bloodvomit

Drsné, staré, vynikající... a podle knihy. Vystihující atmosféru, poutavý film pro ty co se nebojí staršího materiálu. ()

Mr.Jackass

První polovina filmu bezchybná v tempu a naprosto geniální po polovině lehonce slabší pasáž, ale pořád na vysoké úrovni. Steve McQueen impozantní herecký výkon v roli muže jehož životní cíl je svoboda a je ochoten jí obětovat vše. Výkonem mu dobře sekunduje i Dustin Hoffman. Zasložených 5* ()

BMAJTZ

Skvely film plny zoufalstvi mizerie blaznovstvi a v neposledni rade i pratelstvi. Predevsim je to ale film o lidskem duchu a nadeji, jako takovy si stoji opravdu skvele. Jedine misto kde film trochu ztraci na dechu je ve stredu behem druheho uteku ale i tak jde pouze o malou cast filmu. A co bych hlavne chtel vyzdvihnout pro me zatim zivotni role Dustina Hoffmana. ()

LexBarker

Knihu jsem četl a musím říct,že naprostá bomba,film už bohužel takový není.Asi jsem od toho čekal více,než se mi dostalo... ()

lskala

Film z vězeňského prostředí si nenechám ujít téměř nikdy. MOTÝLEK je spolu se Shawshankem a Zelenou mílí to nejlepší v tomto žánru. Steve McQueen se v průběhu filmu neuvěřitelně vizuálně změní, ovšem to nejcenější, co člověk má, mu zůstane. A to je srdce a touha po svobodě. Hoffmanův asi jediný film, kde není hereckým lídrem. 90% - 5***** ()

Maynard.

Tak toto je opravdová filmová lahůdka. Opět snímek, který jsem naposledy viděl před mnoha lety a opět snímek, který mě úplně chytnul a za celou dobu projekce ani jednou nepustil. J.Schaffner zde velice syrově a nemilosrdně zobrazuje poměry v zajateckém táboře. Oba hlavní hrdinové (především ale Steve, který jasně vévodí svým famózním výkonem) zde předvádějí strhující herecké výkony. Uvěznění 2 roky na samotce, tak při tom bych opravdu být nechtěl, co je proti tomu Andy a jeho 2 měsíce. No a následný útěk a setkání s malomocnými, se sjetým domorodcem, návštěva ráje a konečně přes proradné jeptišky zpět do pekla. No prostě tento kousek je prošpikován obrovskou spoustou nezapomenutelných okamžiků. A řadí se na 2.místo mých "vězeňských" filmů. Shawshank doposud nepřekonám... ()

ranp

Tenhle film jsem viděl zhruba týden po Frajeru Lukovi a tak se nabízí srovnání. Frajer Luke má větší spád a je o něco kratší. Výborné obsazení mají oba tyto filmy. Luke mě zaujal o něco víc, fakt si nemůžu pomoct, ale ze starších snímků z vězeňského prostředí jsou nejlepší tyhle 2 a z novějších Shawshank a Zelená míle. Z těchto 4 těžko určit vítěze, nicméně Motýlek je každopádně špička. ()

Sdoom

Pěkná výprava, solidní herci a realistický obraz života vězňů ve Francouzské Guayaně a přilehlých ostrovech, to jsou největší přednosti tohoto filmu. Co mu bohužel trošku chybí, je napětí, akce a naopak chvílemi je to až nudné. Na 4 hvězdičky to i tak ale bohatě stačí. Edit 3.3.2019: Původní komentář musím trošku poopravit. Nudné to nebylo a o napětí a akci to až tolik není. Nicméně na Motýlkovi se trochu podepsal zub času, některé scény nejsou dotažené, časové skoky někdy příliš velké a bez vysvětlení. Celkový dojem ale zůstává velmi pozitivní, je to nádherně natočené vězeňské drama a McQueen i Hoffman jsou páni herci. 4 hvězdičky bezpečně zachovány. (Blu-ray, orig.) ()

Cejny

Motýlek mě naprosto okouzlil a zároveň i odrovnal. Ztísněné vězeňské drama, které se později změní v drsné dobrodružství. Obě postavy jsou náramně promyšlené a hlavně McQueenův Motýlek a jeho proměna během filmu, teď mám na mysli stárnutí, kdy to doopravdy na konci filmu vypadá, jakoby zestárnul o několik let. Dále taky jeho nezlomná vůle a touha po svobodě, to vše se tady povedlo na sto procent. Hoffmanova postava Degu mě zase až tolik nenadchla, ale tím rozhodně nechci říci, že byla zahrána špatně, právě naopak i Hoffman exceloval. Ale prostě Steve u mě vyhrál na celé čáře. Film má neskutečnou atmosféru, kterou jsem už dlouho nezažil. Přejme si jen víc takových snímků. 95 % ()

OughJay

Papillon je tím snímkem, jehož historická hodnota bezesporu předčí tu filmovou. McQueen i Hoffman sice předvádějí výtečné výkony (ačkoliv u postavy druhého jmenovaného jsem měl dost pochybností, že jde o důvtipného a bystrého finančníka), ovšem ani s jejich přičiněním Motýlek nedosahuje kvalit svých filmových vrstevníků. Na druhou stranu jsem si díky němu na mapě konečně přestal plést Francouzskou Guayanu, Surinam a Guayanu a zjistil jsem, jak tato francouzská kolonie vznikala. A takový přínos pro mě je a bude vždy k nezaplacení. A dal bych ruku do ohně za to, že skutečné vězeňské podmínky byly oproti těm filmovým ještě několikanásobně horší. Ani se sebevětší námahou a v těch nejhorších snech si pak nedokážu představit být zavřený několik let sám ve vlhké betonové cele v oblasti rovníku. Klobouk dolů před Henrim Charriérem... Dega: "A temptation resisted is a true measure of character." ()

Firebug

Ve své době to byl možná vysoce nadprůměrný film, ale bohužel nepatří k těm snímkům, které nestárnou. Naopak si odvažuji tvrdit, že zub času se na filmu Papillon nemilosrdně podepsal a to zejména v oblasti trikové (kašovitá oranžová krev mě iritovala snad nejvíce). V jádru jde zase o nezlomnou touhu člověka po svobodě v zajímavém a neobvyklém prostředí. Chybí tomu ale nějaký vývoj postav a správné načasování. Snímek je roztříštěn na několik, i poměrně nesourodých, částí, které jsou třeba samy osobě působivé (němá indiánská vesnička), ale v celkovém kontextu vypadají možná až povrchně. Líbilo se mi to, ale kultem se pro mě Papillon nestane. Lepší 3*. Na Frajera Luka to nemá ani náhodou... ()

PALINO

Ak by som mal na MOTÝLIKOVI niečo vyzdvihnúť najviac, boli by to herci a hudba Jerryho Goldsmitha. Dustin Hoffman vytvoril takmer nezabudnuteľnú postavu, k čomu dopomohli jednak jeho herecký talent, ale i jeho horčičáky. Podobne dobre je na tom Steve McQueen, ktorý exceluje hlavne v scénach zo samotky a pochvalu si zaslúžia i jeho maskéri. Jediné, čo by som filmu vytkol, je občasné rozvleklé tempo, ktoré ale prebíja kvalita samotného filmu. ()

Borec3

Schaffner nechává plně vyniknout ústřední dvojici - nemůžu jinak - herecký koncert hlavně McQueena a obrovských čoček Hoffmana. Některé scény se vám zaručeně zažerou pod kůži - jako krokodýl nebo hon na motýly. A nebo detail při výslechu na po-všech-stránkách-zničeného Papillona - celou svou bytostí se snažícího přesvědčit. Podlehl bych. Vy taky. ()

klúčik

Ako chlapec som túto knihu priam hltal ( hlavne keď motýl žil v pralese...). Na film som sa dlho nemohol dostať. Keď som ho videl po prvý krát tak som bol dosť sklamaný, pretože kniha bola lepšia. Teraz sa mi tento film páči a mám ho rád, lebo mi pripomína mladosť. 80%. ()

iXtr3m3

Jednoducho skvelé. Depresia a nádej na nový život v jednom. Ťažký boj, ktorý je naozaj problematické vyhrať... ()

jondoe

Kniha sa mi pacila viac. Tento film je pre na asi uz davno natoceny a kedze som ho videl az teraz tak ma to nejako nechytilo. Vo svojej dobe to bol urcite velky hit ale odba pokrocila a dnesneho divaka to uz tak nenadchne aj ked svoje momenty to urcite ma. ()

Seti

Film, který má podobnou myšlenku jako třeba Frajer Luke nebo Velký útěk - svoboda za jakoukoliv cenu. Tradičně výborný McQueen je doplňován taktéž skvělým Hoffmanem. Některé pasáže jsou sice dost zdlouhavé, ale jsou dostatečně vyváženy zajímavými momenty (samotka, útěk, návštěva malomocných). Musím ale uznat, že když s člověkem vyjebou jeptišky, tak to musí asi pořádně nasrat :-) A mimochodem já bych podobný nápravný systém rozhodně nezavrhoval - naopak bych ho zahrnul do nějaké reformy vězeňského systému. ()

Madluska

Film, během něhož jsem si kvůli dějové stránce mnohokrát přála, aby už skončil. Film, během něhož mi zůstával rozum stát nad výkonem Stevea McQueena. A v neposlední řadě film, který člověka donutí zamyslet se nad sebou. Protože to nejhorší, čeho se člověk může dopustit, je promarněný život... ()

velkyvezir

Ne, pět hvězd skutečně dát nemohu. Já totiž ty knihy četl... A když čtu komentáře ostatních, kteří oslavují Motýlka jako životopisný příběh Henri Charriéra, je jasné, že oni ty knihy nečetli... on totiž Henri trošku více fabuloval... ()