Dynastie Nováků (TV seriál)

Rodinný / Komedie

Československo, 1982, 13x60 min

Ivo Novák

Petr Hapka

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová, Oldřich Vízner, Iva Janžurová, Jaroslav Moučka, Jaroslav Satoranský, Petr Nárožný, Stella Zázvorková, Josef Somr, Jiří Lábus, Miroslav Zounar, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Oldřich Velen, Miluše Zoubková, Mirko Musil, Regina Rázlová, Bedřich Prokoš, Svatopluk Beneš, Raoul Schránil, Karolina Slunéčková, Naďa Konvalinková, Václav Štekl, Květa Fialová, Josef Langmiler, František Husák, Jiří Císler, Tomáš Juřička, Viktor Maurer, Evelyna Steimarová, Lubomír Kostelka, Stanislava Bartošová, Vladimír Hlavatý, Jiří Smutný, Alena Karešová, Ludmila Píchová, Jana Břežková, Josef Kubíček, Laďka Kozderková, Renáta Doleželová, Petr Skarke, Jaroslav Mareš, Jiří Ptáčník, Bohumil Švarc st., Jan Faltýnek, Ladislav Trojan, Roman Skamene, Roman Hájek, Svatopluk Schuller, Valentina Thielová, Karel Smyczek, Jindřich Hinke, Zdeněk Srstka, František Hanzlík, Zdeněk Dítě, Vladimír Dlouhý, Václav Sloup, Robert Vrchota, Otto Ševčík, Jiří Štěpnička, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Jana Švandová, Milada Ježková, Ladislav Gerendáš, Jiří Havel, Jan Pohan, František Ringo Čech, Zdeněk Rytíř, Jiří Myslivec, Milan Riehs, Jan Kotva, Oldřich Semerák, Tomáš Sedláček, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Vladimír Salač, Adolf Kohuth, Vladimír Hrubý, Jana Dítětová, Boris Halmi, Ljuba Krbová, Bronislav Poloczek, Hana Čížková, Jan Schánilec, Daniela Bakerová, Juraj Ďurdiak, Jiří Lír, Roman Hemala, Jiří Němeček, Marcel Vašinka, Jana Krausová, Jiří Sequens ml., Jitka Zelenohorská, Slávka Hamouzová, Marcela Martínková, Karel Bělohradský, Růžena Rudnická, Lydie Havláková, Zuzana Fišerová-Svátková, Renata Mašková, Lena Birková, Jiří Kadeřábek, Karel Dvořák
  • mzss1

Tak tenhle český seriál ani nemůžu ani řádně zhodnotit, mě moc nesedl. Nejsem zaujatý proti českým seriálům - často se jedná o dobrý průměr či nadprůměr, dokonce někdy hodnotím i plným počtem české serály. Třeba Chlapci a chlapi nebo My všichni školou povinní. Toto mě nenadclo, ani herecké obsazení, nuda prostě. Takže hodnotím s odř.ušima tak na 15% = *(27.11.2012)

Železničář Jan (Radoslav Brzobohatý) je hlavou rodiny Novákových, která, krom lásky k lokomotivám, sdílí také lásku k hudbě. Za svoji práci u železnice byl vyznamenán, jeho nejmladší syn Martin (Oldřich Kaiser) odmaturoval, starší syn Pepa (Jaromír Hanzlík) je ženatý a vdaná je i jeho dcera Lída (Hana Maciuchová), vše je tak, jak má být, ale tato idyla bohužel nemá dlouhého trvání… Autoři legendárních Chalupářů Václav Borovička a František Vlček starší se po několika letech zase sešli a napsali klasicky třináctidílný seriál o radostech a strastech jedné pražské rodiny, a i když kvalit Chalupářů tento seriál rozhodně nedosahuje, tak přesto Dynastii Nováků nemůžu úplně zatratit. Pánové scénáristé vsadili na všemožné vztahové trable, kterými si projde skoro každý člen této rodiny a společným jmenovatelem je ve většině případů nevěra (spíš tušená než skutečná), ale zatímco v případě Lídy a jejího manžela Emila (Oldřích Vízner) je to ještě docela zajímavé, tak když se podobná situace opakuje i u dalších Nováků, tak to už začne krapet nudit. Na druhou stranu se musí nechat, že je příběh místy i docela vtipný a pobavilo mě hned několik trefných hlášek. Seriálu bohužel nechybí ani určitá politická angažovanost, která sice není tak okatá jako u jiných seriálů (třeba notoricky známých 30 případů majora Zemana), ale je tady a seriálu příliš nepomáha ani neustálé moralizování Honzy Nováka prakticky ke všemu možnému, nejčastěji však k synovi Pepovi (který jako mistr v autoservisu rád dělá melouchy), nebo ke kolegovi Hamplovi (Josef Somr), který kromě častých absencí, ještě rozkrádá státní majetek. Situaci tak zachraňuje především velmi dobře zvolené herecké obsazení, díky kterému jsem se vždy těšil na další díl. Tomu kraluje Josef Kemr v roli dědečka Maxe, který má bez debat ty nejlepší a nejvtipnější scény (navíc ten jeho model železnice je prostě top), Radoslav Brzobohatý má i tady charisma na rozdávání, ale doplácí na to, že jeho postava je až moc velký klaďas, ostatní členové rodiny (Hana Maciuchová, Oldřich Kaiser, Jaromír Hanzlík, Oldřich Vízner, Kateřina Macháčková) možná nepodávájí nijak excelentní výkony, ale s jejich hraním jsem byl spokojen. Navíc mají oporu ve svých hereckých kolezích ve vedlejších úlohách, třeba v Petru Nárožném, Ivě Janžurové nebo Karolině Slunečkové. Dynastie Nováků je tak spíše průměrným seriálem, na který se, díky příjemně nenáročné atmosféře, humoru a výbornému hereckému obsazení, dá v pohodě koukat.(16.7.2017)

• adams89

Asi nejhorší na celém seriálu je pro mně nesmírně protivná a kýčovitá titulní skladba, kterou snad nemohli myslet vážně! Druhá věc je naprosto nevyhovující barva obrazu, díky které divákovy oči dostávají pořádně zabrat. Samotný děj a postavy také nestojí za nic. Jsou to vlastně jakási starší Rodinná pouta. Herecké obsazení kvalitní, scénář však nedostačující. Jeden z nejhorších českých seriálů, který dnešní mladou generaci těžko osloví.(14.9.2007)

• Segrestor

Neříkám, taky se rád napiju. Seriál o železničářích byl v té době dobrej nápad. Osobně bych raději čuměl na seriál o železničářích, protože o zemědělcích, inženýrech, sousedech a jiných soudruzích jsem měl nakoukáno dost a mozek už bublal a chtěl ven. Leč, bohužel ani zde u mě tvůrcům pšenka nekvetla. Byla to stejná komunistická sračka jako ty předtím, ale co člověk může chtít od takových amůzických šmejdů jako byli komunisti, kteří v případech těchto všech seriálů a Novákama počínaje dělali takzvané samozvané producenty.(24.4.2011)

• Tosim

PRO MODROU ARMÁDU COKOLIV. Scénáristé Chalupářů úplně změnili prostředí a napsali seriál o socialismu, jaký by měl (nebo snad chtěl?) být. Všeho je dostatek, nic není problém a např. postava, kterou hraje Josef Somr, sice krade benzin, ale je autorem zlepšovacích návrhů, takže se to asi nějak vyrovná. Přesto se u toho pobavit dá (zvlášť Josef Kemr je neodolatelnej), jen by Radek Brzobohatý mohl méně říkat slovo "šlendrián." Tak na 30% bych to viděl, jako kulisu k jiným činnostem. Však to znáte.(9.2.2017)