Humans (TV seriál)

Humans

Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 2015–2018, 17 h 16 min (Minutáž: 42–47 min)

Emily Berrington, Gemma Chan, Pixie Davies, Rebecca Front, Tom Goodman-Hill, William Hurt, Colin Morgan, Katherine Parkinson, Jonathan Aris, Neil Maskell, Danny Webb, Lee Asquith-Coe, Naoko Mori, Akie Kotabe, Mark Weinman, Tom Bell, Lucy Carless, Will Tudor, Jamie Michie, Lasco Atkins, Cedric Tylleman (a.z.), Theo Stevenson, Manpreet Bachu, Philip Arditti, Ruth Bradley, Paul Blackwell, Paul Kaye, Adam Astill, Daisy Keeping, Rachel Marquez, Stella Gonet, Adam Leese, Michael Dixon, Andrea Hart, Martyn Mayger, Ellen Thomas, Miroslav Zaruba, Matthew Tennyson, Lobna Futers, Joshua Hill, Daniel Eghan, Luke Mordue, Chris Cowlin, Tim Ahern, Marshall Allman, Sonya Cassidy, Anthony Flanagan, Claudia Harrison, Josie Lawrence, Carrie-Anne Moss, Sam Palladio, Sam Woolf, Letitia Wright, Anastasia Hille, Teresa Churcher, Aidan McArdle, Finlay Robertson, Anna Skellern, Alex Waldmann, Ritu Arya, Lisa Ronaghan, Gerald Kyd, Richard Banks, Atul Sharma, Nikolaos Brahimllari, Cosmo Jarvis, Matthew David McCarthy, Angela Clerkin, Nigel Boyle, Tom Brittney, Sope Dirisu, Alana Boden, Ivanno Jeremiah, Greg Austin, Glenn Carter, Bella Dayne, Mark Bonnar, Neil D'Souza, Phil Dunster, Skye Lucia Degruttola, Holly Earl, Matthew Marsh, Staz Nair, Will Payne, Ukweli Roach, Andrew Neil, Sheila Reid, Yasmine Akram, Dominic Coleman, Francis Magee, Richard Syms, Philip Barantini, Shaun Lucas, Jon Wennington, Ann Akin, Dino Fetscher, Oliver Coopersmith, Simon Bubb, Hanneke Talbot

Řikáte si: Že by Čapek? A pak tam přitančí jakási vedlejší postava jménem Silas Capek (čteno "Kejpek", ale fuck it, nám je to jasný...) a máte jedna a jedna pohromadě. Sci-fi freaks, britofilové a psychiatři laici si smlsnou. A ostatní taky, protože si myslim, že je to prostě dobře koukatelný. Dva "synths" odpovědí na stejnou otázku rozdílně a vy zbystříte a začnete strašně přemejšlet. Jakákoliv scéna s Odim a vy víte, že by jste byli jedni z těch, co by za "synthy" kopali. Ale vlastně tak trochu chápete i odpůrce. A cvičíte si na tom pozornost, protože jestli jste chytré hlavičky a Sherlock vás a vaši přirozenou hravost, zvídavost a soutěživost dostatečně vycvičil, nějaké věci vám předem dojdou a budete na sebe pyšní a možná si za odměnu dáte kakajíčko. Je to dobrý, je to dobrý, je to dobrý.(2.2.2016)

Skvostná záležitost, která ani náznakem nepřipomíná blbiny jako Náhradníci, nebo Andrew - člen naší rodiny(při vší úctě ke knižní předloze). Je to chytré, poutavé, velmi dobře obsazené a zahrané, má to parádní atmosféru...opravdu není co vytknout. Skrze kvalitní příběh o robotech, tvůrci nastavují zrcadlo Člověku a dělají to nejlépe, jak je to možné. Celou sérii jsem schroupal za jeden den a pokud bude pokračování, tak si ho újít jistě nenechám. Jednoznačně nejlepší zpracování robotí tématiky ve filmu.(8.8.2015)

Britská sci-fi novinka Humans, ktorá je remakom švédskeho seriálu (nevidel som ho, takže porovnávaniu sa vyhnem) je zaujímavým mixom rodinnej drámy a detektívneho thrilleru skúmajúca otázky ohľadom umelej inteligencie. Odohráva sa v súčasnom svete, kde má akurát každý doma robota na nerozoznanie od človeka, ktorý mu pomáha s chodom domácnosti, musí rešpektovať zákony robotiky a podobne. No a pár týchto robotov má vedomie, dokáže rozmýšľať a cítiť ako človek. Ako? Prečo? Čo podniknú? Veď to už každý pozná z mnohých filmov, nedávno napríklad z Ex Machina ktorej by Humans mohli byť pokojne spin-offom. Neprinášajú síce nič nové, ale po (ehm, takmer) celý čas veľmi decentne a inteligentne pracujú s námetom umelej inteligencie, rozohrávajú dve línie príbehu, ktoré sa výborne dopĺňajú – jednu v domácnosti obyčajnej britskej rodiny, druhú na strane vyšetrovateľov ktorí sa pokúšajú vypátrať týchto „uvedomelých“ robotov, a to všetko zaobaľujú do priam bravúrnej atmosféry. Seriál presne vie kedy má spomaliť, kedy si nachystať jednu z mála akčných scén, kedy odľahčiť, zintenzívniť, kedy servírovať zaujímavé príbehové otázky a prekvapivé zvraty, ktoré neustále udržujú divákovu pozornosť. Prvých sedem epizód je tak prvotriednou sci-fi drámou, no a potom to príde. Potom príde finále prvej sezóny a všetkým pocitom z inteligentného, napínavého, prepracovaného seriálu podráža nohy ten priveľmi odfláknutý záver. Na všetky otázky z predošlých hodín je odpoveď až primitívne jednoduchá a takmer to vyzerá tak akoby záver dopísal osvetľovač počas obedňajšej pauzy. Všetky otázky ohľadom robotiky, umelej inteligencie, vedomia sú passé, pretože nakoniec to celé končí ako naivná, chce sa mi napísať až primitívna sci-fi rozprávka o tom ako kedysi SPOILER žil jeden vedec, ktorý si doma vytvoril pár robotov, ktorí majú aj consciousness. Prečo? Ako? Pretože jednoducho mohol, pche! Tí sa nepohodli a rozutekali rozhádaní do sveta KONIEC SPOILERU. V závere tak ostane po seriály mierne horká pachuť v ústach, čo je po predošlých prvotriedne atmosférických, napínavých a dramatických hodinách dosť škoda. Stále nadpriemerný kúsok, ale keby sa v závere aspoň málo posnažil mohla tu byť prvotriedna sci-fi dráma, takto vto bude „iba“ za CELKOVO: 3,5* (7/10), ale veľmi sa mi chcelo dať tu silnú osmičku.(11.9.2015)

S každým dílem napínavější, až do takové míry, že mi to nedovolilo odejít od televize, dokud jsem nedojela celou sérii v kuse a nemůžu se dočkat druhé. Tak to má být. Tíživé, zamyšleníhodné, filozofické i existenční otázky vyvolávající a příběhově propracované, moje sci-fi játro po celou dobu plesalo radostí, jako když ho po náročném víkendu najednou zásobím minerálkou. Herci jednotně parádní, málokdy se mi stane, aby mi castingově sedly všechny postavy, největší plus pro skvělou Gemmu Chan a panensky krásnou Emily Berrington, která mi hrozně připomíná blondie verzi Bryce Dallas. Remake neremake, britové opět skórují na plné čáře a já mám po dlouhé době nutkání kopnout tam pětku, tak uvidíme jak se s tím vypořádá druhá série, zatím jdu do mé mysli uploadnout originál ze Švédska. Díky channině za titule, neměly chybu. EDIT: Vzhledem k tomu, že mě uk verze nadchla o dost více jak originál, zvedám na plný počet.(8.8.2015)

Všech 16 dílů jsem shlédla za 6 dní, takže si asi můžete udělat představu, jak mě to dostalo :D Seriál mi přišel fascinující, svět, ve kterém je normální, že každá domácnost má svého androida, nebo tedy Synth, byl skvěle propracovaný. Myslící synthi byli udělaní moc dobře, lidsky, nešlo jinak, než si je oblíbit, tedy většinu z nich. Herci byli úžasní, kolikrát jsem zapomněla, že to jsou lidi hrající roboty a ne fakt roboti a naopak. Jedna z mých nejoblíbenějších postav byla myslící Synth, Karen, a druhá moje oblíbená postava byl Pete, detektiv inspektor. Díky tomu jsem z finále druhé řady byla úplně hotová. Byla jsem ráda za Colina Morgana, už dlouho jsem ho zas nikde neviděla. Rodina Hawkinsových byla též sympatická, líbilo se mi, že seriál není jen o konfliktech a soužití lidí s androidy, ale i o mezilidských vztazích. Celkem ráda bych další řadu, ale nevím, jak se s všemi těmi myslícími Synthy popasujou.(4.2.2017)

• - Seriál se často odvolává na zákony robotiky, jak je definoval spisovatel Isaac Asimov ve svých knihách o robotech. Jsou to:
    1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
    2) Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
    3) Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. (venalce)

• - Dealer, který nelegálně upravoval a prodával roboty se jmenoval Silas Capek (Paul Kaye). Zřejmě jde o narážku na českého spisovatele Karla Čapka, který ve své hře "R.U.R." poprvé použil slovo "robot". (venalce)