Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

Radko

Zvoliť tak fádnu zápletku si vyžaduje ozaj scenáristického špecialistu. Strata pamäte. O ňu ide. Veď to. Trpia ňou mnohí. Aj Alzheimer tu je so starnúcou populáciou oveľa častejšie. Tu však nejde o nejakého vytraseného starca, ale o mladého muža, čo si nepamätá, jaký že je v skutočnosti Rambo a Terminátor v jednom. No chce vedieť kým je. Preto bije poriadkových policajtov hlava-nehlava a vo veľkom likviduje agentov. A aby to nebola len klasická nuda v štýle pc vyvražďovačky, v deji sa zjaví deva spanilá, nomádka. A z osamelého muža bez identity a z tuláčky ja na pohľad milá hromádka. A to je asi tak všetko, čo k tejto obdivovanej naivite môžem povedať. Pokračovanie neláka. ()

Eddard

Svěží vítr do zatuchlých vod agentského filmu. Ať se jde Bond vycpat i se svýma Aston Martinama a laserovýma hodinkama. Jasonu Bournovi stačí otřískané mini a propiska jako bojový nástroj. Od začátku do konce je to rychlé, ale o co jde nejvíc - stejně jako hlavní hrdina jste neustále napnutí, ve střehu, nebezpečí v podobě agenta Treadstonu může být kdekoli... Kdybych si měl vymyslet nějaké přirovnání - nejvíc se to asi blíží Mission Impossiblu, kdyby se režie a scénáře ujal mistr Hitchcock. Na jedničku s hvězdičkou jsou zvládnuté i bojové scény, nikdy bych nevěřil, že Matt Damon přesvědčivě zahraje smrtelně nebezpečného agenta, špičkově ovládajícího bojové umění a ... je vynikající! Maximální spokojenost!!! 90% ()

castor

Leckdo se mnou bude zcela jistě nesouhlasit, ale prvního Bournea považuji za toho nejpovedenějšího. Tajný agent Jason Bourne dokáže hravě vyřešit vražedně patové situace a nemá problém se třeba dostat z budovy díky mapě a vysílačky a ne pomocí pistole, i když je objekt prošpikovaný policejním komandem. Kdyby ale přišlo na věc, jeho zabijácké instinkty se bleskurychle zalarmují. Jenže tenhle Bourne vůbec netuší, kým je.. Kombinace akčního thrilleru a psychologického dramatu mi dokonale sedla. Tepe staromódně přímočarými scénami, chladnou atmosférou a realistickou akcí, vše skvěle doplňuje chemie mezi ústředním hereckým duem (s nebojácnou smolařkou Frankou Potente bych taky rád prchal) a přesná hudba!! Jeden z vrcholů žánru nového tisíciletí.. ()

ClintEastwood

Tajemstvím zahalený koprodukční thriller, říznutý slušnou akcí v podání hlavního hrdiny, kterého si s gustem střihl výborný Matt Damon. Agent bez minulosti mi dlouho unikal, ale určitě mě slušně navnadil na svá dvě pokračování, kterých se zanedlouho dočkal. Kvalitně natočená podívaná, která je už dnes takovou menší klasikou. A Franka Potente? Takhle hezkou Němku už jsem dlouho neviděl. ()

Trellíno

Po výborné první půlhodince se tento film zvrhnul v průměrnou akční pronásledovačku. Ze které už se nedostal. První část je skutečně skvělá, originální, napínavá. Matt Damon svou postavu hraje velmi dobře, doplňuje ho jako vždy skvělá Franka Potente. Ale čím více se blížil konec, tím více mých tipů na to kam se bude děj odvíjet dále, mi začalo vycházet. A celkově tak pouze lehce nadprůměrný film, který měl možná na víc. Dodatek: Jenomže pak jsem si prvního Bourna pustil po třech letech znovu a musím zvednout hodnocení o hvězdičku, s doplněním, že svůj původní komentář vůbec nechápu, protože jsem asi minule viděl úplně jiný film. :) ()

D.Moore

Příběh ze "starých časů" odsýpající v moderním tempu, se sympatickým Mattem Damonem a pohříchu málo využitými, jenže naštěstí stále zajímavými vedlejšími postavami Briana Coxe a Cliva Owena. Na rozdíl od jiných diváků si ovšem nemyslím, že by srovnání s televizním filmem Kdo je Bourne? s Richardem Chamberlainem bylo nespravedlivé nebo nepatřičné. Nejspíš si to nemyslím proto, že starší snímek by v mém případě vyhrál, zejména díky tomu, že jeho příběh je jaksi tajuplnější a nepředvídatelnější a na akci (ač samozřejmě ne takovou) se přitom také dostalo ()

Niktorius

Vzhledem k ostatním komentářům jsem nepříjemně zaskočený. Vážně jsem nečekal že oslavovaný Agent bez minulosti je jen nudným příběhem bez napětí a gradace, který navíc zpracovává ospalá a fádní režie. Akčích scén je málo a nedovedou rozbít tu všudypřítomnou nudu, navíc jsou nenápadité a všechny blbě natočené. Umělé zrychlování akce bije do očí, stejně jako některé "trikové" scény a zaostávající střih. Potěší několik dobře obsazených herců, ale jinak podle mne Agent bez minulosti nestojí za tu ztrátu času. ()

2Pac

Slusne natoceny spionazny film s osobitou atmosferou, ktoreho jedinou chybou je, ze utecie ako voda a ako je zname voda nezanechava stopy a to je asi aj dovod preco mam v hlave prazdno a nenapada ma nic co by som filmu vytkol alebo naopak pochvalil :-) tesim sa vsak na dalsie casti trilogie, ktore mozno moj nemastny-neslany pocit z jednicky napravia ()

Wacoslav1

Mno první díl série aspoň trochu pracuje s tím námětem a tajemnem kolem ústřední postavy, ale už tady platí, že Bourne jako takový mi nesedí a Damon pro mě není akční hrdina. Nedívám se na to už dneska až tak striktně jako dřív, ale fanoušek už ze mě asi nebude...45% ()

Davies182

Vyloví vás z oceánu, nic si nepamatujete a všichni kolem vám usilují o život. Co dělat? Můžete si najít nějaké sakra odlehlé místo, začít šetřit na plastickou operaci a připravit se na dlouhé roky samoty. Anebo můžete všem těm otravným lidem, kteří vás chtějí v lepším případě dohnat a pořádně seřezat, v tom horším pak prohnat kulku hlavou, ukázat, že na všechna bojová komba z mlhavého výcviku jste ještě nezapoměli. Matt Damon se naštěstí rozhodl pro variantu, která Douga Limana donutila natočit s ním o tom akční hit milénia. ()

Xmilden

Dnes souhlasím s názorem, že první Bourne pouze naznačil cestu po které se dále série ubírala. Prvotní setkání se zapomnětlivým agentem samozřejmě lze označit za výbornou záležitost. A v ranku špionážního thrilleru je to úplná špička. Matt Damon vytvořil postavu, u které si lze jen těžko představit že by ji mohl hrát někdo jiný. Vždy jsem si dokázal vychutnat zabíjáky, kteří stojí Jasonovi v cestě, tady dostal jednu ze svých prvních šancí Clive Owen. 75% ()

FlyBoy

Bourne v šľapajách Bonda? Znie to zvučne, ale nezdá sa. Nájdu sa zhodné rysy, ale pri triezvom zahľadení na agenta BE okamžite vycítime iný "šarm" akým neoplýva práve sedmičkový BD._______ James je atrakcia. Elegán/pohodár s vždy inou buchtou sa sedadle spolujazdca, vo dne/v noci, za tepla/za zimy, naprieč kontinentom (napr.) deaktivuje zbrane hromadného ničenia a (napr.) kedykoľvek dostihne padajúce lietadlo. Predurčený k baveniu, rozradostní-rozlúskne nakázané zadanie._______ Jason je asociácia. Stratég/nervák, s vždy iným fyzikálnym prepočtom, v introvertnom sústredení eliminuje zúrivého protivníka, ako štvaná zver kľučkuje na korupčnej križovatke hŕstky vplyvných srabov, stará sa o jediné - očistiť a pomstiť. Stvorený k stotožneniu, stať sa ním (alebo mu aspoň fandiť) vzbudzuje ohromné záchvevy spolupatričnosti a neodkladne prehlbuje narastajúcu obľúbenosť. Obidvaja majú na seba čím upozorniť, avšak každý v inom ťažení, s iným pracovným manuálom._______Pilot k neskorším (omnoho drsnejším) opletačkám zotročovaného utečenca sa dá počastovať prívlastkom staromódny. Potešujúce je, že Doug Liman si z tejto škatuľky separuje len to najpotrebnejšie a v prospech celého konceptu (striedavo) pridáva priamočiary dravý odpich, v ktorom sú obsiahnuté jak strhujúce sekvencie tak motivačná vychcanosť i zápasnícka zdatnosť BE, tri prednostné parametre, ktoré Greengrass neskôr ždíma do poslednej kvapky. Nápomocným sa javí aj John Powell, ktorého ústredný motív skvelo korešponduje so špionážnym podkreslením a stáva sa akousi neoficiálnou hymnou celého projektu. Matt Damon si počína obstojne, roli prichádza na chuť a aj keď s ňou nie je ešte naplno spätý, počas hľadania identity lúska nezdržanlivé kreácie. Až na pár realizačných nečistôt (oneskorený strih, vlažné pasáže) sa píše jedno vrelé venovanie pre všetkých tých čo majú radi dôkladnosť. ()

sepp

Po Spy Game dalsi vytecny a nadprumerny akcni snimek, ktery divaka naprosto pohlti do deje. Matt Damon prekvapuje solidnim vykonem a i kdyz neni prototypem agenta, svoji ulohu zvlada obstojne. Propracovany scenar a skvele zvladnuta rezie i strih - proste paradni podivana. ()

Phobia

Kulky v zádech a studená mořská voda hrubě nesvědčí lidské paměti, proto se Matt Damon trmácí po celé Evropě, mlátí policajty, způsobuje dopravní nehody, zabíjí agenty (čekala jsem od Tebe víc, Clive!), dělá dvorního holiče a píchače France Potente a to vše za účelem nalezení vlastní identity. Mno, ta tajná služba mi přišla nějak podezřele zabržděná a neschopná na to, aby zvládla vycvičit supermana Jasona Bournea, ale film se mi celkem trefil do nálady. Škoda, že ve 21. století už akčňáky moc nežeru. 75% ()

lesumir

Po první projekci plné reklam a hloupého, českého dabingu jsem měl možnost vidět tuhle nadupanou akci v originálním znění! Musím uznat, že jsem se mýlil, když jsem to označil a průměr, protože The Bourne Identity a dvě další pokračování září mezi filmy se superagenty. Doug Liman není žádný režiserský eso, ale tohle mu vytknout nemůžu, perfekní po všech stránkách! 9/10 ()

cheyene

Agent poprvé. Celkem zajímavá podívaná, 4* už by bylo myslím moc. Člověk musí porovnávat s jinými filmy (akčními) a mnohé jsou proti tomuto jako nebe a dudy... Doplnění komentáře: (říjen 08) V době sledování tohoto snímku jsem netušil, že existují nějaká další pokračování (která jsem bohužel zatím neviděl), takže věřím, že po zhlédnutí dalších příběhů Bournea, přidám i tu 4. hvězdičku! Doplnění komentáře: (listopad 09) Rozhodl jsem se, že se konečně pustím do celé bourneovské trilogie, takže jsem začal, jak jinak, hezky od začátku, tzn. tímto snímkem. Hned u prvních scén jsem nechápal, jak jsem mohl po prvním zhlédnutí tento akční thriller tolik kritizovat. Byl jsem naprosto unešen strhujícími scénami, svižným tempem, vynikajícím námětem, dokonalou hudbou, perfektně hrajícími herci atd., takže mi nezbývá, než přihodit hvězdičky... Ačkoliv má tento díl série nejnižší hodnocení, byl pro mě asi tím nejlepším. Zbývající dva příběhy Bourna jsou jen o vlásek slabší. 5* - parádní podívaná, kterou si mile rád někdy zopakuji. => Někdy je dobré nedávat na první dojem a nebránit se reprízy! Taková drobnůstka: Když Jason utíká z ambasády, tak se dostává na požární schodiště (resp. plošinu), kde zjišťuje, že žebřík není celý. Spustí se tedy na římsu a "přilepí" ke zdi. Zajímavé je, že když jeho pronásledovatelé vrazí na onu plošinu, je na ní netknutý sníh. Při pohybu Bournea by ale musel být nějakým způsobem porušený. Profláknutý nedostatek: Ve scéně, v níž sedí Jason Bourne na lavičce v parku a o chvíli později se postará o dva policisty, jsme (dle filmu) ve Švýcarsku. Jak je ale možné, že v pozadí je vidět Národní divadlo? :) A mimochodem - v Curychu jezdí tolik škodovek a Favoritů? :) ()

Hrabka

Dost dobrá akční jízda se zajímavým dějem. Filmy s výpadkem paměti mám rád, mají něco navíc - viz. Memento. Herci jsou výborní, děj možná není až tak úplně dokonalý, ale s dalšími díly očekávám ještě něco navíc. Dobrý start pro jednu z nejlepších akčních trilogií všech dob. Výhradu bych měl k názvu, proč se to jako nejmenuje "Bourneova identita". Takhle může ten český název mást. 80% ()

LiVentura

Začátek slibný a možný...koncové scény nemožné, avšak jedná se o nejpovedenější realističtější zpracování tohoto žánru..! Ps: Skvěle ozvučeno. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Gambit je zpátky ve hře?

Gambit je zpátky ve hře?

21.10.2015

Channing Tatum si už brzy zahraje Gambita, neworleanského mutanta, který ovládá kinetickou energii a s oblibou hází kartami. Pořád ale není jasné, kdo ho bude režírovat, protože nejnovější x-menovský… (více)