Vyvolávač deště

The Rainmaker

Čarodejník

Drama / Thriller

USA, 1997, 130 min

Přiznávám se, že pro všechny filmy, kde je hlavní postavou spravedlivý a čistý caprovský hrdina, který se neohroženě staví nepřátelskému světu (zde poměřující síly s klienty vykořisťující pojišťovnou a armádou jejích nájemních advokátů a poskoků na právnickém kolbišti), mám vyloženě slabost a nenechám si žádný takový ujít. Trochu nesmělý, vyjukaný, ale přesto odhodlaný, vytrvalý a neochvějnou etikou (srdcem) se řídící Matt Damon, který se se ctí pere s vlastním životem a ještě při tom pomáhá lidem ve svém okolí, se do role jednoho takového hodí naprosto dokonale. Samozřejmě lze vznášet námitky na nepříliš objevný příběh, ale Copollova cílevědomá a nenapadnutelná režie s pevnou strukturou, nápaditostí a nepolevujícím tempem dělá z obyčejného soudního dramatu, jakých je na každý pád veletucet, opravdu veliký a jako kšandy napínavý boj. Ke všemu dobrému ještě přičítám výtečnou kameru mého favorita Johna Tolla, vhodně zvolenou hudbu s mírně parodizujícím aroma od maestra Bernsteina, obzvláště trefný casting a sním i nezapomenutelné herecké výkony takřka všech obsazených. Velmi si cením i dvojitého zakončení (následuje malý SPOILER), v jehož druhém závěru je záměrně naoko zbořen triumfální happy end, aby mohl být vypravěčovou optikou zhodnocen vlastní přerod a objev/přijmutí ponaučení. // Přijde mi povrchní dávat pouze čtyři hvězdičky filmu, kterému nelze vytknou v podstatě nic markantního, i když do soudní síně nepřinesl žádné revoluční novum, takže se neostýchám vynést verdikt podle pětihvězdičkového precedentu.(7.2.2009)

kvalitní filmy z právnického prostředí mám rád a toto drama podle knihy mého oblíbence Johna Grishama k nim po právu řadím! Čerstvý absolvent práv v podání Matta Damona se ocitá v procesu se zdravotní pojišťovnou, která odmítla zaplatit léčbu transplantace mladíkovi s leukémií, který nemoci podléhá. Zdravotní pojišťovnu zastupuje elitní právnický tým v čele s výborným J. Voightem naproti nim stojí pouze mladíček Matt Damon a jeho mentor bez advokátních zkoušek, ale naučený životem v podání excelentního Danny DeVita. Dobrý výkon zde podává i Danny Glover v roli soudce i Mickey Rourke ( přestože nedostal moc prostoru), tak vám utkví v paměti , to vám garantuju a vlastně všichni zůčastnění. Musím, ale zároveň dodat, že k plnému hodnocení to u mě není! Na to, jak vážné je to téma a hlavně, že režie se ujal můj oblíbenec Francis Ford Coppola, čekal bych ještě mnohem hustší, temnější a mrazivější soudní proces, který by mě vzhledem k tématu úplně ke konci " sešrotoval " ! Coppola namýchal takový zábavně - vážný a trochu i naivní snímek, ikdyž chápu na co chtěl zejména poukázat a to se mu jednoznačně podařilo. Nechtělo se mu asi natočit úplně vážný snímek ( což je škoda ), tak to, jak jen to šlo " odlehčoval " . Já bych osobně uvítal ještě mnohem vážnější rovinu snímku. Škoda, ale i tak poctivé 4*!(20.2.2009)

Vyvolávač deště pro mě vždy byl děsně lidským filmem. Jasně, Coppola a Daemon vytvořili místy až kýčovité pozlátko s růžovími brýlemi a děsnou naivnitou, ale přesto je to 130 minut čistoty, které se v dnešním světě více než hodí. Pohodové 4 hvězdy. How do you know when a lawyer is lying? His lips are moving.(9.5.2009)

Tyhle právnický story mám docela rád ( zvlášt z americkýho prostředí ) a když jsou ještě tak dobře obsazený a pod taktovkou mistra Coppoly ... hmmmm. Sekáč Mickey, parták Danny, had Voight, sympatická Claire, správňák Matt - každej tu má svý místo a sedí to. K maximu mi chybí takový ten těžko uchopitelný aspekt vytrhující atmosféry nebo nečekané gradace příběhu - jinak řečeno to neni Apokalypsa :-)(10.2.2009)

Francis Ford Coppola zazářil filmem Kmotr a od té doby již od něj vyžaduji minimálně stejně vysokou kvalitu. A nutno říci, že mě rozhodně tímto snímkem nezklamal. Perfektní herecké výkony spolu s ponurou atmosférou, zaprodanými právníky bohaté pojišťovny, bezbranností "těch dole" v souboji s etikou a charakterem. Perfektní snímek.(9.2.2009)

• - Scéna, kde Danny DeVito prebudí Matta Damona zo spánku na lavičke, bola natočená na prekvapenie Matta, ktorý vtedy naozaj spal po natáčaní. (MDesign)

• - Hrubý sestřih filmu měl kolem 6 hodin. (Satan)

• - Nejoblíbenější film Johna Grishama, který vzniknul podle jeho předlohy. (Satan)