Letní bouře

Summer Storm

Drama / Romantický / Komedie

Německo, 2004, 98 min

• ondrech

Kamera: Daniel Gottschalk... nejsem proti gayum, ale ani me nejak nenadchne pribeh, ve kterem vystupuji(treba Shortbus). Ale jak tohle muze mit 83 procent? Vzdyt je to pribeh jako kazdej jinej, predvidatelnej jak hruza. Tohle me dostalo vic, nez cely film. A ta kamera je proste o hovnu, velke nedotazeni, bez invence, zbytecne mnoho zaberu z ruky. Sice mam nemecke filmy rad, ale tohle je moc slabe. to uz radsi holky to chtej taky.(5.11.2007)

Doslova letní smršť a otevřená výpověď o přiznání si odlišné sexuální orientace. Tobi si zřejmě jasně uvědomoval, že svého nejlepšího kamaráda miluje, ale přiznat to světu byl pro něj oříšek. Schovával se za domnělou imaginární heterosexuální zkušenost, aby zažil tu pravou homosexuální. Je dobře, že potkal hochy, co měli svůj coming out dávno za sebou. Pomohlo mu to se ostatním přiznat. K pousmání byla konverzace mezi gayi na téma klišé a chuť jednoho z nich svést stoprocentního heteráka. Představitel Tobiho hrál poměrně dobře a věrohodně.(6.1.2011)

• Carrie_3

Nejprve, než se pustím do hodnocení tohoto filmu, musím podotknout, že nemám vůbec nic proti filmům s homosexuální tématikou, ba naopak si je ráda i pustím. Německý snímek zavede diváky na soustředění veslařského oddílu, kde mají jednotlivé postavy možnost se plně projevit. Nemohu si pomoci, ale už od počátku mi film přišel trochu jako groteska, pokud takovýmto způsobem fungují různá sportovní soustředění, tak by mě nepřekvapilo, kdyby všechny závody prohrály. Jednotlivé scény na mě působily strašně prvoplánově, bez nápadu, člověk dokázal odhadnout, co přijde dále apod. Jako jediné pozitivum snímku hodnotím některé záběry kamery, které byly v několika okamžicích velmi povedené.(14.7.2011)

Před letní bouří je cítit ve vzduchu zvláštní elektrizující napětí a všechno okolo zhoustne, proto musí bouře přijít, aby se vzduch mohl vyčistit a mohlo se zase volně dýchat. Tak to samozřejmě není jenom v přírodě, ale i mezilidských vztazích, které dokážou být někdy strašně komplikované. Také to může být jedna z metafor, která definuje vnitřní pochody jedince. Kreuzpaintner citlivě natočil film na citlivé téma. Všechno tu působilo reálně, civilně a přirozeně.(21.9.2011)

Tušil jsem, co mě asi v tomto filmu čeká. Ale to bylo způsobeno tím, že film vyšel v edici, ve které vycházejí filmy o homosexualitě a o objevování vlastní sexuální identity. A musím konstatovat, že přesně tuto tématiku jsem ve filmu objevil. Ale mám z toho velice úžasný pocit. Film je totiž něčím mezi teenagerovskou komedií a romantickým dramatem. A tyhle žánry zde, možná trochu překvapivě, velice dobře fungují. Tenhle film o coming outu, o objevení své vlastní sexuální identity, ale i o přiznání se svému okolí, je natočen velice dobře a celkově má velice zajímavý příběh, který dost dobře funguje. Navíc se skoro celý děj odehrává v přírodě, což bylo ze strany tvůrců velice prozíravé a velice vhodně vybrané místo. Dějově je to zkrátka vynikající film, který nám umožní nahlédnout do jednoho letního příběhu několika mladých lidí, kteří prožívají různorodé pocity. Co se týče hereckých výkonů, tak tam nemám žádné výhrady. Roberta Stadlobera znám už z hlavní role v jiném teenagerovském snímku Crazy, a tak jsem tušil, že i tuto roli zvládne dobře a skutečně jsem se nemýlil. A také ostatní herci neměli se svými rolemi žádný problém a celý film působí naprosto věrohodně. A já teď uvažuji, jestli udělit čtyři nebo pět hvězdiček. Je to u mě přesně na hraně, ale protože já se snažím filmům spíše přilepšovat nežli přihoršovat, tak uděluji pět hvězdiček.(12.5.2009)

• - Polská herečka Alicja Bachleda-Curuś, představující ve filmu Anke, byla kvůli přízvuku předabována Němkou Laurou Maire. (Vodnářka)

• - Většina filmu byla natočena u přehrady Bevertalsperre v Severním Porýní - Vestfálsku. (Vodnářka)

• - Voda, která ve filmu působí jako jedno velké jezero, je ve skutečnosti několik různých jezírek "sestříhaných dohromady". (Vodnářka)