eXistenZ

• Kanada eXistenZ (více)

Hra nebo skutečnost? Kde končí jedno a začíná druhé? Kanadský thriller z budoucnosti možná nepříliš vzdálené. Allegra Gellerová, jedna z nejlepších počítačových programátorek blízké budoucnosti, se osobně účastní testování své úplně nové hry, zvané eXistenZ, s testovací skupinou. Tyto hry nové generace však potřebují tzv. bioport, neboli port zavedený do lidského těla. Hra se pak napojuje přímo na nervový systém hráče a zavádí ho do světů nejdivočejší fantazie. Při nahrávání nové hry do portů testovací skupiny je však Allegra Gellerová fyzicky napadena, nahrávání je přerušeno a systém poškozen. S pomocí pověřeného průvodce Teda Pikula se jí podaří uniknout, pronásledovatelé z konkurenční firmy jsou jim však v patách a navíc je unikátní virtuální systém nové hry téměř zničen. Jediná cesta, jak jej zachránit, je hrát hru s přítelem. Ted Pikul však nemá zaveden bioport...
Nový opus kontroverzního kanadského režiséra Davida Cronenberga s nečekanou pointou je tentokrát polemikou o hranicích virtuální a skutečné reality se všemi pocitovými a morálními důsledky pobytu člověka v nich. Téma filmu je vyjádřeno už v samotném schematu filmu, v němž je tato hranice téměř popřena volnými přechody mezi realitami, což postavy samé i diváka udržuje v neustálé nejistotě o tom, kde jsou a s kým vlastně mluví. Výprava Cronenbergova filmu nijak nezaostává za esteticky bizarním světem ostatních jeho filmů, ovšem ani za fantazií některých již dnes známých počítačových prostorů. Film získal Stříbrného medvěda na MFF v Berlíně 1999 za Mimořádný umělecký přínos a v témže roce Cenu stříbrného vřískotu na Festivalu fantastických filmů v Amsterodamu. O rok později získal kanadskou výroční filmovou cenu Genie za střih. (Česká televize)

Magggie

Přinejmenším dost zvláštní film, ale na Cronenberga je to možná moc málo úchylné. Celkem dobrá myšlenka, ale jak se hlavní hrdinové neustále zmateně potáceli ve virtuální realitě, nějak mě to přestávalo bavit... ()

Wencek

Vkusně nevkusné a krásně nechutné. Moc pěkný i když trochu zamotaný film. Chvílema jsme nevěděl co je realita a co je jen hra. Ke konci jsem to nevěděl už vůbec. A proto "Smrt Allegře Gellerové". + super kostěná pistole. ()

ecis

Prvykrat som ostal rozpacity z Cronebergovho filmu. Myslienka nie je prevratna, ale zase ani neosuchana. Prekryvanie sa skutocnej a virtualnej reality v mnohonasobnej gradacii moze sposobit riadny zmatok v celom pochopeni filmu. Zaciatok je dost nevyrazny a troska tazsie sa dostava divak do filmu, ale zato zaver je zavrseny niekolkymi zvratmi, ktore nakoniec nechaju cely film v otvorenej rovine. Vyrazove prostriedky su absolutne typicke pre Cronenberga - fanusika potesia, novica hadam aj odradia. Nebolo to sklamanie, ale fakt som asi ocakaval viac. Na Davidove kusky zo 70 a 80-tych rokov to rozhodne nema. ()

Ficik

Slabší scénář ale velmi se mi líbily herecké výkony a některé hlášky "Tohle jsem našel v polífce, a MOC mě to rozčílilo!" ()

markotter

Když jsem viděl film poprvé v době premiéry, už tehdy jsem mu dal čtyři hvězdy. Zapůsobila na mně úžasná výprava a ujeté nápady Davida Cronenberga. Teď po 16 letech tyhle dojmy zůstaly zachovány, ale k tomu navíc mi trochu víc sedl děj (pamatuju si, že jsem se v tom minule trochu ztrácel) a hlavně jsme se v tématu virtuální reality ve hrách zase posunuli o trochu dál a ukazuje se, že Cronenberg už tehdy dokázal docela dobře předvídat, co nám v budoucnosti hrozí. ()

danny_21

Typický Cronenberg se všemi svými vychytávkami a nechuťárnami - to je to pozitivní. Námět samotný je zajímavý, ale to podání a zpracování mě neoslobilo, takže dávám lepší průměr - 55 % ()

Axi odpad!

Naprostý nesmysl, místy až nechutné, zmatené, překombinované, extrémně naivní a každých 5 minut si říkáte "Bože, proč?!!!". Konec není nijak překvapivý, během filmu Vám to postupně dojde... Miluji hlavního herce Jude Law, svou roli hrál dobře, ovšem v naprosto příšerném filmu. Starší filmy mám také ráda, ale co je moc, to je moc :-) ()

gemi

Židovské Právo (Jude Law) ve filmu tak sračkoidním, že jsem na něj za těch třiadvacet let od uvedení nikdy nikde nenarazil. "Proč jsem to nikdy neviděl třeba v televizi?" ptal jsem se sám sebe. "Protože dramaturga, který by tohle procpal kamkoliv jinam než na ČT Art ve všední den mezi třetí a pátou hodinou ranní, by na minutu vyrazili!" odpověděl jsem si dvě minuty po začátku filmu, když jsem uviděl ovladač hry v podobě placenty (!), který se k tělu hráče připojuje pupeční šňůrou (!!). Provedení je tak laciné, až to bolí. Záběry konverzujících osob v jedoucím autě probíhají před plátnem jako v první polovině 20. století a celý film má brutálně divadelní look. Galandier tady píše, že to je nemožné k pochopení. No, tak se třemi volty v krvi asi ano, za střízliva (což je ale bolestná zkušenost) je pointa zcela jasná. Je to takové Inception pro chudé. Hodně, ale opravdu hodně chudé. Mimochodem, ve stejném roce vznikl Matrix. Hlubší propast mezi dvěma tematicky příbuznými filmy si ani neumím představit. Brutálně nadhodnocený film, Tetsuo mu dal dokonce plný počet! To by mě zajímalo, na čem při sledování frčel. Páni, takhle promrhat hodinu a půl života... ()

Psycho.R

S Cronenbergem nemám zatim moc zkušeností. Existenz je originální a viditelně zvládnutý jistou rukou. Jen ten konec byl zbytečně překombinovaný a to filmu hodně ubralo. ()

alsha

Halucinogenní dílko. Jako správná halucinace ve vás zanechá pachuť po vystřízlivění, jako při halucinaci vám stoupne adrenalin v několika bioportních scénách. Ostatně od Jennifer Jason Leigh bych si nechal olizovat i jiné věci nežli bioport ;o) ()

Mocoft

Tak teď nevím. Jsem v realitě, nebo ještě stále ne a koukám na Cronenebregův film?! Ze začátku mi ty organický věcičky přišly takovy béčkový, ale potom jsem pochopil, že by to tak klidně mohlo vypadat... Jak bychom se asi tvářili na Superba v době embéček? ()

playboy_05

"musíš si udělat s kostí pistoli a zabít číšníka" nebo "naše postavy by se spolu měli vyspat"...absurdní, vizuálně nehezké a místy vysloveně nechutné ()

BodlinkaV

Nebyl dobrý nápad, jíst u tohohle filmu... eXistenZ obsahuje opravdu hojné množství žaludekzvedajících scén - ale pokud máte rádi nechutně vypadající exotické potvory, možná se vám to bude líbit. Již od začátku filmu jsem pečlivě sledovala děj, protože pokud jde o jiné reality, vždycky se to nakonec pěkně zamotá. A taky že jo. Herci byli skvělí, děj už mě tolik nenadchl (asi hlavně kvůli těm nechutnostem), ale jinak to byl rozhodně zajímavý snímek o křehké hranici mezi virtuální realitou a skutečností. ()

Ronee

Film o niekoľkých realitách, v ktorých som si myslela, že mám jasno, ale ku koncu sa ukázalo, že nie. Biokonzoly boli nechutné a bioport ešte viac. Zaujímavý záver, ktorý ma prekvapil, avšak spracovanie filmu mi celkom nesedelo. Tu by som prijala niečo viac efektné ako napr. Scott Pillgrim. ()

nicneznam

Kdyby na tom Cronenberg pořádně makal, dal tomu náležitou stopáž a více to rozvedl, kdyby jen vytušil potenciál svého námětu, měli bychom tu ve stejný rok s Matrixem paralelní kultovku. Jedna by byla chytrá a fanoušky získávala postupně, ta druhá by byla efektivní a fanoušky postupně ztrácela s objevením lepších filmů. Obě by se ale doplňovaly, i když bohužel odděleně. Stačilo zřejmě málo a na Nolanův Počátek by se dnes koukalo jako na velmi dobrý remake eXistenZ. To si uvědomuju. Nestalo se tak. Slova o povedenějším eXisenZu nemají žádnou váhu, protože Cronenberg přinesl jen předkrm veškerého potenciálu. Většinu lidí není třeba upozorňovat, s čím až přišla nálož chytrosti, efektivnosti, dechberoucí hry s detaily a audiovizuálního marastu. (Která je svojí originální promyšleností tak náročná, že je do ní třeba všechny lidi náležitě zasvětit. Mohl bych pokračovat a přejít tak k jinému filmu. Vyhnout se tomu ale nelze.) eXisenZ vás vhodí do příběhu v předvídatelném momentě, kdy nemáte šanci rozpoznat realitu. Poté se pohybujete ve hře (postavy si to myslí), ve hře bez pravidel, ve hře jiného člověka. Končíme tuctovým zvolání: "jsme stále ve hře?" Tady si můžete lámat hlavu a nemáte se čeho chytit. Cronenberg ke svému filmu nic nevybudoval, on předložil jen paranoiu a věc zastupující sex. Pro ty, kteří mají paranoiu rádi, je to asi dobré, pro ty, kteří si chtějí užívat hloubku a dějové konstrukce, to příliš opojné nebude. Dám si to kvůli snesitelné délce ještě jednou, bezprostředně ale za 40%. Alespoň za vyřčení toho, že mimo realitu utíká čas pomaleji, na čemž stojí fungování celého Počátku. Jinak není, co srovnávat. Počátek stojí pevně na vlastních nohou a žije vlastním životem ve své rozvíjející se fanouškovské základně. Tento film jen eXistZuje. ()

Izz

Překvapivě nebavilo.Herci podivně nezaujatí,vykreslení světa nedostačující a hlavně-Cronenberg předkládá na své poměry až příliš lacinou moralitu,která mu nedává moc velký manévrovací prostor.Řemeslně sice naprosto v pořádku,ale to se čeká tak nějak předem,myšlenkově poněkud vykastrované. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (více)