Satan

Ojedinělý film jdoucí proti konvenci nového tisíciletí. Scénář je patřičně „šáhlý“, má skvěle vygradované momenty a v neposlední řadě také chytrou režii a údernou hlavní postavu v čele s talentem Gyllenhaalem. Děsuplný králík, píchající šmoulinka, babka smrtka. Není to vyloženě lynchovina, ale nedivil bych se, kdyby Kelly v době psaní scénáře jel na nějakých psychotropních látkách. Donnie Darko je vytržený z kontextu, je to zmatený fantaskní sen. Jako film nezařaditelný. Komedie? Sci-fi? Fantasy? Romantické drama? Od všeho trochu, od něčeho víc, od něčeho míň. Každopádně nevšední a velmi, velmi silný zážitek přetékající originalitou, až je toho pouze na jeden film škoda. Jeden z mála snímků, který má při závěrečných titulcích tzv. „wow efekt“. Ano, je to ten stav, kdy sedíte vyvalení v sedačce a tupě zíráte s pocitem, že jste právě viděli něco výjimečného. Závěrečný „Mad World“ je jako z jiného světa. [Přesná stopáž: 109 min] ()

pornogrind

Tak a dlouholetý rest je dohnán. Popravdě jsem od tohoto snímku čekal daleko víc. Nejenom díky zdejším kladným komentářům a hodnocení. Neříkám, že jde o špatný film, ale 84% je podle mě fakt přehnaný. ()

Vančura

Na druhé zhlédnutí už mě to tak nebralo (já jsem z toho filmu ale nebyl nijak odvázaný, ani když jsem ho viděl poprvé v r. 2011). Přišlo mi, že ten film docela hodně zestárnul (především úroveň speciálních efektů je dnes už k smíchu) a že už dnes moc není důvod, proč to chtít vidět - pokud to tedy člověk vyloženě nechce vidět kvůli obsazení, resp. možnosti vidět řadu populárních herců ve výrazně mladším provedení, než jak je známe dnes. Příběh mě moc nebavil, závěr jsem ani napodruhé nepochopil, a celkově na mě ten film působí jako takový podivný výstřelek (dost pochybuji, že by Richard Kelly ještě někdy natočil něco podobně úspěšného), ke kterému si už asi nikdy nenajdu cestu. ()

Javert

Nevím, možná jsem od toho filmu očekával přeci jen moc. Finále je ovšem skvělé. Gyllenhaal už tady dokazuje, že je to Pan Herec. ()

k212

Očekávala jsem příliš, toliko tím je moje hodnocení podhodnocené v globálním čsfd měřítku. První hodinka si určitě zaslouží vyšší metu, ta druhá je průměrná a závěr podivně nepovedený (v mých očích). Donnie Darko je prostě takový ten pseudointelektuální slepenec, který přibližuje a částečně i zastírá pubertální problémy symbolickým mysterióznem. Být mi o 8 let míň asi bych tohle dílko milovala, v době vzniku mě minulo obloukem a teď už pro mě nejspíš nemá ten správný šmrnc. ()

kingik

Film, který vzdáleně připomíná surrealistická díla Davida Lyncha, ale přesto neumí se v této oblasti pohybovat s takovým přehledem a noblesou, jako mistr surrealismu Lynch. Zpočátku má nakročeno velmi nesměle, uprostřed si dodá odvahy a v závěru jde natolik do extrému, že ani sám neví, co tím chtěl říct. Film je dost nepochopitelným sledem výjevů a halucinací, které se nemusí nutně slučovat s realističností. Nuda to není, a občas to umí překvapit, ale přesto ve filmu postrádám hloubku a skutečné přesvědčení, že to takhle tvůrci zamýšleli. Mám totiž neodbytný pocit, že se do toho tak zamotali, že rozmotat to klubko podivností je nad divákovi síly. Zvláštní film, který se dvakrát vidět nedá. 60% ()

Snorlax

Skvostný námět, který byl zárukou perfektního mystery filmu. Jenže pak byl tento námět zfackován a zkopán a vyšel z něj možná úhledný, leč značně nudný, scénář. Neodpustím mysterióznímu filmu, když se u něj nudím. A já se u Donnie Darka často nudila. Ale zajímalo mě, jak to všechno dopadne. A tak, jak to má být, na závěr jsem se dozvěděla všechno a nic. Neodpustím Kellymu, jak si zkazil svůj vlastní výborný nápad. ()

InJo

Děsivý, vtipný i citlivý. Takový je Donnie Darko (film i postava). A taky trapně nedoceněný, trestuhodně neznámý a přitom opravdu zdařilý originální snímek, který vypadá jako kdyby David Lynch natočil Americkou krásu. 80 - 90 % ()

Legas

Donnie Darko je ten druh filmu, u něhož musíte zapojit všechny mozkové závity, a který musíte vidět minimálně dvakrát, abyste se vůbec dovtípili, jak do sebe jednotlivé střípky filmu zapadají. Je to tak trochu podvod na diváka, ze kterého si film neúprosně utahuje. Donnie Darko i přes svoje náznakový způsob vyprávění dobře funguje jako mazaika zajímavých epizodek, podpořených skvělou psychadelickou hudbou, vkusně vybranými songy a výtečným výkonem Jakea Gyllenhaala. Přesto nemůžu považovat Donnie Darka za stoprocentně skvělý film. Pokud divák potřebuje k lepšímu pochopení filmu tlačítka jako "pause", "repeat" a dokonce "zoom", pak je to celé buď tak trochu podvod, nebo to můžu znamenat i zbytečně zmatečné vyprávění Richarda Kellyho (scénář, režie), čímž myslím nedostatek potřebných indicií a příliš osobité (ne)vysvětlení jednotlivých pasáží. A jak to vidíte vy? ()

Šakal

Co k tomu dodat. Snad jen, že Richard musel mít nutně hodně drsné dětství nebo značně experimentoval s těžkejma drogama popř. obojí :-) Nebo má jednoduše (k tomu se přikláním já) „lehce“ netradiční smysl pro humor, ironii, sarkasmus a nadsázku, ne nepodobný tomu mému. Jedná se sice teprve o (mnou viděný) jeho druhý počin (tím prvním byl nejnovější The Box), ale už teď mám (z toho) neodbytný pocit, že Richard se tím vším (přes jasně patrnou vážnost dané látky) (i) náramně (lehce zvráceně) baví a pohrává si s (divákovým) očekáváním. Navíc to máme podobné i co se filmového vkusu týče (viz Evil Dead). Avšak narozdíl ode mě (v tom se naopak zásadně lišíme) je velmi zručným scénáristou resp. režisérem. Protože (jak již trefně poznamenal uživ. golfista) napsat a následně zrežírovat něco tak komplexně-(více)vrstevnatého v 25-ti letech, to i Šakal smeká klobouček. Donnie Darko se opírá o silně psychadelickou atmosféru, je neuvěřitelně vrstevnatý, překvapivě dobře obsazený (což bych se před shlédnutím snímku neodvážil konstatovat ani v těch nejdivočivějších snech) kombinací neokoukaných tváří na straně jedné a „stálic“ pasujících však (na první (klamné) zdání), „zcela jinam“. Navíc se opírá o působivý hudební doprovod resp. muziku a v neposlední řadě bych musel zapátrat hodně hluboko v paměti, kdy naposledy ve mně jakýkoliv snímek vyvolal tolik rozporuplných otázek, nenudil, bavil a rezonoval (ve mně) dlouho po projekci a já měl chuť (hned druhý den) na repete. Co se samotného vyznění snímku (POINTY) týče, to ponechám na každém z vás (ostatně jeho síla spočívá právě ve skutečnosti, že každý si najde „to své“ (vysvětlení). Za sebe se (napoprvé) spokojím s výkladem, že v případě Donnieho Darka se jedná o Kelly(ho) osobitou, lehce cynickou variaci na Mártyho „poslední pokušení krista“ zasazenou do současnosti. Ostatně, jak jinak si vysvětlit skutečnost, přestože znáte svoji budoucnost (smrt), dobrovolně se ji dáte napospas, navíc s úsměvem od ucha k uchu?! (Možná) lecos napoví i citát z filmu resp. rozhovor s učitelem „pokud bychom mohli vidět naše osudy, měli bychom možnost je přece (z)měnit....Ne, pokud následujete boha“. Podobné je to i v případě našeptávajících hlasů uvnitř sebe samého, slibem spolužačce, že svět (i pro ní) bude lepší, zatopením školy a své má samozřejmě co říct i samotný nápis nad biografem, z něhož Donnie vychází vstříc....A nakonec i v takové úsměvné historce o Šmoulince a Gargamelovi se skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. V případě P.T. Andersona z nebe padají žáby, Kelly nechává spadnout motor (z) letadla. Ať tak či tak, v obou případech (u mě) katarze proběhla. Tak a teď mě zkuste přesvědčit o opaku :-) Říkáte no jo, co když je to ale zcela jinak a všechno (včetně tohoto snímku) se mi (to) pouze zdálo :-) Samozřejmě je to vše mnohem komplexnější a (více)vrstevnatější (přičemž lze spojit více jednotlivých motivů a náhledů popř. si z toho vytrhnout „ten svůj“). To ovšem nic nesráží na velikosti snímku (právě naopak) a své by k tomu (čehož jsem si všimnul (do hajzlu) až teď, jistě řeklo i těch „režisérských“ 20min). S osob. dovětkem na závěr- už teď se nesmírně těším na Kelly(ho) Apokalypsu. Pokud mě (i napotřetí) přesvědčí, budu silně uvažovat o změně režisérské topky. P.p.s. To uživ. Gilmour93- My jsme takovou učitelku (dějepisu) na základce měli. Museli ji (chudinku) po půl roce stáhnout jinam. Škoda :-) zajímavé komentáře (pro mě): uživ. Faidra, Gilmour93, RomanHyde () (méně) (více)

IQ Tiqe

Příběh je vykonstruovaný tak, aby na konci vše do sebe zapadlo a dávalo to smysl, ale toť vše. Kamera, herci, hudba bez připomínek, ale dějově nic moc pro mě. ()

Sonnery

Zase se ukázalo jak děsnej jsem ignorant a nekulturní člověk, co filmům nerozumí, protože mě to bavilo zhruba stejně jako ostravskýho hooligena Rodiný pouta, na který musí čučet doma, když Baník bojuje se Spartou, protože jeho devádesátiletá maminka doma vládne železnou rukou. Bylo to sice pěkný, Gyllehaalová byla neuvěřitelně sexy, Gyllenhaalův úsměv byl neskutečně mrazivej, ale mě to prostě nechytlo. I když dostat na Velikonoce tohohle čokoládovýho králíka, tak zalezu strachy pod postel a naverbuju cínový vojáčky ()

Tsuki

Není to film, který by si mě získal tak moc, jako jiné lidi, ale přesto mě na něm více prvků zaujalo. Donnie Darko je sice do značné míry ne zrovna pochopitelný film a ani já jsem nebyla schopná pojmout všechno, co vůbec Richard Kelly chtěl tímto počinem říct, ale pro mě se stal filmem o rozdílech mezi lidmi. Na jedné straně tu máme v extrému Donnieho Darka s jeho halucinacemi a podivnými teoriemi, který ani v nejmenším nehodlá zapadnout mezi ostatní a vždycky říká jen to, co si myslí. A na druhé straně tu máme tu spoustu prototypů "normálních" obyčejných figurek-lidí, které by ani nenapadlo vybočovat z nějakého standardu a snaží se žít životem, který je bez skandálů a nějakých výkyvů. Jediná, kdo ještě nějak vybočuje, je učitelka, kterou hraje Drew Barrymore, která má k Donnimu určitě blíž než ty ostatní směšně normální postavičky. Líbí se mi, jak film zobrazuje odsouzení společnosti vůči někomu, kdo vyjadřuje své názory a nenechá se zviklat něčím, co je zkrátka považováno za normální způsob myšlení a chování. Možná je to zde zobrazeno do extrému, ale takhle to chodí i v normálním životě. Kdo nepřemýšlí stejně jako většina, je odsouzen, kdo se nechová stejně, nezapadá, kdo nesouhlasí s ostatními, není týmový hráč.... Tak to prostě je a není to fér. Samozřejmě že Donnie Darko je postava hodně pokroucená, ale tohle všechno ztělesňuje. A to je hlavní důvod, proč na mě film Donnie Darko udělal dojem. Pak ještě pár dalších věcí a nápadů, které film obsahuje - například čára rozdělená na strach a lásku. Jak řekl Donnie, všechno není jen strach nebo láska, přesto má podle mě tahle čára naprostou pravdu. Protože všechny pocity lidí kolísají mezi těmito dvěma extrémy. Nejvyšší myšlenka je myšlenka lásky, nejnižší a nejhorší myšlenka je ta, která obsahuje strach. Nevím, odkud to Kelly pro tento film vzal, ale myslím, že si s celým filmem musel dát psychologicky dost velkou práci a to se cení. Takže ať už mě Donnie Darko neohromil tak moc jako celek, myslím, že toho má hodně co dát k přemýšlení. ~(4,2)~ ()

Anderton

Prípad filmu, ktorý zahrňuje viacero zdanlivo nesúrodých žánrov. Je to ťažko pochopiteľné sci-fi s časovými paradoxmi, psychologický teenagerský film a americký nezávislý film v jednom konzistentnom celku. Nemusíte ho pochopiť, proste cítite, že ten film funguje a má nejaký zmysel a posolstvo, aj keď vám možno na prvý krát uniklo. Je to aj tým, že Kelly dáva týmto žánrom rovnaký priestor a v DC toho vysvetlí trochu viac. Môžete si odškrtávať začínajúce mladé hviezdy. ()

Carol Pifková

Na môj kurací mozoček trošku tažšie dielo, a ešte dlho som nad tým rozmýšľala a dávala si to dokopy a ono to ani moc nejde lebo tak to má byť.... Super hudba dodávala tu správnu atmosféru... a vzhľad toho zajaca bol úžasný... ()

Frajer42

Naprostý blábol interpretován sakra chytlavým způsobem. Jake Gyllenhaal předvedl precizní výkon. Ale, že by se mi naskytlo něco sakra chytrého, to se teda říct nedá. Místy jsem byl vskutku unešen, ale vygradovalo to až do takové pofidérnosti, že * * * je rozumná volba. ()

stilgar1

Richard Kelly si zaslouží největší pochvalu. V takovém věku napsat takhle vymakaný scénář a natočit takovýto film...to se jen tak někomu nepodaří. Avšak přesto jsem byl poněkud zklamán. Obsah byl naprosto skvělý. Jelikož mám rád filmy Davida Lynche a tohle byla obsahově taková "lynchovka", tak to snad ani jinak nejde. Ještě teď mi mnoho věcí vrtá hlavou a doufám, že seženu rozšířenou verzi, protože z tohoto se moc věcí pochopit nedá :/ Doufám, že potom toho budu vědět více. A z čeho jsem byl tedy zklamán? Hlavně z formy, jakou byl film podan. Postrádal jsem tam více té tajemné atmosféry, která je tak známá z filmů Davida Lynche. V některých částech filmu jsem se taky nudil, což by se asi stát nemělo. Ano, obsah si zaslouží 10/10, Richard Kelly také, jelikož je tohle jeho prvotina, avšak chci být objektivní a tento film nebyl natočen až tak skvěle. Ale co, Richard Kelly je mladý a má ještě hodně času na tomu, aby trošku zapracoval na formě, jakou bude své myšlenky podávat :) 7/10 ()

AppleCore

Nevim o čem to bylo. Nic sem nepochopil. Viděl jsem to 4x, to byla původní verze. Directors cut jsem viděl 2x, ale zase to zůstalo nepochopeno. Proč teda dávam pět hvězd? Má to senzační atmosféru, spoustu tajemných zákoutí a podivných až depresivních scén. Kamera je dokonalá. Scénář perfektní, ale stále nepochopen a herecký výkony na výborný úrovni. Vůbec nevim co si o tom myslet. Můžu si tu hrát na sebevětšího intelektuála a rozebírat tady teorie o tomhle dílu, o jeho ději a tak vůbec, ale jak už sem řekl. Ten film prostě nechápu, ale vim, že se mi zatraceně líbí. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz