Dynastie Nováků

(seriál)
Rodinný / Komedie
Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 47–51 min)

Ivo Novák

Petr Hapka

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová (více)

Epizody(13)

Po třináct dílů se budeme setkávat s rodinou, která prožívá své problémy i radosti. Každý člen této železničářské rodiny žije svůj život se svými nejbližšími. Život, v němž všichni dohromady vytvářejí rodinný kolektiv, a to nejen tím, že rádi a s chutí muzicírují. Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida funguje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. Otec Jan převzal u příležitosti svých padesátin vyznamenání, může spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Jenže ta spokojenost dostala v noci trhlinu, která mu pokazila nejkrásnější den jeho života. (Česká televize)

Tosim

PRO MODROU ARMÁDU COKOLIV. Scénáristé Chalupářů úplně změnili prostředí a napsali seriál o socialismu, jaký by měl (nebo snad chtěl?) být. Všeho je dostatek, nic není problém a např. postava, kterou hraje Josef Somr, sice krade benzin, ale je autorem zlepšovacích návrhů, takže se to asi nějak vyrovná. Přesto se u toho pobavit dá (zvlášť Josef Kemr je neodolatelnej), jen by Radek Brzobohatý mohl méně říkat slovo "šlendrián." Tak na 30% bych to viděl, jako kulisu k jiným činnostem. Však to znáte. ()

xaver

Sice průměrný, ale ne špatný seriál z dob minulých. Rozhodně si nezaslouží hodnocení „odpad“. Naopak, pro tyto hodnotitele by měl být jakýmsi ponaučením, že doba se prostě vyvíjí, a že mají možná štěstí, že žijí v jiné době. I když na železnici se toho až tak moc nezměnilo. Často vytýkaná nudnost tohoto seriálů pramení právě z toho, že se autoři snažili věrně vykreslit atmosféru dané doby a problémy a život běžných lidí. Zde by měl současný divák, zejména ti mladší, kteří tuto dobu nezažili, vnímat především jakousi dokumentární hodnotu tohoto seriálu. Vysoké hodnocení ale každopádně zaslouží herecké výkony všech členů rodiny Novákových, a proto dávám celkově 3. ()

Všežrout

Další výprava do socreálu začátku osmdesátých let, ve které se nám opět vyskytuje notoricky se opakující herecká skavdra tehdejší doby. Nutno ale podotknout, že je to obsazení na úrovni. Jako všechny obdobné seriály nám i tento slouží coby dokument tehdejší každodennosti - nepotismus, všimné, melouchy, zahrádkaření, nedostatek určitých komodit atd. Určitě je ale stravitelnější a neškodnější než angažovanější dílka. 3,5 * ()

anli

Další socialistická freska,tentokrát o rodině železničářů,Nebudu samozřejmě hodnotit politicky,protože kdo v té době žil,ví,že nějaké agitky se točit museli,jinak by filmaři s herci neměli co jíst.Až udělali nějakou dělnickou výpověď,možná budou moci dělat něco,co chtějí-to je socialistické moto,ne?Z hlediska televizní zábavy je to jakž takž průměrně slušně napsané a nad vodou to drží celá plejáda skvělých herců té doby,i když nutno uznat,že režie je opravdu bez špetky nápadu a nějakého náznaku režijní zručnosti.Nakonec to ale nedopadlo tak špatně(dívali se na to tehdy všichni a všichni se bavili,ne?)a opravdu znám spousty horších seriálů,než je tento.Nováci to mají u mě za hereckých 50%,protože opravdu to na hercích stojí a padá.P.S.Chápu,že pro toho,kdo tu dobu nezažil,to musí být velmi prapodivné a o ničem. ()

Stanmi

Železničář Jan (Radoslav Brzobohatý) je hlavou rodiny Novákových, která, krom lásky k lokomotivám, sdílí také lásku k hudbě. Za svoji práci u železnice byl vyznamenán, jeho nejmladší syn Martin (Oldřich Kaiser) odmaturoval, starší syn Pepa (Jaromír Hanzlík) je ženatý a vdaná je i jeho dcera Lída (Hana Maciuchová), vše je tak, jak má být, ale tato idyla bohužel nemá dlouhého trvání… Autoři legendárních Chalupářů Václav Borovička a František Vlček starší se po několika letech zase sešli a napsali klasicky třináctidílný seriál o radostech a strastech jedné pražské rodiny, a i když kvalit Chalupářů tento seriál rozhodně nedosahuje, tak přesto Dynastii Nováků nemůžu úplně zatratit. Pánové scénáristé vsadili na všemožné vztahové trable, kterými si projde skoro každý člen této rodiny a společným jmenovatelem je ve většině případů nevěra (spíš tušená než skutečná), ale zatímco v případě Lídy a jejího manžela Emila (Oldřích Vízner) je to ještě docela zajímavé, tak když se podobná situace opakuje i u dalších Nováků, tak to už začne krapet nudit. Na druhou stranu se musí nechat, že je příběh místy i docela vtipný a pobavilo mě hned několik trefných hlášek. Seriálu bohužel nechybí ani určitá politická angažovanost, která sice není tak okatá jako u jiných seriálů (třeba notoricky známých 30 případů majora Zemana), ale je tady a seriálu příliš nepomáha ani neustálé moralizování Honzy Nováka prakticky ke všemu možnému, nejčastěji však k synovi Pepovi (který jako mistr v autoservisu rád dělá melouchy), nebo ke kolegovi Hamplovi (Josef Somr), který kromě častých absencí, ještě rozkrádá státní majetek. Situaci tak zachraňuje především velmi dobře zvolené herecké obsazení, díky kterému jsem se vždy těšil na další díl. Tomu kraluje Josef Kemr v roli dědečka Maxe, který má bez debat ty nejlepší a nejvtipnější scény (navíc ten jeho model železnice je prostě top), Radoslav Brzobohatý má i tady charisma na rozdávání, ale doplácí na to, že jeho postava je až moc velký klaďas, ostatní členové rodiny (Hana Maciuchová, Oldřich Kaiser, Jaromír Hanzlík, Oldřich Vízner, Kateřina Macháčková) možná nepodávájí nijak excelentní výkony, ale s jejich hraním jsem byl spokojen. Navíc mají oporu ve svých hereckých kolezích ve vedlejších úlohách, třeba v Petru Nárožném, Ivě Janžurové nebo Karolině Slunečkové. Dynastie Nováků je tak spíše průměrným seriálem, na který se, díky příjemně nenáročné atmosféře, humoru a výbornému hereckému obsazení, dá v pohodě koukat. ()

• Nápoj „Bumba“, na nějž se točila reklama, je fiktivní produkt. V reklamě však byly použity skutečné záběry z mezistátních utkání v ledním hokeji, a to tymů Československa, Švédska, Sovětského svazu a Německa. (sator)
  • Seriál se stal nejsledovanějším televizním počinem roku 1982. Podle výzkumu, který ukázal, že ze sto zapnutých přijímačů bylo 85 naladěných právě na Dynastii Nováků. (kosticka7)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)