Zlověstné ticho

Scénografie:

Julie Berghoff

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Komentář rozdělím na dvě části. Objektivní a subjektivní. Zlověstné ticho hodnotím jako neuvěřitelně precizní duchařský thriller. Z počátku jsem si sice slastně mnul ruce, jak ho shodím, neboť rozjezd vypadal na béčkovou detektivku. Poté se ale naplno ukazuje Wanův efektivní způsob natáčení kombinací nekonečně natahovaných a zpomalených záběrů, podpořených z ptačí perspektivy. Ty vytváří neuvěřitelnou a nervy drásající atmosféru. Když ale navíc kamera zajede do nekonečně hrozivých interiérů a přidá se k tomu potemnělá Clouserova hudba, měli byste si pomalu jít koupit nové křeslo a pilník na nehty. Pointa je i přes mírnou odhadnutelnost také povedená. Hlavní role v podání dvojníka Messiho byla střižená dobře, ale když Vám pak jde za zadkem Wahlberg s brokovnicí, tak se není příliš čeho bát. Haha. No a teď subjektivní pocit. Světaznalí logikové a hnidopiši, dejte si voraz. Dead Silence je pro mě nejdéle odkládaný film vůbec. Kamarád mi kdysi ukazoval, že ho má na DVD a ať se na něj podíváme, nějak z toho sešlo. Od té doby, tedy nějakých šest let, nemohu z hlavy vypudit plakát a slogan You scream, you die. Někdy k tomu muselo dojít a řekl jsem si, proč ne dnes. Po předchozím Wanově díle se hezky setmělo, já doma osaměl, a tak jsem měl k dispozici vynikající hororové zázemí. A zmáčknul jsem play. Zpětně teď stoprocentně nedokážu říct, jestli toho lituji a nebo ne. Zaujala mě už úvodní titulková sekvence výroby loutky a spokojeně jsem se ještě v blažené nevědomosti usmíval nad zajímavým nápadem. Poté, jak už jsem výše napsal, jsem si v duchu říkal, že to nakonec nebude tak dobré, jak očekávám. Rozjíždělo se to jako klasická detektivka s trošku zajímavější zápletkou, nic víc, nic míň. Po chvíli mi ale naprosto v hlavě ulpěla podobizna Billyho. Hrozivější výraz snad ani zvolit tvůrci nemohli. Žádné děsivé tesáky, zjizvené masky nebo rozervaný obličej. Ale široký němý úsměv. Krátce před polovinou jsem se začínal vžívat do děje, snažil se prokouknout pointu, najít nelogičnosti. V ponuré legendě jsem se začal pomalu zamotávat do pavučin nevědomí společně s hlavním hrdinou a pokoušel se odhalit onoho tajemného vraha. Atmosféra se dá mnohdy doslova krájet, ale člověk nemůže odvrátit zrak, díky své vrozené zvědavosti. Ta je podpořena atypicky dlouhými přechody kamery a neustále zakrytými předměty. Párkrát jsem se dost leknul a z některých scén i dost zamrazí za krkem. Pro mne ale největší peklo nastalo v poslední třetině. Obecně rozšířený strach z potemnělých opuštěných prostor totiž zdaleka nebylo vše, co mě čekalo. Bojím se už jen dvou věcí. Starých babizen a klaunů. Když se tyto dvě věci spojí a slídivě se schovávají v ponurém polorozpadlém divadle, všude kolem jen pavučiny, stovka šklebících se loutek a děsivé ticho prolínané pouze děsivým smíchem, tak se přiznám. Měl jsem dost v kalhotách. Jako nikdy. Snad ještě nikdy jsem si více nepřál, aby film skončil. A zároveň ne, neboť ještě při projekci, si stav bezedného strachu užívám. Z čeho mám ale opravdový strach, je z budoucnosti. Projde kolem stará paní v hábitu, leknu se. Narazím v cirkusu na klauna, leknu se víc. Půjdu do loutkového divadla, kde bude devadesátiletá břichomluvkyně promlouvat skrze šíleného klauna a dostanu infarkt. Chápu tedy zdejší nepříliš vysoké hodnocení, žádný velký zázrak to není. Zkuste si ale představit všechny Vaše noční můry v jednom záběru a pochopíte, proč zrovna zde jsem měl nejvíce nahnáno. Pravděpodobně za nějakou dobu na Zlověstné ticho zapomenu, ale na co myslím že nikdy, je výraz té loutky. Která se mi do paměti ať vědomě nebo podvědomě vrývá už několik let. Sakra, nevím jestli se na sebe zlobit, že jsem si to pustil nebo se chválit, že jsem se tomu konečně poddal. Tak či onak je pro mne tento snímek asi navždy hororem, u kterého jsem se nejvíc bál. A i když dávám plné hodnocení, už nikdy více. Takže tlačítko "Chci vidět!" se mi tu těžce vysmívá do obličeje. A už mlčím. Remember. Whatever happens, don't scream. Nejlepší soundtrack z filmu 100%(31.1.2013)

Nechápu, proč jsem se shlédnutím Zlověstného ticha tak otálel. Loutky jsem neměl nikdy rád, měl jsem jednu, klauna na houpačce a jednou se mi o ní zdál hnusný sen, tak jsem jí dal do krabice a tam doteďka zůstala, doufám :D James Wan se asi brzo stane mým oblíbeným hororoým režisérem, protože jeho filmy mě vždycky dostanou. I tady se našlo pár béčkových momentů, ale Wanovi to rád odpustím.(2.7.2012)

Wan si chtěl vyzkoušet klasické budování atmosféry pomocí osvědčených žánrových prostředků a hodinu se mu to dařilo na výbornou. U žádného letošního filmu jsem se ještě tak příjemně nebál. Bohužel, ke konci atmosféru hatí zbytečný polda, opravdu ubohé digitální triky a pointa, respektive její předvedení ala Saw. Škoda, kdyby se režisér držel při zemi celý film, moh všem teenagerům předvést, jak vypadá atmosférický horror staré školy. Takhle se mu to podařilo pouze polovičatě.(12.6.2007)

Keď Wan v roku '04 začal mániu so svojím pekelne nerváckym dielkom, možno si mnohí mysleli, že vďaka originálnemu scenáru sa to ani nedalo pokaziť. Potom prišiel debilný nástupca Bousman a tu whoops, nič! A tak Wan spolu so svojim teamom opäť dokazujú, že oni sú tí jedineční, ktorí dokážu spáchať niečo takéto kvalitné, možno inovátorské. A verím, že sa po tomto úspešnom roku (+Dead Sentence) o ich budúcnosť báť nemusím. Podobné smrteľné zimomriavky a mrazenie som nepociťoval dávno, v tomto som bol miliónovo nadšený. Skvelá hudba, skvelé ticho. A tá odpudzujúca bábika! Dizajnovo bezchybná prácička, nechutnejšie zobrazenie sa spraviť nedalo. Tohto všetkého bolo tak akurát, keď do toho vstúpil wanovský koniec a ja som si pripomenul, prečo som dal jeho celovečernej prvotine plné hodnotenie. Škoda, že tu to všetko zablokoval pomerne slabší, béčkovitý scenár a niektoré prázdne medzery. 85%..(18.11.2007)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $16,809,076Tržby Celosvetovo $22,217,407Tržby za predaj DVD v USA $16,499,343 //počet predaných kusov 944,148║ Režisér James Wan si začína tvoriť svoju predajnú značku a z časti sa mu to aj darí, len škoda že sa nezaobíde bez toho stupídneho klišé, bolo by to tým pádom o stupienok lepšie. Ale v každom prípade, film teda horror vychádza nad rámec dnešného trendu a je dobrým spríjemnením aspoň čo sa námetu a minimálne prešpikovaných záverov týka. Jednoznačne slušný priemer. /60%/(16.4.2008)

• - Billy nie je iba meno bábky z tohto filmu, ale aj meno bábky, ktorú používa Jigsaw v sérii Saw. (Mihail123)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 88. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - V scéne, kde policajt príde k jazierku pred domom Mary Shaw, zasvieti baterkou do kamery, ktorá spraví odraz na hmle za ním. Zopakuje sa to dvakrát. (speedy7929)