Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Bonnie Wright, Maggie Smith, Evanna Lynch, Robbie Coltrane, Alan Rickman (více)

Potterovská fantasy sága se uzavírá, tímto dílem nelítostný zápas dobra se zlem vrcholí. Trojice věrných kamarádů - Harry, Hermiona a Ron - plní úkol, který po zásahu smrtící kletbou nemohl splnit moudrý Albus Brumbál. Na trojlístek hrdinů číhají nebezpečné nástrahy na každém kroku, ale ani v nucených úkrytech neztrácejí podporu oddaných přátel. Vypátrání a zničení viteálů je jedinou zárukou jejich vítězství. Harryho čeká rozhodující bitva s lordem Voldemortem, která rozhodne o osudu čarodějnického světa a školy v Bradavicích. (TV Nova)

Sobis87

Po zhlédnutí druhé části Relikvií smrti si zase o něco více vážím části první, která - ač dějově plytká - mě v průběhu celého sledování neustále překvapovala progresivním střihovými, režisérskými a kamerovými postupy...tedy aspoň v kontextu celé série (viz intimní/taneční scéna s Harrym a Hermionou, při níž bylo skvěle užito teleobjektivu). Závěrečný osmý díl však od těchto tendencí upouští a je už "jen" řemeslně precizně zvládnutým spektáklem bez hlubších uměleckých ambic...jakoby se Yates najednou unavil a celou sérii dojel na mainstreamový volnoběh. I tak se ale na film moc hezky kouká, výprava i triky jsou na špičkové úrovni, všichni herci beze zbytku profesně dozráli, bohužel výsledný dojem hodně kazí samotný scénář. Klovesův text postrádá kompatibilitu, má nevyvážené tempo a celé vyprávění graduje a polevuje jak na horské dráze. Nachází se zde i několik přehnaně patetických momentů, jiné momenty na druhou stranu nejsou z emocionálního hlediska zcela využity (všechna ta zde zmiňovaná úmrtí, atd.). Vrcholem všeho pak je samotný epilog (já vím, je i v knize...), který už jen vyvolává úsměv a působí dojmem, že tvůrci byli jaksi bezradní v tom, jak vlastně ukončit jednu kultovní, deset let trvající sérii.___ Ačkoliv jsem nikdy nepropadl kouzlu Harryho Pottera - přesněji řečeno knihy jsem nečetl, Columbusovy filmy nemohu ani vystát, Newellův díl jakbysmet - byl to vedle Cuaróna právě Yates, který ve mně s výborným pátým a solidním šestým dílem probudil větší zájem o osudy obrýleného kouzelníka. Nemohu se tedy ubránit pocitu zklamání z takto sterilního zakončení a musím konstatovat, že Cuarónův Vězeň z Azkabanu zůstává tím nejlepším ze všech osmi dílů. Hned za ním je zmiňovaná pětka, poté šestka, sedmička a nakonec osmička. Bohužel, čekal jsem více. Nejsem však fanoušek, takže mě tahle prohra až moc nebolí. ()

IQ Tiqe

Konečně akce! "Šestka" byla kombinací zábavy a zklamání z vynechaných scén, první část "sedmičky" trpěla tím, že byla hodně výpravná a nenabízela žádné extra rozuzlení. Takže poslední část mohla slíznout smetanu. Pár věcí bylo jinak, ale takřka mi to nevadilo. Měla spád, hodně akce (než přišlo zvolnění se Snapeovým příběhem, vše jsem doslova hltal), neměl jsem (jako u předchozích dílů) dojem, že mi něco zásadně schází. Občas režisér nezabíhal do detailů, ale o to víc děj "odsejpal". Krásně je podána scéna s drakem, pobaví vás Helena Bonham Carter (coby Hermiona), hezky obešli nalezení diadému (který zůstal v "6" zamlčen) a Alexandre Desplat výborně zakomponuje do hudby i části z "jedničky" a vůbec vytvoří jedinečný soundtrack - když Hermiona odchází z domova, úplně se mi tají dech. Kromě zmíněné akce uvidíte i romantiku a pár dojímavých scén, kde vám možná i ukápne slza. A v poslední řadě mě překvapilo množství míst, kde jsem se smál, resp. lehce zasmál, abych nerušil napjatou atmosféru v sále. V samotném závěru mě mrzí, že objevení Harryho nebylo jako v knížce, a velké filnále nebylo tak překvapivá (velkolepé), jak bych čekal. Ale celkově jsem spokojený a hodnocení přepálím na 5* (90 %), protože to je díl, který mě nejvíc překvapil a je ze všech nejlepší. # Viděno v původním znění, ne 3D. # Doporučuju předem si přečíst knížku, jinak očekávejte wtf momenty. 2. zhlédnutí: doma, v originále bez 3D - stejné dojmy, s lehce jiným závěrem jsem se srovnal, ale scénu s Brumbálem na King's Cross přeskakuju, to je zabiják tempa; na sledování to chce hodně kvalitní zobrazovadlo, vše je tmavé, jinak člověk nic moc nevidí. Oproti kinu mi chybí ta "davová" atmosféra - "kolektivní smích". # [viděno: kino] # příběh 9 | hudba 9 | humor 3 | akce 7 | napětí 6 | pustil bych si znova 10 # ()

Sonnery

I když to bylo finále, tak žádný Nagano se nekonalo. Nějak jsem čekal, že budu víc lapat po dechu. Že budu napnutej jako Rosenbergovy trenky v době vazebního klidu. No a nakonec mě zasáhly jenom dvě scény - obrňování Bradavic a dvouminutovka věnovaná EmoSnejpovi - což je na nejfilmovatější událost za posledních deset let docela málo. Když to srovnám s výletem na Kokořín nebo třeba s gradací Temnýho rytíře, tak mi to přišlo unavený, za což bych uronil slzu. Ale já tady jenom remcám, protože se jedná o Harryho Pottera - o ságu, která zahýbala filmovým světem stejně jako James Bond před padesáti lety. No a člověk prostě vždycky od takových fenoménů čeká víc, než blbej volič od nový vlády. Jen těch emocí tam moc nebylo ()

Ellesime

I když mám k celé sérii spoustu, ale opravdu spoustu, výhrad, tak jsem se dočkala velice důstojného zakončení. Ani jeden z potterovských filmů pro mě nebyl na 5*, ale protože jsou obě Relikvie v rámci série velice povedené, tak si je zaslouží. V první části tu poslední hvězdičku zařídil příběh tří bratří, ve druhé to byl příběh prince dvojí krve. Tak to vypadá, jako by Yates lépe ovládal vložené příběhy, než hlavní dějovou linii, ale i tak spokojenost. Přesto, knihám filmy nesahají ani po první kapitolu... ()

Tsuki

Pořád ještě chyběl malý kousek k pěti hvězdičkám. I když se oproti první části Relikvií smrti vytratila přílišná roztahanost, která mi předtím trochu vadila, a nahradila ji pořádná akce s dobrými efekty, u které se snad ani člověk nudit nemůže, přesto se i poslední z Potterů zařadil mezi spíše čtyřhvězdičkové počiny (a mimochodem, i když to není podstatné, oficiální plakát je snad nejhorší ze všech - nudný a Harry tam působí jak nějaký Terminátor, což vypadá trochu hloupě). Čtyři hvězdičky u mě ostatně vládly u všech dílů, kromě třetího a čtvrtého. Na Harryho jsem celých těch deset let chodila do kina zkrátka protože miluju celý ten knižní příběh. S Harrym Potterem jsem v podstatě vyrostla a všechny knihy mi přirostly k srdci. Ty jsou pro mě pětihvězdičkové. Filmy pak pro mě znamenají spíše příjemně strávený čas, kdy sleduju, jak je to všechno převedeno na filmové plátno. Musím však říct, že poslední film byl velmi důstojným a povedeným završením. Stejně jako kniha sice skončil trochu trapným závěrem "po devatenáctil letech", ale jsem ráda, že právě tohle vynecháno nebylo, protože i na to jsem natěšeně čekala. Z filmu mám obecně hodně dobrý pocit. Jen je škoda, že tím všechno končí - deset let, kdy jsem vždycky věděla, že přijde další díl, na který zaručeně půjdu do kina. ~(4,4)~ ()

HoneyBunny

Začnu pro mě největší problémem - místy mi děj nedával moc smysl, respektive jsem netušila, o čem zrovna postavy mluví. Týkalo se to hlavně hafa magických předmětů, které se ve filmu vyskytují. Kromě sedmé jsem četla všechny knihy (jen jednou!), ale těch jsem postav a propriet je tu prostě už moc. Nicméně potěšující je, že Potter má opravdu důstojné finále. Několik postav zemře dost brutální smrtí, čarodějové se tu kosí ve velkém, dočkáme se i procházky v kalužích krve, oživných soch rytířů, velkolepých efektů... prostě cool epické tečky za něčím, co začínalo jako rodinný film pro malé děti. Skoro celou dobu jsem si říkala: Ano, takhle by takhle sága měla skončit. Nechybí tu emotivní momenty, i když některé posáže jsou zbytečně uspěcháné a nestihnete si je užít. A některé postavy si určitě zasloužily důstojnější rozloučení. Až dojemný je na druhou stranu fakt, že se tu setkáváme prakticky se všemi důležitými postavami z předchozích dílů. A to ani nemusíte být extra velký fanoušek Potterovské ságy. Nejsem úplně nadšená, ale spokojenost tu určitě je. ()

Vodnářka

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem věděla, že stejně přijde happy end, tím pánem vedle mě usilovně srkajícím colu, nebo prostě špatně vyprávěným filmem, ale za celou dobu se mi ani jednou nepodařilo vžit se do děje. Při každé rádoby napínavé scéně jsem si tak nějak společně s Ronem řekla 'To je ale smůla.' a čekala, co Hermiona zase vymyslí. Ovšem ani ta se tentokrát nijak moc neangažovala, zato po milostné stránce byl aktivní kdekdo. Ať si Minerva zatím pěkně bojuje sama, vždyť ji to baví! Když se vztahy řešily v minulém díle, byla to docela romantika, ale teď jakoby si Yates řekl, že bez lásky není film a narval ji tam za každou cenu. Snapeovi bude stačit jenom krátkej medailonek á la představujem zpěváky ze Superstar, nic víc on přece taky nedokázal. Brumbál, kterej kašle na všechny jako obvykle, naopak dostane pořádný sólo kdesi mezi nebem a King's Cross, kde se stejně nedá koukat na nic jinýho, než na jeho a Harryho... Před soubojem pak ještě pokecat s rodičema, stejně všichni víme, že to Harry vyhraje, takže po pár kouzlech je všechno vyřešeno a slavná trojka se může jít projít. Dokonce ani Harry není za křena, ti dva už si vše stejně vyjasnili, zatímco Harry bojoval, jejich záhadné vynoření se až po nějaké době je docela zavádějící... No a konec...když už si poslední scénou Rowling zkazila celou ságu, musí se podobnej zkrat objevovat i ve filmu??? Fajn příběh, to určitě, ale tak maximálně jako nějaká lákačka na závěrečnou epickou pecku... ()

Anderton

V kine mierne, ale vážne iba mierne sklamanie, neskôr doma na BD intenzívny zážitok v rámci žánru rodinná fantasy. Yates ponúka monumentálne finále plné akcie, svojim spôsobom vojnový film s "rozbombardovanými" kulisami, prachom a krvou. V deji ponúka (pre nás nečitateľov) niekoľko prekvapivých zvratov, ktorým vedie Snape. Najdiskutovanejším momentom je absencia emócií pri vyvrcholení, ktoré uzatvára osudy hrdinov ôsmich filmov. Ide o otázku vkusu. Myslím, že Yates tak chcel ukázať emocionálnu vyzretosť ústredných postáv a vyhnúť sa záverečným polhodinovým objímaním a lúčením porovnávaniu s Pánom prsteňov. ()

Carol Pifková

Sakra, prečo si ja nič nepamätám z tejto časti? Ešteže som to hodnotila hneď po zhliadnutí lebo inak by to neobstálo už len kvôli tomu, že sa mi to nevrylo do pamäti. ()

Frajer42

Kladu si otázku zda nebylo lepší part 1 vynechat a raději natahovat part 2, kde se odehráa všechna potřebná vysvětlení celé oktalogie. Film měl velmi pěkné tempo, stále se bylo na co koukat. Myslím, že tahle série skončila důstojně. Nejednalo se o nějak přehnaně vynucený závěr. Film skončil právě včas. Paní spisovatelka si finančně zabezpečila zbytek svého krátkého života a nemělo smysl ani z finančního ani ze spisovatelského hlediska to dále roztahovat. Vyrůstal jsem společně se samotnými aktéry a to mě na téhle sérii fascinovalo ze všeho nejvíc. Hvězdička dolů, protože se neubráním pocitům, že se toho po emotivní stránce dalo vyždímat mnohem víc. Jedinou emotivní složku zde obstaral Severus Snape. A ta vsuvka po 19 letech byla jen a pouze k smíchu. ()

MikeCool

TOP 10: Upřímně řečeno, čekal jsem od této závěrečné bitvy v režii Yatese trošku zklamání, protože dle mého se mu předchozí díly potterovské ságy moc nepovedly, hlavně Princ Dvojí Krve (po druhé projekci Prince dvojí krve beru tato slova zpět!). Každopádně jsem byl moc potěšen, že mi Yates tuto mojí domněnku téměř vyvrátil. Pro mě 2. část Relikvií smrti jednoznačně ten nejlepší díl ze ságy o nejslavnějším čarodějovi všech dob. Okouzlující magická akce, ze které mi nabíhala husí kůže po celém těle a která mi brala dech. Celý průběh děje měl neskutečnou, doslova epickou atmosféru. Do teď si vzpomínám jak mi při projekci bušilo srdce a měl jsem ústa otevřená dokořán údivem. Přes to všechno se v tomto závěrečném veledíle najde určitě i pár negativ. ___ Poslední chvíle Pána zla? Myslel jsem si, že když se na tuto scénu fanoušci po celém světě těší už dlouhých cca 10 let, že bude lépe propracovaná, emocionálně vyšperkovaná. Byl jsem malinko rozčarován, když závěrečný souboj proběhl tak, jak proběhl. Bez emocí, bez naběhlé husí kůže po celém těle. Tady knižní předloha vyhrála na plné čáře. Přes tuto scenáristickou a režijní hrubku to nikterak nepřehodnotí můj pozitivní názor na tento megafilm, protože ty menší i ty vetší chyby nahradila velkolepá akce kouzelnického světa a závěrečná epická bitva o Bradavice. ___ Zároveň se poslední Potter zařadil do mé topky nenahraditelně na první místo. Je to film, díky kterému jsem se zaregistroval na ČSFD.cz, abych mohl ohodnotit Potterovskou ságu a díky kterému se stal film mým koníčkem. "Harry Potter, the boy who lived. Come to die... Avada Kedavra!" ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

boshke

Tak je to konečně tady! Vše končí! Díky Bohu! Celkově mi bylo z těch posledních Potterů tak nějak blivno. Jakoby nad každou scénou velice pečlivě přemýšleli. A pak ji udělali tak, aby působila na diváka co nejefektněji a aby se z ní posadil na zadek s co největším žuchnutím. A samozřejmě aby za vstupenku (ideálně 3D vstupenku, že) zacálovalo co nejvíce lidí. Spousta věcí mi tam tak nějak nehrála, nevím, jak moc to bylo způsobeno tím, že jsem nečetl knihu. Voldemort cítí zničení každého jednotlivého viteálu (vůbec ty počty mi nějak nevycházely, nepřišlo mi, že jich zničili sedm, ale budiž) a přesto nic nedělá pro to, aby našli další. A i když mu zbývá už jen jeden jediný, nepošle ho na druhý konec světa a nenechá ho chránit stovkami Mozkomorů a Smrtijedů. Kdepak! Nechá ho prostě courat po hradě, jen tak, mírnix týrnix. Zároveň mi přišlo až směšně jednoduché dostat se do nejpřísněji střežené banky (nebo jak se to jmenuje). Bitva o Bradavice (nebo Minas Tirith?) byla až příliš okatě LOTRovská, ostatně LOTRovské bylo už nošení "Prstenu" v první sedmičce, kdy nešel jen tak zničit a negativně ovlivňoval jejich mysl. Nechápal jsem, že mrtvý Harry se "jen tak" rozhodl obživnout a obživl... Tak přemýšlím, proč potom dvě hvězdy. Zřejmě tam bylo něco, co si je zasluhuje, jen mne to v tom návalu špatného nenapadá... Poznámka - všem vřele doporučuji prodlouženou verzi Voldemortova objetí s Dracem (http://www.youtube.com/watch?v=3ZW_dwd_WJY). Stojí za to... 40% ()

Kothy

Skvělé zakončení této úžasné kouzelnické o mladém čaroději. Je to celkem nesrovnatelné s předchozí částí. Jak už to u těchto rozdělených finále bývá... Akce je tam opravdu hodně oproti jiným dílům. Přichází finální bitva o Bradavice a i o budoucnost všech kouzelníků. Samotná bitva je docela dlouhá a opravdu úchvatná. Líbil se mi i začátek v bance Gringotových s bílým drakem. Harry musí spolu se svými přáteli zničit všechny zbývající viteály a s nimi i mocného Voldemorta. Některé postavy nás svými rozhodnutími opravdu překvapí, jiné zase svou smrtí. Taky se konečně odhalí, jak to vlastně celou tu dobu všechno bylo. Samotný konec je ale trochu zvláštní. "Vždycky jsem toužila to zaklínadlo použít." :D ()

Filmmaniak

Velmi dobré zakončení série, které mi spravilo chuť z nedomrlé první části Relikvií. Tlesakám Yatesovi, jenž se od Fénixova řádu sice parádně vypracoval, ale bohužel se ani doteď nenaučil nasnímat smrt někoho tak, aby to fungovalo, takže všechny postavy, které zemřou, zemřou mimo plátno a lítost se nedostaví. Jeho flashback do Snapeových vzpomínek je však nádherný. Díky bohu scénárista Kloves nedostal moc šancí k vytváření dlouhých dialogů. Tady jde zejména o akci, která je povedená. Pár hluchých míst přesto nezkazí celkový dojem. Jen by to chtělo epičtější finále a více emocí bez laciných proslovů. Jinak super! ()

AllShallFall

Pokud někdo hledá nejlepší film za poslední roky, největší dávku emocí, souboje mezi dobrem a zlem, doprovázené unikátní hudbou. Opravdovou smršť po které budete cítít úzkost v krku....Temné, temné a zase temné a opravdu ten nejšťastnější konec. Tak je právě Harry Potter a Relikvie smrti 2, to nejlepší co může být. Celé ty roky sledování mladého kouzelníka Harryho, byli doprovázené opravdovými tajemstvími a záhadami. Některé díly byli výborné, jiné zas vynikající. Našel by se i půměrný. Ale závěr celého příběhu je fascinující a je to snad ten nejlepší konec všech filmů, jaké jsem kdy viděl. Deset let uplynulo od té doby, co jsem se s Harrym seznámili. A tak, jak se nám představil, tak několikanásobně více se s námi rozloučil. To se nedá jinak popsat. To se prostě musí vidět. 100% ()

Mia...

Zpracování vynikající, perfektní efekty, 3D mohlo být o trošku lepší, ale v závěru bylo taky perfektní. Až na "po 19 letech" to bylo prostě dokonalé, dějem nabité, emoce tam taky byly, i když souhlasím s ostatními, dalo by se z toho vytřískat po emotivní stránce daleko víc. "Po 19 letech" se mi moc nelíbilo jen proto, že se dalo těžko uvěřit, že ty hlavní tři postavy jsou starší o tolik let, to bylo hodně nepřesvědčivé, ale zase tím pádem dost vtipné. Ovšem celkový dojem určitě nic nekazí a proto zaslouženě za 5* :-) ()

Fingon

70%. Celkově lepší než Relikvie první část, některé pasáže mě dostaly - hlavně Snape v Godrikově dolu. ()

teutates

Konec jedné etapy Čaryfuka, snad teda. Nemohl jsem si nechat tohle ukončeni nevidět na velkém plátně, protože "mdloby na tebe" mě začaly celkem bavit. Velkolepé, sentimentální, srdcervoucí, dojemné, echm... Po tolika letech začalo být Charymu všechno jasné a ten konečně najde koule postavit se samému Voldemorovi, ktereéeho!? Jaksi nemám naládu tuhle sérii hanit, takže jako celek 8/10. ()

swamp

Překvapení se BOHUŽEL nekoná. :( Yates zazdil celou sérii Pottera do rádoby děsivě vypadající nudy. Když už atmosféra graduje, objeví se některá z postav s trapným "vtípkem", čímž zazdí předchozích patnáct minut ("I've always wanted to use that spell.") apod. Stejně jako jsem to zmiňoval ve všech svých předchozích komentářích, tady už můžu finálně korunovat Cuaróna jakožto nejlepším režisérem série. ()

Dalda

Oproti prvnímu dílu, který se táhl neskonale pomalým tempem, mě druhá část sedmého dílu Harryho Pottera velice potěšila. Těšil jsem se na závěrečnou bitvu a ohromující zakončení celé série, a také jsem se ho dočkal. ()

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

Čeká Hollywood historické spojení dvou studií?

22.12.2023

07.08.2023

Marvel čelí rekordnímu propadu

Marvel čelí rekordnímu propadu

26.02.2023

Před týdnem jsme se ptali, jestli je Marvel imunní vůči kritice, když třetí Ant-Man přes špatné recenze za první víkend vydělal přes 225 milionů dolarů, na poměry hmyzího superhrdiny skvělý výsledek.… (více)