Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

Skrk

Svým zpracováním to připomínalo německé romantické filmy, běžící v nedělním odpoledni na Nově. Herci byli hrozně nesympatičtí (vyjma Very Farmigy), výběr dětských herců nemohl být horší, protože jim to člověk prostě nevěřil ... a všechno to bylo neskutečně naivní. A hlavně taková náhoda -> SPOILER: Bruno se prokope do koncentračního tábora, kde zrovna z čista jasna Němci posílají Židy do plynu. :-) Plusy: Hornerova hudba a Nacistická propaganda. 2/10 ()

Marek1991

Tento film o holokauste je skôr akýmsi morálnym výkričníkom k ľuďom, ktorý túto tému berú na ľahkú váhu, či ju nejak zahovárajú, aby sa vžili do kože iných. Inak je to však ozaj naivné a nerozumné dielo, lebo pri koncentráku by určite nebolo miesto pri plote, kde by ste sa takto ľahko mohli podkopať a kde by neboli stráže, preto to beriem skôr ako metaforické dielo, aj keď takým zrejme nemalo byť. Je to jednoduchý príbeh, no ohľadom témy, ktorá tu chýbala, ohľadom tých strážcov a ich rodín, čo žili pri koncentrákoch. Taktiež mi vadilo, že chlapec z koncentráku akoby dovtedy nehľadal svojho otca a išiel ho hľadať s tým druhým chlapcom. Ohľadom tejto témy je to dosť slabé dielo, ale beriem ho tak aké je, nie je zlé, skôr je také empatické, podobne ako film Život je krásny. ()

corpsy

Ten nevinný detský pohľad na svet. Ako sa len tie malé ratolesti majú dobre. Nevidia svet tak kruto, ako dospelí. Aj strasti holocaustu berú, ako nejakú hru, niečo čo sa určite skončí fajn. Možno. ()

Ajinka126

Perfektní. Ukazuje aspoň trochu kruté historie. Připomíná mi to život Rudolfa Hesse, velitele koncentračního tábora Osvětim. Ale vím, že to není příběh založený na skutečnosti, děti by totiž byly zabity hned po příjezdu. Ale i tak mě tenhle příběh nadchl! ()

Cubinho

Těch filmů z prostředí koncentračních táborů už je tolik, že člověk tu hrůzu, kterou zobrazují, pomalu přestává vnímat a bere ji jako samozřejmou. Chlapec v pruhovaném pyžamu je ale přece jen trošku jiný: zobrazuje tuto tragédii fantazijníma očima malého chlapce. Děti = citové vydírání? Jo, určitě, jenže malý Asa Butterfield je tak úžasný, že vám vezme veškerou kritiku z úst. Závěr je tak trošku předvídatelný, ale přesto zdrcující. Co filmu výrazně pomáhá, je Hornerova hudba. Všimli jste si, že při jedné scéně z pohřbu zazní krátký motiv Hornerovy hudby, který se o rok později objevil i v Avatarovi?:-) 8,5/10 ()

sidzej

Židovská problematika vnímaná z detskej perspektívy. Námet je to perfektný, v tomto prípade však čiastočne nevyužitý. Nedostatky v samotnom príbehu však vynahrazuje veľmi pôsobivá réžia a celková technická stránka zahŕňajúca atmosféru, nadpriemerné obsadenie a hlavne prekrásnu Hornerovu hudbu. Emotívny záver dobrý dojem z filmu len podtrhuje. ()

draculca

Nic tak dechberoucího jsem už dlouho neviděla. Tento film pojmul téma 2. sv. války z úplně nového pohledu a to se vyplatilo. Myslím, že holocaust viděný očima osmiletého chlapce nemůže nikoho nechat klidným. Ale upozorňuji, Chlapec v pruhovaném pyžamu není pro slabé povahy... hodně silný příběh. ()

Astaroth12

Ďalší zo silno depresívnych a frustrujúcich filmov. Lebo každý film, ktorý sa len okrajovo zaoberá 2. svetovou vojnou má smutný základ a keď je v takom filme ešte aj koncentračný tábor, kde veľa osudov ľudí skončilo, je jasné, že film má silnú dramatickú zložku a po emocionálnej hĺbke je to fakt sila. Len film sa dopustil pár prešľapov, hlavne čo sa týka Nemeckého chlapca, ktorý sa všade dostal veľmi ľahko aj do pracovného tábora, kde mali byť hliadky a neboli a takýchto nedomyslených momentov má film viacero.. Propaganda aj tu fungovala veľmi účinne. Film naozaj disponuje citovo vydieračským príbehom, ktorý graduje v samom závere emocionálnym boomom. ()

ledzepfan

Kvalitní, moc dobře zahrané drama, které se zvládlo vyhnout většině nabízeného pathosu a které diváka ve své rozumné minutáži nestihne nudit... Jen to téma je už prostě takové omleté a jeho historická závažnost nutí diváka k přehnanému respektu a nadhodnocování.... Výraznější chyby to nemá ale do paměti(nedejbože do srdce)se mi to hlouběji nezaryje. ()

zdepapepa

Nacismus viděný dvouma dětskýma očima. Na jedné straně naivní pohled chlapce, jehož otec a sestra jsou oddaní vůdcovi přisluhovači, máma a chůva pak proti, což je pak ještě umocněno kontrastem znalostí, které by měli mít všichni aspoň trochu vzdělaní lidé s promo snímkem koncentračních táborů pro německé obyvatelstvo. Na straně druhé pak Shmuel. Ovšem jak zakázané přátelství rychle začalo a v krátkém klipu mírná pohoda hraním dámy, tak i rychle skončí jedním z nejdepresivnějších Downer's Endingů poslední doby. Především proto, že u tohohle se nedá říkat "ještě, že je to jenom film". ()

Krissty

Hlavní postavou je osmiletý německý kluk, který nechápe význam antisemitismu asi stejně jako já.. Je zajímavé sledovat to všechno očima malého chlapce, který ze začátku vidí svět přes růžového brýle.. Vera Farmiga i David Thewlis byli skvělí.. Ale Rupert Friend (do této chvíle to pro mě byl ten charismatický týpek z Pýchy a předsudku), to byl takový hajzl! A to je možná ještě slabé slovo.. Při některých scénách se mi dělalo opravdu špatně, bylo to tak reálné.. A samozřejmě i oba chlapci byli super.. Mě osobně mnohem víc než Asa zaujal Jack Scanlon.. Ten byl vynikající, nejlepší na celém filmu! Ten závěr byl opravdu hodně silný! Něco takového bych ani náhodou nečekala.. A hlavně díky tomu dávám plný počet.. SKVĚLÉ! ()

NinonL

Přestože je film mnohými kritizován (asi i oprávněně), mně dojal a zajímal celou dobu. Správně ušitý na city vnímavých diváků. ()

frashmaker

Dlouho jsem zvažoval, zda to bude na 4 nebo 5 hvězdiček, ale nakonec dávám pouze 4. Čekal jsem trošku větší útok na emoce a dost mi vadilo, že to bylo anglicky a ne německy. ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)