Dynastie Nováků (TV seriál)

Rodinný / Komedie

Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 13x50 min)

Ivo Novák

Petr Hapka

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová, Oldřich Vízner, Iva Janžurová, Jaroslav Moučka, Jaroslav Satoranský, Petr Nárožný, Stella Zázvorková, Josef Somr, Jiří Lábus, Miroslav Zounar, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Oldřich Velen, Miluše Zoubková, Mirko Musil, Regina Rázlová, Bedřich Prokoš, Svatopluk Beneš, Raoul Schránil, Karolina Slunéčková, Naďa Konvalinková, Václav Štekl, Květa Fialová, Josef Langmiler, František Husák, Jiří Císler, Tomáš Juřička, Viktor Maurer, Evelyna Steimarová, Lubomír Kostelka, Stanislava Bartošová, Vladimír Hlavatý, Jiří Smutný, Alena Karešová, Ludmila Píchová, Jana Břežková, Josef Kubíček, Laďka Kozderková, Renáta Doleželová, Petr Skarke, Jaroslav Mareš, Jiří Ptáčník, Bohumil Švarc st., Jan Faltýnek, Ladislav Trojan, Roman Skamene, Roman Hájek, Svatopluk Schuller, Valentina Thielová, Karel Smyczek, Jindřich Hinke, Zdeněk Srstka, František Hanzlík, Zdeněk Dítě, Vladimír Dlouhý, Václav Sloup, Robert Vrchota, Otto Ševčík, Jiří Štěpnička, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Jana Švandová, Milada Ježková, Ladislav Gerendáš, Jiří Havel, Jan Pohan, František Ringo Čech, Zdeněk Rytíř, Jiří Myslivec, Milan Riehs, Jan Kotva, Oldřich Semerák, Tomáš Sedláček, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Vladimír Salač, Adolf Kohuth, Vladimír Hrubý, Jana Dítětová, Boris Halmi, Ljuba Krbová, Bronislav Poloczek, Hana Čížková, Jan Schánilec, Daniela Bakerová, Juraj Ďurdiak, Jiří Lír, Roman Hemala, Jiří Němeček, Marcel Vašinka, Jana Krausová, Jiří Sequens ml., Jitka Zelenohorská, Slávka Hamouzová, Marcela Martínková, Karel Bělohradský, Růžena Rudnická, Lydie Havláková, Zuzana Fišerová-Svátková, Renata Mašková, Lena Birková, Jiří Kadeřábek

Už jsem si docela zvykl, že při zdejším velmi nízkém hodnocení (odpad či jedna hvězdička apod.) jakéhokoliv z našich starších seriálů je velká šance, že jeho úroveň bude ve skutečnosti výborná a jsem potěšený, že přesně tento případ nastal i u tohoto scénáristicky velmi podařeného a herecky skvěle obsazeného seriálu, který si za pár let s velkou chutí znovu rád pustím. Škoda, že dnes už nikdo takto výtečné seriály napsat, natočit, ani zahrát neumí.(28.5.2014)

Přiznám se, že nemám se seriálem vcelku žádný vážný problém. Na druhé straně, není to nic, co stojí za to vidět dvakrát. Zkrátka, není to špatné, ale znám i lepší. Tak prvně bych začal tím, jak seriál začíná. Po úvodních titulcích nám vykládá vypravěč co důležitého se událo v minulém díle. Jenže...to je první kámen úrazu. Tento uspávač hadů vypráví děj tak, že by v klidu uspal školku. Chvílemi to až vypadá, jakoby snad mluvil spatra a ne že komentáře čte. Herecké výkony nejsou špatné, ostatně herecké obsazení je docela hvězdné. Na druhé straně je zkrátka a dobře vidět, že se nepředřou. Opravdu, jako by nedávali tomuto seriálu vše. Možná je to i unylejším scénářem, kdo ví. Děj se sice hýbe, ale že by vyloženě sprintoval dopředu se říct nedá. Kráčí velmi zvolna a tak se v některých dílech věnujeme jedné a té samé epizodě, která by běžně stačila být odvysílaná během dvaceti minut, ale scénáristi zkrátka děj natahují, jak to jen jde. Úvodní hudba mě taky přijde jako hudba z cirkusu a ne pro televizní seriál. I když je pravda, že některé hudební pasáže v seriálu jsou hodně kvalitní. A tak se vracím na začátek. Seriál si podle mě nezaslouží tak nízké hodnocení, na druhé straně více než trojku, s odřenýma ušima, si tento seriál nezaslouží a jednou mě to bohatě stačilo.(1.5.2016)

• rakovnik

Pan režisér Novák se rozhodl natočit seriál o Novákových ze železničářské rodiny. Sice se jedná o prorežimní ideologickou slátaninu, plnou nesmyslů a logických nedostatků, ale na druhou stranu s vynikajícím hereckým obsazením. Mladším lidem také může připomenout tu děsnou šedivou dobu, kdy bez známých nebylo možno ničeho kloudně dosáhnout, lidé měli v práci - a nejen na dráze - těžkou pohodu (no, být železničářem není z nejtěžších dřin ani v současnosti), vesele se šmelilo a nejváženějšími lidmi byli řezník a automechanik. Překvapuje mě datum vzniku seriálu, tipoval bych ho na nejméně o deset let starší.(17.1.2016)

Nápad natočit seriál o železničářích je výborný. Seriál jako takový vůbec špatný není i herecké obsazení se povedlo. Tak, kdepak je to jádro pudla? To bude asi v něčem úplně jiném. Dynastie Nováků samozřejmě není jenom o vlakách a práci okolo nich. Je především o rodinných vztazích a o tom, co rodina prožívala a zažila. V současné době se bohužel točí mnohem horší seriály, které by tomuhle ani konkurovat nemohli. Stačí se podívat na televizní obrazovky, co nám některé televize rádi servírují a ještě na tom stavějí. Pan Kemr měl úžasné vláčky. Tenhle seriál zblajznu v klidu a žádná zdravotní újma po něm nehrozí.(27.10.2011)

• adams89

Asi nejhorší na celém seriálu je pro mně nesmírně protivná a kýčovitá titulní skladba, kterou snad nemohli myslet vážně! Druhá věc je naprosto nevyhovující barva obrazu, díky které divákovy oči dostávají pořádně zabrat. Samotný děj a postavy také nestojí za nic. Jsou to vlastně jakási starší Rodinná pouta. Herecké obsazení kvalitní, scénář však nedostačující. Jeden z nejhorších českých seriálů, který dnešní mladou generaci těžko osloví.(14.9.2007)