky, které mě napadají když slyším nebo čtu jméno Nicholas Winton. Sir Nicholas Winton je úžasný člověk, dobrého a nesobeckého srdce ... To co udělal, v jaké době a za jaké situace zasluhuje bezmezný obdiv a úctu... Dojetím jsem brečela jako malá, když se neočekávaně setkal se "svými" dětmi v tv studiu ... smekám ...(3.7.2012)

viděno v rámci nějakého školního projektu před lety. proto si taky nepamatuji nějaký přesný koncept scén a vůbec, ale pamatuji si, že mně to zaujalo dost.. A díky Všem mým blízkým jsem si to znovu připomněl. Hlavně tu dojemnost odsunu dětí do bezpečí a setkání s nimi po 50 letech(6.6.2012)

Pre mna bolo nepochopitelne, ako mohol na taky cin Winton, ako zachranil tolko deti jednoducho zabudnut a nezverejnit to. Jeden z najlepsich dokumentov, ktoreho vrcholom je prave dojimavy zaver, kde sa necakane stretol s tolkymi dospelymi ludmi, ktore ako deti zachranil.(3.9.2010)

V průběhu a po skončení tohoto dokumentu jsem definitivně přišel na to, jak nechutný člověk vlastně jsem. Nenapravitelný cynik s někdy velmi nehezkými myšlenkami. Nicholas Winton mi neuvěřitelným způsobem zahlodal ve svědomí. Jeho obdivuhodná skromnost po tak velké věci, kterou učinil, je takřka nepochopitelná. Nemá smysl se až tak zabývat kvalitou či nekvalitou samotného dokumentu po té filmové stránce - ta spíše nevybočuje (vyjma dokonale emocionálně nabitého závěru) ze zaběhnutého standardu. V tomto případě je důležitý obsah a ten je natolik vznešený, že snad každý člověk zapřemýšlí o morálních důsledcích svého konání...(21.9.2006)

Tento film je důlazem toho, že dalším vytěžovaným filmovým odvětvím bude dokument. Realita totiž nejen, že předčí napsané romány, zároveň je také reaálný sentiment a dojetí akceptovatelnější, než ten umělý. Scéna, kdy sedí sir N. Winton obklopen lidmi, které záchránil je opravdu silná. Stejně jako záběry záchráněných dětí s jejich rodinami. Je to nádherný příběh. Lze vůbec takovýto film hodnotit? Já dávám 4*, protoře myslím, že ve zpracování byli ještě rezervy.(20.12.2006)

Tak dobrý dokumentární film o 2. světové válce jsem už hodně hodně dlouho neviděl....Neuvěřitelná je i vitalita Pana Nicholase Wintona, který letos (tj. rok 2007) oslavil své 97. narozeniny. Stále je nad věcí, je velice vtipný a zábavný. I ve svém pokročilém věku stále řídí automobil (!!!), pravda letos mu byl za překročení rychlosti o 30mil/h odebrán na 5 let, na což říká: "Co já těch 5 let budu dělat?".....své 94. narozeniny oslavil v ultra lehkém letadle (!!!), jde skutečně o člověka, jakých po světě nechodí mnoho! Sám svůj šlechetný čin z 39. roku neopěvuje a zůstává nadále skromným mužem, co rád pracuje na svoji zahrádce. Právě v tuto dobu probíhá petice za to, aby Pan Winton dostal Nobelovu cenu za mír (respondenty jsou vesměs studenti ČR). Také je držitelem mnoha řádů a ocenění, mimo jiných i Řád T.G. Masaryka.... Vřele doporučuji!!!!!(13.3.2007)

Poutavý dokument o málem zapomenutém příběhu neobyčejného člověka.Závěrečná scéna je opravdu neuvěřitelně silná (ježkovy voči, brečela jsem jako malý děcko).(24.3.2007)

...veľkolepé..nemám slov....(20.2.2011)

Velice pěkný dokument o jednom velkém člověku a "jeho dětech"! Přitom jsme se o tomto příběhu ani nemuseli dozvědět, kdyby Nickova manželka nenašla při úklidu na půdě jeho scrapbook. V závěru, při záběrech z reality show To je život, mi vždycky zvlhnou oči při tom, jak zachráněné děti vstávají.(27.5.2011)

I přesto, že nejsem žádná slabá povaha a neukápla mě slza ani při Titanicu, u tohohle dokumentu se mi jich v očích objevilo hned několik.(15.10.2007)

Dost emocionální dokument o záchraně dětí Nicholasem Wintonem. Jednou za čas je třeba si takovéto dokumenty připomínat aby se nezapomnělo na lidskou solidaritu a také si pročistit oči.(7.11.2009)

Nicholas Winton ve svých sto letech prohlásil, že věřícím není. Mimochodem. mezi zachráněnými dětmi z bývalého Československa byl i REISZ, snad to píšu správně, režisér filmu "Francouzova milenka", natočeného podle románu J. FOWLESE, který nedávno opustil tenhle lidský svět. Řada lidí, kteří se zachránili a dosud žijí, tak jsou osoby kultivované, zajímavé, a prožili krásné životy, protože si je krásnými uměli udělat.(28.8.2010)

Vcelku normální dokument, jehož nejsilnější a nejemotivnější scénou je setkání Wintona s dětmi v tv show. Potíž je v tom, že tato scéna je zahrnutá už ve filmu Všichni moji blízcí, nyní jsem na ni čekal a už tak silně bohužel nepůsobila.(3.9.2009)

Zajímavý dokument o skvělým Nicholasi Wintonovi. Jeho nadcházející dokument Nickyho rodina mě baví víc, asi tím, že je novější a je tam více jiných záběru, je dokument delší a připomíná spíše životopisný film. Zde ale také hodně věcí funguje. I nostalgie na konci, kdy vstávají stárnoucí lidé, které Nicholas zachránil. 78% = ****(23.1.2013)

Jako dokument to zase tak dobré není (postsynchrony, hrané archivní záběry, rušivé obrazové přechody), ale Nicku Wintonovi za sílu jeho osobnosti bez debat plná.(19.2.2011)

Tak na tohle nás vytáhli do kina ze škole, kde byl přítomný i sám zachráněný T. Graumann s manželkou. Na začátku záběry ze 30tých let, které doprovázela úžasná hudba, potom nástup Hitlera, zaprodání Československa a na závěr zachraňování dotyčných dětí s velmi emotivním koncem, který všechny tak dojal, že jsme se neubránili slzám. Jeden z nejlepších dokumentů co jsem kdy viděla, opravdu, povinně by se na něho měl každý podívat a zamyslet se.(14.9.2009)

„Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem. To druhé, dle mého názoru, znamená věnovat čas a energii tomu, aby člověk zmírnil bolest a utrpení. Vyžaduje to, aby člověk šel, vyhledal ty, kteří trpí a jsou v ohrožení; nikoliv pouze žít vzorně pasivním způsobem a nekonat zlo." To napsal anglický obchodník Nicholas Winton v roce 1939, v roce, kdy zachránil 669 českých dětí, kterým zajistil v Anglii náhradní rodiny a z Čech pomohl vypravit vlak. O svém činu nikomu neřek; až po 50 letech jeho manželka náhodou objevila kufr s „tajemstvím“… A o Nicholase Winstna se začala zajímat média. Českoslovenští filmaři nejprve natočili hraný film „Všichni moji blízcí“, následně i dokument. Během pětašedesáti minut Matěj Mináč umně vypravuje příběh Nicholase Winstna a jeho dětí za pomoci právě jednoho z dětí - Joe Schlesingera, reportéta kanadské televizní stanice CBC. Záběry z českých televizních zpráv nebo anglické reality show se prolínají s albem, které se otevírá a upoutává na dalšího pamětníka. Říkal jsem si, kolik světově známých lidí pocházejících z Čech Winton zachránil: režisér Karel Reisz, spisovatelka Věra Gissing. V závěru kromě Václava Havla vystupuje i rakouský „lovec nacistů“, židovský aktivista Simon Wiesenthal. České komentáře výborně četli Josef Abraham a Libuše Šafránková, aktéři i hraného snímku „Všichni moji blízcí“. Zážitel umocnila beseda s dramaturgem Zdeňkem Tulisem. Dojemný, lidsky silný příběh mi připomněl knížku Hanin kufřík.(25.11.2008)

Přestože za války bylo mnoho dalších lidí, které zachránili či pomohli zachránit lidské životy (Wallenberg, Pesev, Schindler aj.), je příběh Nicholase Wintona výjimečný. Winton nebyl členem žádné skupiny, zmocněnec vlády, bojovníkem za lidská práva, atašé či vlivný podnikatel aj. Z tohoto pohledu jde o "prostého" člověka, jemuž "pouze" nebyl lhostejný osud dětí v Československu těsně před zahájením druhé světové války, a to až při celkem náhodné návštěvě Prahy v roce 1938. Vnímám dokument v základních dvou rovinách - z pohledu příkladného, hluboce lidského, nezištného a skromného přístupu a chování jednoho člověka, který se rozhodl nečekat, až někdo něco udělá a vzal osud téměř 700 dětí do svých rukou. Současně je obžalobou zbytku světa, který odmítl přijmout děti z okupovaného Československa a tento čin bezesporu patří k nejtemnějším skvrnám 20. století. Pouze Británie a Švédsko poskytly svou pomoc. Například USA odmítlo přijmout uprchlíky s odkazem na dané kvóty. Skutečností byly blížící se volby, ve kterých chtěl Roosevelt uspět, ale dobře věděl o protižidovských náladách u amerického obyvatelstva a nechtěl tak zmařit své politické cíle. Je tohle lidskost? Druhou rovinou je pohled rodiče, který je schopen pochopit pouze ten, kdo má malé děti. Tato část dokumentu mě hluboce zasáhla. Neumím si představit, že bych zítra odpoledne měl vzít svou téměř dvouletou holčičku, posadit ji do vlaku s vědomím, že ji již nikdy neuvidím a doufat, že někde v dáli bude někdo, kdo se o ni bude starat, je pro mě i v této naštěstí teoretické rovině jednoznačně nepředstavitelná. Co museli prožívat rodiče na Wilsonově nádraží, muselo být peklo na druhou. Fakt, že až v roce 1988 vyšel celkem náhodou čin Nicholase Wintona "z půdy na světlo" (1938 - 1988), neboť on o tom neřekl ani své manželce, na mě rovněž velmi zapůsobil a upevnil mě v jednoznačné nezištnosti a čistotě jeho činů. Věřím, že až se naplní čas Nicholase Wintona, nasedne na svůj poslední vlak a pojede nejkratší cestou rovnou do nebe. Zpracování dokumentu mě sice vysloveně neoslovilo, ale o to vůbec nejde. Tady jde o obsah, nikoli o formu.(4.9.2009)

Lidskost - vlastnost, která je v nás zakořeněná, jen špatná doba či rodinná výchova ji může úplně zdeformovat. Tenhle dokument není potřeba vnímat po stránce zpracování, jako spíše po stránce obsahové a tam ukazuje svoji obrovskou sílu. Pravda - pro někoho jen slovo, pro někoho životní cíl, každopádně chcete-li vidět alespoň na moment čistou pravdu, nijak nezkreslenou, tenhle dokument je to pravé pro vás. Když se nad tím tak zamyslím, tak je mi opravdu líto lidí, kteří nadávají na dnešní dobu, že nemají na dovolenou, nemají na plazmovou televizi, že nebudou mít 13. důchod a nebo 60 000 porodné. Lidi porovnávejte a uvědomujte si, kde sme byli a kde sme teď. Buďme rádi za vodu, topení, vzdělání a spoustu všelijakých možností cestování, práce, podnikání apod. Buďme rádi, že nežijeme ve válce. Ta totiž naši lidskost zahrabává hluboko pod zem. A tenhle dokument je právě o tom, že každé pravidlo má i své výjimky. Klobouk dolů a velká poklona, pane Nicholasi!(27.6.2010)

Silný dokument, který se i přes slzopudné téma nesnaží citově vydírat a nabízí působivou výpověď o velkých činech obyčejného člověka, který se stal legendou.(28.3.2011)

• nascendi

Veľký príbeh o veľkom čine, na ktorom je najcennejšie to mlčanie hlavného protagonistu po ňom. Jediné, čo mi prekáža, je spoločné hodnotenie dokumentárnych (ale i krátkometrážnych, televíznych, animovaných) filmov s "normálnymi" filmami.(24.9.2009)

Určitě nejemotivnější dokument, který jsem kdy viděla. Zde se však nehodnotí síla filmu, ale i jeho provedení, které bylo místy opravdu příšerné. Ovšem, jako měkota, která probrečela celý film vyloženě zalykavým brekotem, musím dát skoro plný počet. XV. Seminář britského filmu / John Lennon Uherské Hradiště(5.12.2010)

U dokumentárních filmů o lidech je nedůležitější, jestli je ten příběh zajímavý a když je, tak snad ani nejde hodnotit negativně.Tenhle příběh je hodně zajímavý a navíc je nutno zmínit pěkné zpracování,výbornou hudbu(teda spíše jednu stále se opakující melodii) a také únosnou délku.Určitě bych sice tenhle dokument neřadil do top 200 filmů, ale ve svém žánru si svých poctivých 80 % zaslouží.(12.5.2011)

povedený dokument o velkém činu velkého člověka, jenž by si tu Nobelovku za mír opravdu zasloužil..(3.4.2013)

Veľmi, veľmi silný dokument o človeku akých mnoho nie je.(20.6.2009)

Komu čest, tomu čest. A Sir Nicholas si ji rozhodně zaslouží. Rozhodně dojemnej a zajímavej dokument o neméně zajímavým člověkovi. Zaujalo mě to. Velice.(3.4.2010)

Je to už hodně dávno, co jsem tenhle počin viděl. Šlo o nějakou kinoprojekci určenou pro školy, a já jako obvykle (díky tragickému vkusu našich učitelů) stejně jako všichni spolužáci očekával strašlivou nudu, u které se hezky prospím. Nemohl jsem ale být více překvapen. Emocionálně neuvěřitelně silný dokument s veledůležitým poselstvím, který jsem sledoval se zatajeným dechem. U scény, kdy je pan Winton pozván do britské televize, kde moderátorka požádá, ať se postaví všichni, kterým zachránil život, a vstane celé hlediště, jsem to už nevydžel a vytryskly mi slzy. Po skončení promítání nechala uvaděčka zhasnuto a řekla nám, ať každý, kdo si myslí, že právě viděl skvělý film, rozsvítí displej svého telefonu. A celý sál se rozzářil. I ty největší cyniky to dojalo a nás všechny to přinutilo pohlédnout na naše životy úplně jinýma očima. Klaním se panu Wintonovi, byl a je to úžasný člověk. /90% a 5*/(6.5.2012)

Když jsem vyšel z kina, tak jsem si připadal jako dospělý. Nevím čím to je a né že bych dospělý nebyl, ale pocity jaké ve mně vřely byly dost divoké. Když jsem se dozvěděl, že jdeme se školou do kina na dokunent, tak jsem zakýval hlavou a šel. Připadal jsem si jako jedna malá bezvýznamná ovečka z velikého stáda, které pasáci nahnali do sálu s plátnem a kde je šlechtí aby měli lepší vlnu a maso a věřtě, že já po takovémto zážitku opravdu mám (nechci si protiřečit, tudíž si jestě stále připadám stejně tak dospělý, jako ovečka!). Celý zážitek o dost umocnilo následné povídání si s průvodcem našeho pestrého programu, debata s jedním dítětem zachráněným Nicholasem Wintonem (nebýt jeho, tak nikdo z 669 dětí by dnes nežil - dost zdůrazňováno) a na závěr velice zajímavý pohovor se samotným režisérem filmu "Matějem Mináčem", který vyprávěl o natáčení, jak to vše začalo a zodpovídal nám spousty zajímavých dotazů jakožto studentům filmové školy. Určitě si najdu čas shlédnout si dílo ještě jednou a pořádně zruinovat zásobu čistých kapesníků.(31.1.2006)

Pěkný film na počest Wintona dokumentárního rázu. Na české poměry skutečně povedený kousek, bohužel mnou neoblíbená tématika.(17.7.2011)

Velmi silné téma, ke kterému není příliš co říct. Abych se tak cítil u dokumentárního filmu, nepamatuju ... a to, že na to vpodstatě zapomněl a padesát let o tom nemluvil ... neuvěřitelné.(17.8.2011)

Člověku, jménem Nicholas Winton uděluji 10 hvězd! Sám dokument je bohužel průměrný...(5.9.2011)

Síla!(14.12.2014)

Pod pojmem dokument jsem si vždycky představoval snímek, který podává pokud možno naprosto objektivní zprávu nebo svědectví, přičemž se nesnaží hrát na emoční strunu člověka, aby zvýšil subjektivně kvalitu samotného dokumentu - jak způsobem podání, tak i citovou hudbou užitou na vhodných místech - ve filmovém trháku určitě na patřičných, ale v dokumentu...? Samozřejmě si musíme také upřímě říci, že by snad jen naprostý filmařský antitalent dokázal natočit dokument s takovým silným a dojemným námětem tak, že by z toho vyšlo něco nehodné ani hodnocení. Neříkám, že se mi dokumet nelíbil, to ani náhodou - scéna shledání sira Wintona s jeho "dětmi" je skutečně velmi silná, ale jako celek dokument ani zdaleka nedosahuje mých (možná přemrštěných?) očekávání. Více jak 4* dát nemohu, nadruhou stranu nedám ani méně.(25.11.2008)

Pěkný dokument o mimořádném činu člověka, kterého skutečně obdivuju a strašně respektuju. Fascinuje mě jak dokázal v dobách nacistického teroru jen on sám udělat tolik pro 669 dětí a přitom o tomto činu celých 50 let nikomu něřekl...(1.6.2010)

Podobne ako neskorší dokument Nickyho rodina, ani tento nie je žiaden skvost, no zvolil si až zdrcujúco silnú tému so silným príbehom, čo ľudia vďaka tomu, že s tým nielen súhlasia, ale hodnotia tu skôr jeho činy než samotný dokument, vyšvihlo v súčasnosti medzi najlepšie filmy. Osobne poznám množstvo investigatívnych a spoločenských dokumentov, ktoré sú skvosty a takejto pocte sa im nedostalo, lebo sa neboja kritizovať mnoho ľudí a tým pádom neujdu kritike a poškodzovaniu. Dúfam, že tu sa to zmení, aj keď hodnotenie na tejto stránke sa veľmi objektívne vždy brať nedá, podľa mňa má niekedy výchylky až 20% od reality, lebo tu hrajú mnohé citové faktory. Čo sa týka napríklad filmu Život Briana, tak aj možno nenávisť, či nepochopenie, lebo ten film nie je hodný vôbec najlepších filmov, ani nie dobrých, je to odpad. Na druhej strane by som bol rád, keby si toto dielo o Wintonovi ľudia pozreli, lebo sa jednalo o neobyčajné činy muža, ktoré sa dajú porovnávať napríklad s tými Schindlerovými. Áno, Mináč nie je Spielberg, na viac asi nemal, najmä pri druhom hranom dokumente, ale oba boli silné a koniec koncov zo 669 zachránených detí, zrejme všetkých židovských, je dnes už približne 5000 populácia. Winton nebol obyčajný biznismen, nebol to sobec, ktorý by si len užíval, ale pomáhal ľuďom aj na vlastné riziko, navyše o svojom čine dlho so skromnosti mlčal, teda dúfam že to nebolo z nejakého strachu alebo z váhania, či urobil správne, keďže nakoniec niektorí z tých židov sa stali aj takpovediac lobistami, čo sa za dobré veľmi považovať nedá. Verím, že to prezradenie bolo najmä kvôli verejnosti a inšpirácii pre ľudí. Isto je to veľký človek, ktorý si dokument s takýmto výstižným názvom zaslúžil, rovnako, ako všetky tie ocenenia od politikov. Trochu mi na záver vadili titulky, ktoré akoby hneď spomenuli, kto sa tam zúčastnil a to hlavne tých, čo len na okamih, najmä takí kontroverzní ľudia ako Havel, či Wiesenthal. Radšej mohli hneď začať menovať zachránených. Mimochodom v tomto dokumente sa proste nedá, aspoň mne nie, ubrániť slzám, je to príliš silné, najmä pri tých spomienkach na ten televízny program.(5.8.2013)

Člověk, aby pohledal potřebnější dokument. Je málo takových, které ukazují takovou míru občanské angažovanosti a prosté nezištné lidskosti. K tomu ještě není film udělaný vůbec špatně. Umně proplétá dobové ilustrační záběry s výpověďmi Wintonových "dětí" a s hranými rekonstrukcemi. Jediné, co je příšerné, je grafika vytažená z nejhlubších pekel MovieMakeru. Ale v tak silném dokumentu se to snese.(25.2.2010)

Tento dokument hraje až moc na city než na tu opravdovou a reálnou stránku. A snaží se Wintona až mermomocí postavit na hrdinský piedestal. Ne, že by tam nepatřil, ale dokument mám rád nestranný. Navíc tohle je takový mainstream, který režie moc nezvládla.(9.6.2011)

Prečo to vlastne urobil? Ako vedel, že nastanú udalosti, ktoré sa stali? Ja sa môžem len pokloniť pred tak dokonalým človekom, že urobil niečo tak neprekonateľne ľudské a zachránil stovky neznámych detí a vniesol nádej a chuť do života niekoľko tisíckam ľudí. Nicholas Winton ani netuší akému množstvu ľudí vniesol niečo pozitívne do života, či už to bola samotná záchrana života, alebo len obyčajné zamyslenie sa nad samým sebou. Tie hviezdičky, ktoré dávam, patria samotnému Wintonovi, pretože ešte pri písaní tohto komentu plačem a rozmýšľam nad tým, že nič užitočné nerobím. Všetky tie uznania a vyznamenania, ktoré dostal, mu právom patria. Obdivuhodný človek. Ďakujem!(24.10.2008)

Když se řekne hrdina, tak si nedovedu představit člověka, kterému by tento titul slušel více. Další z děl, u kteréhu mi skoro ukápla slza a to dokonce ve více pasážích, a to je pro hodinový dokument velmi slušná vizitka. Nemohu prostě hodnotit jinak než plným počtem. Před životním postojem musí holt ustoupit i taková blbost jako je nějaká dokumentární kvalita. A i kdyby moje hodnocení zapříčinilo, že se na tento dokument podívá o jednoho člověka více, tak to hodnocení mělo smysl.(22.8.2011)

Hezké, ale přehodnocené.(15.1.2012)

Dobrý a silný dokument. Viděl jsem ho na školní akci, kdy nám k tomu ještě mluvil jeden z autorů filmu. Kupu jsem toho věděl z Víkendu, ale tady to bylo prostě podaný silně, přesně, úplně. Bravo.(14.5.2011)

Hodně silný dokument o jednom skromném hrdinovi. Viděno před několika lety v Tanvaldském kině, při školním promítání byl přítomen i sám Nicholas Winton, což zážitek mnohonásobně umocnilo (jen škoda těch nevychovanejch smradů v sále).(14.10.2012)

Na Síle lidskosti jsem byla kdysi v kině. Dokument to je natočen zručně, ale co je na tomto filmu hlavní, to je to, o čem to je. Nicolas Winton je obdivuhodný člověk a musím se přiznat, že jsem měla při sledování slzy na krajíčku. Představení tohoto muže a ukázání činů, o kterých by se mělo mluvit, se myslím povedlo. Mi se dokument Síla lidskosti líbil.(15.6.2013)

,,Můžou se postavit všichni, kteří vděčí za život panu Wintonovi?" Tento dokument je hodně silný, ale přiznejme si to - s takovým materiálem by museli být tvůrci břídilové, aby z toho nevylezl srdcervoucí dokument. Mimochodem (abychom tu dnešní dobu neviděli příliš růžově) pan Winton nedostal Nobelovu cenu míru. Jásir Arafat už svou má.(13.2.2008)

4.5. 2010 - návštěva v kině v Novém Boru ze školou. Do té doby jsem o něm nevěděl ani neslyšel, ale to co dokázal, tím u mě prostě naplno zabodoval. Ještě stále přítomný a stále usměvavý stařec, který se tak ale nepovažuje, dokazuje i ve svých vysokých letech, že má chuť do života a skvělou náladu celý život. Když se člověk vžije do jeho role, neudělal by tak velký čin jako on? On prostě chtěl udělat jen normální věc, která pomohla druhým, ale on pomohl 669 lidem, kteří mu jsou za to vděčni. Až budu starý, chci být jako on. Má úcta.(4.5.2010)

Snímok, ktorý aj napriek svojmu dokumentárnemu poňatiu strhne a emocionálne naladí. Hlavne dokumentárne zábery, sú pre mňa vrcholom celého filmu.(25.4.2014)

• Gaskin

Rád bych na začátek uvedl, že se klaním siru Wintonovi jako člověku, jehož činy nejsou ocenitelné ani poklonami nejhluběími a nejdelšími a nemá konkurenci v nejširším poli adeptů či výherců cen míru právě pro jednosečnost a skromnost (která je ovšem tak omílána, že už by z výčtu mohla být klidně vypuštěna) okolo toho, co před druhou světovou válkou dokázal - a chytří lidé očekávají ale. Dosaďte si tedy jaké chcete - ale nemám rád patos. ale nemám rád těžení z lidské slabosti či strasti. ale nemám rád dokument, který zkresluje obsah emočním podbarvováním. Jednoduše řečeno, k čemu jsou proboha v dokumentu o člověku s tak očividným aktem lidskosti teskné tahy smičcem a slzy lidí nad irelevantními historkami z dětství, které spíše hraničí s investigativní reportáží z dílny tv nova? K čemu ta pompézní hudba? Tohle dle mě nepatří do žánru dokumentárního filmu - nejsem-li schopen podat sám o sobě dost silný fakt bez nanášení blábolů tak, aby silným zůstal, neměl bych točit dokument. To jsou věci, které mi vadí v ideologii tvůrce samotného filmu - je na čase uvést něco k technické stránce. Takže - v dokumentu je zařezena spousta archivních záběrů, které ale často mají s dějem společné jen prostředí, ve kterém se odehrávají. Uvedu příklad - někdo tam vypráví o tom, jaká byla cesta vlakem z čech někam do holandska či kam - a my sledujeme záběr kupé, ve kterém rodiče z okna mávají dobytku či co. Ale to není jediná chyba oněch záběrů - dost mi vadilo, že takhle přebíjely pohled na člověka, který mluvil - což je sice v pořádku s vypravěčem, ale určitě ne přes osobu, která je kamerou vyslýchána. A to mi, pánové a dámy, přišlo jako absolutní vrchol, při kterém jsem myslel že vstanu a vrazím panu režisérovi facku. Z celého filmu jsem měl dojem, že je to někdo našel ve střižně součástky na velorex, pokusil se z nich poskládat dopravní letadlo a teď s ním bez špetky soudnosti létá okolo světa. Kdybych chtěl znovu hromadu nesmyslných, lacině navozených emocí, pohádám se s přítelkyní, budu se s ní pomalu usmiřovat a ušetřím tak peníze za kino. Jedna hvězda za Sira Wintona jako vybraný objekt, jinou dobrou stránku na filmu ale prostě nalézt nelze.(10.10.2007)

Na české poměry vynikající dokument, podpořený velmi silný příběhem. Některé momenty byly opravdu dojemné, třeba Wintonovo setkání se zachráněnými.(25.11.2008)

Tady se nedá hodnotit kvalita dokumentu, protože i kdyby to byla totální mizérie, tak samotná velikost Wintonova činu z ní udělá prvotřídní záležitost. Neznam nikoho, komu se při televizní show nekoulely po tvářích želví slzy.(20.1.2011)

Velice zajímavý a poučný příběh o "Síle lidskosti". Doporučuju se na to kouknout jen jednou a pak , když už, až za dlouhou dobu, protože jsem to viděl dvakrát v krátké době a to už není ono. Ty emoce se mi podruhé vytratili. Nicholas Winton je opravdový zachránce a stále čilý a bujarý člověk na svůj věk. Prý snad ještě létá letadlem. 85%(31.1.2011)

• Radiq

Tento dokument se prostě musel udělat, aby informoval o tomhle vyjimečnym chlápkovi. Ale je to spíš povinnost než umění - udělat dokument o někom, kdo je tak vyjimečnej chlápek. Z hlediska dokumentárního to je průměrná záležitost, ale jinak má tenhle vyjimečnej chlápek můj respekt a uznání, minimálně za 4 hvězdy...(3.7.2013)

Pomohl, i kdyz nemusel, to se ceni. Velmi silne a vdecne tema pro dokument, ktery svym zpracovanim zdaleka nepatri ke skvostu. Hrane realie pusobi velmi rusive. Nize s hodnocenim ale nepujdu.(3.4.2011)

Ze začátku jsem přistupoval k dokumentu s averzí. Říkal jsem si, že to bude jen další dokument, který hraje na city. Zahrál mi na city velice, až jsem se začal nenávidět, že se tomu pocitu dojetí bráním. Jsme tak nenávistní a sobečtí. Tento člověk pomohl tolika dětem bez řečí, bez nějakého profitu či reklamy na svou osobu. Dojemné jsou hlavně rozhovory s přeživšími, kteří si velice váží svého života. Jsou rádi na světě a svůj život zasvětili rodině, protože o ní během války přišli. Museli vybudovat novou rodinnou generaci z ničeho. I v nejhorší chvíli historie lidstva se najdou lidé, kteří pomohou. Takto emotivní dokument jsem ještě neviděl.(28.7.2011)

Dojemně zpracovaný dokument o neuvěřitelném příběhu Nicholas Wintona a záchrany "jeho" dětí. Víc není třeba psát...(19.4.2014)

Výborný dokument o tomto skvělém muži se skvělím srdcem. Nobelovu cenu pro něj by podle mě měla být jasná volba ! Mrzí mě že je dosud nedoceněn.(5.9.2010)

klaním se tomuto muži, který zachránil téměř 700 dětí a přišlo mu to tak samozřejmé, že to ani nikomu neřekl....a ani ta nejdojemnější scéna ze všech holywoodských scén nemůže být dojemnější než, když všechny ty ,,děti,, vstanou.....Ještěže se mu alespoň po tolika letech dostalo poděkování. On je neuvěřitelnej - 101 let, plnej síly a lidi chodí a děkujou mu a on na to kouká jako blázen a říká: ,,vždyť jsem nic zvláštního neudělal,,(10.10.2010)

Jak je možné, že tento člověk ještě nemá Nobelovu Cenu za mír? Velice emotivní dokument o člověku s velikým ale opravdu velikým "Č". Obdivuji tohoto pána. Přijde mi, že je jeho gesto bylo možná daleko lepší než gesto Oscara Schindlera.(1.12.2011)

Úžasný dokumentární film o síle lásky, lidskosti a slušnosti. Myslím, že to co udělal pan Nicholas Winton, nebude nikdy dostatečně oceněno a krásnou odměnou pro něj byla jeho dlouhověkost. Velice dobře byla zvolena i dvojice českých herců, která pořad provází českým komentářem, pan Josef Abrhám a paní Libuše Šafránková(20.10.2016)

viz Gaskin - "nemám rád těžení z lidské slabosti či strasti. ale nemám rád dokument, který zkresluje obsah emočním podbarvováním."(15.11.2007)

Velmi pěkně zpracovaný dokument, kterému zkláním poklonu.(6.4.2013)

Velmi zajímavý a dojemný příběh, ale ne příliš zajímavě natočený film. Nebýt následné diskuze s producentem filmu, která byla velmi záživná, dal bych 3*(14.11.2013)

Velmi silny dokument o velmi silnem cloveku.Citlive napsany a rezirovany.Mam jen jednu drobnou pripominku- malinko rusi dotacene,hrane pasaze,ktere trochu rozmelnuji velmi silny a emocionalni zazitek z celeho filmu.Je to opravdu jeden z nejlepsich a nejsilnejsich televiznich dokumentu,ktery byl kdy natocen.Samozrejme uz proto,ze tema samotne je velmi silne.Takovehle filmy to maji v kine dost tezke,protoze divak nevidi tu pridanou hodnotu pro platno.Tady je ale ona pridana hodnota v sile nametu,takze by ji nemel divak nechat nepovsimnutu.Take myslim,ze by se mel tenhle film hrat v televizi pravidelne a porad dokola,aby lidi pochopili jeho hlavni poselstvi:"Zakladnim jevem kazde civilizace je lidska slusnost".Myslim,ze neni potreba nic dodavat a davam jasnych 90%.(26.1.2011)

Zajímavý dokument o muží, který se z vlastní dobroty rozhodle zachranit životy sta lidských(dětských životů) a neočekává za to vůbec nic. Měl jsem tu čest vidět dokument na velkém plátně navíc s přednáškou od dramaturga.(25.9.2008)

Celý dokument provází velmi silná atmosféra. Pokouší se najít otázky na mnoho aspektů z Wintonova života. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že jsem byl do emocí nucen. A napadá mě hned několik důvodů, proč tomu tak bylo. Dokážu pochopit strůjce tohoto projektu, dokážu pochopit, jaké pohnutky ho musely vést. Vždyť je to svým způsobem neuvěřitelné a přece tak 'normální' a zcela jasné! V tak černém období, jakým druhá světová válka byla, nás přece musí uchvátit každý závan světla, každý záblesk dobrého skutku, který nás utvrdí v tom, že zas tak černo nebylo. Je to jako žízeň po něčem, co se náhle a na dlouho vytratilo: lidskost, ta prostá vlastnost, která by měla být vtisknuta do charakterových rysů každého člověka. Přesto nás dějiny i současnost přesvědčují, že nic není tak samozřejmé. Měli bychom se stydět, nebo se jen snažit? „Je rozdíl mezi pasivním dobrem a aktivním dobrem." - toto je neobyčejně hluboký Wintonův citát. Těžko se jeho význam dá vměstnat do nějakého dokumentu. Je pasivní dobro vůbec dobrem? Když vezmeme v potaz závažnost, neuvěřitelnost a hloubku Wintnova činu, je s látkou dokumentu, jakožto svědectvím, nakládáno velmi hrubě a podprůměrně. Dokonce se mi v jednu chvíli zdálo, že z Wintona byl udělán pomník. kamenný, bezcitný, který nic neříká, před kterým se lidstvo jen klaní a opěvuje ho. V dokumentu byl vykreslen jako člověk, který je dokonalý, který se vždycky zachoval správně a z něhož bychom si měli brát příklad. Podle mého by emoce měly přijít samy, z nějakého důvodu, ne proto, že mi to někdo naordinoval kompozicí dokumentu. To je prvoplánovitost a svým způsobem uráží Wintona i diváka. Abychom Wintona nekarikaturovali, opěvujme jeho skutek, ne jeho. Jistě najdeme mnoho jiných decentnějších (a vznešenějších) způsobů, jak mu prokázat patřičnou poctu, která mu náleží. Mám pocit, že se to často zaměňuje; i v tomto dokumentu. Co se týče zpracování, nepřišel jsem na nic objevného, co by tento dokument odlišovalo od jiných. A jsem přesvědčen, že toto téma by si nějaký nápad zasloužilo. Mokrý kapesník není důkazem dobře odvedené práce, nejsem zastánce stoicismu ve filmu a ani by to dost dobře nešlo, ale mezi tvůrcem filmu a divákem by měla existovat jakási pomyslná spolupráce. Emoční bombu nelze nazvat dokumentem, protože znemožňuje, aby divák dospěl k verdiktu sám.(25.11.2008)

Děkuji paní učitelce zeměpisu za příjemnou hodinu dějepisu, budu na vás vzpomínat. Opravdu skvělý dokument o významném muži druhé světové války, který nenechá vaše oko suché(a možná nebude suchý ani to druhý).(11.3.2010)

Hodně se divím jak je Nicholas vlastně skromný člověk. Skromný člověk, který toho v životě dokázal tolik! Strašně ho obdivuji a hluboce se klaním, protože na světě je podobných lidí s tak velkým srdcem opravdu málo. Byla by pro mě obrovská pocta se s panem Wintonem jednou setkat.(6.12.2011)

Dokumentu, který podává informace o tak citlivém tématu se snad bojím dát méně než 5*. Když je k tomu ještě skvěle zpracovaný, nemám co dodat. Silný zážitek umocněný dojemnou hudbou. Na konci jsem skoro brečel...(20.1.2014)

• U.Tarare

N. Winton byl určitě mazák. Pomohl hromadě lidí, ale tady se hodnotí film a ne žádnej borec Wintonů. Mě to jako extra dokument určitě nepřišlo. Spíš takovej slabší průměr.(3.6.2009)

Zajímavý dokument o výjimečném činu jednoho výjimečného člověka.(24.12.2010)

Na dokument až moc dojemné, což si většina odmítá přiznat. Pět hvězd pak není ani za vysokou kvalitu dokumentu, (o níž nikdo nepochybuje) ale za činy, které Winton vykonal. Dialog pamatováček: "Ten, kdo vděčí panu Wintonovi za svůj život, ať si prosím stoupne." Hodnocení: 90%(9.12.2011)

Celou dobu to byla špičková reportáž o skromném člověku, který na světě udělal víc dobrého než sto jiných lidí dohromady. Posledních pár minut je ale jednou z nejdojemnějších věcí, jaké jsem kdy viděl a vůbec se nestydím za to, že jsem je obrečel. I teď, když zpětně píšu komentář, se mi hrnou slzy do očí. 100%(12.7.2017)

Brilantně zpracovaný dokument o muži,který udělal maximum co mohl a nebál se to zkusit...Zachránil 669 dětí před koncetrákem...Tenhle dokumentární film (mimochodem obržel řadu cen) vás dojme,zahřeje i rozbuší vaše srdce a nenechá oči suché...(31.10.2005)

Byl jsem na tom se školou, kde 5lidi z naší třídy odešlo akorát jak zhlasi světla a začlo se promínat a další 2 odešli uprostřed. Já seděl na kraji, takže chodili pořád přeze mne a já mám vzpomínky na tenhle dokument trochu protrhané. Ke konci už jsem se, ale soustředil a pochopil o čem dokument je a to o člověku, který má velké srdce a zachránil před smrtí mnoho lidi- respekt :)(31.1.2010)

Těchto 5 hvězdiče patří Nicholasovi Wintonovi... Kdybych měl hodnotit dokument po obrazové stránce, tak sem už viděl zdařilejší. Jenomže u tohoto dokumentu se to jaksi nedá. Tady by si každý člověk měl uvědomit, že to co Winton vykonal před 2.Světovou, bylo něco tak neuvěřitelně lidského, že z toho člověku prostě slzička ukápne. Též mu skláním poklonu za to, že až mrazivě předpovídal smrtelně blížící se budoucnost... Byl jeden z mála, který si uvědomil, kam až tato Hitlerova posedlost může zajít. Spousty jiných lidí by si po válce udělalo kariéru a už by se možná nemuseli o nic starat. Leč Winton je natolik charakterní člověk, že to vůbec neřešil. A nebýt jeho manželky, která když uklízela na půdě našla jeho spisy, nikdo ze zachráněných by do konce života nevěděl kdo že mu to zachránil život. Ano vážení, byl to Nicholas Winton, před kterým smekám...(15.10.2010)

Dokument, který skutečně chytne za srdce. Pan Winton si zaslouží bezmezný obdiv a úctu!(8.1.2014)

Myslím, že dokument o Wintonovi nemohl být zpracovaný lépe. Vyprávění dětí, které zachránil, dobové záběry, rozhovory s Wintonem samotným a všeho akorát. Žádná dvouhodinová stopáž, žádný dlouhý životopis, ale autentické vyprávění "krásného" příběhu na pozadí války a stručné představení muže, který za ním stojí.(10.1.2016)

Neuvěřitelné. Brečela sem snad milionkrát jako malá holka, scéna, kdy se pan Winton setká se svými "dětmi" je neuvěřitelná. Nehorázná síla a lidskost. Pan Winton je pro mě vzorem.(13.3.2012)

Silný příběh, dojemný, výborně zpracovaný. Člověk musí cítit vděk a obdiv, k někomu, kdo pouze z vlastní iniciativy, zorganizuje a zachrání několik stovek dětí, před téměř jistou smrtí, aby si to nakonec nechal jen pro sebe a téměř na to zapomněl. Setkání v tel. studiu byla emotivní smršť. Zarážející bylo, jak pouze dvě země Británie a Švédsko, poskytly azyl dětem. A jak ostatní, včetně těch, kterým lezeme do prdelí, neměly sebemenší zájem pomoci.(13.2.2013)

Škoda že jsem prostřední část zaspal. Kdybych věděl, že úterní dopoledne strávím v kině, nemusel jsem se tak dlouho do noci učit a mé hodnocení mohlo být o 44 minuty objektivnější. Prvních a také posledních 10 minut jsem však sledoval s pusou dokořán. Ne snad proto, že bych zíval, ale kvůli morální kvalitě Sira Wintona. Je zřejmé, že tsunami emocí v moři dokumentárních filmů nikdy k větší profesionalitě nevedou. "Emoce by měly přijít samy, z nějakého důvodu, ne proto, že mi to někdo naordinoval kompozicí dokumentu," řekl mladý nadějný scénárista. Ale kdo se dnes ptá na profesionalitu či styl. Cílem přeci nebylo předvést mistrovství režiséra Mináče, ale ukázat světu kdo to byl Nicholas G. Winton. Nevěděl jsem, vím, nezapomenu. A to je právě pocit, jež by si měl každý z dokumentárního filmu odnést. Není přípustné jiné hodnocení než VÝBORNÉ. Nepochybuji o tom, že hlavní pointa, tedy to, co dělá Sílu lidskosti pětihvězdičkovou, je ve scénáři. A když takový scénář napsal sám život. No panečku! Vynikající dojem mi zkazily debilně idiotské dotazy studentů na úrovni žáků střední manažerské školy. Zeptat se jednoho z tvůrců dokumentu o Wintonovi, jestli se setkal s Wintonem - to považuji za vrcholně neslušné vyjádření nezájmu a absolutního pohrdání nad 64minutovou ukázkou. (Mimochodem, rozlišujme pojmy únava a nezájem. Mé náhlé uzavření očních víček symbolem pohrdání nebylo!) Nebo otázka, jestli Winton přepravil do Anglie i děti. Legrace může být, ale je třeba vycítit situace, kde mohou nevhodně položené otázky ztrapnit tázajícího - nikoli dotazovaného.(26.11.2008)

Říkla jsem si na co nás to ze školy táhnou? Němel jsem slov...strhujíci a dojemný dokument o lidskosti a odvaze jednoho mladého angličana za 2. světové války. Asi neni moc filmu, natož dokumentů!!!, které by dokázaly utišit našlapany kino sál a zaroveň hodně z nich rozbrečet. Vic nemam co dodat, paráda...(28.1.2009)

Hodnotit samotné činy N. Wintona, nestačila by stupnice.(19.7.2009)

Dnes už notoricky známé...(4.7.2015)

Nádherný dokument o tom co dokáže síla dobra v lidském srdci.(18.7.2011)

Sice nemám úplně ráda dokumenty, kde se naprosto prvoplánově hraje na city, ale tady to asi nešlo natočit jinak. Scéna z televizní show a velkého setkání s dětmi mě úplně zničila. Krásný dokument a velký člověk.(17.2.2014)

Čtyřkrát jsem tenhle dokument viděla a čtyřikrát jsem si poplakala. Je dobře, že byl tento film natočen, aspoň si můžeme uvědomit, jak je záchrana života to nejcenější, co člověk může jinému člověku dát. A celou dobu vás provází skvělý hudební doprovod.(23.6.2008)

Opravdu hodně emotivní dokument. Cítila jsem se jako zmražená ještě dobu po skončení. Hodně mě zasáhl, a to kompletně.(8.3.2009)

Se vší úctou k mým bývalým pedagogům - téměř nikdy se vám nepovedlo nás vzít na nějaké slušné představení nebo promítání v rámci vyučování. Tohle byla výjimka a pokládám to za hodnotně stávený čas narozdíl od hodin matematiky a bezpředmětného tlachání o ničem ( např. chemie). Ne, vážně, výborný dokument, ale s takovým námětem, co na tom chcete pokazit, že...(11.7.2010)

Film o hrdinovi. O hrdinovi, který nikdy netoužil po tom, být hrdinou a dělal jen to, co si myslel, že je správné. Velmi silný lidský příběh. Věřím, že nejen za to si zasloužil Nicholas Winton dlouhý a spokojený život, za ty stovky životů, které sám zachránil. Tento dokument byl jeden z nejlepších, jaký jsme kdy viděl a který ve mě zanechal mnoho hlubokých dojmů a soucitu.(27.12.2012)

Pět hvězdiček za Nicholase Wintona, tři za dokument. Výsledek = 4. Děkuji.(6.7.2015)

Příběh je to opravdu neobyčejně úžasný a dojemný, ale ani dokument nemůže čerpat jen ze skutečnosti, chce to trochu nápadů ve zpracování apod. Kdybych hodnotila jen obsah, dám plný počet, jenže za zpracování si dovolím hvězdičku strhnout. Ovšem pár silných či zajímavých záběrů tam také je, takže moc nízko taky jít nemůžu. Myslím, že čtyři hvězdičky si zaslouží, přestože ty hvězdičky patří spíše Wintonovi, než tvůrcům.(16.2.2007)

Standardně střižený dokument s dobovými záběry, výpovědmi zúčastněných, který by jinak nevybočoval z obvyklé dokumentární škatulky. Vypráví ale příběh jednoho z největších hrdinů poslední doby (nebojím se použít slovo hrdina), pana Wintona, který je skutečně borec a to, co udělal, je něco tak úžasného a respektuhodného a to z tohoto dokumentu dělá vyprávění silného a dojemného příběhu a ne jen tak obyčejný dokument...(10.7.2011)

Tohle mě dostalo, dojalo , potěšilo... prostě to se mnou udělalo fakt docela divy. A to se považuju za částečnýho apatika. Nobelovku tomu chlapíkovi , dokud dejchá (je mu 102 tušim) :-)(22.3.2013)

O kvalitě a síle lidskosti tohoto filmu svědčí už fakt, že plné kino pubertálních výrostků jej dokázalo sledovat více-méně v naprosté tichosti.(21.11.2008)

Bezpochyby dojemné události, které si zaslouží připomínku. Ačkoliv se jedná o výrazné zpracování přímo vyzařující emoce a přimělo mě k slzám, zároveň mě trochu zklamalo. Škoda, že tak silný příběh je filmařsky založen spíše na přehnaném sentimentu a emocích - vždyť v tomto případě není nutné schovávat fakta za slzy na plátně, i když ty k tomu jistě taky patří. Obávám se, že si odnesu pocity podobné shlédnutí amerického "dojáku" než ohromující faktické zážitky z vážného dokumentu... Přesto musím dát 75%, protože jsem nečekala skoro nic a byla jsem překvapena - a to se vždycky nestává(25.11.2008)

Bez debat pat hviezd za vypovednu hodnotu. Nezistna pomoc ktora vyustila k zachraneniu 669 deti pred neodvratnym koncom. Nicholas Winton si plne zasluzi nasu pozornost a obdiv.(28.11.2010)

Dokument není nijak vyjímečný. Vyjímečný je jeho obsah a příběh, který je v něm převyprávěn.(14.3.2011)

Ctnostné, dojemné, dechberoucí, nádherné, poučné, povzbudivé ... Není třeba víc dodávat.(13.4.2011)

Jediné, čo ma mrzí, je, že som sa k tomuto človeku dostala pomerne neskoro. Mohla som ho obdivovať a uctievať už dávno :) Všetky klobúky sveta dole pred ním.(5.6.2014)

Velmi krasny dokument,jeden z najlepsich ake som kedy videl,fantasticky vyber hudby (hlavne Mozartovo requiem),strih a technicke spracovanie.Winton je ozaj človek s velkym č(23.5.2009)

ta pátá hvězdička není tak ani o filmu jako o úžasném činu, který Nicholas Winton udělal. Obdivuhodný dokument s velmi emotivními pasážemi. Oko nezůstalo suché. Příběh tohoto člověka je téměř neuvěřitelný. Dokázal tolik, ale přesto o tom padesát let mlčel.(27.4.2011)

• Anthro

Tento dokument doporučuje 10 z 10 židů.(1.4.2013)

Je to dokument o skromném člověku, který ač zachránil před jistou smrtí 669 dětí, nikdy o tom nikomu neřekl, ani své rodině. Až jednou jeho manželka Greta našla na půdě dokumenty, ve které byly nalepené fotografie dětí, které zachránil. Tento dokument od režiséra Matěje Mináče je tak hrozně silný a emotivní, že to nemůžu ani popsat, to musíte vidět.(20.7.2008)

Síla lidskosti je i v nás. Stejně jako ta zloba. Všechno je jenom naše zábava. Tento dokument je jenom zhodnocení velkého činu. A to mu snad dodává ohromnou sílu. Nevím, jestli lze zhodnotit ještě více to, co již hodnotné je. To ať posoudí bůh. Já dávám 4 hvězdy z úcty k dětem a dojmutí nad panem Wintonem a zorganizováním setkání. To bylo srdce drásajícně nádherné.(2.2.2009)

Než jsem shlédnul tento snímek, neměl jsem ani ponětí, že někdy existoval někdo jako Nicholas Winton. Dokument byl podán vynikajícím způsobem, který poskytnul spoustu informací a pokud se to tak dá říct (vzhledem k povaze těch informací), tak i zábavnou formou. Síla lidskosti je důkaz, že ať už se stane cokoliv, vždy se najde alespoň jeden dobrý člověk, který nečeká, až všechny problémy vyřeší někdo jiný.(25.4.2009)

Tu sa ťažko ubránite slzám, keď vstane niekoľko desiatok či stoviek ľudí na otázku komu Winton zachránil život.. Takéto dokumenty by mali vysielať pravidelne namiesto výplachu mozgov na komerčných TV.(18.6.2009)

Druhá část volné trilogie o siru Nicolasovi Wintonovi a jeho záchraně 669 židovských dětí, Síla lidskosti - Nicholas Winton, je emocionálně vypjatý dokument, který věrně odpovídá svému názvu. Síla lidskosti, kterou v roce 1938 ukázal pan Winton iniciativní záchranou českých dětí, je dle mého názoru zcela unikátní počin, navíc umocněný faktem, že o svém činu 50 let nikomu neřekl a bral ho jako samozřejmou věc. Touha pomáhat a starat se o ostatní z nezištných důvodů jsou takové vlastnosti, které má bohužel v současném světě jen málokdo. Poselství tohoto filmu by si proto měl vzít každý k srdci a přemýšlet, kde začít..Klobouk dolů VELKÝ pane Wintone..(28.7.2013)

Ten konec dostane člověka do kolen. Zajímavý dokument a ještě zajímavější člověk.(14.12.2013)

Lidé mají i světlé stránky.(2.1.2014)

• Wewerush

Pokud bych měla hodnotit osobnost a charakter Nicholase Wintona, 5 hvězd je málo. Rozhodla jsem se ale hodnotit dokument - film, a 2 hvězdy jsou až až.(1.3.2016)

Pro mě úplně normální dokument. Nic u čeho bych žasnul. Nedávno jsem se díval na dokument o tygrech, který mě zaujal mnohem víc než tohle. Každopádně je zajímavý, kam se to může vyvinout, když člověk zrealizuje nějaký svůj nápad. Ten Wintonův byl ovšem určitě velmi obtížný. Každopádně se mu to ale vyplatilo.(10.1.2017)

Dokument, který popisuje obrovský příběh o záchraně 669 dětí. Nicholas Winton podle mě patří mezi malou skupinu lidí, kteří si zaslouží naší úctu. Dokument obsahuje hodně autentických, aspoň mě tak připadaly, či přímo unikátních záběrů z doby, kdy se celá věc udála, ale i z doby současné, kdy se Wintonovo tajemství prozradilo. Jestli si chcete pobrečet, tak doporučuji.(20.3.2009)

Vynikajúci dokument ktorý nielenže rozpráva príbeh s ohromnou silou a emóciami ale je ešte i famózne spracovaný. Hudba tam pasuje ako by bola vytvorená práve pre tento dokument, skvelý strih, úžasné zobrazenie daných scén... Veľmi tažko sa dá odolať slzám a obzvlášť niekedy sa ani nedá...(21.5.2009)

i pár slziček spadlo... skvělí(30.12.2009)

Zpracování dokumentu mělo v mých očích pár nedostatků, které se ovšem díky jeho obsahu a přínosu proměnily v naprosté banality, za které nehodlám srážet hodnocení. Nicholas Winton, muž neobyčejných hodnot, unikátní osobnosti a mimořádných činů, se řadí mezi nezapomenutelné postavy světových dějin. Díky tomuto dojemnému snímku a knize „Loterie života Nicholase Wintona“ jsem měl tu čest poznat příběh Nicholase Wintona a jím zachráněných dětí, na který nikdy nezapomenu. Pro mě je plné hodnocení samozřejmostí. Klaním se Vám, pane Wintone.(11.3.2010)

Dokument, který se chytil silného a divácky vděčného tématu. A doopravdy z něj vytěžil všechno, co šlo a při tom v důstojné formě. Pro demostraci opravdu lidsky silného obsahu musím zdůraznit, že po jeho skončení se dočkal aplausu v kině plně obsazeném puberťáky. A věřte, že to už něco nzamená. 85%(22.4.2010)

Otázkou je zda hodnotí dokument, jako filmový počin nebo jeho silný příběh, já to nedokáži rozdělit a to také přiznávám, takže kompromisní 4 *(19.4.2011)

Tenhle film by se měl pouštět povinně ve školách. Opravdu výbornej dokument. Nicholas Winton je fakt formát!(28.1.2012)

Jeden z nejlepších dokumentů,které jsem kdy viděl.Je to nejen síla lidskosti,ale i síla emocí.Závěr v britském studiu byla opravdu citová nálož.(23.1.2013)

Síla lidskosti... už název sám napovídá; velmi emotivní dokument o Sir Nicholasi Wintonovi, britském Oskaru Schindlerovi.(10.7.2008)

Dokument natočený s neuvěřitelným citem. Název vlastně vypovídá o celém filmu a ta síla lidskosti mě nejednou dohnala k slzám...(12.11.2008)

Myslím, že Wintonovy činy jsou nedoceněné a že by měl nobelovu cenu dostat - ale u provedení tohoto filmu jsem byl lehce v rozpacích. Pasáže, kde jsou rozhovory s Wintonem či jeho "dětmi" jsou zajímavé, stejně tak archivní záznamy z doby války. Bohužel celý film sráží hraná část, u které jsem měl chuť zavřít oči a přehnaně srdcervoucí hudba. 70%(10.2.2013)

No řekněte... Jak často Vás rozbrečí dokument?(21.9.2006)

Skutečně skvělý dokument. Nicolas je vážně skvělý člověk a když jsme na tom byli se školou v kině, málem jsem se rozbulel...(ne)uvěřitelně dojemné. Jinak než ta 5* ani nemůžu...(19.11.2007)

"Nicolas Winton, jeden z nejslušnějších lidí, které znám", právě toto řekl na závěr besedy k Síle Lidskosti dramaturg Zdeněk Tulis. Nemohu jinak než souhlasit. Nicolas Winton udělal záslužnou věc, když zachránil přes 650 českých a slovenských dětí. Dokument byl poutavě natočen, velmi dojemné scény, které režisér Mináč dokonale vystihl V dokumentu mě celkem zaujala i hudba, která byla poměrně smutná a deprimující, což mě, přiznám se, dostalo. Sílu Lidskosti 100% doporučuji všem!(25.11.2008)

Dnes jsem se přesvědčil, že i dokument může být velice dojemný. Oceňuji hlavně velkou část archivních záběrů. Při závěrečné scéně opravdu nešlo ubránit se ukapnutí slzy.(16.4.2009)

Tedy nechci být žádný pedant, zažil jsem leccos, jsem skoro metrákový chlap, ale přátelé - já brečel, jak želva. Tohle bylo naprosto neuvěřitelné setkání s ČLOVĚKEM.(21.4.2010)

Brečela jsem - třikrát! A se mnou celé kino...(2.10.2010)

Žánrově čistý polohraný dokument, kterému lze vytknout snad jen to, že čerpá z natolik silného tématu a natolik silných filmových materiálů, že samotná invence tvůrců je poměrně upozaděna. Ale film má potenciál obrovského dopadu na zúčastněné diváky. Zažil jsem, jak leckterý říkal, že by rád byl alespoň zčásti takovým výjimečným a zároveň skromným mužem, jako je Nicolas Winton anebo že ho aspoň ten příběh inspiroval. No, a pak vidíte B. Obamu, jak za svoje pacifistické řeči přebírá Nobelovu cenu. Pořád si myslím, že na malého ouředníčka z Velké Británie velkého odvahou a svými činy nemá ani v nejmenším... a nejen on, ale většina lidí, kterým Winton může i prostřednictvím tohoto dokumentu dávat lekce z lidskosti. Ne jen jako teoretického pojmu, ale z toho, co lidskost znamená v životě každého z nás a jakou roli díky své síle může hrát.(27.2.2011)

Ačkoliv je dokument zajímavý a téma bezesporu silné, celkově mě neuspokojil. A dávat vysokou známku jen pro dojemné téma, to se mi nechce.(25.4.2011)

Dnes je panu Wintonovi neuvěřitelných 102 let. Snad se Nicholasi té zasloužené Nobelovy ceny přece jen dočkáte. Co se dokumentu týče, rozhodně stojí za shlédnutí a já takovému silnému příběhu nemohu dát méně než pět hvězdiček. Jiná hodnocení vlastně ani nechápu!!!!(19.5.2011)

Měla jsem tu čest vidět tento dokument o udatném zachránci dětí - Nicolasu Wintonovi za jeho přítomnosti. Nikdy nezapomenu, jaké pro mě bylo vidět ho stát přímo přede mnou...(16.9.2011)

Nic u mě nemá větší šanci na úspěch, než nezištná záchrana dětí před jistou smrtí s nasazením vlastního života. Smekám a za slzy se nestydím. Takových ryzích lidí již dnes bohužel moc není, proto je nutné si čas od času připomenout a uvědomit, že jde žít se ctí(6.9.2012)

Jedna hvězda dolů za naprosto úděsný, odporný, katastrofální a neposlouchatelný český dabing. Abrahám a Šafránková by měli zůstat u herectví a už nikdy nedabovat. Samozřejmě, že činy Pana Wintona pouze hvězdičkami ocenit nejdou, stejně tak jako můj respekt k němu.. Velký to člověk.(24.6.2014)

Ke skromnosti i velikosti činu pana W. není třeba více dodávat, mluví sám za sebe. Jako dokument je film lehký nadprůměr, ovšem scéna nečekaného setkání Wintona se zachráněnými je zkrátka silná káva i pro ty, kdo nejsou na běžné bázi slzopudní. Bylo by velmi vhodné zařadit do školních osnov.(31.3.2015)

Velice vydařený, silně emotivní dokument o skromném člověku s velkým srdcem. Rozhodně stojí za to ho shlédnout.(2.7.2009)

Průměrně natočený dokument o vyjímečném člověku. Tak se dá v jedné větě chrakterizovat tento dokument. Narozdíl od ostatních mnou dobře hodnocených dokumentů, tento dokument nevyniká po filmařské stránce. Vyniká sílou příběhu.(24.1.2011)

Velmi silný a lidský dokument o jednom anglickém pánovi Nicholasi Wintonovi, jemuž nebyl lhostejný osud židovských dětí žijících v okupovaném Československu a rozhodl se jich co možná nejvíc zachránit, to vše sám jen s hrstkou spolupracovníků, dokázal jich vyvézt 669. Příběh, který nelze jinak než obdivovat a který ukazuje, že Sir Nicholas Winton je opravdový člověk.(21.6.2011)

Silný príbeh, ktorý je prabiedne zdokumentovaný. Nebyť silného príbehu a toho, že je to domáca tvorba, tak je to snáď len za 1*.(1.2.2012)

Naprosto vynikající! Nic víc co bych k tomu chtěl říct mě nenapadá.(14.3.2012)

Nedávám 4 hvězdičky ani tak samotnému filmu, jako spíš tomu činu, který Nicholas Winton provedl. Dokument má skvělý obsah a má i pár slušných emotivních scén, ale znám určitě i lépe zpracované kousky. Každopádně udělat takový velký čin a mávnout nad tím rukou jakoby se nic nestalo, to bych asi nedokázal a musel bych se s mojí povahou chlubit na každém rohu ;), skromnost nadevše.(2.5.2013)

Byli jsme na tom se školou a mohu říct, že velice povedený dokument o Nicholasovi Wintonovi. ****(26.5.2008)

Přestože je to mnohdy těžké, dá se uskutečnit hodně, když člověk věří, že to dokáže. Důležité je, abychom nežili pasivně, ale naplno do toho šli! Podobně jako Nicholas Winton, kterému patří obrovský dík! Rodiče dětí museli učinit obrovské rozhodnutí. Nedokážu si představit, jak těžké to pro ně muselo být. Velmi silná byla scéna, kdy se ve studiu sešel Winton se „svými dětmi“… Líbilo se mi jeho heslo: Být člověkem – obyčejná lidská slušnost.(25.12.2008)

Působivý, silný a dojemný dokument o muži, který jen tak mimochodem zachránil takřka 700 židovských dětí před nacisty a pak na to dočista zapomněl.(22.3.2009)

Boha jeho.... vic takovych lidi !(3.9.2009)

Jeden z mála dokumentů, kde téma vždycky bude lepší než zpracování. Co je dnes lidskost podle nás? A co podle Nicholase?(2.6.2011)

Nicholas Winton je člověk, který bojoval za správnou věc. Jen dík němu přežilo velké množství dětí. Viděl jsem dokument: Síla lidskosti - Nicholas Winton a nemohu slovy vyjádřit mé pocity. Bylo to neuvěřitelné, co vše udělal Winton jen proto, aby zachránil cizí životy. Pro děti to muselo být těžké opustit své rodiče, já sám si to neumím představit, kdybych měl jako malý opustit svou rodinu. Dokument je opravdu skvělý a musím smeknout před Nicholasem Wintontonem co vše dokázal.(20.8.2011)

Kvalitný dokument o silnom príbehu z druhej svetovej vojny, resp. pred ňou. Winton si zaslúži obdiv a vďaku za svoje konanie a Mináč mu ich touto cestou poskytol. Moment, keď sa Nicky stretne so zachránenými deťmi ma vždy dostane... 80%(20.9.2016)

Tento film, promítali nám ho na školní akci, na mě velmi zapůsobil a když jsem se rozhlédla po ostatních spolužácích tak nejen na mě, všichni měli v očích slzy a bylo na nich vidět, že i jimi pohnul. Od té doby sleduji všechny informace, které je o Wintonovi možné zjistit, přečetla jsem i knihu Perličky dětství, kteoru napsala Věra Gisingová (Diamantová) jedna ze zachráněných dětí.. Ten to film donutí každého zamyslet se nad tím jestli může pomoci někomu ve svém okolí...(29.11.2007)

Síla lidskosti si určitě 5* bezpochyby zaslouží a kdybych mohla dala bych jich klidně i šest. Rozhodně jsem při odchodu z kina neměla pocit, že jsem hodinu sledovala dokument, který se do Vás v co nejkratší době snaží nahustit co nejvíce faktografických údajů, které stejně během několika minut zapomínáte. Síla lidskosti je silný, emotivní dokument, který Vás sílou svého příběhu a osobností pana Wintona nenechává chladným. Nutí k zamyšlení - nad sebou, nad ostatními, nad dnešní společností... Zda jsme vůbec schopni být lidští a kolik z nás si lidskost vůbec uvědomuje. Příběh pana Wintona na mě velice zapůsobil a musím se přiznat, že při něktérých dojemných scénách (setkání pana Wintona se zachráněnými dětmi) nějaká slza taky ukápla, ale rozhodně se za to nestydím...(25.11.2008)

Nicholas Winton vykonal dílo hodné Boha, a sám by o něm do smrti neřekl ani slovo, a to ani před vlastní rodinou. Takhle vypadá opravdový hrdina. Téma je tak obrovsky silné, že nedokážu hodnotit ostatní stránky dokumentu.(1.9.2009)

Nejlepší dokument, co znám.(28.11.2009)

Byl jsem v kině na prezentaci tohoto filmu. Jakmile film skončil, všichni vstali a se slzami v očích začali tleskat. Opravdu obrovský zážitek. A důkaz toho že se najdou odvážní lidé, kteří jsou schopni obětovat vše pro záchranu cizích životů.(26.7.2010)

Videné v Slovenskom národnom múzeu v rámci školskej exkurzie. Tá scéna keď sa postavia zachránené deti Nicholasa Wintona je nepredýchateľná...(18.10.2010)

Nejemotivnější dokumentární film všech dob o jedné velké pravdě. Snad ještě nikdy na mě nezapůsobil žádný film tak jako tento a co jsem viděla filmů s dojímajícími scénami, natočené podle skutečných událostí, např. Schindlerův seznam, ale tento dokument ve mě vyvolal mnohem silnější pocity a vím čím to bylo. Nebylo to natočené podle skutečné události, to byla skutečná událost sama, přímý přenos, žádní herci, realita, pravda a to mě fascinovalo. Když ti lidé v publiku vstávali a tleskali nic netušícímu Wintonovi za to, že je jako malé za války zachránil před smrtí a viděla jsem nepopsatelný výraz v jeho očích, zastavil se mi na chvíli dech. Když někdo dodnes vysloví jméno Nicolas Winton, vybaví se mi tento záznam z autentického pořadu. Všichni by ho měli vidět a poznat Sílu lidskosti, všichni, celý národ. Takovou poctu, jakou zažil Nicholas Winton v tomto pořadu, lidstvo snad možná ještě nevidělo. Smrti se asi bojíme každý z nás, ale myslím, že tento člověk až bude odcházet z tohoto světa, odejde šťasten, s krásným pocitem v duši. Závidím mu. (Tenhle dokument by měl získat 100 % hodnocení)(8.11.2010)

...a čí oko zůstalo suché?(1.6.2011)

• Trinculo

Nic moc zpracováním, je to televizní dokument, ale o to více obsahem. Vůbec jsem před tím nevěděl, že někdo takový jako Nicholas Winton existoval, a že udělal co udělal. Díky tomu mi zapadl jeden článek z anglické učebnice, který vyprávěl o dětech nastupujících do vlaku, aniž by nějak vysvětloval o co vlastně šlo, kromě toho, že děti už asi neuvidí své rodiče. Popravdě tenkrát to nevěděl nikdo.(5.7.2011)

Vše už bylo řečeno. Opravdu dojemné a s úctou se klaním panu Wintonovi. Kéž by nás na tomhle světě bylo více takových.(11.8.2011)

Najkrajší a najvýstižnejší názov filmu alebo dokumentu: sila ĽUDSKOSTI. V angličtine to je ešte lepšie: Power of Good. Keby bolo na svete viac ľudí ako je pán Winton...(26.3.2012)

• kedu

Kolik si toho Mináč musel vymyslet ví jedině on sám. Hodně toho napovídá text Lukáše Beera na stránkách http://www.nassmer.blogspot.cz/2013/02/nickyho-minacuv-bluff.html Čemu pak má divák věřit, když klíčové informace nejsou pravdivé... Dokument by měl dokumentovat a nikoli vytvářet. Mináč je pouze výrobcem mediální reality. Ostatně jako většina jeho souvěrců.(20.2.2013)

• Desmi

Nicholas Winton je nepochybně hrdina a jeho činy obdivuji, ale takhle zprzněnej dokument už jsem neviděl dlouho. Z tématu, kde se toho dalo vymáčknout tak moc udělat takhle suchou nudu, to je k pláči. Nenapadá mě, co bych na tom vyzdvihl. Nelíbilo se mi to totiž ani chvilku. Ještě ten debilní nezúčastněnej Reiszova pohled.. děs.(27.2.2013)

Geniálny dokumentárny film! Nikdy som si nemyslela, že nad dokumentom toľko sĺz vyroním...(14.11.2013)

Tento dokument bych brala klidně i delší, mile a povedeně natočené, Winton je neuvěřitelný člověk.(22.4.2015)

• CZ_Milka

Počin pana Wintona byl odvážný a naprosto obdivuhodný a zaslouží si přinejmenším 5 hvězdiček. Nicméně stejně jako v případě Nickyho rodiny mám pocit, že zde snad mám hodnotit pořad samotný. Jde to dokument, se kterým se dle mého zas až tak moc dělat nedá - sestříhat dobové záběry, fotky, přidat rozhovory ze současnosti. Překlad z angličtiny mi přijde až moc volný a neodpovídá originálním výpovědím...(2.7.2015)

Skvělý dokument. Matěj Mináč odvedl opravdu dobrou práci. Vynikající dokument. 90%(10.8.2015)

Zajímavý příběh, zejména z důvodu, který zde byl několikrát zmíněn, totiž že se na čin Wintona a jeho přátel postupně zcela zapomnělo. Winton o tom nikde s nikým nemluvil, nepovažoval to za důležité a samy děti po tom nepátraly, že přežily často jako jediný člen původní židovské rodiny nacistickou genocidu. Silné, dojemné.(28.10.2016)

• WolfIssen

Další z dokumentů donekonečna omílajících odsuzování jedné části historie, evropských národů apod. Co je ale zajímavé je krátké zaostření na fakt, že judaismus nezná logiku (stejně jako křesťanství a islám) a je výplodem chorého mozku. Viz věta: Nicholas Winton vypráví: " Jediní, komu to všechno vadilo, byli rabíni, několikrát za mnou přišli a ptali se mě, jak jsem mohl dát dobré židovské děti do křesťanských rodin..."(15.1.2017)

Silný citový a emoční zážitek nám jistě tento dokumentární film přinese do našich srdcí. Příběh Nicholase Wintna je tak velkolepý, že jsem přehlížela nedokonalosti filmu, možná to bylo kvůli pohledu přes zaslzené oči. Je ovšem pravda, že snímek mě upoutal až v jedné třetině, kdy začal děj trochu gradovat. V tomto okamžiku si člověk uvědomí sílu lidskosti. Nejvíce se mi líbilo setkání Wintna s „jeho dětmi“, které se uskutečnilo v televizním pořadu bez Wintnova vědomí a bylo to velmi dojemné. Tady jsem si teprve uviděla, co ten člověk dokázal. Srovnala bych ho s Oskarem Schindlerem (film Schindlerův seznam), který zachránil židy, a ne děti, přesto dokázal rovněž mnohé, zkrátka: „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání svět.“(10.12.2008)

Tento dokument jsem viděla ještě na střední škole v Neveklově, odkud spousta Wintonových dětí byla (jsou). Dokument je silným zážitkem sám o sobě, ale když je to ještě podtrženo vystoupením několika "W. dětí" z řad nás diváků a následné objímání se a pláč... Byl to pro mě opravdu nejemotivnější zážitek v životě...(4.6.2010)

Docela jasně si pamatuji, že jsem na tomto filmu byla na prvním stupni se školou v kině. Na to, že byl tento snímek zpracován obyvateli našeho národa spolu s námi blízkými sousedy, jedná se o nadprůměrné zpracování sílného příběhu, u jehož konce mi takřka zvlhly oči. Zhlédnutí vřele doporučuji nejen těm, jenž chtějí poznat dění druhé světové války konečně i z té poněkud stinnější stránky.(13.6.2010)

Pekný film, který zachycuje příběh Velikána, který by si tu Nobelovu cenu jistě zasloužil.(26.7.2010)

Film, tedy spíš dokument, který jsem viděla teprve před pár dny. Ve chvíli, kdy jsem se na tu úžasnou věc dívala, měla jsem, přiznám se trošku roztřepaný obraz. Byli jsme na tom v kině v rámci výuky a dlouho jsem nezažila, aby se na konci promítání tleskalo. A netleskalo se ani tak tomuto dokumentu, ale hlavně panu Nicholasu Wintnovi! Totiž tento snímek nabuzuje velmi smutný, ale zároveň i hřejivý pocit u srdce. Nevybavuji si lepší dokument.(30.4.2011)

Nicholas Winton je přesně ten typ hrdiny, kterých je na světě málo. Neváhal pomoct, nedělal nic pro sebe a nikomu neměl potřebu říkat, co vlastně udělal. Byla to pro něj samozřejmost.(8.6.2011)

Tak tohle je naprostá špica. Vem čert dokument po filmové stránce. Ale ten příběh,ještě ted z toho mam husí kůži. Kdyby tu bylo 6 hvězd, tak Sir Nicholas Winton je rozhodně má! Hrozně silná věc....(18.1.2012)

Asi jeden z nejlepších a nejdojemnějších dokumentů co jsem měla možnost vidět. Jak mohl svůj čin pozapomnět a nedat nikomu o něm vědět asi nepochopím. Velmi skromný člověk, nebít jeho manželky, která našla krabici fotek a dopisních papírů, jeho čin by se nikdo nedozvěděl.Velmi hezké zpracování, i když možná s malinkýma chybami, ale pro jeho celkovou výpověď můžou být zcela zapomenuty.A po scéně setkání s „jeho“ dětmi nemohlo zůstat oko suché. Pět hvězdiček zcela zaslouženě(13.1.2013)

Síla lidskosti je krásný a chvílemi dost dojemný dokument o jednom z nejlepších a nejskromnějších lidí, co chodí po téhle planetě, o Nicholasi Wintonovi.(26.3.2008)

Tenhle film dokázal, že kino plný puberťáků ztichlo na celou hodinu a na konci ještě tleskalo. A jestli tohle není důkaz, že ten film je úžasně silnej, tak nevím...(18.12.2008)

Výborně zpracovaný dokument, hltala jsem každé slovo. Bylo tam spousta silných momentů. Pro mě asi nejsilnější ten, když moderátorka, která poslala do pořadu pana Wintona a děti, které zachránil, řekla, ať se postaví ten, koho pan Winton zachránil. Zvedl se celý sál. Opravdu neuvěřitelné, co ten člověk dokázal. A přitom ta jeho skromnost. Doporučuji nezapomenout si vzít kapesníčky, až se na tento dokument půjdete dívat. =o)(27.12.2008)

biografické dílo o hrdinovy ve špatné době. Měl jsem možnost shlédnout. Opravdu neuvěřitelně emotivní a obzvláště v momentě, kdy byl sir Winton pozván do studia BBC a moderátorka prohlásila větu: ,,Jestli je tu ještě někdo, komu pan Winton zachránil život, at se postaví" a celé studio jako jeden muž vstalo... Při tomto momentu mi opravdu proběhl mráz po zádech... Samozřejmě všichni z nás podepsali petici, aby pan Winton dostal nobelovu cenu za mír:-))(10.2.2009)

Na české podmínky skvělý dokument o panu Wintonovi, před nímž smekám. Pokud on se nedostane do pomyslného nebe, tak pak už nevím kdo. Na velký čin, který provedl, se přišlo náhodou, když jeho manželka našla staré spisy, které si vedl při práci, na kterou nakonec zapomněl, protože nastoupil do armády jako letec. Co mne celkem zaujalo, že spousta z Wintonových dětí jsou velmi úspěšní lidé, od bývalého ministra Velké Británie přes letecké inženýry až po uznávané doktory a novináře. Chápu, že je to jen vzorek z 669 lidí - z těchto se prý ozvalo asi jen něco přes 200 - ale i tak smekám před panem Wintonem a jeho dětmi a jejich rodiči. Člověk se může snažit vžít do jejich role, avšak pokud to neprožijete, tak asi nepochopíte. Hodnocení dokumentu je z mé strany silně ovlivněno skutečností, o níž pojednává, ale z mé strany 90%.(2.11.2009)

Těch pět hvězd je pro pana Wintona. Nezachránil jen 669 dětí, ale tisíce, protože i Wintonovy "děti" měly děti a ty zase další děti a ty zase budou mít další děti. A miliony dalších tím dojal a dojímat bude. Svojí skromností (nikomu o tom nikdy neřekl, protože nepovažoval svůj čin za nějak výjimečný), nezištností (nic za to nechtěl, a s Nobelovkou za mír jděte k čertu, čin pana Wintona není hoden toho, aby dostal to samé ocenění, jaké dostal i válečný fanatik Arafat), nesobeckostí a naprostým nedostatkem lhostejnosti (přestože on sám tvrdí, že jen viděl, k čemu se schyluje, a udělal, co mohl, aby pomohl).(6.1.2011)

• pee-jay

"Podle mě neexistuje věc, která by se nedala uskutečnit, když je opravdu rozumná."(28.1.2011)

Sir Winton je hrdina. Takový dokument by se dal jedině zkazit. Tvůrci to neudělali.(4.3.2011)

Skutečně výjimečný dokument o vyjimečném muži. 50 let nikdo nevěděl co udělal, neuvěřitelné...(24.4.2011)

Asi jediný dokument u kterého mám na krajíčku a většinou to nevydržím a bulim jak stará želva. Klaním se.(7.5.2011)

Dojemná podívaná ze života.(4.2.2012)

Neuvěřitelné, co Winton dokázal a to závěrečné setkání mě prostě dostalo!(20.10.2012)

Měl jsem možnost vidět tenhle dokument v kině, kde byla také k tomu přednáška od člena štábu, který nám k tomu ještě řekl pár zajímavostí a vtáhl nás do děje. Musím říct že tohle jsem od dokumentu opravdu nečekal. Neskutečný příběh tak obyčejného člověka, který byl na 50 let nezveřejněn, protože mu to přišlo zcela obyčejné zachránit lidské životy. Což mě ještě víc uchvátilo a byl jsem dojat, že se najde někdo jako je on, který bere pomoc druhým jako samozřejmost. Opravdu krásný dokument, který reprezentuje tohoto pána jako obyčejného muže, který to prostě vzal tak, jak by to měl vzít každý správný člověk. Velice dojemné a s chutí jsem na konci tohodle filmu stál a tleskal. Protože pán, jako je Winton si to zaslouží. I když mě drobet překvapili stupidní komentáře a dotazy, které zazněli během filmu nebo až po konci. Někteří žáci škol nemají k tomuhle tématu vůbec, ale vůbec úctu. Smějící se blbečky v sále mě opravdu rozčílili a zděsili. Jak se mohl někdo tomuhle tématu smát ? Nebo stupidní komentáře, které se pronášeli během filmu, cituji: "A já jsem si uvědomil, že už nikdy neuvidím svoje rodiče." A jak někdo může odpovědět, že je to dobře ? Mladiství si neváží života, který mají. Což by měly, protože jestli se vrátí někdy takové období, což doufám že ne, tak si začnou vážet života. Drobet jsem se tady rozpovídal o tématu, které se netýka přímo filmu, ale spíš některému současnému přístupu k tomuhle tématu.(26.11.2012)

Měla jsem se za emocionálně vysmahlého člověka, ale po zhlédnutí tohoto dokumentu jsem trochu změnila názor. Krásně zpracovaný dojemný příběh s autentickými záběry a výpověďmi zainteresovaných osob. Přítomnost lidí jako je pan Winton na tomto světě mě nutí vidět budoucnost světa v když už ne růžových, tak aspoň světlých barvách. Jeho příběh by mělo vidět co nejvíc lidí. A jen tak na okraj, není úžasné, že má pan Winton už 103 let? Asi začnu věřit na karmu...(18.12.2012)

Na tomhle dokumentu jsem by se školou v kině tak před 5-ti až 6-ti lety a dodnes si to velmi dobře pamatuji. Je to výborný dokument o úžasných činech, a také potvrzuje že někteří lidé mají srdce opravdu na pravém místě. Velmi silný a nezapomenutelný zážitek.(23.2.2013)

Mel jsem nabulino(14.4.2013)

Páni... Slova jsou zbytečná. Nejlepší český dokument o opravdovém hrdinovi. Byla jsem dojatá k slzám. Nechápu že, Nicholas Winton ještě nemá nobelovu cenu za mír.(24.9.2013)

Schindlerův seznam je úplně o něčem jiném!!! nechápu, že vůbec někdo může vypustit z pusy srovnání.. Schindler vydělával na lidském neštěstí, zatímco Nicky Winton byl člověk s VELKÝM srdcem bez myšlenky na něčem vydělat, ale pomoci! Navíc neměl ani pocit, že udělal něco mimořádného, ani o to nemluvil, manželka na to přišla až dohledáním spisů na půdě.. Nicky Winton motivoval nemálo lidí k nesobeckosti a lidskosti, byl důkazem, že opravdový anděl může žít i v lidském těle na pozemském světě. Moc pěkný dokument.(4.7.2015)

Souhlasím s komentářem "Matty" . Dávám 5 * a 83 % .(10.8.2016)

Síla.(9.12.2016)