Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

dubinak

Tyhle typy válečných filmů mám určitě radši než ty, které se odehrávájí přímo na bitevním poli. To ale neznamená, že to je o něco lepší, protože tohle téma je opravdu docela brutální a ač je asi pravdivé, je to tím větší hrůza. Asa Butterfield je super herec a Farmiga taky potěšila. Ten film je celou dobu tak smutný a přesto víte, že ještě příjde něco horšího. Super vykreslený naivní dětský pohled na nacistický svět, který vás neušetří ať jste, kdo jste. Ten závěr je sice asi dost nereálný a občas mi přišlo, že celé to není úplně autenticky podle skutečnosti, ale když tomu tohle odpustím, je to hodně depresivní a destruktivní film, který stojí za zmínku, ()

campix

Velmi smutný příběh dětské naivity a odpornosti nacistického režimu. Ani chvilku jsem se nenudil, díky kratší stopáži. Více velkoleposti a zrodila by se legenda. ()

pufina

Neskutečný citový zážitek (alespoň pro mě). Téma koncentračních táborů nikdy nebude všední a proto, pokud na tom nejste citově asi jako pařez, nenechá Vás to chladnými. Dívat se na film s tímto tématem a ještě očima osmiletého dítěte bylo vážně citově těžké. Závěr byl šokující, stejně jako přihlížet jak si malý Bruno chodí hrát s kamarádem, co žije (k jeho nepochopení) za ostnatým drátem. ()

eaten

Celkom ma zaujímajú filmy s témou holocaustu a tak neviem ako mi to tento film mohol tak dlho unikať. Naivný pohľad detí na strašnú situáciu okolo nich, a o to strašnejší záver ma dostal. Navyše film sa zbytočne nenaťahoval, neboli tam žiadne nudné pasáže. U mňa jasných 5*. ()

zette

Film zaujme hlavne pohledem do duse maleho Bruna, ktery nechape deni kolem sebe a na dobove problemy kouka detskym zrakem bez predsudku. Dobra je i kamera a zaver, ktery mi dal pripomenout Formanovy Vlasy. Nejvetsi slabinou filmu tak zustava vykonstruovanost a nepravdepodobnost pribehu. Pokud se od toho odprostite, uvidite celkem zajimavy pohled na valku detskyma ocima. ()

pakobylka

Je to přinejmenším zvláštní, ale "Chlapec v pruhovaném pyžamu" ve mně nedokázal vzbudit adekvátní emoce. Možná je příliš průhledný, když mě chce odzbrojit prostřednictvím dětského pohledu na svět ... možná jsou všichni jeho hrdinové bez výjimky příliš schematičtí ... možná se příliš vzdaluje realitě, pokud nechává "pracovní" tábor střežit tak nedbale, aby se synek nacistického pohlavára mohl tajně scházet s židovským chlapcem někde u ostnatého drátu - a dokonce ani Jack Scanlon jako Shmuel nepůsobí úplně věrohodně. Jenomže téma jeho příběhu je natolik zásadní, že mu nedokážu sebrat čtvrtou *, i když podle mého názoru není úplně zasloužená ... 3,5* ()

Juto

Tento film by mal vidieť každý filmový labužník. Je to emocionálna jazda. Herecké výkony malých chlapcov sú úžasné. 8/10 ()

chemopren

skvely pribeh osemrocneho chlapca Bruna, ktoreho otec je velitel koncentracneho tabora, pre Bruna je to vsak "farma kde pracuju ludia v pruhovanych pyzamach". Pribeh zachytava pohlad na vsetky hrozy zidovskeho holokaustu ocami chlapca, ktory nevidi zlo okolo seba. Vdaka strhujucemu zaveru 5*, velkym minusom vtomto filme je ale hudba.... ()

Demon.N

Svět už nikdy nebude takový jako dřív. Němí obcházejí po zahradách v pruhovaných pyžamech a všecko je najednou černobílé...tedy až na výjimky. Dětský svět má své zákonitosti, stejně jako svět dospělých, avšak zatímco první vychází ze hry, druhý z různorodě transformované skutečnosti. Film Marka Hermana přináší jejich střet, který se z nevinného "farmaření" mění v obraz kruté skutečnosti, kterou už zkrátka tak nějak nelze vzít zpět. Princip kolektivní viny je zde nahlížen z několika úhlů (vinní x nevinní, zodpovědní x nezodpovědní, mlčící x nemlčící...). Hříchy otců zde pak mají stejně tragický dopad jako nevinné pohazování si míčem v minovém poli. Působivě natočené drama, které rozhodně tragikomicky netvrdí že život je zkrátka krásný...hry totiž vždy nekončí jen rozradostněně, nýbrž i pláčem... ()

Riley

Skvělé, herecké výkony od prvního do posledního úžasný - od nacistického otce a dceru, chudáka žida, pro kterého byste brečeli jen když vstoupil do místnosti, oba kluky a hlavně skvělou Veru Farmigo - ačkoli mi byla povědomá, nevím, že bych ji v nějakém filmu viděla a musím říct, že byla vážně famozní! A ten konec uff, taky jste do poslední chvíle doufali, že to stihnou, že ta čistá dušička nemůže jen tak umřít v plynu a na druhou stranu - máte co jste chtěli vy nacistický svině!!!? ()

fars

Chvili jsem vahal mezi 3 a 4*, nakonec jsem dosel k zaveru, ze tri jsou akorat. Chvalim originalitu - osmilety nemecky chlapec ktery si chodi hrat s zidovskym chlapcem k plotu koncentraku, ktery poklada za farmu, to je opravdu zajimavy namet. A to je dalsi vec, proc se priklanim k trojce. Na to, ze uz jen ten namet pusobi drsne, je film misty slaby a plochy. Dalo by se z toho vytriskat mnohem vic. A nebo zkratit stopaz a udelat z toho televizni povidku, maximalne do 50ti minut. Takhle to je u me na 60%. A to jsem jeste na film hodny a vubec se nezamyslim nad jistyma nelogicnostma (kluci si jen tak povidaji u plotu koncentraku a na konci hovoru si ten zidovsky vzdycky odbehne s prazdnyma koleckama zase zpatky?). ()

KajusaK

Perfektní drama o válce a koncentráku. Velmi pěkně zpracované, konec udivující,myslela jsem,že to dopadne nějak jinak.Jsem vcelku spokojena. ()

dr.fish

Po dlouhé době zase alespoň trochu soudný film ohledně holokaustu. Malý kluk, "náhodou" syn velitele koncentráku, si chodí hrát ke plotu a skamarádí se s mladým Žídkem. Přátelství se rozvíjí navzdory úsilí Říše o vyhlazení méněcenné rasy. Zatím u nich doma se rozvíjí bouřlivá debata až rozvrat, neboť matka chlapce teprve teď zjišťuje, na jakém tajném úkolu její muž pracuje. Rozhodně se s dětmi manžela opustit, ale to už se děj ubírá jiným směrem. Ten malý kluk to hraje skvěle. Je to samozřejmě kalkul a patosu je taky víc než je zdrávo, ale oproti jiným filmům z tohoto ranku je to dosti civilní, takže i když holokaustovým filmům nefandím, musím dát 80% ()

blitzer

Na filmu mi trochu vadilo, že nebylo úplně zřejmé, pro jaké věkové publikum je určen. Příběh je totiž poměrně jednoduchý, až dětsky naivní (podkopání se dovnitř). Navíc v některých momentech až přehnaně doslovný (např. když se při odchodu z promítací místnosti nacisti poplácávají po ramenou se slovy „skvělá propaganda“ – každý divák přitom ví, že šlo o propagandu). Na druhou stranu si nejsem jist, jestli by snímek dětského diváka dokázal naplno zaujmout. Ale pokud ano, tak jedině dobře. Film obsahuje spoustu poučných momentů a graduje velmi sugestivní finálovou scénou. Drobnou výtku bych měl ještě k výběru představitele chlapce v pruhovaném pyžamu – přišel mi trochu při těle a málo zubožený. ()

Mol

THEY SMELL WORSE WHEN THEY BURN, DON'T THEY? To, že se zde mluví anglicky je pro takový film slabinou, na těchto válečných filmech upřednostňuji autentičnost. Druhou slabinu bych viděl ve scénách, kde kluci spolu mluví přes plot. Nepřišlo mi to dost věrohodné. Shmuel si tam běhá jak chce. Navíc chatrč v pozadí staví celý film a vůbec na ní není vidět progres. Jinak je film silný a konec je velmi smutný. Tyhle ty tábory smrti byli jednou z nejhorších věcí v historii lidí. Jímá mě hrůza nad tou krutostí. NEVER AGAIN!!! ()

sir-dave

Je legrační jak dospělost dokáže měnit jejich mysl o tom, co chtějí dělat. Je jako Pavel. Byl to doktor, ale nechal toho kvůli loupání brambor. Aneb dětské představení, jak si mladí chlapci představovali krutou dobu, která tehdy byla. Všechno směřovalo k částečně očekávanému, emotivnímu konci, což bylo dobře. Nebyli zde žádné kruté scény z koncentračního tábora, všechno bylo vynahrazeno geniálními dialogy. 80% ()

czejny

Všechno to vypadá strašně nevinně. Vše se motá okolo malých chlapců, kteří zdánlivě žijí ve svém vlastním světě. Tu a tam nás z dětských hrátek vyruší nějaká ta nacistická uniforma. Ale jakmile se začne hovořit o farmě a farmáři s pruhovanými pyžamy a židovskou hvězdou se začnou objevovat na scéně, jako bychom se začali dívat na jiný svět. Na svět krutostí 2. světové války, avšak stále dětskýma očima. A to doslova. Všichni si bezvadně rozumí, všichni mluví anglicky, vypadají tak nějak spokojeně, až na to, že z jednoho "farmářského" komína za jejich zády se zlověstně kouří. Snímek, který nenápadně proplul našimi kiny je takovou pohádkou pro dospělé, kteří už někdy slyšeli o pojmu koncentrační tábor a podobné. Někdo si možná bude ťukat na čelo, když o filmu odehrávajícím se za 2. světové říkám pohádka, ale jinak to opravdu nejde. Film skvěle hraje na city a v člověku vyvolá opravdu rozporuplné pocity. Být rád, že nacisté na vlastní kůži okusili zvěrstva, která páchají na jiných nebo truchlit nad ztrátou toho nejčistšího, kde je jedno, k jakému táboru se patří?...zdá se vám to jako moc divná otázka? Jestli nebudete od tohoto filmu mít přílišná očekávání a dokoukáte ho až dokonce, možná pochopíte. ()

tom88

Na prvý pohľad nenápadná dráma, ktorá zaujme až po nejakom čase kvôli pomalšiemu rozbehu. Herci časom tiež dozrievali, dej nebol nejak zvlášť výnimočný, ale určite stojí film za povšimnutie. Hlavne v závere pracuje všetko ako má, dostavia sa aj emócie. Happyend sa nekoná čo je v tomto prípade šokujúce, ale veľké plus. 75% ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)