Reklama

Reklama

Dynastie Nováků

(seriál)
Rodinný / Komedie
Československo, 1982, 10 h 48 min (Minutáž: 47–51 min)

Režie:

Ivo Novák

Hudba:

Petr Hapka

Hrají:

Radoslav Brzobohatý, Josef Kemr, Jaromír Hanzlík, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Taťjana Medvecká, Oldřich Kaiser, Jarmila Krulišová (více)
(další profese)

Epizody(13)

Po třináct dílů se budeme setkávat s rodinou, která prožívá své problémy i radosti. Každý člen této železničářské rodiny žije svůj život se svými nejbližšími. Život, v němž všichni dohromady vytvářejí rodinný kolektiv, a to nejen tím, že rádi a s chutí muzicírují. Rodu Nováků vévodí patriarcha Maxmilián, bývalý strojvedoucí. Jeho syn Jan vede brigádu socialistické práce na elektrifikaci. Janova dcera Lida funguje jako výpravčí a syn Martin právě dokončil železniční průmyslovku. Jen starší syn Pepa se odrodil. Je mistrem v autoservisu. Otec Jan převzal u příležitosti svých padesátin vyznamenání, může spokojeně rekapitulovat svůj dosavadní život. Jenže ta spokojenost dostala v noci trhlinu, která mu pokazila nejkrásnější den jeho života. (Česká televize)

(více)

Recenze (106)

Le6n 

všechny recenze uživatele

Zažil som tento seriál ešte pred 89-tym a v pamäti sa mi zapísal ako skutočná rodinná pohoda (plus Hanzlíkova Simca a ten model angličáku čo kúpil synovi - zn Polistil tiež som také mal :)). Keď to Prima reprízovala vyslovene som sa naň tešil, ale prvý diel ma trošku zarazil. Ono to bola skoro opereta, ale našťastie len ten prvý, tie ostatné už nemali chybu. Parta Novákov ma vtiahla do deja a už nepustila. Chápem, že dnešnému divákov zmagorenému západnými seriálmi, kde sa 'furt niečo deje' (viď napríklad C.S.I., kde v každom dieli bežia pre istotu dve dejové línie, aby to nebola nuda) sa to zdá chabé. Napriek tomu alebo práve preto som rád, že ma stále dokáže osloviť obyčajný príbeh obyčajných ľudí, bez vizuálnych efektov, bez miliardového rozpočtu (a bez bezduchého dvojstranového scenára). U mňa 70% ()

topi80 

všechny recenze uživatele

Viděno spíše útržkovitě, sem tam nějaký díl. Vinu za tyto mezery však nedávám sobě, nýbrž tvůrcům. Seriál poslouží celkem spolehlivě jako pohodová kulisa i jako skanzen vzpomínek na reálie z dětství. Celkově je mi však celý rod Nováků nějak ukradený, proto nemám potřebu stát se voyerem jejich seriálových osudů. ()

Reklama

mzss1 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle český seriál ani nemůžu ani řádně zhodnotit, mě moc nesedl. Nejsem zaujatý proti českým seriálům - často se jedná o dobrý průměr či nadprůměr, dokonce někdy hodnotím i plným počtem české serály. Třeba Chlapci a chlapi nebo My všichni školou povinní. Toto mě nenadclo, ani herecké obsazení, nuda prostě. Takže hodnotím s odř.ušima tak na 15% = * ()

Mani 

všechny recenze uživatele

Z mnoha důvodů je to hrozné, plné stereotipů a manipulativní, v tomto směru bych svým komentářem nosil dříví do lesa, co však stojí za sledování a kritický rozbor je zpúsob jednání a komunikace mezi lidmi v deji seriálu sobě blízkými. [Ad1] Chápu, že to vychází z reality naší společnosti, ale to je právě ten problém, lhát, zamlčovat, dělat naschvály a chovat se jako dítě je, minimálně v naší kotlině, společenskou normou. Čím jsou si lidé blíž, tím míň se mluví o důležitých detailech vlastních životů. ...Jasně, kdyby si to hned vyříkali a netáhlo se nedorozumění přes x dílů o čem by to celé pak bylo, kde by bylo to drama, jenže co to říká divákovi? "To je pochopitelný že jsi jí to neřekl", "to sou ty rodiný trable", "to má občas každej", "láska musí bolet" a podobný příšernosti... je smutný tohle "seriálový" jednání vidět v reálu u lidí co jen nevědomky kopírují ty drama stereotipy a raději budou nešťastný než mluvit narovinu, konfortní zóna a egocentrismus se nám v určitých směrech stal svěrací kazajkou. [Ad2] na seriálu je zajímavá práce s otázkou feminismu, nebo chcete-li rovnoprávnosti, nevím jak moc je to modelované, ale oproti dnešní, z řetězů utržené produkci pružných populistů si tenhle bolševický bizár skoro vychutnávám. ()

Marthos 

všechny recenze uživatele

Na železnici se dějí věci aneb modrá armáda tě volá: vstup mezi nás! Hrdinou socialistické společnosti byl obyčejný pracující člověk – závozník, truhlář, prodavačka nebo železničář. A aby byl dojem naprosté anonymity a všednosti dokonán, jmenoval se například Jan Novák (Brzobohatý), postava natolik upravená požadavkům doby, že bychom ji mezi skutečnými zaměstnanci ČSD našli jen stěží. Vzorný pracovník, hrdina socialistické práce, starostlivý otec rodiny, pevný v zásadách, moudrý a rozvážný. Nadto skromný jako fialinka, otřásaje se odporem pokaždé, když ho někdo byť jen náznakem pochválí. A co teprve ostatní – záletný zeť Emil Kučera (Vízner), syn Pepa (nepostradatelný Hanzlík) s nemanželským synem anebo bujný rocker-bubeník Martin (Kaiser), vzhlížející ke svému idolu, nonkonformnímu Kenku Rýdlovi v rozšafném podání Františka Ringo Čecha. Nad stádem oveček bdí dědeček Maxmilián (Kemr), sivý čtverák s hlavou plnou ďábelsky rafinovaných plánů, jak řídit chod své rodiny. Jak už to v životě bývá, střídají se v seriálu okamžiky veselé, smutné i ty napínavé. A přestože se v rodině Novákových odehraje sebevětší rozkol, všichni se nakonec dokáží sejít v předsíni s hudebními nástroji a zatroubit sobě Humoresku či jinou klasickou a osvědčenou melodii. V rámci téhož ani nijak nepřekvapí, že seriál natočil režisér k tomu přímo předurčený – Ivo Novák. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (42)

  • Auto, které si paní Kohoutková kupuje, je ve všech záběrech při předávání v Mototechně typ Škoda 120 GLS, přičemž tato výbava je navenek seznatelná dle chromové přední masky zadního masivnějšího chromového štítku s označením značky a typu vozu. Ve všech ostatních záběrech, kdy s nově zakoupeným autem jezdí, však jde o méně luxusní typ Škoda 120 LS, který se navenek liší obyčejnou plastovou maskou a jednoduchého zadního štítku. (cundak)
  • Byt, do kterého se Novákovi přestěhovali, najdeme v domě na adrese Na Švihance 1569/14 v Praze na Vinohradech. (sator)
  • Dědeček (Josef Kemr) říká: „V tomhle jsem kamarádům v aprovizaci nosil pivo, fuj to byli vošklivý časy.“ Aprovizace označovala za první světové války nouzové zásobování potravinami a případně dalším zbožím. Název odkazoval na válečné zásobování a byl převzat z německého „approvisation“, kde označovalo zajišťování zásob armády. (sator)

Související novinky

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (více)

Reklama

Reklama