Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Poslední dobou už vyděsí málokterý horor, takže Dead Silence je vítaná změna, bála jsem se docela pěkně. Režisér si skvěle pohlídal vizuální i hudební stránku filmu a atmosféru se mu podařilo udržet pěkně temnou a chladnou. A nápad s břichomluvci je taky celkem originální. Škoda přeškoda, že v hlavních rolích jsou více méně otravný nebo nedostatečně charizmatický herci (hlavní hrdina, jeho žena a často i Donnie Wahlberg, jehož hlášky mě časem fakt prudily), aspoň teda že se tam objevil Bob Gunton a Amber Valletta. Je ale pravda, že Dead Silence je pořád vysoký nadprůměr a doporučuju všem hororovým fandům.(4.3.2011)

Tak jsem si zaúkoloval zkompletovat si filmy od Jamese Wana. Co mě k tomu vedlo ? Asi to, že jediný film, který jsem doposud krom tohoto viděl byl první díl série Saw. Ten mě opravdu zaujal – byl to opravdu thriller s hororovým nádechem, ty další díly byly už jen vyvraždovačky, což nevadilo – sérii mám ve velké oblibě. No, taky se těším na léto na nový Wanův horor: V zajetí démonů. Takže nyní k tomuto filmu. Rozhodně to není žádný hit, žádný Saw, ale nevadí. Shrnuto v kostce asi takhle: Značně nadprůměrná záležitost na pár shlédnutí (asi tak 3x možná 4x). Záležitost, která nabídne pár lekaček, hororový nádech je zde cítit málo, zase to má mírně zvýšené tempo, které udrží diváka po celý čas shlédnutí. No začnu psát podrobněji trochu. Úvod má snímek normální, hned se jde na věc. Bylo to tak trochu strašidelné ze začátku, žena hlavního hrdiny byla brutálně zavražděna, ale moc to na mě nezapůsobilo. Pak začne hlavní hrdina pátrat na vlastní pěst. Klíčovou rolí bude především tajemná loutka, která má nadpřirozené schopnosti takové, že loutku jak už se pak zjistí bude ovládat někdo (nechci nic konkrétního prozrazovat). Takže celé 2/3 filmu uběhnou lehce, nic významného se dít nebude, ale přesto se tu najde pár tíživých okamžiků – třeba scéna na hřbitově. Film nabídne velkou porci flashbacků, které mám rád. Takže to jasně připomnělo moji oblíbenou sérii Saw, což se cení. Když už se blíží film ke konci tak už je to více hororové, ale pořád tomu něco chybí. Krvavost ? No, vzhledem k tomu, že má tato záležitost přístupnost R, tak ji zde moc není. Vražda manželky hlavního hrdiny bylo trochu krvavá, to platí i o zbytku zavražděných ve filmu, kdy byly na pohled zohavené, ale moc to nenahánělo strach a nebylo to moc krvavé, ale nevadí. Toto je zvláštní případ filmu, který moc slovy nelze popsat. Takže jak to kladně zrekapitulovat ? Zajímavý příběh, poutavá výprava filmu, veškeré neakčné dění bylo zajímavé, pár hororových prvků, nepředvídatelnost, flashbacky do minulosti, kdy hlavní hrdina pátral po držiteli všech tajemných loutek. A hlavně samotný konec snímku mě dostal. Vyvrcholila se tam hlavní pointa a zvrat, který byl hezky sestříhán flashbacky a drobným dovysvětlením. V podstatě to samé co bývalo vždy na konci filmů v sérii Saw. A to mi jasně potvrdilo, že si to tu čtvrtou hvězdu zaslouží, sice tomu něco chybělo, ale přesto budiž. A hudba ? To je opravdu výborný klad. Charlie Clouser je skvělý hudební skladatel. V sérii Saw fantasticky doprovázel veškeré scény. Zde byla hudba hodně podobná a někdy bych řekl, že i některé motivy byly převzaté a trochu upravené z filmů Saw. Hudbu dobře skládal třeba v druhém pokračování snímku Collection. Nebo v třetím Residentu Evilu. Vždy mi jeho hudba připomene skvělý doprovod v Saw. Záporná rekapitulace ? Kladů je zde poměrně více, ale přesto musím něco vytknout. Třeba trochu více krvavosti a strašidelnosti. Více scén by to chtělo, zabrousit hororové prvky, přidat nápady, lehce zvýšit tempo a více osvětlit a velkolepěji doladit příběh. Takže se dá dost vytknout. Prostě to na mě nepůsobilo až tak jako horor, chyběla atmosféra. Ale na slabý rozpočet se z toho vytěžilo asi maximum. Herecké obsazení bylo dobré, s nikým jsem neměl problém. Hlavní hrdina byl celkem dobrý. Potěšila i role policisty, kterou sehrál Donnie Wahlberg, který si ve filmech Saw zahrál v druhém, třetím a čtvrtém dílu. No tak celkově nadprůměrná zábava ke které se ještě párkrát vrátím. Něco tomu chybí, ale nevadí. Celkově hodnotím na dobrých 72% = ****(9.6.2013)

O napätie tu nie je nudza, hudba je podobne temna, ako aj v serii SAW, ale netreba od scenara nic ocakavat. Ak sa chcete divat na horor, lebo sa tesite, ze vas tu prekvapi scenar, tak sa radsej na to nedivajte. Ak sa chcete len pobavit a jednoducho sa trosku nechat vystrasit, tak tento ducharsky kusok by mohol byt niecim pre vas a okrem toho nie su tu ziadne hektolitre krvi, to plati hlavne pre Madison :-) ________ Ryan Kwanten - (Jamie Ashen) +++ Amber Valletta - (Ella Ashen) +++ Donnie Wahlberg - (Det. Lipton) +++ Michael Fairman - (Henry Walker) +++ Joan Heney - (Marion Walker) +++ Bob Gunton - (Edward Ashen) +++ Laura Regan - (Lisa Ashen) +++ Dmitry Chepovetsky - (Richard Walker) +++ Judith Roberts - (Mary Shaw) +++(19.2.2011)

Přiznám se, že to bylo poprvé, kdy jsem u horroru zaspal. Možná že to bylo tím, že jsem se díval po půlnoci a byl jsem již unaven, možná že to bylo tím, že polovina filmu byla natočena v temném prostředí na tmavých místech, ale také to možná bylo tím, že děj filmu se táhl. Ale např. scéna na hřbitově, kdy chtěl mladík zakopat panáka mne zaujala. Také zvuk filmu byl skvělý, zvláště, kdy se objevovala ta zrůdná žena a vše v okolí rázem utichlo. Film bych tedy označil spíše za průměrný!(18.6.2007)

Dobrý strašidelný horor! Zpočátku jsem měl tušení, že se snad bude jednat o vypalovačku CHILD's PLAY, ale naštěstí tomu tak nebylo. Vraždící loutky nemusejí zdaleka znamenat jen Chucky... V Raven's Fair je jich dalších 101, pohřbených pod zemí, spolu se svojí děsivou stvořitelkou, hnijící pomstychtivou babiznou Mary Shaw. Základním kamenem úspěchu - velmi dobrá atmosféra, do toho fungující hrůzné výjevy. Jediným kazem je slabší první polovina a obsazení hlavní role, nicméně přesto povedený kousek.(11.7.2009)

• - V scéne, kde policajt príde k jazierku pred domom Mary Shaw, zasvieti baterkou do kamery, ktorá spraví odraz na hmle za ním. Zopakuje sa to dvakrát. (speedy7929)

• - Skupina Aiden použila záběry z filmu do svého videoklipu k písni "We Sleep Forever". (albytch)

• - V závěrečné scéně, kdy se setkáme se všemi panenkami Mary Shaw (Judith Roberts), je v jednom záběru možné zahlédnout loutku z filmové série Saw. Loutku je možné vidět také v záběru na klauna a houpající se křeslo. (133craig)