Scénář: David Hayter, Alex Tse .. XII. Perfektní po mnoha stránkách. Listujme. Už během úvodních „Minutemen titulků“ jsem byl na pokraji blaha. Co přišlo dále bylo neméně poutavé - notně nekorektní, co se obsahu týče (nadčasová kritika politiky, tahanic o energetické zdroje, studené/jaderné války, odpadlých maškarádů a s tím celý alternativní vývoj druhé poloviny dvacátého století), omamné co do výtvarné stránky plné nekompromisních scén s místy hodně brutální akcí. Neznámé herecké tváře neruší, ale to už je Snyderova oblíbená a vydařená castingová záležitost. Sám Zack Snyder se opět, co do stylových hrátek, vyžívá. Předvádí (přepisuje či vylepšuje) jeden perfektní obraz za druhým a polevuje jen lehce v kvalitě při konverzačních scénách. Velice dobrá je taktéž použitá hudba, zvláště několik dobových fláků totálně potěšilo a umocnilo dané scény. Jako audiovizuální pochutina bezchybně hutné, kdy krmi dostane každý receptor. Délka filmu vůbec není na škodu, Rorschach má detektivní zápisky skromnější, ale potřebné flashbackové rozkrývání pozadí postav mohlo být klidně ještě obsáhlejší. Jen je se třeba připravit na pozvolnější druhou polovinu, která se k odstrašující jaderné válce dostává pozvolna a ne zrovna strhující cestou. Každopádně je výborné, že se moc neškrtalo a obsah není nijak výrazně plochý. Jelikož jsou však Watchmen tak obrovským dílem, jdou cítit v jistých místech rezervy a nedostatečný důraz na tohle či tamto. Vyberte si, rozporů si zde každý najde hodně. Přesto jsem z kina odcházel dostatečně ba nad roky očekávanou míru spokojený. ___ Druhá, čistě vychutnávací, projekce nekompromisní kvality jednoho z nejlepších comicsových snímků nejen letošního roku pouze upevnila - nyní nezbývá, než jen vyhlížet várku modrých HD kotoučů s kompletní DC verzí. Watchmen vstupují do učebnic.(5.3.2009)

Snyder má sice olbřímí talent, ale naprosto nechápu proč svou kariéru buduje na tom, aby okopíroval (ukradl?) práci někoho jiného. Nejdříve Romero, poté Miller a nyní Moore. Ten to odskákal nejhůře, protože předtím si dal Snyder aspoň tu práci dát do svých "remaků" něco vlastní invence, úhel pohledu, prostě něco z něj (a pak to má aspoň nějaký smysl). Ovšem po něčem takovém tady není ani stopy. Když budu mít doma reprodukci Rembrandtovy Noční hlídky "made by Ikea", tak se přece nebudu chlubit tím, jaký je ten plagiátor originální a vizionářský umělec. Mohu třeba uznat, že si s tím dal piplavou práci, a že něco musí umět, protože kdejaký fušér by to nedokázal, ale originál je prostě originál. A kdyby vzal Snyder full HD kameru, pustil jako podkres CD s provařenými hity a p-o-m-a-l-u nasnímal předlohu, tak to vyšlo na stejno. Sakra Zacku, zkus taky konečně již někdy NĚCO SVÉHO! Předem díky. PS: Předchozí spílání se týká Snydera a pouze Snydera, nikoli tedy Watchmenů (ehm, není to dvojité množné číslo?) jako takových. Jak jsem psal - je to naprosto shodné s předlohou, která je dokonalá, takže logicky i jejich celuloidová verze "jedna k jedné" musí být dokonalá. Tedy až na to, že je svým způsobem zhola zbytečná, protože ilustrace k ilustrované předloze je adaptací zbytečnou. Ale přesto dokonalou. No, to se už trochu točím v kruhu. Takže proč dokonalá? Protože Strážci jsou jako Rorschachův test. Můžete v nich vidět nudu, historii lidstva, cool scény, kozy, rádoby cool scény, žádné akční scény, penisy, explicitní násilí, honění si vlastního ega, laciný vizuál, ohromující vizuál, příliš dlouhou stopáž, příliš krátkou stopáž či přesah, který by vystačil na most přes La Manchský kanál. Prostě co chcete. Akorát nevím jestli mám ponechat to plné hodnocení či dát odpad! Oboje tomu plně sedne. Chtěl jsem dát i tři, ale kompromis tady není řešením. To by mi Rorschach dal co proto. ♫ Hodnocení písničkového OST: 3/5(9.3.2009)

Soundtrack byl bezvadný, jinak kdo mě zná, ví, že ty čtyři hvězdy si zasloužím snad já sama, protože komiksy jsem v životě nečetla, takže jsem se jen bavila některými scénami, vizuálem, pochopitelně i triky, kterých bylo až až a v neposlední řadě hezkými kluky jako je Dean (bylo ho málo) a nebo Patrickem..........atd. Faktem je, že když jsem se soustředila na námět, tak musím uznat, že některé pronesené dialogy jsou ryzí pravdou. Tohle, co se teď děje na zemi, za to nemůže Bůh, ale to si lidi dělají sami...... a bude hůř. Vidět to v kině musí být určitě daleko větší zážitek.(4.8.2016)

• POMO

[komiksom som nedotknutý] 20% stopáže je aktuálne dianie, 80% sú flashbacky, oboznamujúce nás s postavami, ku ktorým som si za celý ten čas nenašiel cestičku a z ktorých iba jedna - Rorschach - je dobre napísaná a zahraná (rozumej zaujímavá). Akcie tu prakticky niet, ale všetko je zabalené do krásneho vizuálu, plného nápaditých montáží, spomalených záberov a fantasy feelingu, kde nič nie je nemožné a kde neónovo modrý superhero neustále filozofuje o niečom nesmierne duchaplnom mimo chápanie nás pozemšťanov. Prvú tretinu Watchmenov som bol ohúrený a nadšený (a milo prekvapený mierou sexu, brutality a morálnou skazenosťou hlavných hrdinov), ale tešil som sa na to, kedy flashbacky skončia a začne filmové dobrodružstvo. Druhú tretinu neprišla žiadna zmena, začal som byť znudený a znepokojený. Poslednú tretinu som doslova PRETRPEL. Byť producentom tejto megalomanskej politicko-(pseudo)filozoficko-fantasy-konverzačky s certifikáciou R, rovno si to hodím…(27.2.2009)

Perfektně adaptovaný komiks. Dle mého si Zack vyzkoušel na třístovce, že lze něco nakresleného rozpohybovat a tak se vrhnul na Watchmeny. A zvládl to na jedničku. Na své si příjdou, jak čtenáři původní předlohy tak i neznalí, kteří se ani neztrácejí v příběhu. Už začátek filmu mě uchvátil a za zpomalovačky jsem byl jedině rád a mohl si tak vychutnat každý detail na velkém filmovém plátně. Stejně tak titulková sekvence je (pro opravdu znalé) boží a narážky na události z politiky a ze světa showbussinesu je odlechčením na následující těžký příběh hrdinů. Jeho první polovina je bez chybná a udržuje si své tempo. Druhá (stejně jako v knize) se mi trošku ztrácí. Naštěstí to občas zachraňují flashbacky, zejména brutální Rorschach, který mi nějak vyhovoval víc v komiksu (ale to možná napraví DC verze). Závěr filmu pro mě jakožto znalce předlohy přakvapením, tak jsem si v klidu vychutnával závěrečné vizuál a hudbu.(5.3.2009)

• - Na všech amerických vlajkách, které jsou ve filmu vidět, je 51 hvězd, a to z důvodu, že ve filmové alternativní historii se stal Vietnam 51. státem Spojených států. (Ruuzha)

• - Hlavní scenárista filmu Watchmen David Hayter se podílel také na filmových X-Menech, a nadaboval hlas Solid Snakea ve videohře Metal Gear Solid. (Pumiiix)

• - Záběr na hořícího člověka, který je v úvodu vidět v televizi, poukazuje na vietnamského mahájánového mnicha Thich Quang Duca, který se sám v Saigonu upálil na protest proti perzekuci buddhistů. Odkazuje rovněž na velmi známou fotografii Malcolma Browneho. (kabel)