Vyvolávač deště

The Rainmaker

Čarodejník

Drama / Thriller

USA, 1997, 130 min

Filmy z právnického prostředí mě vždycky přitahovaly. Už jen proto, jakou práci musí dát je natočit a oslovit diváka především dlouhými výslechy a rozhovory v tiché soudní síni. S tím ale Coppola neměl absolutní problém, protože se mu dostal do ruky opravdu skvělý materiál o jednom začínajícím právníkovi a mladém chlapci, jemuž odmítla pojišťovna zaplatit za léčbu leukémie. A navíc se mu dostala pod ruku sebranka výborných herců v čele s Damonem, DeVitem, Voightem a také Mickey Rourkem, který opět potěší i v menší roli. A především je Coppola prvotřídní režisér, rozsáhlou právnickou bitvu rozehrává nejprve v pomalém tempu, načež v samotném závěru tvrdě sešlápne plyn a za pomoci všech hereckých exhibicí dofinišuje jen těsně za hranicí světového rekordu. Ten totiž pořád nesporně náleží Demmeho Philadephii a Schumacherovu Času zabíjet, kteří ve mně zanechali vzpomínky přeci jen trvalejšího rázu..(30.8.2012)

Slabé 4 hvězdy, něco mezi 3 a 4. Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že jde o tragikomedii, ale i tak mi přišlo, že na dvě a čtvrt hodiny řešit v podstatě jen dva případy je málo, navíc, když tak nějak tušíme, jak dopadnou. Herecké výkony jsou velmi dobré a uvěřitelné, jaké jsou asi praktiky pojišťoven v USA, je myslím taky slušně načrtnuto. Ale celkově mne film až tak nevtáhl, ačkoliv oceňuji jeho kvality i to zdařilé střídání vtipných, a na druhé straně dramatických situací.(31.12.2011)

,,Víš kdo je vyvolávač deště? Prachy budou padat z nebe!!!“…. M.Damon nabírá zkušenosti po boku paraprávníka DeVita. Etika, důstojnost, sebeúcta – pojmy v právnickém světě ,,mocných" dle Johna Grishama neznámé. David proti Goliášovi aneb právníci s platem 1000 USD za hodinu, proti chlapci který se nebojí obhajovat pravdu. Pod taktovkou F.F. Coppoly film vypovídá o nedobrých praktikách pojišťovacích společností a lehce filozofuje o tom, kde jsou právnické hranice. PŘÍBĚH **** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ***(26.6.2009)

Snad žádný subžánr není v americké audiovizuální kultuře tak dokonale profláklý jako tzv. právnická resp. soudní dramata. Dalo by se říct, že nic nového už se vymyslet nedá a scénáristé zkouší čím dál tím ztřeštěnější situace, koflikty a rozuzlení, to vše s tím, že i přes krkolomnost zápletek mívá tenhle druh filmů standardní a předvídatelný závěr. Nejvíc se na tom úpadku podepsaly seriály, které žánr vyždímaly do mrtě. Vyvolávač deště z té záplavy vyčnívá hereckým obsazením, určitou střízlivostí a humanistickým poselstvím. Poctivý film, který sice nepřekvapí, vlastně ani nemá čím, ale který zůstane v paměti, je profesionálně natočený a něco, vlastně docela dost, vypovídá o systému, který kritizuje. Za ústřední hereckou dvojici Matt Damon a Danny DeVito přidávám pátou hvězdičku. Celkový dojem: 90 %.(2.11.2012)

Coppolova klasika, asi ani sám neveril, že nejaký z jeho filmov z 90tych rokov budeme môcť počastovať takýmto ohodnotením. Film bohužiaľ prepadol a je to veľká škoda, pretože vo svojom subžánri súdnych trilerov patrí ku špičke. Zaujímavá zápletka, celkom vhodne obsadený Mat Damon, vedľajšia zápletka s domácim násilím, ktorá dej vôbec nebrzdí, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ku koncu to vo vás bude pekne vrieť, pokiaľ ste zástancom spravodlivosti pre všetkých. Takýto film sa dá pozrieť určite viac krát a televízie ho našťastie neignorujú.(10.1.2013)