Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

petrskoc

Stejně jako Tarkovsky a pár dalších velikánů zakonzervovalo čas a vtiskli na filmový pás ať už příběh/život jednotlivce či skupiny v určité době na určitém místě a díky tomu nám tedy dovolují tyto osudy kdykoliv zcela živě vidět a procházet s nimi jejich strasti a radosti kdykoliv se nám zachce, Andrew Dominik navždy zakonzervoval tento dojemný příběh plný bolesti, nepochopení a zcela převráceného vnímání světa kolem sebe, kdy černá se jeví jako bílá a naopak a je na každém, jak si tyto barvy vyloží - a to je na tom celém to nejkrásnější - ať to bude jakkoliv, každý pohled bude vždy ten pravdivý. Pro mě osobně naprosto zásadní dílo, ve kterém je vše tak dokonalé, že je v mých TOP 10. Vše dokresluje geniální soundtrack Nicka Cava a Warrena Ellise (mých snad vůbec nejoblíbenějších muzikantů), kteří zcela věrně vystihli náladu a podstatu snímku a jednotlivých scén. Nadčasovost filmu vidím hlavně v tom, že popisuje základní lidské vlastnosti (zbabělost, pýcha, zaslepenost ale stejně tak subjektivita vnímání) a běžné životní situace nesouvisející ani tak s tím, v jaké době se příběh odehrává. Je to přesně naopak - to, co je hnacím motorem filmu by se dalo stejně dobře aplikovat na dnešní svět kolem nás a je dost dobře možné, že by to sedělo ještě mnohem víc. Vlastně vůbec nejde o to, že se jedná o western, který je v poslední době spíš jakýmsi hanlivým označením a všichni od něj dávají ruce pryč. Nemám rád škatulkování a definitivní žánrová klišé razící různí filmoví analytici a podobní, kteří v životě nestáli za kamerou. Nebudu vypisovat jednotlivé složky filmu a pět na ně ódy. Zmíním pouze to, že závěrečných 5-10 minut s voiceoverem popisujícím duševní rozpoložení a zachycením posledních chvil Roberta Forda je dle mého jeden z nejsilnějších (ne-li nejsilnější - vedle Oldboye) filmových konců vůbec. ()

Marys

Snaha o umenie - OK, hudba - OK, výber hercov - OK, no neskutočná nuda. Seriózne som vydržal pozerať len prvé 2 hodiny, aj to so sebazaprením. Nezrozumiteľná "western" angličtina, žiadny dej, žiadna gradácia, napätie, nič som necítil. Asi to bude štýlom filmu, ktorý mi nesadol a radšej ho už nebudem vyhľadávať. ()

bohemia_regent

Snaha nenechat se svázat westernovými klišé spolu se sympaticky pomalým tempem umožňují jít do psychologie postav, především Roberta Forda, hlouběji než je v žánru obvyklé. Zvláštní zmínku si zaslouží vynikající práce kameramana. ()

Klajnik

Tento neobyčejný snímek si bere za protagonistu nýmanda, jenž chce být jako velký Jesse James. To je sám o sobě velmi zajímavý přístup. Nemluvě o tom, že název filmu vyspoileruje konec... To přesto ničemu nevadí, jelikož film není o tom, že Robert Ford zabije Jesseho Jamese, nýbrž o tom, proč ho zabije. Příběh jde mnohem hlouběji. Možná nejlepší role Caseyho Afflecka (konkuruje Místo u Moře). Film má lyrickou náladu, ale na rozdíl do filmů Terrence Malicka není nudný a patetický - naopak je velmi dobře odvyprávěný a posledních 30 minut na mě svou melancholií padly opravdu tíživě. ()

Ollie235

,,I was only 20 years old then. I couldn't see how it would look to people. I was surprised by what happened. They didn't applaud." Kvalitní filmařina, která (podobně jako množství dalších westernů) doplácí na kombinaci své značné délky a pomalého tempa. Jinak je vlastně všechno v pořádku. Vyprávěný příběh je celkem zajímavý a Brad Pitt si svoji roli viditelně užívá. Poslední dvacetiminutovka je pak naprosto prvotřídní, pravda je ale taková, že po zbylou část jsem se převážně nudil. ()

Santino7

Špičkovo herecky obsadené (i zahrané), s podmanivým umelecko-melancholickým nádychom, vychádzajúce zo zaujímavej matérie, s pár prekvapivo dobre pôsobiacimi hypnotickými pasážami (a podľa mňa veľmi dobre zvládnutým dejovým rozprávačom), avšak tu pozitíva viacmenej končia. Tempo je rozvláčne, poniektoré pasáže či vedľajšie dejové linky vyložene útrapné či nudné (a to sa pritom považujem za človeka, ktorý má pomaly plynúce filmy v obľube), vizuálne primoc nevýrazné a tmavé - pýtalo sa viac zapracovať so scenériou daného prostredia, čo sa k takto ladenému filmu (i keď westerny sú pre mňa jedna veľká neznáma) podľa mňa vyložene núka -, nuž a suma sumárum v podstate sklamanie. A najmä žalostne nevyužitý potenciál, ktorým tento projekt - najmä skrz ono umelecky ladené poňatie -, dozaista disponoval. Ale pravdou je, že keby som danému žánru väčšmi holdoval, dosť možno pridám pár percent navyše. 60% ()

jerenymo

Čekal sem zajímavý snímek,ale bohužel místo toho se mi dostalo pod ruku 160 minutový dílko, který je nemastný, nudný a natahovaný jak jen to jde. Možná titulky by šli prodloužit o znuděný diváky. Ačkoliv Brat Pitt a Casey Affleck podali skvělý výkon, tak bohužel je to vše co na tom bylo k vidění. ()

D@ve

Tak z tohoto filmu by mi stacilo vidět pouze pasáže s vypravěčem, závěrečný moment zabití a těch pár minut, které následovaly po něm. Jinak byl tenhle pro mě neuvěřitelně dlouhý film s extrémně pomalým dějem v podstatě o ničem. Navíc již na začátku bylo jasné, který okamžik bude nejdůležitější. 40% dávám hlavně proto, jak mě právě ta nejdůležitější scéna dostala - takhle sem si ji totiž vůbec nepředstavoval. ()

masiko

Sám se tomu divím, že tak poklidně se nesoucí drama mě dokázalo zaujmout na celých 160 minut. Nicméně když si na tento film vzpomenu nyní, jediné co se mi vybaví je bravurní Casey Affleck. Assassination of Jesse James je prostě jeho. ()

kluk z Na

tak tomudle říkám reálné podání skoro legendy... vynikající drama, které se line skrze intriky a vnitřní boj Jesseho Jamese a jeho party... právě ty intriky, stihomam, nedůvěra mezi jednotlivci v bandě, byla vypracována na výbornou a to myslim hlavně z psychologického hlediska, byl v tom cejtit život...nůže opravdu silně to na mně zapůsobilo, daleko víc jak remake 3:10 to yuma ze stejného roku ()

Suchinnen

Velmi příjemné překvapení. Přes šílenou stopáž a několik zbytečných záběrů (zmíněné mraky...apod.) se jedná o velmi dobrý film, který má po celou dobu zvláštní tíživou atmosféru, která se každému, aspoň trochu citlivému divákovi musí dostat pod kůži. Klasický western mi to paradoxně připomíná asi nejméně, spíš je to takové poetické drama s až dokumentárními prvky. Natočené je to velmi poctivě a v momentech kdy se hlavní linie začíná lehce topit v nudných vodách, zachraňuje to celé perfektní herecký ansámbl. Postavy (a to nejen ty hlavní) jsou popsány velmi citlivě a do hloubky, což je pro dobré herce vždy plusem a tento film to jenom potvrzuje. Affleck a Pitt zde předvádějí absolutní sžití se svými postavami a věřil jsem jim každé gesto. Opravdu zajímavé dílko a jsem žádostiv s čím přijde Dominik příště, protože ten pán má evidentně talent. ()

bidja

ukřižování ježíše, rozhodnutí jidáše, kromě záběrů kamery nic světoborného, pár herců se snažilo ()

Ceda

Strašně nemám rád takové ty internetové video tutoriály, ve kterých trvá deset minut, než vám řeknou, že potřebujete nahoře vpravo dvakrát kliknout myší. A strašně nemám rád, když se věci táhnou zbytečně dlouho. Myšlenka super, zbabělec Robert Ford popadne odvahu a svůj zachraptělý hlas a sejme největšího banditu divokého západu. Místo toho, aby mu Calamity Jane udělila medaili za chrabrost, se tak nějak ve všech objeví stockholmská horečka a začnou nechápat proč to tomu hodnému taťkovi udělal, zrádce jeden! To bylo fajn, ale za Boha - tři hodiny se na tohle dívat fakt nemusím. ()

husokachna

To bylo tak krásný! Každej záběr by se dal zarámovat a pověsit na zeď. A ejhle, teď koukám, že on to zase Roger ten kulišák. Paráda co se týče kamery, hudby, vyprávění, hereckých výkonů. Jen ta melancholie a zadumanost, se kterou jsou nám poslední dny a měsíce Jesseho Jamese předkládány, dělají medvědí službu životopisné stránce filmu. Nějak se mi pak nechce věřit, že to s tím Jessem všechno tak bylo (a že asi hodně věcí ano). A pokud se máme koukat na filozofické rozjímání typu Tenká červená linie, zase tam trochu ruší Jamesovic parta a její skutečné osudy. Takže než se do toho zamotám napíšu, že pokud máte náladu na pomalu plynoucí zadumaný western s nádhernou hudbou a neuvěřitelnou kamerou, jděte do toho. Chcete akci a přestřelky a plivání tabáku, jděte.....jinam. PS: kdybych to viděl v klidu, na jeden zátah v kině, odcházím převálcovanej a dávám plnej počet. ()

MAJkLSON

Tří hodinový epos, ke kterému jsem přicházel s pocitem, že při jeho sledování umřu nudou. Stal se pravý opak. Skvělá hudba, kamera, atmosféra a hlavně výkony herců mě totálně pohltily a vyždímaly. Jasný top posledních let. ()

Vazbič

Trošku líný, ale už jen na pohled magický snímek. Ze začátku trošku až moc pomalé, ale jakmile se bliží 3 duben film začiná získávat víc a víc hvězdiček až skončí v naprosté dokonalosti. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008