Reklama

Reklama

Lekár umierajúceho času

(seriál)
Československo, 1983, 6 h 9 min (Minutáž: 68–80 min)

Režie:

Miloslav Luther

Předloha:

Vladimír Körner (kniha)

Scénář:

Vladimír Körner

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Petr Čepek, Milan Kňažko, Emma Černá, Miloš Nedbal, Rudolf Hrušínský, Martin Huba, Josef Karlík, Ladislav Mrkvička, Ilja Racek, Raoul Schránil, Jan Přeučil, Lubomír Kostelka, Jan Kanyza (více)
(další profese)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Dnes již legendární seriál Slovenské televize natočil v první polovině osmdesátých let na Barrandově režisér Miloslav Luther podle námětu Vladimíra Körnera. Pětidílná výpravná historická sága je životopisem významného učence, anatoma a politika slovenského původu Johannese Jessenia (známého též jako Ján z Jesenu či Ján Jesenský), jenž mj. působil i na půdě pražské Univerzity Karlovy. Seriál zachycuje Jesseniovu životní cestu od jeho studií a prvních úspěchů. V roce 1594 se Jessenius stává profesorem chirurgie a anatomie na univerzitě ve Wittenbergu, kterou před léty navštěvoval. Odtud povede jeho cesta přes mnoho společenských i osobních úspěchů a neúspěchů až ke smutnému konci na pražském popravišti. Tento věhlasný muž byl totiž nakonec popraven za účast ve stavovském povstání spolu s dalšími šestadvaceti pány. Jeho osud byl spjatý s klíčovými událostmi českých dějin na přelomu 16. a 17. století, v době, kdy renesance pomalu skomírala i se svými humanistickými ideály... V hlavní roli uvidíme řadu vynikajících českých a slovenských herců, především v titulní roli Petra Čepka. Kvůli slovenskému znění mu propůjčil hlas Milan Kňažko, jenž však zároveň ztvárnil kata Mydláře.

Doctor Vitenbergicus  První část nás seznámí s lékařem Jánem Jeseniem. Jeho dětství, studia, od roku 1594 profesura chirurgie a anatomie na univerzitě ve Wittenbergu a služba v lazaretu za doby bojů s mohamedány byl směs šťastných, ale zejména zlých a bouřlivých okamžiků...

Anatomia Pragensis  Druhá část slovenského historického seriálu má název Anatomia Pragensis, podle nevídané události, kterou Johannes Jessenius podnikl pri své návštěvě Prahy. V Řečkově koleji totiž na těle odsouzeného oběšence (jehož tělo získal od kata Mydláře) provádí veřejnou pitvu. Zatímco odborné kruhy přijímají tuto převratnou výukovou metodu s nadšením, laická veřejnost ji odsuzuje. Císař Rudolf II. projeví přání, aby Jessenius opustil provinční knížecí dvůr a usadil se v Praze. Zde Jessenius vydává řadu přednášek, vědeckých a lékařských spisů, provádí pro studenty další pitvy... a začíná se zajímat o politiku...

Stellis vinctus  Třetí díl výpravného historického seriálu o osudech Johannese Jessenia, nazvaný Stellis vinctus, zachycuje poslední období vlády pološíleného císaře Rudolfa II. Pražská univerzita přejde do rukou českých stavů a Jessenius se má stát jejím profesorem. V té době se musí potýkat též s morovou epidemií, která zasáhla hlavní město. Je to těžký boj, protože každý nemocný je předem prohlášen za mrtvého. Morová značka se ocitne též na Jesseniově domě, i když lékařova žena Marie onemocněla jen běžnou chorobou. Nešťastný souběh událostí má však za následek, že Marie se nakonec stejně nakazí...

Theatrum mundis  Čtvrtý díl slovenského historického seriálu o Johannesu Jesseniovi má název Theatrum mundis a odehrává se po smrti císaře Rudolfa II., který byl Jesseniovým ochráncem. Nový císař Matyáš doktorovy služby odmítne. Jessenius napřed císaři napíše pokornou supliku, ale později ji z hrdosti roztrhá. Pozná svůdnou dívku Floro, se kterou stráví celou zimu. Přitom stále pracuje na vědeckých spisech. Floro však jednoho dne beze stopy zmizí. Později za Jesseniem přijdou jeptišky i s novorozenou holčičkou Julkou, kterou Floro v útulku přivedla na svět. Lékař se dítěte ujme. Po čase je jmenován rektorem pražské univerzity. V zemi se v té době začínají bouřit české stavy a dojde k defenestraci místodržitelů Slavaty a Martinice. Jessenius po poradě s Harantem a Budovcem odjíždí jako legát českých stavů do Uher...

Via Doloris  Pátý díl slovenského seriálu scenáristy Vladimíra Körnera a režiséra Miloslava Luthera má název Via Doloris a uzavírá velkolepý historický projekt, jaký dodnes nemá v české a slovenské televizní tvorbě obdoby. Poslední část zachycuje neúspěšnou diplomatickou misi Johannese Jessenia na sněm uherských stavů a především trpký konec tohoto učence, lékaře, anatoma a diplomata. Jessenius byl totiž jedním ze sedmadvaceti pánů, popravených v červnu 1621 před pražskou staroměstskou radnicí za účast ve stavovském povstání. Na pozadí jeho osudu pak tvůrci zobrazují dění v českých zemích v době soumraku renesančních ideálů, kdy vypukla třicetiletá válka a kdy potupnou porážkou v bitvě na Bílé hoře české stavovské povstání skončilo... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (46)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Famózní. Vybrat si v historii hrdinu, který prochází zlomem historických epoch, projít s ním kus Evropy a vplést ho do zlomových událostí té či oné doby, to je vypravěčský styl Mika Waltariho a samozřejmě dalších romanopisců, můj nejoblíbenější. Výběr Jana Jesenia je velmi šťastný, neboť byl významnou osobou přítomnou při všech zásadnějších událostech konce 16. a začátku 17. století. Jeho cesta na popraviště je i cestou staré české šlechty na smrt a do exilu, koncem stavovských Čech, úsvitem Čech katolických. Vyprávění je sice zdlouhavé, ale pro informované je lahůdkou. Je dobré se na sledování předem teoreticky připravit, znát politické pozadí je v tomto případě naprosto nezbytné . Bez základní znalosti okolností a významných postav té doby je projekt jen nezajímavou a nudnou podívanou. Jinak ovšem jde o skvělý historický epos srovnatelný s Waltariho Šťastnou hvězdou ...100% ()

ROBOTER 

všechny recenze uživatele

Tak toto byl seriál! Životopisné drama slovenského lékaře Jána Jessenia: jeho studia v Padově, první veřejná pitva v Praze (1600), morová rána a smrt ženy (1611), přes jezuitsko-papeženské spiknutí a vítězství katolické reakce až po jeho konec na Staroměstském popravišti v roce 1621. Pravda, závěrečné titulky byly trochu zaujaté (v režii doby), ale v jádru vlastně pravdivé 8-) Naprosto bravurní výkon Petra Čepka (Jessenius) a Rudolfa Hrušinského (Rudolf II.) vše záporné vyvážil. Odborná spolupráce: prof. PhDr. Josef Polišenský, DrSc. ()

Reklama

Mijagi 

všechny recenze uživatele

Žádné akční záběry z předimenzovaných bitev na úkor děje (Trója), žádná nudná přehlídka historických faktů (Cyril a Metoděj: Apoštolové Slovanů), ale opravdu poctivě zpracovaný český dějepis formou znázornění souvislostí mezi jednotlivými událostmi. V pěti dílech prožijete konec vlády císaře Rudolfa II., bitvu na Bílé hoře a události těsně po ní. Ústřední postavou je slovenský lékař Jan Jessenius, část svého života působící v Praze, ale seriálem se více či méně mihne celá řada dalších osobností, např. astronomové Johannes Kepler a Tycho de Brahe, již zmíněný císař Rudolf II., kat Mydlář, jeden z předních účastníků stavovského povstání Václav Budovec z Budova, předseda České komory zemské Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, zimní král Fridrich Falcký, rektor pražské univerzity Jan Campanus Vodňanský... zkrátka milovník historie si přijde na své. Seriál navíc mění často lokace a tím získává další body na atraktivnosti. Obavy z předabovaných českých herců do slovenštiny se rozplynuly po pár minutách sledování. Klobouk dolů před tímto počinem Slovenské televize. Škoda, že se taková díla, až na výjimky (České století), u nás ani u sousedů již netočí. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Výpravný monstrprojekt, který nemá v oblasti československé televizní produkce mnoho srovnatelných souputníků. Spousta našich filmových historických děl působí sterilním, načančaným dojmem, ale Lutherův opus magum je jiná káva. Na televizní poměry zručně přiblížené reálie a atmosféra doby 30ti-leté války a na rozdíl od filmu, který byl sedm let poté ze seriálu sestříhán, nepůsobí zkratkovitým dojmem a jde více do hloubky osudů jednotlivých postav (samozřejmě hlavne Dr.Jessenia), což mu přidává na poutavosti. Jenom jsem se těžko smiřoval s předabováním charismatického hlasu Petra Čepka. ()

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Po včerejším snímku Svědek umírajícího času jsem byla nesmírně zvědavá na původní dílo, tak jsem k tomu po pravdě řečeno zalehla a nehnula se od toho, chtěla jsem vědět víc.. Jedná se o zdařilé životopisné drama, které se věnuje neobyčejné osobnosti Jana Jesenia a až neuvěřitelným kotrmelcům jeho života... Pochvalu nepochybně zaslouží výborný herecký ansámbl, nádherná výprava, krásné kostýmy a ta dobová atmosféra na mě dýchla a podmanila si mě, ovšem jen jako diváka, být bych tam fakt nechtěla... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (2)

  • Když kat Mydlář (Milan Kňažko) přijde před popravou k odsouzencům, říká mu Krištof Harant (Stanislav Dančiak), že je katolík. Wikipedia však uvádí, že Krištof Harant z Polžic byl v době popravy protestant. (VMa)
  • Milan Kňažko namluvil hlavní postavu Jessenia, kterou hrál Petr Čepek. Kňažko v seriálu navíc sám ztvárnil roli kata Mydláře. Ve scéně z katovny v epizodě Anatomia Pragensis (1983), kdy lékař přijde pro tělo na pitvu, hraje Kňažko vlastně obě postavy, jednu tělem, druhou hlasem. (Haniczka)

Reklama

Reklama