eJacques

...Perfektní zpracování knihy a její převedení na plátno (není tomu vždy tak)... Skvělé herecké obsazení, charismatický McQueen a Hoffman vůbec nezůstává pozadu a sekunduje mu s charaktererm sobě vlastním... Super je taky hudba... Vše do sebé zapadá... Určitě se neokouká... ()

Hafran

Takhle patetický film o touze po svobodě, natočený tak, abyste to hrdinům opravdu věřili, to se opravdu často nevidí. ()

chelseaman22

Strhující životní příběh Motýlka ve francouzské Guayaně. McQueen je klasika, poněkud jsem se bál, jak poněkud nezvyklou roli zvládne Dustin Hoffmann. V konečném zúčtování jsem byl spokojen. Těžko posoudit, jestli lze film srovnávat s knižní předlouhou. Ta byla té nejvyšší úrovně. Avšak film samotný mne doslova naplnil. Vkusný výtah z knihy, který se NE vždy ztotožňoval s dějem, mne ovládl. 93% ()

Doudis19

Díky výkonům obou hlavních protagonistů, zejména Stevena McQueena, je snímek dokonalou ukázkou nezdolné touhy po svobodě i za cenu vlastní destrukce. "Motýlkova" posedlost útěkem spolu s neoddiskutovatelnými vlastnostmi, které ho k tomuto předurčovali, z něho dělají jednoho z nejpravějších hrdinů filmového plátna. Délka? Scény šílenství z celkově sedmiletého pobytu na samotce by zasluhovaly ještě o pořádnou porci minut navíc. Vizuál TV filmu? Viděli jste už někdy v TV filmu Stevena McQueena zápasícího s opravdovým krokodýlem? ()

LeoH

Nějak mi zrovna tato kombinace drsnosti a uhlazenosti, dramatična a komična, reality a pohádky šla těžko do krku, samotné herecké výkony a hudba to pro mě neutáhly. Ale kdo ví, na Dersua Uzalu (který mi Motýlkovi připadá blíž než okolo hojně zmiňovaný Shawshank) jsem se taky napodruhé naladil líp. ()

filmmovier

Vězeňské filmy jsou ty vůbec nejlepší a Motýlek to potvrzuje. Předloha mi sice úplně nesedla a nakonec i film zdál se mi poněkud dlouhý, plné hodnocení si ale vybojoval poměrně snadno, protože i hlupák by poznal, že jde o opravdu vynikající film s fenomenální hereckou dvojicí Steve McQueen - Dustin Hoffman. Prostředí Francouzské Guyany je sice krásné, ale zároveň opravdu odpudivé a drsné a vězeňské podmínky jsou tady vykresleny nesmírně silně a realisticky a McQueenova proměna v průběhu celého filmu je opravdu neskutečná. Motýlek je sympaťák a fakt mu fandíte, konec je díky tomu krásný i smutný zároveň a celý film je, právě díky prostředí, opravdu výpravný. Osobně mě pak ptěšily i závěrečné dodatky s fotkami ze skutečného "místa činu." Motýlek patří přesně k těm filmům, které by měl každý člověk povinně vidět minimálně jednou a já jsem přesvědčen, že jsem ho naposledy opravdu neviděl. Velká, neskutečně silná filmařina, silné herecké výkony, silný příběh, geniální scénář. Tenhle film má prostě všechno. 90%. ()

Triple H

Film už je trošku zanesený časom a na môj vkus možno až priveľmi rozvláčny. Plusom je dobrá výprava, dobrá kamera žmýkajúca z exotického prostredia čo to dá (vzhľadom na bezútešnosť látky s možno až priveľmi sýtymi farbami) a s veľmi snaživým McQueenom a Hoffmanom. Prvý menovaný lepšie asi inde ani nehral a Hoffman si tu svojím poloautistickým prejavom robil taký menší nácvik na Raymonda, ktorý potrebuje mať javorový sirup na stole pred palacinkami. ()

senor

Sice klasika, ale že by to byl nějak zvlášť dobrý film říct nemohu. McQueen se pro roli Henriho Charriéra vůbec nehodí a Hoffman přehrává. Hudba nic moc. Naštěstí to zachraňuje ten téměř neuvěřitelný lidský příběh. ()

Shetland

Právem jeden z nejlepších filmů z vězenského prostředí a také jedna z nejlepších filmových rolí Stevea McQueena ()

Karush

Pozoruhodný, skvele spracovaný film o nesmierne veľkej vytrvalosti. Tvorivá a zároveň smutná hudba Jerry Goldsmitha vytvára skvelú atmosféru pre film. O hereckých maximálne sebavedomých výkonoch Dustina Hoffmana a Steve Mc. by sa len v superlatívoch dalo rozprávať. Motýlik ešte aj dnes má okúzľujúci účinok na diváka, ponúka napínavý a bohatý príbeh a jeden z najkrajších filmových zakončení. Podobné filmy: Veľký útek, Veľká ilúzia, Brute Force, Polnočný expres. ()

Blacks

Nemám slov ...vynikající výkony, skvělý příběh. Pustil jsem si film v jedenáct v noci, s tím, že půjdu za 30 minut spát ....koukal jsem v kuse celých 151 minut. ()

Ryuuhei

Na takovýchto starších filmech mám rád, že nikdy nevím, jak dopadnou a kde skončí. Tady žádná výjimka. Zajímavý příběh z neotřelého prostředí, který člověka upoutá od začátku až do konce. A bez zbytečných klišé. 80% ()

Mrkvič

Po několikáté jsem film viděl a zase vím, že z druhé poloviny si nic moc nezapamatuju. Pro mě film končí někde kolem úteku z ostrova. Všechno potom už je takovým povrchním zobrazením všeho, co ještě kniha nabízí. McQueen a Hoffman jsou ale úžasní a díky nim jsou scény z drsného vězení nezapomenutelné. ()

Lachtaan

Hudba je už od prvního nazvučeného filmu tím nejdůležitějším elementem, který ze snímku vytváří tak silný kulturní zážitek. A i v případě neuvěřitelných 45 let starého Motýlka z něj dokázala vysekat dokonale zkonstruované, průběhem jednoduché, ale o to intenzivnější dílo s jedním z nejsilnějších přátelských pout v oblasti filmu. Steve McQueen a Dustin Hoffman si zahráli velmi ohranou dvojici odvážného cílevědomého drsňáka a umírněného rozvážlivého zbabělce, která se ale díky souhře událostí v průběhu let stravených za mřížemi i mimo ně stane sobě navzájem jedinou životní oporou. Tím největším trestem pro oba ústřední protagonisty byl ten, že jim osud neustále dával naději na zdárný útěk. A v tom obdivuju herce ze všeho nejvíc - že si natáčením něčeho tak emotivního nedokázali vyvodit opravdovou psychickou újmu. ()

Sfinkter

Motýlkova touha po svobodě jde za hranu síly vůle a touhy po životě. Životní výkony obou hlavních herců, je neuvěřitelné, že McQueen zemřel už 7 let po tomto filmu. ()

_DAVE_

Je az neuveritelne co dokaze jeden drstnak udelat pro svobodny zivot, 99% by bylo nadobro zlomenych hned po par mesicich v tomto ostrovnim vezeni. McQueen i Hoffman byli proste vyborni. Jedine co trosku vadilo ze mel film misty maly spad, ta dlouha stopaz nebyla zas az tak nutna. Jediny film na toto tema, kteremu se nemuze Motylek rovnat je zcela urcite Shawshank.. ()

Playman

Filmy s vězeňskou tématikou mám velice rád a tento patří k těm nejlepším, společně se Shawshank. Naleznete zde silně emotivní příběh vězně, který si projde peklem a dostane se do ráje. Je to o nezlomitelnosti vůle, o překonávání hranic. O snaze, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. O síle přátelství i o zradě. Je to prostě klenot... ()

BS

Srdceryvné drama o jednom přátelství, které vydrželo i přes všechny nástrahy, které mu může ta nejtvrdší možná věznice připravit. ()