Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Neme5iZ

cynicky zabijak placici u loze nejvetsiho nepritele... superhrdinka pocata pri znasilneni... jaderny utok jako cesta k miru.. fascinujici ne-komiks! ()

margelle

Vyborny napad hladat odpovede na vecne otazky a problemy ludskej existencie prostrednictvom sfilmovaneho komiksu. Hlavni hrdinovia obdareni zvlastnymi schopnostami predstavuju rôzne typy ludskej povahy a intelektu, riesia podobne situacie, s akymi sa stretavaju ludia rôzneho spolocenskeho postavenia na celom svete. Nikto s komiksovych hrdinov nie je vyslovene kladny, ale ani zaporny typ..v podstate predstavuju ludsku rasu v pravom svetle, bez pozlatka. Dr. Manhattan chapajuci cenu a krasu ludskeho zivota, ale takisto jeho bezvyznamost v porovnani s velkostou a nepredstavitelnou dlzkou existencie vesmiru..Ozymandias stylizujuci sa do ulohy noveho mesiasa schopneho obetovat miliony ludskych zivotov pre zachranu ludstva. Ludstva rutiaceho sa kazdym krokom blizsie do zahuby.....Neschvalujem to,ani neodsudzujem,ale rozumiem.. ()

Freiheit

Jeden z nejúchvatnější filmových počinů v historii a to i přesto, že zcela chápu ty, co tento film vůbec neosloví. Neskutečné množství úchvatných narážek, hlášek, filmařských drobností, střihu, hudby, které z tohoto film činí monumentální dílo. Je až neskutečné, že něco takového vzniklo a že bylo "obětováno" tolik peněž pro tak nevšední zážitek. Při čtení komiksu pořád slyším tu skvěle zvolenou hudbu - zvláště zrození Dr. Manhattana při hudbě P. Glasse už nelze z hlavy vymazat. Toto literární dílo A. Moorea (až na samotný závěr) bylo dotaženo do té nejvypiplanější filmové podoby a obrovská pravděpodobnost, že skončí divně, trapně a tuctově se nekonala. Naštěstí vše dopadlo přesně opačně. Nelze než smeknout pomyslným kloboukem. O to víc, že i mimo prostory kina, zůstala úchvatnost filmu zachována. A že to v kině bylo něco - ještě hodinu po ůvodních titulkách (NÁDHERA na "entou") jsem měl otevřenou pusu úžasem ... to vše prokládáno zajímavými myšlekami A. Moorea při rozpravách modrého pána se sebou samým ... zvláště pak v protikladu s pojetím "světa" v podání Rorschacha a Komedianta. Závěrečné ukápnutí kečupu na triko novinářského eléva nad ještě neobjeveným obsahem Rorschachova deníku odkazující k ůvodní bravurně nasnímané scéně s poskakujícím žlutým odznáčkem, jenž je po chvilce zalit "lidským" kečupem, dává zcela vyniknout tuposti "velkých a hyperinteligentních" myšlenek a jejich brutálních (a nutných) obětí, které sebou přinášejí. A že jich historie zná ... ()

turbolama

trochu vela zbytocneho balastu okolo velmi jednoducheho pribehu, ak by film prestrihali na 2h urcite by mu to neuskodilo, vzasade zaujimavo urobeny film ktory ma zaujal aj napriek tomu ze som o komixe ani len nepocul... plus sa vyber hudby ktora sice asi raz velmi nezafungovala ale aj napriek tomu dokazuje ze aj so znamymi pesnickami sa da celkom slusne ozvucit film bez toho aby to smrdelo zbytocnym klise... ()

webino

Tento film je pre mňa skôr umelecké dielo ako film klasický.Lepšie spracovanie komiksu som ja osobne ešte nevidel.Obrazová opera s fantastickou kamerou,podčiarknutá skvelým vyberom piesní a kvalitne namixovaným zvukom.Roztápal som sa nad genialitou jednotlivých flashbackov a deja samého.ja dávam 98 percent naozaj filmový zážitok. ()

IvanM

O nějaké komiksy tu vůbec nejde, je to jednoduše skvělý scifi film s úžasně poskládaným soundtrackem. ()

kojtas

stejná situace jako u 300 a nově u Sucker Punch.. 1) SNYDER JE BŮH..! 2) miluji přesně tenhle typ filmů, kde kromě poměrně dobrého příběhu, super hudby a parádních herců je i skvěle pojatá obrazová část.. a co si budeme povídat, Watchmen je v tomhle špica :) kdo z nás netoužil po shlédnutí filmu mít odznáček se smajlíkem..? a i ta šťabajzna tady je v podobě Malin Akerman.. zkrátka a jednoduše není co řešit, má TOP TEN jasná.. ()

Traktorista

Jak začít? Naprosto úžasnej filmek, po přečtení komixu bych narval klidně ještě hvězdu navíc. Krásně natočený, kupodivu výborný dabing ( rozhodně se mi líbí víc než originál ) i když to tam taky sem tam pokulhává, hlavně v překladech a asi se snažení vyhnout všem těm trochu sprostým slovům. V kině jsem se bavil dvojnásob, hlavně díky mladšímu (rozuměj <12) publiku a jejím vyděšeným rodičům, ale také hlavně díky parádnímu stylu vyprávění, kterej pěkně odsejpá, efekty jsou velmi dobré, násilí, krev nic není vynecháno. Výborná hudba, SP na prvním místě, ty mám prostě rád a mohl bych v těch superlativech pokračovat klidně i ještě další dva řádky, ale jen by to zbytečně zabíralo místo a schovávalo něco tak výjimečného jako je tenhle film. ()

knedl93

Už s předstihem jsem tušil nějakou zradu. A taky že ano. Snyder mi podal film tak sofistikovaný, propracovaný a inteligentní, že jsem po celou dobu ( 2 a půl hodiny ) ani nedutal. Nechal jsem se unášet na vlnách nádherných digitálních orgií, na vlnách specifického a originálního režisérského přístupu a překvapivě také na vlnách řekl bych skoro až geniálního scénáře. Jakožto neznalce původního komiksu mě zrovna absence jakékoliv stupidity nesmírně zaskočila. Nesmírně příjemně, samozřejmě. Příběh sám o sobě ničím nepřekvapí, ale množství filozofických otázek a množství způsobů kterým dané otázky řeší hlavní hrdinové je prostě brilantní. Po skončení projekce jsem chvíli seděl, sebral čelist z podlahy a až po doznění závěrečných tónů a záblesků posledních titulků jsem se namáhavě zvedl a vypotácel se z kina. ()

JerzeeG

Je pravdou, pokud člověk neočekává mnoho, bývá často příjemně překvapen. A platí to obvykle bohužel i naopak... Je ale jen málo filmů, na které jde člověk s vysokým očekáváním, navnaděn výborným trailerem a předlohou, honosící se přízviskem "nejkvalitnější komiks všech dob", a odchází překvapen zjištěním, že to bylo ještě daleko lepší. To jsou Strážci... Co znamená jediný Boeing B-29 Superfortress zabírající celé plátno, s temně hučícími motory ozývajícími se z repro ? Desítky, stovky tisíc mrtvých. První film, u kterého zamrazí již u úvodních titulků. A v tomto duchu jízda pokračuje celým filmem. Imprese. Sled nádherných mrazivých obrazů podbarvených dokonalou hudbou. Hrdinové, kteří nejsou bez bázně a hany. Umí být bezohlední, krutí, nevybíravými prostředky světící účel. ()

LaCro1x

Komiksem jsem byl netknutý,a tak jsem očekával nějakou klasickou přihlouplou superhrdinskou akci, avšak byl jsem mile překvapen. Děj mě rychle strhnul, postavy jsou dobře propracované (hlavně tedy Rorschach a Dr.Manhattan, se kterými jsem se ztotožnil nejvíce). Velmi zajímavé je postupné zpětné odhalování skutečností, jak se co stalo, po většinu dobu absence hlavního "záporáka", také poměrně atypická finální konfrontace ("Myslíte,že bych se s vámi bavil,kdybyste tomu mohli zabránit? Spustil jsem to před 25 minutami."), a zejména velmi působivá atmosféra. Jednoznačně 5* ()

golemek

Povedeny snimek, ktery srazi na kolena mene povedena posledni tretina filmu. Prvni tretina je ovsem exkluzivni. Hodnoceni musim srazit diky postave Dr. Manhattana, ktera me doslova iritovala, a to jak jeho priblbly modry vzhled, tak i jeho permanentni filozofovani. Velka skoda, ze klicova zapletka se toci zejmena kolem teto postavy. Kdyby byl ovsem hlavni postavou Rorschach, to by asi bylo jine kafe, ale to jsou ciste spekulace :). Snyder je opravdu silny v eye-candy detailech a Strazci jsou toho dukazem. Vypraveni a styl mi misty dost pripominal Sin City. Snyderova prvotina neprekonana. ()

Pecinos

Můj srdeční zážitek. Pro mě nový filmoví hrdinové tipu Rorschach a Komediant, kteří nejsou kladní, ale nejsou ani záporní. Charaktery se konečně, narozdíl od Batmena nebo Spidermana, podobají lidským, se svými plusy i mínusy. Všichni řeší své osobní problémy, které zastřešuje hrozící jaderná válka. Krásná hudba Boby Dylana a dalších ve spomalených záběrech působících na srdce a duši. ()

Sugar67

Na tento film se se strašně těšil! Komiksy mám rád, hodnocení má skvělé a Bitva u Termopyl byla úžasná! Takže jsem si udělal volno a podlíčko a těšil jsem se na úžasnou podívanou. O to větší bylo moje sklamání. Ani po půl hodině mě film nedokázal ničím zaujmout. Žádná akce, žádná myšlenka, žádný hrdina s nímž by se moh člověk stotožnit. Po 40ti minutách jsem to musel vypnout! To se mi už dlouho nestalo! To mi jenom potvrdilo to, že se nesmím dívat na "kultovní" filmy. Pro mě to byla stráta času. Jedna hvězdička za odvahu. ()

yousee

K tomuto snímku jsem původně napsal jiný komentář (ne zrovna lichotný). Potom jsem se na snímek podíval ještě jednou a změnil jsem částečně svůj názor. Když je nějaký film o hrdinech potažmo superhrdinech tak čekám, že to bude „napínavý jako kšandy“ ale u tohoto filmu jsem se hodně nudil, ale poté nastal onen mnou velice očekávaný zlom, Rorschachovi sejmuli masku! Od té chvíle to mělo grády, takové jaké od takovéhoto typu filmu čekám. Moje konečné hodnocení je 70%. ()

Awesome

Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to jako naprosto typický film, který ze sebe dělá mnohem víc, než doopravdy je. Za 2,5 hodiny sledování jsem toho tedy čekal mnohem víc, než jsem nakonec dostal. Kladně se dá hodnotit komiksové pojetí tuctové zápletky, stejně jako zpracování samotní efekty. Filmu hodně přidává také postava Rorschacha. Na druhou stranu dobrá polovina děje je zoufale ubíjející a bez nějakého většího smyslu a významu pro to, co bude následovat. Nejsem úplně zklamán, ale čekal jsem od tohoto snímku rozhodně víc. ()

BioRaj

Bojíte se zfilmovaných komiksů ? tak je na čase s tím něco udělat , jelikož tohle je filmový kousek , který Vás zdárně do tohoto žánru uvede. Kamera , která Vás nenechá od plátna odtrhnout oči , perfektní střih a hudba (vlastně písně ) charakterizující jednotlivé časové úseky ve filmu , které si pohrávají se skutečnými událostmi v historii . Film je plný odkazů , symboliky a filozofických myšlenek , které pozornému divákovi nezůstanou bez povšimnuti . U toho to filmu je zapotřebí se plně soustředit , naladit se na danou vlnu a potom se jen nechat unášet , opravdu o zážitek nebude nouze :-) . ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize