Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

deepend

Tož ještě nedávno jsem si myslel, že mě žádný komiks už nedokáže překvapit...Omyl! Po Temném rytíři a Sin City je tu další pecka WATCHMEN !!!!!! Viděno zatím jednou, ale určo dám repete :-) ()

Abes

Strážci jakoby rozvíjeli myšlenku Nolanova Temného rytíře. Představ si svět jako Rorschachův proměnlivý obličej. Říká se že je černobílý, ale pod dvoubarevnou maskou se ukrývá spousta jiných barev, které se navzájem mísí a každý z nás v nich vidí něco jiného. Někdo motýlka, jiný hranici mezi dobrem a zlem tzv. morálku lidstva. Strážci vám ukáží všechny své tváře a vězte, že většina z nich příliš morálky neodráží. ()

MrPierc

U komiksů jsem zvyklí, že hrdinové neumíraji, jsou stoprocentně hodní a nemají chyby. Tady to neplatí a film boří standartní předlohy. Nádherné vizuální efekty a dobře vybrané písně k filmu. Líbila se mi hlavně postava hrdiny s měnící se maskou (Jackie Earle Haley) - byl správný sveřepý samorost, který šel až na hranu ! ()

selviskhed

"Všichni se budou po pás brodit v sexu a vraždách a kurvy a politici zvednou zrak a budou prosit: "Zachraň nás."A já zašeptám: "Ne."" Trailery vypadaly nakonec lépe než film. A to díky lepšímu hudebnímu doprovodu v ukázkách. Domnívám se, že pokud film doplníme výraznými a úspěšnými písněmi, musíme de facto obětovat část atmosféry. To se děje proto, že známé hudební skladby u diváka takříkajíc "spouštějí" asociace, které ho do jisté míry odvádějí od vnímání toho, co se děje na plátně. _____ Bojím se, že je vždy lepší číst předlohu až po té, co člověk vidí film. Stejný problém jsem měl s filmem 1984 a Watchmeni jsou podobný příklad. Čtení knihy má být prohloubením známého příběhu. Opačný postup vede k rozčarování ze zploštění. To není nic proti scénáristům tohoto konkrétního filmu, jen jsem to jako divák neudělal dobře když jsem nejdříve četl. _____ Co je výborné jsou úvodní titulky. Žádný film je zatím tak dobré neměl. Stručný nástin dějin původních Minutemanů v kontextu dějin USA. Krása. _____ Triky se mi nezdály uplně čisté, ale to může být problém ripu z DVD. Snyder je každopádně výborný režisér. Stále jsem přítelem přepjatých vizuálů a tak se budu těšit na jeho další projekty. Edit: Po dalším shlédnutí vidím, že Alan Moore píše příliš komplexní přeintelektualizované scénáře a film pak musí nutně působit pomalu. Zajímavé je, že scénaristé nakonec udělali z Dr. Manhattena více než to co je v komiksu. Ve filmu není pouze Bohem, nýbrž (a to je zajímavé) i (SPOILER:) Ježíšem. A je ostatně velmi dobré si uvědomit, jak pozoruhodná postava Dr. Manhattan je. Bytost, která je všemocná a která je z všemohoucnosti unavená. Všemocná bytost, která ale podléhá determinaci - loutka, která vidí nitky které ji vedou ale není na nich nezávislá... Provokativní myšlenka superhrdiny, který nemá o co usilovat a s čím měřit síly. Na nejnoirovější postavě filmu, Rorschachovi, jde poznat jak slabý je Moore oproti Millerovi ve vnitřních dialozích hrdinů. ()

Topco

Pre mňa úvodné titulky, intro a celá prvá polovica skvelá (výborný soundtrack, noirová atmosféra), v druhej časti však akoby film strácal na zaujímavosti, napätí. Finále ma tiež nejako nenadchlo. Uvidíme ešte, ako dopadol Director´s cut. Ináč celkom slušný komiks pre náročnejších ()

Tomik12345

Vadilo Vám někdy, že ve filmech podle komiksové předlohy je buď málo akce, nebo naopak málo příběhu a samá akce? Vadilo Vám někdy, že než jste si stačili snímek užít, tak najednou byl konec a vy jste chtěli víc? Tak podle mě Watchmen je v těchto problémech dokonalý. Dostatečně akce, ale ne přehnaně, vcelku příběh, co má hlavu a patu, délka filmu taková, která Vás o nic nepřipraví. Prostě velmi, velmi dobré. A skvělá hudba jako třešnička na dortu. ;-) ()

joker.george

Nový, originální a ozvláštňující pohled na superhrdiny. Film ukazuje více, než kterýkoliv jiný, že i hrdinové mohou mít slabosti, mindráky a pochybnosti sami o sobě, o tom co dělají a že největším nepřítel může být samotný svět, který chtějí chránit. Film se musí dokoukat, kvůli silnému a hutnému závěru. ()

cariada

Avangers tak trochu jinak, na můj vkus to bylo až moc dlouhé, zvláště prvních 45 minut je poněkud zdlouhavých, pak už se solidně rozjíždí. O proti jiným komiksovkám je tohle víc pro dospělejší diváky a taky to má zajimavý rozuzlení. ()

Crawler-D

Film jsem viděl neposkvrněn četbou komiksového románu a se zvědavostí, co fantastického mohou Watchmeni předvést. Nicméně zázrak se nekoná. Watchmenům zřetelně chybí větší záběr, který by vytvářel komplexní film s výpovědní hodnotou. Tohle není ani komplexní a ve výsledku ani nijak překvapivé. Nechápu, čím chtěl Zack Snyder povznést žánr. Komiks byl zjevem ve své době, film se v době naší bude jen plahočit. Nejsilnější stránkou je hudba (jaksi vypůjčená), která veškerému dění dodává vždy jedinečnou atmosféru, ale přispívá tím k dalšímu rozbíjení celé struktury. ()

humanbeing

Pokud čekáte, že film bude takový, jak naznačuje trailer, nečeká vás nic jiného, než zklamání. Watchmen by pomohlo, kdyby se výsledná délka zkrátila o dobrou hodinu a tedy kdyby se vyhodila spousta nadbytečných scén, které působí, že jsou ve filmu jen proto, že jsou i v původním komiksu. Škoda přeplácaného děje a škoda skvělých písniček, které do filmu vůbec nezapadaly. Chtělo by se zakroutit hlavou při otázce zda tohle opravdu režíroval Zack Snyder (Dawn of the Dead, 300). Akci nahradily pseudofilozofické dialogy a dynamický děj rozplizlost. Pokud jde o demytizaci komiksových hrdinů a dosažení toho, že pointou filmu je to, že lidé v kostýmech jsou pouze lidé, tak jedině u dvou filmů mi to nepřišlo nudné: Batman Begins a Dark Knight. U Watchmen se to nepodařilo, a ani z celkového pohledu nemůžu říct, že jsem se u nich jednoznačně bavil. ()

Desgenais

Well, nebylo to špatné. Místy velmi vhodně zvolená hudba (hlavně Bob Dylan pod úvodními titulky), neznámí herci hrají poměrně slušně, akční scény neurazily a hlavně kvůli nim jsem tam nešel ;) Závěr je předělaný smysluplně, spousta kravinek znalce předlohy potěší. Ale něco tomu pořád chybí, na malém prostoru to musí honit příliš mnoho zajíců. Těším se na director´s cut :) ()

ifa

Komiks jsem nečetla,po obsahu se nijak nepídila, do kina šla bez ucelené představy.Už od prvních záběrů to bylo jasné, obrazy jak vystřižené z galerie.Vše posazeno do správného úhlu,správným směrem,se správným nábojem. Úvodní titulky společně s hudbou velmi, velmi zajímevě pojaté. Příběh jako sám o sobě vcelku zajímavý,ale ne dechberoucí, posledních dvacet minut trošku pokulhávajících, oblíbíte si postavu, fandíte jí, do toho vám hrají skvělé písně, zafilozofujete si, stále jste fascinováni obrazem a je to tady- Watchmen se dostanou pod kůži. To, že divák, který nečetl předlohu, si nebude moc film vychutnat, není pravda.Nenechte se tedy odradit. Jistě, nenáročným divákům může to může přijít divné a budou kroutit hlavou, nebo to prostě nesedne i těm náročnejším a znalým filmu.Každý jiné chťovky rád má. Ale u mě: 80%. ()

cubajz

jedním slovem velkolepé! Žádný z doposud zfilmovaných komixů nedosahuje takové komplexnosti a hloubky jako tento, mapující alternativní minulost od čtyřicátých až do osmdesátých let (atmosféru osmdesátek, ve kterých se odehrává hlavní dějová linie, dokreslují ty největší fláky z té doby - supr nápad!). Nějak mi dělá problém vyjádřit se k tomuto dílku - něco takového tu prostě zatím nebylo, připravte se na tříhodinové (i ty tři hodiny jsou málo!) tápání superhrdinů v důchodu, z nichž žádný není bez temné stránky (všichni mohou být svým způsobem záporáci, záleží z jakého úhlu je pojmete) a každý je jedinečnou osobností, Snyderovi efektní vizuální hrátky, brutalitu a sex ve zdravé R-ratingové míře, bombastického Rorchacha (ten chlápek má neskutečnej styl!), nelidského Dr. Manhattana a hlavně rozuzlení, které vás donutí zamyslet se nad lidskou povahou v trošku globálnějším měřítku. ()

Agoran

Velmi zajimavy film plny drsnych hlasek a nadhernych obrazu. Ale jako neznalci komiksu mi dej pripadal asi takhle: Prvni polovinu az 3/4 filmu se vysvetluje pro to aby mohla zacit akce. Ve 3/4 to najednou poposkoci, jako kdyby scenarista prolistoval strankami komixu a nasel par scen co si pamatuje z mladi, a sceny trochu postradaji kontinuitu. Pribeh zase pribrzdi u finale, ale clovek odchazi s tim, ze pulka byla vystrizena.Tesim se na delsi verzi! ()

Trainspotter

I'm your boogie man, that's what I am. Komiks neznám, ani jsem o něm nikdy před tím neslyšel a možná jsem blbej, ale docela jsem nepochápal, teda po většinu času sledování, o co vlastně těm maskovanejm cvokům šlo, tak jsem se alespoň chvílema příjemně bavil výstavkou explicitního násilí a dokonce i erotiky, natáhnuté do vražedné délky sto šededesáti tří minut, ačkoliv musím ocenit pěknou Technicolorovou stylizaci a mnohem lepší potenciál než většina comics-based filmů včetně Tmavého rytíře. AR: 2,35:1 - Super 35 ()

DruidKarel

780. hodnocený film: Tak zaprvé: dlouho jsem pořádně nevěděl, o jaký styl filmu se bude jednat. Zadruhé: film má snad jednu z nejlepších hudeb, co jsem kdy mohl slyšet, i když je to hodně zavádějící. Film totiž disponuje obrovskou plejádou songů, které jsou hodně známé nebo chytlavé, takže může jen málokdo pochybovat, že jsou původními. Nicméně k filmu se hodí náramně a nedá se mu upřít, že je z tohoto hlediska skvěle dotažený. Zatřetí: oceňuji, že si snímek vystačil bez jakýchkoli známých herců, kteří by snímku dodali na pompéznosti a megalomanství typu Temný rytíř nebo Sin City. Proč jsem zde zmínil tyto dva klenoty? Protože mi "Strážci - Watchmen" přijdou jako hodně podobní a jako dokonalý mix těchto dvou žánrů. Za (nevím -kolikáté): skvělé zpomalovací sekvence a tak i zdůraznění monstrózně dobrých praací se světlem a stínem. Neviděl jsem snad tak audiovizuálně propracovaný film (až na 2 až 3 výjimky), jako byl tento. Navíc rozumná a nádherně zakomponovaná trocha erotična, opět povzbuzená dokonalou hudební a také viděnou :-) kulisou - zkrátka pastva pro oči. Byl jsem nadšen vším a asi budu muset, ne MUSET, ne!!! - M.U.S.E.T. zařadit do svého TOPu. Ačkoli je film dlouhej jako tejden, klidně bych snesl ještě další hodinu, takže vlastně ani nechápu POMA, jak se mu tenhle snímek nemohl líbit, ačkoli on je takovým fajnšmekrem co se zvuku a triků týče. No, mě tenhle film dostal, ale je fakt, že má až příliš odboček. Je také jisté, že začátek je fenomenálně silnej a nabitej jako snad žádnej film. Sin City se může jít zahrabat. A Temný rytíř? Dokonalá konkurence... Dokázal bych třeba snímek připodobnit k žánru typu Hellboy - to je asi ta správná konkurence pro Strážce. Závěrem nemohu dát jinak než 5* a každýmu snímek jenom doporučit a čekat, zda chytne takhle i ostatní... 5* ()

bourec

Komiksy nejsou zrovna můj šálek kávy.Většinou čim civilněji hlavní hrdinové vypadaj,tím vyšší hodnocení jsem schopnej dát.Strážci jsou tak na půli cesty.Zdlouhavej rozjezd protnutej na začátku perfektní akční scénou,potom hodina pitváni minulosti strážců,až mám pocit jako by se dal Jim Jarmush na točení komiksovejch dobrodružství,a chtěl z toho udělat umění.Pak se začalo ve filmu něco dít,i akce byla kupodivu brutální,na komiks překvapivě i dost,aby to vzápětí zabili hnusnejma převlekama,jak z kapitána ameriky.Takže dám za 60%. ()

JohnRambo

,,Podľa mňa tento film nie je na päť hviezdičiek. ,, Povedal som si keď som Watchmen dopozeral. Zdal sa mi dlhý, nudiaci...Ale čím viac dní ubehlo, tým viac sa mi tento film premiešava v hlave. Stále a stále. Nedá mi pokoj. A preto dávam 5. K tomu je v ňom úchvatný soundtrack (nemyslím score). Najviac ma chytila za srdce stará ale pre mňa dosť neznáma pieseň -Sound Of Silence- z Komediantovho pohrebu. Ďalej bol skvelý scenár, ktorý ma veľmi prekvapil keďže som čakal nejaký bum-bác filmýk so supermanmi. O vizuálnej stránke nemusím ani hovoriť pretože tá nemala chybu. Jednoducho ešte len začínam zisťovať ako sa mi Watchmen páčili. Už sa teším na Special edition. ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize