Letopisy Narnie: Princ Kaspian

• USA The Chronicles of Narnia: Prince Caspian (více)
Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Polsko / Slovinsko / Česko, 2008, 150 min

Princ Kaspian z rodu Telmarínů, právoplatný dědic trůnu, bojuje se svým strýcem, samozvaným králem Mirazem, o moc a je pronásledován jeho poskoky, kteří mu usilují o život. V nouzi zatroubí na čarovný lesní roh a pomocí teleportace přivolá ze školních lavic zpět čtveřici sourozenců z válkou sužované Británie, aby mu pomohli naplnit dávné proroctví. Za pomoci skřítků, kentaurů, minotaurů, mluvících zvířat a dalších členů živočišné říše budou muset Kaspian, Petr, Zuzana, Edmund a Lucie bojovat o zdánlivě ztracený trůn, pomstít smrt Kaspianova otce a obnovit stav spravedlnosti v říši, kde se sourozenci odměnou za svou statečnost stali králi a královnami. Podaří se jim zachránit Narnii a vrátit jí dávno ztracené časy svobody a štěstí? (TV Nova)

Stegr

75% - Čekal jsem hrůzu, dostal jsem příjemnou pohádku, která sice v mnoha ohledech kopírovala Pána prstenů a byla plná klišé, ale co je v současné době originální? A ta klišé jsem si vážně užil. Normálně bych dal Narnii lepší tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, jak špatně si zde stojí, 10% přidám... ()

salahadin

Než jsem toto viděl včera v TV, někde jsem si přečetl, že Kaspiana hraje nějaká popová hvězda, pak jsem se podíval na fotky z filmu a byl tam - bezpohlavní šampón s účesem od "Metropolis Hairdressing". Skoro jsem se bál, že bobra bude hrát Justin Bieber a nějakou jinou artikulující potvoru Hannah Montana. A ve chvíli, kdy jsem si myslel, že se mé obavy rozplynuly jako radioaktivní oblak nad Brčálnílkem, přišel myšák s kordem. Sek jsem sebou o zem jako kuželka, z mrákot mě dostala až resuscitace v podobě hlasité televizní reklamy. A protože jsem člověk, co si televizi skoro neumí ani zapnout (zvlášť když k tomuto úkonu dnes potřebuje více jak jeden ovladač), tak jsem netušil, že Prima do filmu sází reklamy po 20 minutách. Což mě pekelně vytáčelo. Pročež jsem byl nucen poupravit své motto, které v upgradované verzi zní: "Mouše bych neubížil, ale pracovníkům Primy a Novy ano." Dobře, řekl jsem si, budu hodně pít a každou reklamu budu mít aspoň čas zajít si na WC. A ono celý film nic. Zato v noci jsem lítal na hajzlík jak beduín, co objevil v poušti oázu. Když skončil tenhle "film" napěchovaný příšernými herci (zvlášť ti mladí jsou úplně mimo), oddechl jsem si tak, až se vzedmuly i záclony. Mám dojem, že jsem vydržel do konce jen kvůli Peteru Dinklagovi, jehož skřetík byl fajn. Zbytek byl - %ˇ´=´=,-.§ůú=?."!ú( -------> ze strachu ze zabanování zašifrováno. PS: Táhněte do háje všichni, kdo tu melete o nějaké křesťanské propagandě. Lewis byl věřící no a? Se z toho pos****te?? ()

Deimos

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// +temnější a to je dobře, mnohem lepší bitvy, i dětský čtyřlístek hraje lépe a chová se lépe, hudba, masky a různorodost postav -první hodinka je hodně roztahaná, příběh je směšně prostinký, český dabing není nic extra/// Lepší nebo horší než jednička? I předešlí díl odemně dostal 70% A kdybych hodnotil jen unylou a roztahanou první hodinku dvojky, tak by si jednička stála lépe. Jednička mi totiž hodně připomínala hru Heroes of Might and Magic mixnutou fanatasy pohádkou. Ovšem u dvojky musím vyzdvihnout hodně solidní bojové a akční scény, které měli drajv a koneckonců i dětští herci se posunuli kupředu. Edmud už není tak slizký, Lucinka je o něco méně sladká, Zuzka už konečně něco dělá a Petr není takový posera. Zato princ Kaspian má ještě co dohánět. No nakonec dám asi jen 3*, přeci jen jsem se ze začátku docela nudil a i příběh se mi zdal jakýsi vycucaný z prstu./// Celkem 70%/// ()

Rosaviva

Jednička se mi líbí víc, protože byla kouzelnější a magičtější. Ale i tenhle film se mi líbil. Bylo to jiné než knížka, ale mnohem lepší, protože tam bylo víc akce. Peter, Kaspian a Edmund, všichni jsou k sežrání :D A poslední scéna společně s písničkou od Reginy Spector mě občas docela dojímá. 4* ()

Disk

Překvapení se už nekoná, ale zklamání také ne. Je to sice po filmařské stránce jedna velká vykrádačka, ale že by mi to nějak vadilo, to se říci nedá. Princ Kaspian nadále zůstává příjemnou pohádkou._______EDIT 10.4.2019: Výborná pohádka, kterou jsem si užil v míře vrchovaté. Mělo to napětí, spád a neuvěřitelně to odsýpalo. Navíc se v Praze prohánějí doubledeckery a v závěrečných titulcích je poděkování Pavlu Bémovi. Zkrátka absolutní spokojenost. Navíc tu výbornému Williamu Moseleymu skvěle sekunduje Ben Barnes. Na tyhle dva mladíky se zkrátka dobře kouká. ()

666teen

Nebýt otravných hlodavců a toho zlatohřívého mesiáše, mohla to být celkem zábava. Na dětskou fantasy rozhodně. Jirka Krytinář rules!!! ()

Adam Bernau

Kdo dal těm prasatům právo točit Narnii? I kdybych byl ochoten odhlédnout od toho, že Aslan se tváří jako Santa Klaus na Coca-Cole, a že z celého filmu přetéká směs patetismu a roztomilosti, nemohu pominout, že i jako šablonovitý dobrodružný tzv. rodinný biják to je blbě udělaný film rozdrobený na nějaké ty "efekty" a "akci". Nabubřelé nic. Takže dík Disneyho kurvám teď dalších sto let nikdo Narnii dělat nebude a zůstane tu tenhle paskvil. Upozorňmuji na starší TV zpracování BBC, nejen důstojné, ale i celkově, přes svou hubenost a topornost, nesrovnatelně lepší. I když moje dcera, která na rozdíl ode mne přečetla Prince Kaspiana celého, má opačný názor. No nic: sedumadvacetiletý Kaspian a celá ta záležitost mezi ním a Zuzkou je výborný námět na muzikál v nějakém populárním pražském divadle. ()

Payushka

Obrovska vykradacka - at uz Pana prstenu (chodici stromy, ozivla voda), Shrekova Kocoura v botach (ta priblbla radoby vtipna krysa) nebo Lviho krale (wrrrrrraaaw!!). To, co se mi na jednicce libilo (sexy faun), chybi a hlavne...147 minut je az moc. Porad tam nekdo pobiha, macha mecem, vy netusite proc, pak usnete, kdyz se probudite, zjistite, ze porad pobihaji a machaji, a tak ta cela druha Narnie nema smysl. A to, ze Zuzane narostla prsa, jeste nezachrani celej film. ()

HoneyBunny

Osobně mě nerozčiluje jednoduchost Narnie, koneckonců je určená primárně dětem. A bylo by trochu sebestředné si říct "Je to pro děcka, je to jednoduchý, hloupý, o ničem. Ale hezky to vypadá." Podle mě mají nějak tahle filmy pro děti vypadat - srozumitelný příběh, hezká vizuální stránka. Po Star Treku taky nikdo nechce zvraty v psychologii postav nebo dramatický oblouk - a stejně funguje. Takže ano, příběhově je Kaspian podrůměrný, vizuálně je na tom dobře, šermující myš je takové sympatické mrknutí i na starší diváky. Děti hrají stejně jako v prvním díle, kde mi ani nevadily, tentokrát se k nim přidává Kaspian, jehož představitel vypadá na plátně víc než dobře (až moc dobře na film pro děti :-). Jen to kouzlo, které měla první polovina Lva, čarodějnice a skříně, se tu trochu vytratilo. A opisovat od Petera Jacksona je opravdu ošklivý zlozvyk. ()

Anderton

Nebolo to tak tragické, ako prvá časť, pretože som nemusel pri filme sedieť 2 a pol hodiny prikovaný k sedadlu v kine. Videl som to kedysi v robote, takže som po tom iba pomrkával a čudoval sa, prečo tvorcovia neurobili od prvej časti žiaden výraznejší pokrok. Videné znova v kľude: Rovnako infantilné, rovnako naivné a rovnako zbytočné, ako Šatník. Aj keď sa to na povrchu tvári vážnejšie. To už možno radšej Eragon. Ak existuje jeden film, v ktorom je vykrádanie Pána prsteňov zločinom, je to práve tento. Ale to bude problémom asi aj predlohy. ()

Socrates

O dvě třídy lepší než dost ubohý a trapný Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka. Možná filmu svědčily brdský lesy, ve kterejch se to tuším natáčelo. Chvílemi jsem uvažoval i o čtyřech hvězdičkách. Opět nechápu zdejší kritiky. Nevím, jak by si představovali rodinný fantasy oni, ale já byl naprosto spokojenej. Nudný to rozhodně nebylo, nebojte se toho. ()

Frajer42

Moc pěkná Narnie a ještě pěknější nejrozmanitejší tvorové uvnitř. Musím uznat, že oproti prvnímu dílu film značně pokročil. Já ty * * * dát prostě musím, neboť nelze přehlížet, jak někdo dokáže znamenitě vařit z mizerných inkrediencí. Efekty a vše ostatní co se točí kolem bylo znamenité. Bohužel zde absolutně chyběla dějová linie, kterou disponuje i kdejaká průměrná pohádka. ()

Filmmaniak

Průměrný příběh ve službě příšerného scénáře, aneb děti, pojďme si spolu hrát na Pána prstenů. Částečně to zachraňují digitální triky a rozmanitost narnijské říše. ()

Sašenka165

Od minulého dílu zaznamenaly Letopisy posun k lepšímu (v něčem). Triky a vizuální efekty se o dost vylepšily. Hudba zůstala pořád stejně úchvatná. Film je o dost drsnější a krvavější než minule (což možná ve filmu určenému především dětem není zrovna nejlepší). Zdál se mi i vtipnější (a v některých chvílích bohužel trapnější - patetické kecy vládnou filmu!). Ale má bohužel i horší stránky. Když se díváte na jakoukoliv bojovou scénu, říkáte si, že tohle už jste někde viděli - tentokrát je to zkrátka naprosto nepokrytá vykrádačka Pána prstenů. I délka je příšerná a film by potřeboval o dobrou půl hodinu zkrátit. Nejhorší ze všeho je ale to, že se v celém snímku nevyskytuje snad žádný herec hodný toho, aby se mu herec říkalo. V tom filmu snad umí hrát jen počítačově vytvořená (a nutno dodat, že hodně roztomilá) zvířátka. Titulní hrdina - princ Kaspian (Ben Barnes) je tam asi jen proto, aby se měli ženské na co koukat. Ono tedy opravdu je na co koukat, ale nechápu proč do filmu obsazovat modelku, když chceme herce... Čtveřice dětí z minula je povětšinou velmi nesympatická. V roli krále Miraze (Sergio Castellitto) se prokázal klasický typ "nezajímavého záporáka" a na ty já jsem vyloženě háklivá. Konec přes svou lehkou přeslazenost docela ujde (z části také díky vtipnému olehčení v podobě několika slušných hlášek) - poučení o dospívání ale opravdu vyznívá spíš naprázdno. Přesto všechno se mi tenhle díl líbil víc než ten první. ()

swamp

Po - pro mě velice překvapivě - vydařené jedničce docela zklamání. Caspian je chlapec na facku.. a s sebou stahuje i celé toto pokračování. ()

pm

50%-Neurazilo mě to, ale ani nenadchlo, zbytečně dlouhý čistokrevný průměr, který technicky a stylově vykrádá Pána prstenů, přitom nepřekračuje hranice televizních pohádek z produkce Hallmarku. Trocha humoru a nadsázky by neškodila, společné scény Kaspiana a Zuzany byly ovšem dost za hranicí trapnosti, podobně jako v prvním díle se mi nejvíc líbil Edmund, možná proto, že ho mám ze všech sourozenců nejraději i z knižních příběhů a Skandar Keynes v podstatě nezklamává mé představy. Tajně doufám, že další díl bude konečně stát za to. ()

Ant

Prakticky stejná koncepce jako u jedničky jen v lehce obměněných lokacích. Dialogy a ostatně celý scénář je naprostá katastrofa a jakákoli logika děje se ztratila neznámo kam. Ovšem to, že se v dětském filmu naprosto bez ostychu sekají hlavy mi rozum nebere vůbec. Ale co si budeme povídat, čekala jsem dementní fantasy s mluvícím lvem, a přesně to jsem dostala. Nepatrná třetí hvězda je za Barnese, jediná věc na kterou se těch 150 minut dalo dívat(pokud jste si zacpali uši). ()

predators

Pánu prstenů ještě blíže... :-) Ano, podobnost s některými momenty je neoddiskutovatelná, ale je i tak si jde Princ Kaspian svou cestou. Nyní je méně pohádkovější, o to více akční. Někomu to může vyhovovat, ostatní budou proti. Podařilo se však v divákovi "vyprovokovat" nadšení z vyhraných bitev, ale i emočně zklamat. Určitě je to i díky hudbě a "dospělejším" postavám dětí. Mimochodem, ty se od minule hodně zlepšily. No, zdá se, že pěju samou chválu?! Ano, toto se mi líbilo... :-) 75% ()

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

Watchmen, Green Hornet a Narnie 3 v ohrožení

27.12.2008

Takhle o svátcích bychom samozřejmě měli informovat výhradně vesele a optimisticky. Místo toho se však tento týden objevilo několik pochmurně laděných zpráv. Nejvíc hýbe internetem (a žlučí filmových… (více)

Useknutá Narnie

Useknutá Narnie

28.11.2008

Zatímco ve včerejší novince jste četli o jedné obdivuhodně se rozbíhající filmové sérii, dnes je tady jedna, která se možná dočká konce dřív, než se o tom producentům zdálo. Ano, řeč je o Letopisech… (více)

Úbytek capartů v Narnii

Úbytek capartů v Narnii

24.06.2008

Princ Kaspian je z komerčního hlediska rozhodně zklamáním. Zatímco první Letopisy Narnie s rozpočtem 180 vydělaly téměř 750, dvojka s náklady 200 prozatím jen s námahou šplhá k třístovkové hranici … (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)