Reklama

Reklama

Lincoln

Trailer 1

Otázka otrokářství vedla v americké společnosti k hlubokým vnitřním rozporům mezi otrokářským Jihem a svobodným Severem. Když veškeré pokusy o kompromis selhaly a spor se stával stále zuřivějším, vypukla občanská válka. Klíčovou úlohu v občanské válce sehrál Abraham Lincoln (1809–1865), první prezident zvolený za Republikánskou stranu, která byla hlavním nositelem boje proti otroctví. Životopisný snímek Lincoln v režii slavného režiséra Stevena Spielberga zachycuje závěrečnou fázi prezidentova života, kdy vedl usilovný boj za ukončení zničující války a prosazení třináctého dodatku k Ústavě Spojených států amerických, který by natrvalo zakazoval otroctví. V rozhodující bitvě musel určit budoucí směr zdrceného národa a vést komplikovaná politická jednání. Jeho morální odvaha a víra v lidskou důstojnost stála za úspěchem ve volbě, která představovala pro americký národ osudový okamžik. Historický velkofilm podle scénáře nositele Pulitzerovy ceny Tonyho Kushnera proniká k jádru Lincolnových politických úspěchů, ale zároveň ho zobrazuje jako zranitelného otce a manžela. Hlavní roli zachránce americké jednoty a demokracie ztvárnil Daniel Day-Lewis, jenž za svůj soustředěný herecký výkon získal svého třetího Oscara. Dále byl snímek vyznamenán za nejlepší výpravu a nominován v dalších deseti kategoriích včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. (Česká televize)

(více)

Videa (56)

Trailer 1

Recenze (744)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Nie. Koľko filmov o Lincolnovi musím vidieť, aby som dostal ucelený pohľad nielen o jeho osobe, atentáte, ale i jeho smrti či pátraní po jeho vrahoch? Vyše dvoch hodín vykecávame o 13-tom dodatku ústavy a Lincolnovej smrti Spielberg venoval 2 minúty!? Neveril som tomu, čo vidím. Od Spielberga som čakal komplexný portrét osobnosti od A po Z, no dostal som iba neuveriteľne ukecanú politickú prestrelku na tému zrušenia otrokárstva - 13. dodatku...Mnoho viet i celé dialógy zaznely opakovane niekoľkokrát, dookola a dookola to isté - 13. dodatok, musí to v snemovni prejsť, musíme ich presvedčiť, je to správne atď...Film by potreboval občas odbočiť od politiky, aj keď pri postave politika to až tak nejde, ale aspoň to bojové pole, atentát, niečím dej vygradovať, zdramatizovať a vytiahnuť diváka z tej nekonečnej politickej debaty. Nechcem tému zrušenia otrokárstva nijako zľahčovať, ale kto to má počúvať 2 a pol hodiny? Ako lekcia z dejepisu rozšíri obzory, ako film jednoducho neuspokojí. U mňa priemer. Demokrati, republikáni, či iná politická háveď nech si hviezdu pripočíta. 60%. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Spielbergu, prosím, vzpamatuj se! Já vím, že máš zřejmě naprosto nezkrotný pocit povinnosti točit historické megabijáky, ale toto se může líbit jen Amíkům, a to mám ještě strach, že ne všecky to nebude taky otřesně nudit. Pro non-USA citizens vyloženě očistec. Použijte Wikipedii, ušetříte dvě hodiny... 50% ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Akademická nuda??!! Zotročte mě, ale ten, kdo tohle tvrdí, prostě nemá příliš zdání o tom, kam až se může rozpínat genialita filmového vyprávění. Lincoln je 150 minut dlouhý, převážně konverzační a interiérový monument, který diváka navzdory jeho znalosti dějinného vyústění pohltí doslova bez jediného škobrtnutí či záchvěvu tvůrčí neobezřetnosti. Příběh, kde není jediná scéna či replika, která by zásadně neposouvala titulní politickou linii nebo nesentimentálně prohlubovala linii osobní a rodinou, jež se následně logicky odráží v rozhodnutích a vývoji té politické. Už se těším, až si to pustím znovu (a znovu), abych si všímavěji vychutnal ten už na první dobrou patrný vyrovnaný rytmus, s jakým se linie střídají, překrývají a doplňují, to vtipné prolínání sukcesivních událostí nebo důmyslné přecházení mezi scénami, které jedna k druhé bez výjimky kompozičně i kontinuálně pasují jako tečka na konec věty. A nemluvě o skvostných hrátkách s osvětlením a pozicemi kamery, o emocích, které umí vyvolat jen chytré zacházení se střihem a směrem vyprávění, a konečně o hereckých výkonech absolutně všech, kdo se před kamerou vystřídali. Lincoln mě přesvědčil o dvou věcech - že Abraham Lincoln byl jednou z největších postav 19. století (samozřejmě i s přihlédnutím k nesporné glorifikaci ze strany filmu) a že Steven Spielberg je největším hollywoodským režisérem všech dob. ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Profesorský Spielberg. Američani tečou radostí, nejradši by na Lincolna naházeli všechno, co je ze zlata a má podstavec, já si ale říkám, že stejně jako i ten nejkrásnější zlatý retrívr má také každý profesor studený čumák. Abraham si takový poctivý film jakožto jeden z mnoha odkazů na svoje zásluhy určitě zaslouží, Štefan by ho ale měl posadit na Válečného koně a honem rychle poslat pryč od červeného koberce. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $65miliónovTržby USA $182,207,973Tržby Celosvetovo $275,293,450Tržby za predaj Blu-ray v USA $24,539,621 //počet predaných kusov 791,715Tržby za predaj DVD v USA $32,032,253 //počet predaných kusov 1,595,918║ Absolútne odpudivý Spielberg, nuž nezáživnejší film doteraz nenatočil, za celý čas nemá príbeh čím silným upútať je to strašne chladné politikárčenie, bez iskry, bez postavy ktorá by skutočne strhla, veru ani Lincolna nedostanete šancu si moc obľúbiť, nevýhoda u Spielberga je tá že už predtým natočil tématicky podobný film ktorý je diametrálne odlišne poňatí z ktorého ta patričná sila aj žiary: Amistad /40%/ __akadamici sa zas ukázali zo svojim výberom najlepších filmov za rok 2012 ()

Galerie (70)

Zajímavosti (36)

  • Vzhľad lobistu Williama N. Bilba (James Spader) bol vytvorený od nuly, pretože sa nezachovala žiadna jeho fotka. (Marek1991)
  • Daniel Day-Lewis tímto filmem vyrovnal rekord Jacka Nicholsona v počtu získaných Oscarů v hereckých kategoriích. Nicholson má však 2 oscary za hlavní roli a 1 za vedlejší roli, zatímco Day-Lewis získal do té doby jako jediný 3 Oscary za hlavní role. (ing.Frosty)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

Daniel Day-Lewis ohlásil herecký důchod

21.06.2017

Kdyby se dával dohromady seznam nejlepších žijících herců, stoprocentně by na něm nechyběl Daniel Day-Lewis. Šedesátiletý držitel tří Oscarů je legendou, která do svých rolí dává úplně všechno, a… (více)

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

Daniel Day-Lewis se vrací před kamery?

08.06.2016

Jen málo hereckých persón má tak fascinující kariéru jako Daniel Day-Lewis. Britský rodák jednou za pár let vyskočí na velké plátno, sehraje brilantní postavu a sesbírá kupu hereckých cen, jen aby se… (více)

Trojnásobná dávka Spielberga

Trojnásobná dávka Spielberga

13.09.2015

Steven Spielberg nám za posledních 7 let nadělil jen 3 filmy - Tintinova dobrodružství, Válečného koně a Lincolna. Možná vás tedy překvapí, že to samé zvládne za příští 2 roky. Už letos v prosinci… (více)

Reklama

Reklama