Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

James Wan natočil dobrý horor s celkem mrazivou atmosférou a určitě neprohloupil, když se vrátil ke klasice a zvolil loutku, jako posla zla. A ta dětská říkanka mi utví v paměti asi napořád. " Dej si pozor na pohled Mary Shaw, neměla děti jen loutek sto a když ji uvidíš ve svých snech, věř že křičet už nikdy nebudeš. "(1.9.2008)

Dávno som nemal tak príjemne "mrazivo-strašidelný" pocit už pri úvodných titulkoch filmu. Výborná hudobná kompozícia (aj napriek tomu, že okato obšľaháva ústredný motív z prvého Saw) a do prvej polovici ukážkovo budovaná plíživá atmosféra strachu a napätia. Slabinou je scenár, naplňujúci takmer každú povinnú formulku ghost story (i keď dve príjemné výnimky sa nájdu aj tu), ovšem o to väčšia poklona z mojej strany patrí Wanovi ako režisérovi. Jeho audiovizuálny rukopis a la Saw (i kvôli nemu prišlo u mňa odtušenie celkovej pointy ešte v úvodnej 15 minútovke) presiaka aj skrz úspešnú snahu budovať horor zo "starej školy", čo je len a len dobre. Vďaka jeho kamerovým hrátkam, jemným nuansám v nadviazanosti na hudbu už len záber na bábku budí mrazenie. Wan dokázal, že narozdiel od napr. takého Rotha talent skutočne má (nemusí to byť nutne vizionárstvo, ale len obyčajná schopnosť vedieť účinne pracovať s klišé). Ak v budúcnosti dostane do ruky aj poriadny scenár, nemám problém uveriť, že budú padať maximálne hodnotenia.(9.8.2007)

No teda! Saw nemám rád, preto mi bolo jedno, že jej tvorcovia James Wan a Leigh Whannell chystajú nový horor. Zaujalo ma však, že príbeh má zapadať do málopočetného hororového pod-žánru, v ktorom vraždia bábiky (Detská hra, epizóda z Príbehov z hrobky, séria Majster bábkar). Výsledok ma milo prekvapil svojou dospelou a tiesnivou atmosférou. Tú nanešťastie narúšal biedny scenár, čudné správanie postáv a nesympatický ústredný hrdina. Na druhej strane, snímka nemala za potrebné vracať sa do hyperaktívnej špinavosti série Saw. Naopak, ponúkla kvalitný vzhľad, príjemne staromódnu, hrôzostrašnú atmosféru, inteligentne dávkované krvavé detaily, vtipný koniec, zaujímavého Donnieho "Dadica"Wahlberga a pôsobivú prácu s „fenoménom vraždiacich bábok“. Dokonca ani to akčné trikové finále mi neprekážalo.(8.5.2008)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $16,809,076Tržby Celosvetovo $22,217,407Tržby za predaj DVD v USA $16,499,343 //počet predaných kusov 944,148║ Režisér James Wan si začína tvoriť svoju predajnú značku a z časti sa mu to aj darí, len škoda že sa nezaobíde bez toho stupídneho klišé, bolo by to tým pádom o stupienok lepšie. Ale v každom prípade, film teda horror vychádza nad rámec dnešného trendu a je dobrým spríjemnením aspoň čo sa námetu a minimálne prešpikovaných záverov týka. Jednoznačne slušný priemer. /60%/(16.4.2008)

Přiznám se, že to bylo poprvé, kdy jsem u horroru zaspal. Možná že to bylo tím, že jsem se díval po půlnoci a byl jsem již unaven, možná že to bylo tím, že polovina filmu byla natočena v temném prostředí na tmavých místech, ale také to možná bylo tím, že děj filmu se táhl. Ale např. scéna na hřbitově, kdy chtěl mladík zakopat panáka mne zaujala. Také zvuk filmu byl skvělý, zvláště, kdy se objevovala ta zrůdná žena a vše v okolí rázem utichlo. Film bych tedy označil spíše za průměrný!(18.6.2007)

• - Billy nie je iba meno bábky z tohto filmu, ale aj meno bábky, ktorú používa Jigsaw v sérii Saw. (Mihail123)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 88. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - V závěrečné scéně, kdy se setkáme se všemi panenkami Mary Shaw (Judith Roberts), je v jednom záběru možné zahlédnout loutku z filmové série Saw. Loutku je možné vidět také v záběru na klauna a houpající se křeslo. (133craig)