Dynastie Nováků (TV seriál)

Rodinný / Komedie

Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 13x50 min)

Ivo Novák

Petr Hapka

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová, Oldřich Vízner, Iva Janžurová, Jaroslav Moučka, Jaroslav Satoranský, Petr Nárožný, Stella Zázvorková, Josef Somr, Jiří Lábus, Miroslav Zounar, František Filipovský, Čestmír Řanda st., Oldřich Velen, Miluše Zoubková, Mirko Musil, Regina Rázlová, Bedřich Prokoš, Svatopluk Beneš, Raoul Schránil, Karolina Slunéčková, Naďa Konvalinková, Václav Štekl, Květa Fialová, Josef Langmiler, František Husák, Jiří Císler, Tomáš Juřička, Viktor Maurer, Evelyna Steimarová, Lubomír Kostelka, Stanislava Bartošová, Vladimír Hlavatý, Jiří Smutný, Alena Karešová, Ludmila Píchová, Jana Břežková, Josef Kubíček, Laďka Kozderková, Renáta Doleželová, Petr Skarke, Jaroslav Mareš, Jiří Ptáčník, Bohumil Švarc st., Jan Faltýnek, Ladislav Trojan, Roman Skamene, Roman Hájek, Svatopluk Schuller, Valentina Thielová, Karel Smyczek, Jindřich Hinke, Zdeněk Srstka, František Hanzlík, Zdeněk Dítě, Vladimír Dlouhý, Václav Sloup, Robert Vrchota, Otto Ševčík, Jiří Štěpnička, Libuše Švormová, Alena Kreuzmannová, Jana Švandová, Milada Ježková, Ladislav Gerendáš, Jiří Havel, Jan Pohan, František Ringo Čech, Zdeněk Rytíř, Jiří Myslivec, Milan Riehs, Jan Kotva, Oldřich Semerák, Tomáš Sedláček, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Vladimír Salač, Adolf Kohuth, Vladimír Hrubý, Jana Dítětová, Boris Halmi, Ljuba Krbová, Bronislav Poloczek, Hana Čížková, Jan Schánilec, Daniela Bakerová, Juraj Ďurdiak, Jiří Lír, Roman Hemala, Jiří Němeček, Marcel Vašinka, Jana Krausová, Jiří Sequens ml., Jitka Zelenohorská, Slávka Hamouzová, Marcela Martínková, Karel Bělohradský, Růžena Rudnická, Lydie Havláková, Zuzana Fišerová-Svátková, Renata Mašková, Lena Birková, Jiří Kadeřábek

Zažil som tento seriál ešte pred 89-tym a v pamäti sa mi zapísal ako skutočná rodinná pohoda (plus Hanzlíkova Simca a ten model angličáku čo kúpil synovi - zn Polistil tiež som také mal :)). Keď to Prima reprízovala vyslovene som sa naň tešil, ale prvý diel ma trošku zarazil. Ono to bola skoro opereta, ale našťastie len ten prvý, tie ostatné už nemali chybu. Parta Novákov ma vtiahla do deja a už nepustila. Chápem, že dnešnému divákov zmagorenému západnými seriálmi, kde sa 'furt niečo deje' (viď napríklad C.S.I., kde v každom dieli bežia pre istotu dve dejové línie, aby to nebola nuda) sa to zdá chabé. Napriek tomu alebo práve preto som rád, že ma stále dokáže osloviť obyčajný príbeh obyčajných ľudí, bez vizuálnych efektov, bez miliardového rozpočtu (a bez bezduchého dvojstranového scenára). U mňa 70%(20.6.2007)

Už jsem si docela zvykl, že při zdejším velmi nízkém hodnocení (odpad či jedna hvězdička apod.) jakéhokoliv z našich starších seriálů je velká šance, že jeho úroveň bude ve skutečnosti výborná a jsem potěšený, že přesně tento případ nastal i u tohoto scénáristicky velmi podařeného a herecky skvěle obsazeného seriálu, který si za pár let s velkou chutí znovu rád pustím. Škoda, že dnes už nikdo takto výtečné seriály napsat, natočit, ani zahrát neumí.(28.5.2014)

Není to jistě nejlepší seriál, jaký Čst natočila, ale rozhodně není nejhorší. A pokud fantoci neviděl nikdy horší seriál, závidím mu, protože já jich viděl opravdu spousty. Jak českých, tak cizích. Tenhle je prostě o životě jedné rodiny. Rozvětvenější a normálnější, než Takové normální rodinky od Fan Vavřincové, ale přesto stejně zajímavé. Dědeček je bývalý železničář, teď ale v důchodu staví modelovou železnici. Jeho syn taky dělá na železnici, i když ne namašině. Spíš přídavné práce technického druhu. Jeho vnučka taky dělá na železnici myslím že průvodčí. Další vnuk je automechanik a nejmladší vnuk se právě rozhodl oddat svůj budoucí život hudbě a jedné zpěvačce. Seriál je pak příjemnou cestou do rodinných, přátelských, partnerských vztahů a ukazuje nám, jak by to mohlo, ale nemuselo být.(15.2.2006)

• Jehan

Panoptikum magorů a trapáků obého pohlaví a jejich pomatených skutků. Brzič se snaží to udržet v kupě, ale scénárista se, žel, ožral buď stoličnou vodkou po přijetí stranického úkolu nebo hořčákem během studijní jízdy ze Smíchova do Berouna (a zpět) aerodynamickým šedomodrým osobákem a vyprdnul ze sebe dementální ohlas zvuku kolejí a pneumaticky uzavíratelných dveří. Píčovina doprovázená Hapkovým hvízdavým motivem, který skladatel vymyslel po deseti rumech v bufetu nádraží Praha střed (do vlaku už jít odmítl), kam ho násilím zatáhl režisér, jenž měl kdysi na víc.(5.6.2016)

Život jedné rodiny železničářů, která má zálibu i v muzicírování. Některé postavy jsou poněkud násilně naroubované, některé situace taky, ale přesto herecky i filmařsky je to pořád na solidní výši, takže se na to dá dívat, a neurazí. Scénář se v mnohém blíží scénářům Dietlovým, ačkoliv ten by šel víc do hloubky a psychologičtější cestou.(17.8.2014)

• - Modelové kolejiště dědy Maxmiliána Nováka (Josef Kemr) si mohly děti po několik let prohlížet v bývalém Domě dětí na Pražském hradě (dnes Muzeum hraček). Jednalo se o modelářskou velikost H0. (Robbi)

• - Herec Vladimír Pospíšil si zahrál postavu lékaře pohotovosti také v seriálu Chalupáři (od r. 1975). (Ganglion)

• - Herečka Karolina Slunéčková zvládla účinkovanie v seriáli aj napriek krutým bolestiam z rakoviny. Rok po nakrúcaní však tejto zákernej chorobe podľahla. (Raccoon.city)