Likan7

Absolutně ničím nezajímavý film, jehož zdejší hodnocení mi bude navždy záhadou. McQueen je sice možná fajn, ale ten film prostě není dobrý a nemyslím, že to je dáno jen zubem času. Spousty starších kousků jsem dokázalo strhnout, ale Motýlek mezi ně opravdu patřit nebude. Za šílená délka mě poslední hodinu vyloženě zabíjela. ()

Amonasr

Touha po svobodě bez kompromisu. Atraktivně i patřičně napínavé natočený příběh v klasickém dobrodružném stylu, který se neomrzí. Vynikající herecké výkony obou protagonistů vytáhly snímek ještě o kus výš. ()

Psycho.R

Ve sve době velmi znepokojivá výpověď, ktera funguje i dnes. Leč prospělo by tomu lehké zkrácení, chápu v 70' se takhle točilo, ale kdyby se ubrali některé úseky, fungovalo by to víc. ()

hiczech

Ve své době jedna z nejpopulárnějších knih. V době vzniku jeden z nejočekávaníjších filmů. A tak se po letech, v té době dnešní může zdát něco na snímku jiné, jaksi překonané či nudné nebo prostě jen se vám ten film nebude líbit... Je to jen a jen vaše voba. Ti z nás, kdo si pamatují, jak nás nejen kniha, ale i film dostal... nikdy nezapomenou. ()

Bukiet

Ve srovnání s dnešními dobrodružnými snimky jde o film krásně pomalý, bez zběsilých klipovitých střihů. I ty nejdramatičtejší okamžiky jsou ukázány tak nějak klidně, ospale. Což ovšem neznamená, že nudně, naopak. Film líčí dlouhé časové období v trestanecké kolonii, kde trvá jakési bezčasí. Každý den je stejný. A dramatické momenty nepřicházejí z jednání hrdinů, ale z jejich myšlenek. Papillon se nijak hrdinsky nechová, ale přesto je pro nás hrdinou, protože se nenechal zlomit a do poslední chvíle nepřestal toužit po svobodě. Úžasná je scéna dvouletého pobytu na samotce, se slavným pojídáním hmyzu. To byla kdysi velká senzace, diváci si nepamatovali krev, ale to, jak hrdina čtvrtí stonožku. V dnešní verzi by se zajisté prostřílel z vězení zaostřenou lžící! :-) Neméně krásná je pak sekvence prvního zdařeného útěku do Hondurasu s pobytem u místních domorodců, která je natočena jako sled obrazů beze slov jen s vynikající hudbou Jerryho Goldsmitha. Až z nástupem zrady se opět promluví. Herecké mistrovství Stevea McQueena a Dustina Hoffmana netřeba připomínat, je nezapomenutelné. ()

Taffey

" Jak vypadám ? " - tohle je věta, která mě naprosto dostala. Jednu hvězdičku odebírám, protože na můj vkus byl film zbytečně dlouhý. Jeho stopáž by vystačila na děj celé knihy, nejen na její polovinu.Jsou filmy, kterým dávám přednost před knihou, ale v případě Motýlka je kniha nepřekonatelná. ()

xenopus

Tenhle film může za to, že jsem si přečetl i knižní předlohu k němu - to se žádnému jinému filmu nepovedlo. Knížka je ještě lepší, komplexnější a zajímavější. Tenhle film táhnou oba hlavní představitelé - Dustin Hoffman a zejména Steve McQueen, který je zde ztělesněním nezlomné síly lidského ducha a touhy po svobodě. Ta přetrvává, ačkoliv jeho tělo v průběhu života utrpí značné proměny. Ocenění zaslouží hudba Jerryho Goldsmitha - ta je prostě skvělá a zcela po právu jí režie filmu věnovala veškerý zvukový doprovod k epizodě mezi indiány. Silný zážitek, vše je zde vykresleno bez příkras a tak, jak to skutečně "bylo" (už předloha je zřejmě přibarvená). V hlavě po letech zůstává hodně scén - seřazení ve věznici a sekání jakési rostliny, pak i skutečné hlavy, lov krokodýla, kouření doutníku u malomocných, honička McQueena a jeho amigo žvýkajícího koku, jeho následné nabodení na kůly, tetování indiánského náčelníka i závěrečná, kde Motýlek pluje na pytli na úchvatně modrém moři a křičí "Hey, you bastards, I'm still here!" Howgh. ()

marlon

Zrejme mi niečo ušlo, ináč nechápem to všeobecne nadšenie a rozplývanie sa nad touto podobou vynikajúceho Charriérovho románu. Hercom sa nedá vytknúť nič, je len škoda že sterilný scenár a nakoniec i réžia (bez akejkoľvej snahy dať do príbehu niečo svoje) im nedal väčšiu možnosť využiť svoj potenciál. Ústredná myšlienka nehynúcej túžby po slobode za srdce nijako zvlášť nechytí a nemá ani s polovice takú silnú výpovednú hodnotu ako Shawshank. ()

Galliano

Nádherný snímok o jedinečnej túžbe úteku pred neludským a ponižujúcim väzenským systémom. Motýlek žil len pre slobodu a jeho odhodlanost a zanietenie boli niekedy viac ako mohol dokázat, ale zároveň to bolo jediné čo ho držalo pri živote. Posledná polhodinka filmu ma absolútne fascinovala svojou pomalou kamerou, bez zbytočných rečí a nádherné zábery na krásy prírody. Patrí medzi tri najlepšie snímky z väzenského prostredia. ()

louski

Opravdu skvely film u ktereho jsem se nenudil ani chvilicku a McQueenuv story prozival jako vlastní. Hoffman a Mcqeen predvedli paradni vykon. Motylek jiste patri mezi nejlepsi vezenske filmy ktere jsem mel to poteseni zhlednout. ()

grunger9

Príbeh o väzenskom živote v odľahlej Francúzskej Guayane a ukrutnej túžbe človeka po slobode, ktorý to ani po množstve nepodarených pokusov na útek nevzdáva. Psychologické týranie a mizerné väzenské pomery ničia človeka ako osobnosť. Beznádej je v tomto príbehu zachytená tak vierohodne, že vás to zasiahne až do špiku kosti. Kontrast depresívneho väzenského prostredia a neobvykle krásnej tamojšej prírody je v diele skvelo zachytený. ()

hero_bk

Jako výplň mezi jinak laděnými filmy by to mohlo fungovat, kdyby to nemělo dvě a půl hodiny. A 58. nejlepší film? Ani omylem. ()

GudMen

Poněvadž jsem tuhle McQueena viděla utíkat z nacistickýho lágru, sápe se po mně tendence srovnávat, ovšem s přehledem se jí ubráním. Schaffner na to jde totiž z úplně jiný strany, než na to šel Sturges, a činí z Motýlka neskutečně brutální podívanou od samýho začátku do samýho (a jakýho!) konce. ()

Rimland

Tempem místy možná až moc pomalé, ale zároveň i po letech stále nesmírně, ale opravdu nesmírně působivé (a mnohdy tísnivé). O kvalitách výkonů dua McQueen-Hoffman netřeba se zmiňovat. V kategorii (vězeňských) filmů o touze po svobodě jasná špička (tedy hned za Shawshankem, že jo). ()

G04T

Úžasná kamera stejně tak jako hudba Goldsmitha i skvělé herecké výkony Hoffmana a McQueena. Ústředním motivem, jak už to většinou u filmů o útěku z vězení bývá, je touha po svobodě, která je ze snímku cítit až neskutečně moc. Velký filmový zážitek to byl, jenže pár scén je zde zbytečných. ()

J.e.r.e.c

Paradoxem Motýlka je, že působí rozvlekle a místy snad až nudně, přestože se v něm pořád něco děje. Jednoznačně nejpůsobivější jsou pasáže na samotce, kde k nepoznání zbídačený McQueen po cele honí šváby a do břečkovité polévky si mačká housenky. Ve druhé polovině příběh dostane trochu větší grády a vězeňské drama se překlopí do dobrodružného filmu skoro ve stylu nějaké méně odlehčené belmondovky. Jenomže ta délka je fakt ubíjející, a i když Motýlek prakticky nevyletí z obrazu, stejně jsem se toho o něm ani o Degovi (Hoffman mi asi kvůli těm brejlím připomínal Jeana Rena z Magické hlubiny) nedozvěděl dost na to, aby mě jejich postavy začaly doopravdy zajímat. Po cvičném zhlédnutí trailerů na novou verzi musím říct, že vypadá o dost zábavnější a energičtější. 70 % ()

valkil

Nedokážu zapomenout na knihu, která je skvělá. Vidět film bez jejího předchozího čtení, možná bych dala víc. Je velice těžké z tak obsáhlého příběhu vybrat nejlepší pasáže, ale já bych vyměnila mnohé z filmu za literární scény, které se do něj bohužel nevešly. ()