Humans (TV seriál)

Humans

Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 2015 - 2018, 17 h 16 min (Minutáž: 42 min)

Emily Berrington, Gemma Chan, Pixie Davies, Rebecca Front, Tom Goodman-Hill, William Hurt, Colin Morgan, Katherine Parkinson, Jonathan Aris, Neil Maskell, Danny Webb, Lee Asquith-Coe, Naoko Mori, Akie Kotabe, Mark Weinman, Tom Bell, Lucy Carless, Will Tudor, Jamie Michie, Lasco Atkins, Cedric Tylleman (a.z.), Theo Stevenson, Manpreet Bachu, Philip Arditti, Ruth Bradley, Paul Blackwell, Paul Kaye, Adam Astill, Daisy Keeping, Rachel Marquez, Stella Gonet, Adam Leese, Michael Dixon, Andrea Hart, Martyn Mayger, Ellen Thomas, Miroslav Zaruba, Matthew Tennyson, Lobna Futers, Joshua Hill, Daniel Eghan, Luke Mordue, Chris Cowlin, Tim Ahern, Marshall Allman, Sonya Cassidy, Anthony Flanagan, Claudia Harrison, Josie Lawrence, Carrie-Anne Moss, Sam Palladio, Sam Woolf, Letitia Wright, Anastasia Hille, Teresa Churcher, Aidan McArdle, Finlay Robertson, Anna Skellern, Alex Waldmann, Ritu Arya, Lisa Ronaghan, Gerald Kyd, Richard Banks, Atul Sharma, Nikolaos Brahimllari, Cosmo Jarvis, Matthew David McCarthy, Angela Clerkin, Nigel Boyle, Tom Brittney, Sope Dirisu, Alana Boden, Ivanno Jeremiah, Greg Austin, Glenn Carter, Bella Dayne, Mark Bonnar, Neil D'Souza, Phil Dunster, Skye Lucia Degruttola, Holly Earl, Matthew Marsh, Staz Nair, Will Payne, Ukweli Roach, Andrew Neil, Sheila Reid, Yasmine Akram, Dominic Coleman, Francis Magee, Richard Syms, Philip Barantini

Řikáte si: Že by Čapek? A pak tam přitančí jakási vedlejší postava jménem Silas Capek (čteno "Kejpek", ale fuck it, nám je to jasný...) a máte jedna a jedna pohromadě. Sci-fi freaks, britofilové a psychiatři laici si smlsnou. A ostatní taky, protože si myslim, že je to prostě dobře koukatelný. Dva "synths" odpovědí na stejnou otázku rozdílně a vy zbystříte a začnete strašně přemejšlet. Jakákoliv scéna s Odim a vy víte, že by jste byli jedni z těch, co by za "synthy" kopali. Ale vlastně tak trochu chápete i odpůrce. A cvičíte si na tom pozornost, protože jestli jste chytré hlavičky a Sherlock vás a vaši přirozenou hravost, zvídavost a soutěživost dostatečně vycvičil, nějaké věci vám předem dojdou a budete na sebe pyšní a možná si za odměnu dáte kakajíčko. Je to dobrý, je to dobrý, je to dobrý.(2.2.2016)

Plně funkční synth Odi se zvláštním erotickým programem by nebyl k zahození. 1) Po první řadě jsem byl poněkud rozčarován. Uvítal bych spíš, kdyby nebylo jasné, co se s Míou děje a kdyby tvůrci víc přistoupili na hitchkockovskou hru tušené temné hrůzy, než na polopatické seriálové servírování. Nicméně ve druhé řadě jsem si zvykl. 2) Je zajímavé, jak nevnímáme umělou inteligenci jako samostatnou entitu, pokud není doprovázena lidským tělem. Naše fascinace lidskou schránkou působí archetypálně až esotericky. Made in our image. Out of our control. 3) Z pěkných kluků mě zaujali 29letý Sam Palladio (člověk Ed, kterého miluje Mia), 28letý Will Tudor (blonďatý poškozený robot Odi) a 31letý Marshall Allman (šéf firmy Khury).(17.5.2017)

Málokdy se mi stane, že mě pilotní díl až TAK zaujme. Můj vnitřní milovník sci-fi plesá, protože tenhle seriál nejen že operuje s Asimovými robotickými zákony, ale dokonce na ně přímo odkazuje. Samotný námět se nezdá být ničím novým, ale to vůbec nevadí, pokud je to uděláno kvalitně a chytlavě, což v tomhle případě je. Celé mi to připomíná svým nádechem výborné In The Flesh. Chytlo mě to za srdce. Chytlo mě to za srdce tak silně, že v duchu spílám za to, že tenhle seriál nevyšel na Netflixu nebo něčem takovém, protože čekat celý týden na další díl, je hotové utrpení.(26.6.2015)

Humans jsou seriálem o vztahu lidí a robotů (lidí k robotům i robotů k lidem) a jako takovému mu nechybí lidský rozměr i pořádná dávka techniky. Vzhledem k tomu, jak mě v poslední době oslovují podobné projekty (Ex Machina), není divu, že mě zaujal i námět seriálu Humans. A musím říct, že mě seriál nadchl. Zejména postavy, ve kterých se snadno orientujete už po prvním dílu, a herci. Obojí je pro mě uvěřitelné a atraktivní. Zajímalo mě od začátku, kdo je Tom od tý holky z Ajťáků a jak to má Anita s Miou. Chtěla jsem vědět, proč ti dva utíkají a proč je sexy blondýna v bordelu. Prostě chtěla. A chci vidět i další sérii, protože tohle zato prostě stojí.(18.8.2015)

Tak prvních pět, šest dílů to pro mě byla lahůdková pětihvězdičková záležitost. Atmosférické inteligentní scifi, nastiňující problematické otázky ve vztahu mezi lidmi a umělou inteligencí, kvalitní psychologické drama, tajemno na pozadí Anitina příběhu a zároveň výtečný thriller. K tomu zajímavé herecké obsazení (kdo by řekl, že si ta potrhlá ženská z IT Crow povede tak dobře i v takto vážné roli a Colina Morgana mám ráda už od dob irského Parkování) všech lidí i syntů, v čele s neskutečnou Gemmou Chan a Williamem Hurtem. Jenže s tím, jak se to stále více blížilo k závěru, začaly se spojovat nitky všech minipříběhů a došlo na různá shledání, přibývalo také emocionálních scén, bohužel mnohdy téměř na hranici patosu. Místo silných pocitových scén, co předtím fungovaly mnohem lépe jen tak mimochodem a beze slov, se najednou všechno rozpatlává a objevují se fráze o tom, že rodina je základ a blablabla... Není to nic přímo iritujícího, ale můj výsledný dojem to trochu snižuje. Navíc mě mírně zklamal závěrečný díl, tam bych čekala méně zbytečného tlachání a více akce. Přes to všechno se stále jedná o vysoce nadprůměrnou, velice poutavou a napínavou scifi sérii, u které jsem si nedočkavě pouštěla další a další díly, už se moc těším na pokračování a všem mohu jen vřele doporučit.(10.8.2015)

• - Seriál se často odvolává na zákony robotiky, jak je definoval spisovatel Isaac Asimov ve svých knihách o robotech. Jsou to:
    1) Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby bylo člověku ublíženo.
    2) Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.
    3) Robot musí chránit sám sebe před poškozením, kromě případů, kdy je tato ochrana v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. (venalce)

• - Dealer, který nelegálně upravoval a prodával roboty se jmenoval Silas Capek (Paul Kaye). Zřejmě jde o narážku na českého spisovatele Karla Čapka, který ve své hře "R.U.R." poprvé použil slovo "robot". (venalce)