Lincoln

Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

bobstock

Patrně největší a nejdůležitější dodatek v ústavě jako krok vpřed v americké historii jsi vzal na paškál sám veliký seňor Spielbergo. Ke zklamání všech se bohužel moc z války Severu proti Jihu nedočkáme. Krásně nasnímaný příběh přibližuje do detailů pouze tehdejší vládnoucí garnituru včetně vlastních pocitů těžkého přesvědčování či veselých a moudrých historek samotného Abrahama Lincolna. Musím uznat, že film je defacto bonbónkem pro užší skupinu historických nadšenců nežli pro standartního diváka. Nejednoho může unavit složitost a obsáhlost dialogů postav, které střídají scénu jednu po druhé a pomalu se blíží k velkému rozhodnutí amerického kontinentu a všech jeho územních jurisdikcí. Zde musím, ale vyzdvihnout právě zobrazené manželé Lincolnovi úžasně zahraných včetně velice osobité, ale mě velmi sympatické postavy v roli Lee Jonese. Zvlášť pak sám Abraham, kterého jsem si vždy představoval jako nepříjemného mrzutého pána mi tímto snímkem tvůrci rozhodili moje představy a rozhodně spíše přilnu k figuře, kterou parádně zahrál Daniel Day-Lewis. Vizuálně bez chyby, skvělé dobové interiéry, skvělé oblečení, časté hry stínu a světla zvlášť při siluetě či bočního profilu samotného prezidenta. S úsměvem tvrdím, že při tomhle muselo odejít popkornových diváků před koncem. 80% ()

Brejlil

Ať se to komu líbí nebo ne, i demokracie potřebuje mýty a Lincoln, občanská válka a zrušení otroctví jsou konstituující a mýtotvorné události dějin amerického národa. Američané nevznikli v roce 1776, ale až po občanské válce. A Lincoln je otec-zakladatel amerického národa. A otroctví bylo v očích dnešních Američanů největší zlo. Takže pohnutky tohoto filmu chápu, chápu, že se dal očekávat celkem "nudný" film o událostech, které, alespoň v kostce, zná i průměrný Čech. Co nechápu, jak to, že se Spielbergovi opravdu podařilo natočit nudný film. Ne špatný, ne naprosto nezajímavý, ale z větší části nevzrušivý. Občas vtipný, takovým mírně cynickým způsobem, občas i působivý, zvláště scénami ve Sněmovně, ale nudný. Není v něm nic, co by nějak obvzláštňovalo viděné, žádný kousek s kamerou, nic. Herecké výkony jsou... Vede Day-Lewis, z jehož Lincolna jsem nabyl dojmu, že to musela být velmi nepříjemná osoba. A Tommy Lee Jones, cynický buřič. Sally Fieldová pojala svou Mary tak, že by vedle ní vydržel jen světec. A to ještě musím připomenout začátek, ve kterém bílí i černí vojáci Severu přednášejí nazpaměť Lincolnův projev z Gettysburgu. Tak mi zbývá jen povzdech: kam zmizel Spielberg, excelentní vypravěč? ()

driverx

Na dvanáct nominací na Oscara to určitě není (možná jen pro skvělého Daniela Day-Lewise), byť rozumím tomu, že film musí mít u amerického publika velkou odezvu, jelikož je právě jemu určen. Pro ostatní to je jen zajímavě natočená lekce z dějepisu s poměrně velkou dávkou patosu. ()

Mr.Mick

Na Lincolna som išiel len kvôli Daniel Day-Lewisovy aby som konečne videl jeho herecký um na striebornom plátne. Z vašich komentárov som čakal +- obyčajnú politickú drámu. Lenže opak je pravdou. V začiatočnej pol hodinke som veľmi nevedel čo sa deje, keďže o tému sa nijak zvlášť nezaujímam, ale potom každou jednou minútou film začal byť viac a viac pohlcujúci. A hlavne zrozumiteľný pre každého. Zlomová scéna prišla s fúrikom s končatinami po ktorej som si bol už na 100% istý, že pán prezident si zaslúži plný počet. O Day-Lewisovy je zbytočné sa rozpisovať lebo sa to dá povedať jednou vetou. Ten chlap nemá v herectve konkurenciu. ()

barrahir

Nuda, navíc jsem jako neameričan často ani netušil, která bije, 3* tedy jen za alespoň částečné uvedení do americké historie, i když hodinový dokument by to zvládl nejspíš lépe. ()

msn

Neni divu, ze to v nasi krasne zemi vypada tak jak to vypada, kdyz tady maji vsichni svoje hodnotici kolty tak proklate nizko stejne jako svoje IQ. Kdyz nic jineho, tak se jedna o film, jehoz obsah stoji za to. Kdyz nic jineho, tak se jedna o kvalitni konverzacku, velmi inteligentne se pohybujici PRAVE na hranici klise, ktere jsme prece uz tolikrat videli. Kdyz ani to, tak se jedna o ozivlou hodinu dejaku (s dobrou kamerou, obrazem a dialogy), jez jsme vetsinou na nasi stredni skole (ruku na srdce) spis prospali. Ano pratele a kamaradi je tomu tak ! Lincoln byl frajer vetsi nez Brubaker a prezident Havel dohromady. Obama hadr ! Klaus smetak ! Zeman vometak :) Kdyz ani to, tak herecky vykon Lewise je opet o level vejs nez dokonalost sama a to nemluve pak predevsim o samotnem chapani/predstave/vytvoreni/zpracovani postavy tehdejsiho proziraveho a spravedliveho prezidenta od mluvy, tonu hlasu, dikci az po proziravy spravedlivy pohled moudreho muze. BTW: dejte si pozor predevsim na ty mistni komentatory, kteri pisou neco u nude ve svem o to vice nudnejsim mega dlouhem komentari ;) ()

bambusacek odpad!

O Abrahamu Lincolnovi bylo natočeno stovky dokumentů, tak nechápu jaká má smysl točit výpravný životopisný film, kde hlavní roli hraje přerostlý kozel (vzhledem i hlasem), který celou dobu mečí něco o ústavě, otrocích, podpisech.... Ještě štěstí, že na konci natáhne bačkory. A pokud by těch filmů o Lincolnovi ještě nebylo dost (A.L. - Lovec upírů) doporučuji aby si jej příště vzal na starost Tarantino, s ním historie doslova ožívá. Nemám tušení co se akademikům honilo hlavou, když se toto rozhodli tolikrát nominovat. Snad jim imponuje jaký to byl skvělý Američan a pokud je komise alespoň z části černá, není divu, že to dopadlo jak to dopadlo, vždyť je to jejich hrdina. Lituji, že jsem to viděl. Odpad! ()

Simgal

Za co má tento film 12 nominací na Oscara? Možná kdybych byl hrdý američan, který si pod pojměm historie představuje období od roku 1776, pak bych se možná královsky bavil, ale bohužel. I když osobně mám americké dějiny rád, tak tato výprava do zákulisí "demokratického" procesu tehdejší USA mě vážně neuchvátila. Daniel Day-Lewis předvádí vynikající výkon, ale jinak je to téměř nudná podívaná. Měl jsem dokonce pocit, že se jedná o jakousi antireklamu na demokracii. Když vydíte tu všudypřítomnou korupci a někdy i neschopnost o čemkoliv rozhodovat, říkáte si jestli je to opravdu ta pravá cesta jak vládnout. ()

LuccinyFilmy

Nemůžu říct, že by mě ten film jakkoliv bavil, takže ty dvě hvězdy jsou tam spíš ze setrvačnosti, protože Spielberg + Lincoln. ()

Nolanofil

O Lincolnovi ako o človeku som vedel že, bol americkým prezidentom, ktorý bol zastrelený v divadle a že podporoval a inicioval zrušenie otroctva. Viac nič. A každému ktorý má podobné znalosti, poprípade ešte menšie, doporučujem si letmo naštudovať tému dodatku o otroctve, mená ministrov, demokratov a republikánov, Lincolnových odporcov a prívržencov. Pretože prvá hodina je, studňa informácií plná mien, udalostí, názorov a diskusií, v ktorých sa nezasvätený a neznalý historických dejín, budú strácať a nebudú schopný veškeré informácie vstrebať. V druhej hodine sa začína divák lepšie orientovať, samotné schvaľovanie dodatku je napínavé a samotný koniec Lincolna, letmým sklamaním a narýchlo s fušovaným finišom. Film Lincoln sa bude určite páčiť, znalcom Lincolna a historických dejín v danom období. Nepoteší fanušíkov Spielberga, pretože to nieje ľahko stráviteľná báchorka pre masy, ale seriózny životopisný film o jednej najväčšej historickej udalosti v dejinách a jej hlavnom zástancovi . Wiliamsa je málo a je nevýrazný, kostýmy a výprava sú veľkolepé a 2,5-hodinová stopáž nezasvätených potrápi. A to že Daniel Day-Lewis predvádza na plátne kus hereckej školy, je snáď každému jasné. ()

Hepy13

Udržet pozornost u Lincolna byl i pro mě silný oříšek. Tento film můžou pochopit a docenit snad jen američané. A jelikož já nechápu ani samotné američany, těžko se mi může takový film líbit. ()

xxxvodnikxxx

Vcelku dobře zachycuje tehdejší situaci, když se na Lincolna díváte, tak vás tak trochu vtáhne do děje, a pochopíte, že i prezident si v podsatě musí vybrat co udělá a nemůže vše. Něco mi tu ale chybí, možná, kdyby dialogy a monology nebyly tak dlouhý, díky tomu je film každou chvíli tak trochu nuda. ()

ellegrey

Tento druh filmů mám velmi ráda a možná proto je mé hodnocení takové, jaké je. Steven Spielberg si splnil svůj sen. Podařilo se mu nejen natočit snímek, jenž popisuje život z jeho strany velmi obdivované osoby, ale zároveň jeho dílo sklízí veliká uznání a má velké šance na příštím udělování cen Akademie. Přesto se ale nejedná o film bez chyb. I když se tvůrci snažili o jisté zvolnění v některých scénách, i tak nezabránili dojmu, že místy se snímek hodně pomalu vleče. Na druhou stranu, jak ale natočit dílo tohoto formátu o této době aniž by celková stopáž nepřesáhla dvě hodiny? Za mě tedy ano a prosila bych Oscara pro hlavního herce, který opět předvání naprosto brilantní herecký kousek. ()

Vrata88

Film natočený Američany pro Američany a pro Ceny Akademie, to je zcela jistě pravda, taky je pravda,že tenhle film ocení spíše Američané, kterých se toto téma týká. To vše je pravda, na druhou stranu bychom ale neměli soudit film podle toho pro koho je určen. Steven natočil film, který je podle mě pro něho dosti netypický, lidé,kteří si myslí, že Spielberg využil téma občanské války a nacpal do filmu bojové scény podobné těm v Ryanovi budou zklamaní. Četl jsem někdě, že jsou lidé také zklamaní kvůli tomu, že ve filmu není přímo zobrazen atentát na Lincolna, to bych také jako zápornou stránku nebral. Lincoln není o bojích nebo atentátech, je to film o snaze prosadit známý dodatek americké ústavy a o způsobech jeho prosazení. Ke kladným bodům je třeba přičíst to, že i přesto, že je celý film plný rozhovorů a záběrů z Bílého domu, tak mě to kupodivu bavilo a více méně nenudilo. Bylo by dobré zmínit se o povedené hudbě a famozní práci kamery, jejíž záběry záběry jsou úchvatné, všechna ta hra se stíny a světlem v tmavých místnostech, dlouhé záběry scén pak zvýrazňují skvělé výkony všech herců. No a pak je tu Daniel Day-Lewis, ten filmu naprosto dominuje, jeho vzhled a herecké nasazení vynášejí film o stupínek výš. ()

Danny88

Toto myslel Spielberg vážne?! Toto má byť veľkofilm?! Veľmi som sklamaný! Všetko sa toči okolo toho ako získat hlasy kongresmanovov pre zrušenie otroctva. Na Tv film a nejakého začinajuceho režisera by to bolo celkom dobre, no ale od Spielberga... som čakal omnoho, omnoho viac ako toto! Jeho hviezda začina hasnúť a v poslednej dobe sú jeho filmy strašne mizerné ()

KOZEL84

Hm,když za mlada Abe kácel upíry,bylo to fakticky špatně.Když příjde jako Vote hunter tvořit historii,tak prej to tu nikoho nezajímá.No tak si děti představte,že někoho historie zajímá.A dokonce i ta americká.Co na tom,že adorujeme-z dnešního pohledu-furt slušného rasistu,který prej spíš potřeboval pozvednout upadající morálku.Steven se na to podíval taky tak nějak politicky a dokonce to není ani hnusně černobílé a s patosem na tom mohl být i hůř.Pohled na korupci,která slouží i k něčemu jinému,než k napakování vlastní kapsy,je příjemná změna.Je hezké,že se Steven zotavuje z té ošklivé mozkové příhody,která ho loni postihla,kdy vyblábolil tu odpornou doslova zhovadilost (která tu má dokonce vyšší hodnocení ;)) Haló Houstone! Prohledejte znovu Mars.Ten život tam bude) a ještě umí.Škoda,že se věnuje akorát jedné věci,a když i Redford kolem atentátu jen zakroužil a šel dál,Steven se na to vybodl úplně.Což je škoda,páč zrovna v tomhle jeho podání by to mohlo být dobré.Nepřekvapivě výstavnímu Lewisovi přeju do třetice všeho dobrého (i když hercem roku je Kevin Costner) a zbytek je mi celkem fuck.Protože to bude furt lepší,než když i patnáctiletým pozérským blbečkům naskakovaly jaterní skvrny,jak si pěkně (a tiše tiše) zavzpomínali.Ani minutu sem se nenudil. ()

Kaatarina

12 nominací na Oskara? To snad Akademie nominovala z úcty k americkým dějinám. Chápu, že nacionalismus je krásná věc, ale nerozumím tomu, jak skoro tříhodinové tlachání mezi politiky může vést k tolika nominacím. U mě je to jedna hvězdička za kostýmy. ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga