Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

James Wan nikdy nezklame. Dead Silence sice nedosahuje kvalit pozdějšího Conjuringu nebo Insidious, ovšem stále jde o výborný horor, který stojí za to zkouknout. Možná, kdyby zde hrál Patrick Wilson, bylo by to ještě o fous lepší...70%(7.8.2014)

• -bad-mad-wolf-

James Wan si ze Saw ponechal loutky, jinak už ale trénoval na budoucí Insidious. Pečlivý byl především ohledně vizuální stránky, která si libuje v hororových rekvizitách všeho druhu, zatímco kamera šikovně buduje napětí v jednotlivých scénách. K dobru přičítám i vskutku děsivé vzezření Mary Shaw a vtipný vztah policajta s hlavním podezřelým. Hlavní roli obstaral Ryan Kwanten, což je jakýsi laciný plagiát Jamese Franca a vyznačuje se tím, že se pro jistotu hrát ani nesnaží. Zřejmě mu už po přečtení scénáře došlo, že jsou všechny postavy buď iracionální pitomci, nebo zhola pomatení magoři. Budiž. Dal bych i tři hvězdičky, protože navzdory přímočaré story je Dead Silence hezkým hororovým pokusem se spoustou osvědčených prvků, nicméně to by nesměla přijít závěrečná cca dvouminutovka. V první chvíli mi hlavou probleskla myšlenka, jestli si někdo nedělá srandu (možné to je), každopádně se bojím, že to Whannell s Wanem mysleli vážně. Zatímco v Saw byl poslední zvrat pouze zbytečný a malinko úsměvný, tenhle je vedle své zbytečnosti vyloženě praštěný a samoúčelně šokující; logika věci si po něm definitivně šla dát šlofíka. To je mi tedy móda...(29.11.2011)

Podobne ako v roku 2004 ma James Wan potešil filmom Saw aj teraz ma rovnako potešil filmom Death Silence. V dnešnej dobe nepodarených remakov (Black Christmas), tuctových priemerností (The Hills Have Eyes II) a nevyužitých šancí (1408, Black Sheep) je Dead Silence príjemným prekvapením a zistením že Wan je jeden z tých ktorý vedia budovať atmosféru, zaujať neopozeraným scenárom a fungujúcimi klišé. Death Silence je úplne iný ako Saw. Takže kto bude od toho očakávať krvák ako Saw alebo Hostel bude horko sklamaný. Kto sa chce príjemne báť ako napr. pri Skeleton Key, toto je tá správna voľba.(11.7.2007)

• Davies182

Parádní konec, jinak však jedno hlasité "ale". Wanovi jsem dnes ochotný odpustit hodně, ovšem takto hloupoučkého, drze naivního hororového zplozence opravdu ne. Tohle nezachrání ani pomrkávající provázání mytologií s parádním (Jig)SAW - sorry. Snaží se to být spíš děsně napínavé než strašidelné, ničemu potom nepomáhá ani zbytečná digitalizace několika panoramatických scén. Jo, bez kina to holt asi není ono.(2.8.2013)

V rámci žánru určitě nadprůměr, který kombinuje jednak nejednou použitý motiv nejlépe rozvinutý v rámci série Noční můra v Elm Street, tedy motiv nenávisti sahající za hrob, jednak motiv hrdiny pohlceného světem temna, který vede zdánlivě rovnocenný zápas, jako tomu bylo v Angel Heart, a který je např. v literárním žánru skvěle rozvedený v povídce Ondřeje Neffa Poselství pro Agla Mathona. Zlověstné ticho, to je především výborná atmosféra vytvářená hudbou, výtvarným provedením loutek i skic a slušnou režií, kterou trochu zhazuje herecky topornější hlavní představitel a některá obehraná žánrová klišé. Celkový dojem: 70 %.(14.7.2011)

• - Postava detektíva, ktorého hrá Donnie Wahlberg, má priezvisko Lipton. Rovnaké priezvisko mala aj postava seržanta, ktorého tento herec stvárnil v seriáli Band of Brothers (od r. 2001). (Jello Biafra)

• - V scéne, kde policajt príde k jazierku pred domom Mary Shaw, zasvieti baterkou do kamery, ktorá spraví odraz na hmle za ním. Zopakuje sa to dvakrát. (speedy7929)

• - Billy nie je iba meno bábky z tohto filmu, ale aj meno bábky, ktorú používa Jigsaw v sérii Saw. (Mihail123)