Tali-Ihantala 1944

(festivalový název)
  • Finsko Tali-Ihantala 1944 (více)
Finsko, 2007, 117 min

Hudba:

Timo Hietala

Rauno Ahonen, Mikkomarkus Ahtiainen, Frank Biermann, Jussi Brech, Mikko Bredenberg, Riko Eklundh, Marc Gassot, Marcus Groth, Johan Hallström (více)

Píše se rok 1944, předposlední rok války. Rudá armáda Sovětského svazu se chystá k mohutnému úderu proti nacistickému Německu a jeho satelitům a spojencům. Mezi spojence Německa patří i Finsko. Země tisíce jezer nebojuje za německou světovládu, ale za návrat svého území ztraceného v Zimní válce. Nyní Finsko čeká tuhý boj, který může rozhodnout o jeho nezávislosti. Naštěstí finské armádě a švédským dobrovolníkům velí výborný stratég a zkušený maršál Carl Gustaf Emil Mannerheim (Asko Sarkola). (Ampi)

Jello Biafra

Vojnová rekonštrukcia oficiálne najkrvavejšej bitky v histórii severských krajín. V lete roku 1944 sa červená armáda chystala definitívne dobyť Fínsko a pripojiť ho k SSSR. Po dvoch mesiacoch tuhých bojov však Fíni spoločne so švédskými a estonskými dobrovoľníkmi dokázali svoje pozície proti mnohonásobnej presile uhájiť a tým aj svoju nezávislosť. Tali-Ihantala nie je vojnový film na aké sme zvyknutí z hollywoodskej produkcie. Už len to že tu nie je prakticky žiadna hlavná postava, ktorá by rozprávala dej a navyše sledujeme tu viacero úsekov širokej fronty a tým pádom aj viacero postáv. Film je prekvapivo dosť naturalistický, drží sa historických skutočností a bojové scény postrádajú akýkoľvek pátos. ()

Kámen

Jedním z nejznámějších filmů finské kinematografie vám odhalí další pozadí II ww. Film Tali-Ihantala 1944 z roku 2007. 24.06.1941 napadlo Německo SSSR – to by nebylo nic neznámého. ALE...26.06.1941, tedy 2 dny poté, byl SSSR napaden ze severu finskou armádou (500 000 mužů), ve které byli účastny švédské vojenské oddíly (z důvodu neutrality Švédska je nazvali dobrovolníky). Za nimi bylo v Laponsku 200 000 německých vojáků. Jednalo se o dohodu Německa a Finska o napadení SSSR. Německo vyzbrojovalo finskou armádu 3 roky před napadením SSSR!!! Finsko zaútočilo na Karelskou šiji – přes ní to bylo jenom 200 km do Leningradu (dnes a dříve Petrohrad). Ten Leningrad, který chtěl za každou cenu Hitler dobýt. Finové ale zůstali před Karelskou šiji, dál už je Sověti nepustili a rovněž bylo jasné, že Němci z jihu nedorazí tak, jak bylo zamýšleno – nakonec Němci u Leningradu utrpěli největší porážku a zvrat ve II ww. (od září 1941 do ledna 1944 - víc než milion mrtvých, především díky hladomoru z obklíčení nacistů nejenom z Německa), na fotkách z galerie můžete vidět finskou armádu (ano finskou, tanky s hákovými kříži, finské vojáky v německých uniformách) ve filmu potom letadla s hákovými kříži, finské důstojníky s německými ratolestmi. A celý film s titulky je zde: http://ulozto.cz/xHMMh55/tali-ihantala-1944-cz-hardsub-avi Tento film z Finska hned na začátku v titulcích odhaluje, jak to ve skutečnosti bylo. Pro vaši informaci – Finsko bylo autonomní oblasti carského Ruska, které Rusku prodalo Švédsko. ()

drankeryth

Toto je moj druhy film od finov, ktory je zamerany na vojnu a znova musim povedat, ze je to podareny kusok zo zanru vojnovych filmov. Vo filme vobec nechyba akcia, ktorych je vo filme nespocetne mnoho a to len robi dobry dojem pre mna. Od zaciatku az do konca to len srsi bojmi medzi rusmi a finmi. ()

anatheman

Tali-Ihantala 1944 je zcela jasným důkazem toho, že i když se obsedantně pokoušíte o co nejvěrnější rekonstrukci historické události, neznamená to, že výsledkem bude špičkový film. TI se snaží být velice autentická. Propojuje hrané pasáže s historickými záběry, věnuje se skutečným historickým postavám, dále se snaží (takřka chirurgicky) zachytit veškeré kroky a zlomy, které nastaly během bitvy. Mezi ovšem největší klady patří monumentální boje, v nichž bojují davy vojáků, a především SKUTEČNÁ vojenská technika v podobě útočných děl StuG III (s realistickou finskou kamufláží - WOW!) a tanků T-34/76 a T-26 (!!!). To skutečně jen tak někde neuvidíte. Je pravda, že tanky KV-1 jsou repliky založené na podvozku T-55, ale ty jsou provedeny velice vkusně. Nyní vzpomínám na léta, když jsem se začal blíže zajímat o WWII a v tomto snímku jsem díky všem výše zmíněným snahám o autenticitu viděl třpytivý klenot. Tento pohled zcela zastínil moje estetické vnímání díla, které jsem si plně uvědomil až po včerejší projekci. Ano - mířím k tomu, že po dramatické stránce je TI naprostou katastrofou. Film vás seznámí s nepřeberným množstvím postav a není zde sebemenší snaha o jejich hlubší charakteristiku. O tom, jak se tento přístup promítne do chabého vytváření emocí, nemá cenu mluvit. Další příšerností jsou dialogy. Postavy v podstatě jen komentují jednotlivé fáze bitvy. Nic víc. K tomu zde řada "vážných" scén působí až tak parazitně pateticky, jako bychom se dívali na válečný film sovětské produkce. Je to prostě směšné. Navzdory této smršti kritiky nakonec uděluji snímku 3 hvězdy. Po filmové stránce je to sice rozporuplné dílo, ale po stránce autenticity (když odmyslíme dialogy) nemá konkurenci. ()

brumbrum

Jeden z najdebilejsich vojnovych filmov, co som kedy videl, alebo: "Ako sme odchytili rusku spravu a uchovali fasizmus v Europe este dalsi rok". Fini sa tu snazili vykreslit schopnost ich armady a napriek tomu to bolo komplet ubohe, z kazdej strany, kedze sa predsa len nemohli prilis odklonit od historie. Od nevydarenych utokov, cez pokazene zbrane az po dopletenych Finov.. Rusi to nakoniec vzali cez Polsko, ked cistili Europu od Nackov. Keby boli vsetci travili cas sabotovanim ruskeho postupu, by sme tu hajlovali dodnes. Ta tzv. "pokracovacia vojna" bola potom podporovana priamo Hitlerom, ked s Finom pomahali zachovat fasizmus v Europe. Uplne biedny film, bez dejovej linky, bez posolstva. Aspon mohli vyzdvihnut fakt, ze cela ta ich slavna vyhra bola postavena na desifrovani ruskej depese o utoku; a mohlo to mat daku zapletku aspon - to by som si povedal, ze cena informacie, no zial aj toto zvorali.. Zrovna vcera sme kukli "Tanki (2018)", co tu malo dost biedne hodnotenia, kedze je to rusky film pravdaze - tak to bolo asi 20x sviznejsie, vtipnejsie a bojovejsie, nez tata finska sauna. ()

stanyslaw

perkele perkele perkele. tak jsem to tem klukum finskym pral, aby vyhrali, ale film je to proste spatny. spoiler: vyhrali to! ()

Zodiak455

Skvělý Finský válečný film.Líbilo se mi zpracování tanků které nebylo ve filmu Zimní válka příliš dobré.Zkrátka dobře zpracovaný film. ()

carl.oesch

Jako zájemce o historii, především pak moderní, vojenství a finsko-ruské a sovětské konflikty v minulém století bych měl dát tomuhle filmu aspoň šest hvězdiček, ale tohle je primárně o filmu a tak váhám mezi dvěma a třemi. Jednu hvězdičku si film určitě zaslouží za to, že vůbec vznikl, druhou za historickou přesnost a třetí za dokonale prezentované militárie oné doby, kdy vše vypadá tak, jak to skutečně vypadalo. Finové používají ukořistěné ruské tanky a jiné ruské zbraně, nicméně jako válečný film mně toto velkodílo zklamalo. Snaha natočit velkofilm s maximem dostupných detailů vede k tomu, že na jedné straně je osob strašně moc, takže ani nemáte čas u některé z nich sledovat její vývoj a na druhé straně tady zcela chybí - protistrana. Ve filmu se vůbec neřeší onen klasický konflikt, který je základem podobného filmu - střet dvou stran. Rusové jsou vidět pouze z dálky, připomínají spíš pouze terče a objekty v počítačové hře a pár epizodek (Rus vynášející zraněného Fina na silnici před finské tanky nebo Rus zastřelený ve chvíli, kdy proti němu stojí finský důstojník se zbraní, která selhala) to nestačí zachránit. Hlavně zde ale nevidíme protihráče finského vedení na sovětské straně, nejsme seznámeni s jejich záměry, stejně jako víceméně nepochopíme, o co šlo jim a co finskému velení, prostě film spíš připomíná čím dál tím dražší a lépe zpracované dokumenty s rozsáhlými hranými sekvencemi, ve kterých se dneska stále častěji uplatňují fandové vojenské historie. Dovedu si Tali Ihantalu 1944 představit jako dokumentární film, kde by komentář a mapy seznámily nepoučeného diváka (Finsko je mnohem méně známá země než Česko...), proč a co se tady stalo. Ake Lindman se snažil natočit něco ve stylu Osvobození nebo podle mně nepřekonatelného Tora Tora Tora!, ale díval se hodně špatně - onen střet dvou stran, vtělený do historických osobností, který je základem každého válečného velkofilmu tohoto typu se tady nekoná ani náhodou. Přitom stačilo docela málo a stálo by to taky méně - mohl se zde objevit jak Stalin se Ždanovem, tak sovětští generálové a prezentace jejich záměrů a vývoj situace by nepoučenému divákovi (ale i divákovi trochu poučenému) objasnil, proč bylo toto střetnutí pro Finsko tak zásadní. Kvalitní film je prostě trochu něco víc, než s maximální přesností (a bohužel i jistou zdlouhavostí) natočený a nastříhaný sled epizod, kterým poněkud chybí kostra. Ani osoby tehdejších dokumentaristů - kameramanů, vystupujících ve filmu a natáčejících dobové záběry, které mají umožnit použití nečetných dobových dokumentů mně nenadchlo a i když onen stíhací FockeWulf190 byl jako dokonale restaurovaný kus k sežrání zejména pro milovníky letadel, jeho umístění ve filmu a především hláška německého pplk. Khumleye, že jde o svobodu Finska byla hodně násilná a nepodařená.... Nakonec, když dám s těžkým srdcem a díky ne zcela zvládnutým emocím ty tři hvězdy, nezbývá mi, než podotknout, že onen druhý finský válečný - Zimní válka byla naopak a pro mně až překvapivě - vynikající. () (méně) (více)

jack_scott

Asi nejlepší film z finské fronty. asi jeden z nejlepších- nejrealističtějších válečných filmů vůbec. Ve filmu se vše snaží o realističnost (logicky až na vzdálenost od nepřítele - ve filmu by nebylo moc vidět kdyby toto bylo reálné). Jako filmová rekonstrukce skutečných událostí vúborné. Před sledováním určitě doporučuji nastudovat samotný průběh operace, člověk z toho tak získá maximum. Absolutní spokojenost *****. ()

Neklan006

Ruská ofenziva proti Finsku, léto 1944. Film nemá hlavní hrdiny, postupně se vydáváme k obrněné jednotce samohybných děl StuG, k pěchotě s panzerfausty, k rotě švédských dobrovolníků, k finským tankistům na ukořistěných T-34 nebo k německým letcům bojujícím na finské straně. Finále při úspěšné obranné bitvě na silnici mezi Tali a Ihantalou.. Pokud se někdo snaží zorientovat v postavách, je to marné a chápu, že pak na někoho může film působit chaoticky. Jde spíš o soubor jednotlivých bitek, kde každá jedna má své hrdiny... Každopádně skvělá atmosfera a bitevní scény na jedničku. ()

pafka

Finove maji byt na co hrdi. Je to oslava hrdinstvi ve valce proti Rusum, kteri bli v presile. Jenze meli trosku vyhodu - pouzivali hlavu, kdezto ti na druhe strane rude knizky. Pro Finy rozhodne kultovni zalezotost, pro nas informace o tom, jake to tam asi tak bylo. Rozhodne pekny valecny film, ktery by ale mohl vic zacilit na divaka, jeho prozitek a emoce. To jsem tam vlastne nenasel. ()

blondboss

Tento snímok rozoberá záverečné sekvencie severskej vojny už na pozadí vyjednávaní o mieri a ukončení vojny. Pozitívom filmu je vcelku detailné zobrazenie jednotlivých bojov prepojených aj s dobovými zábermi, negatívom ale sa mi zdá, že niekedy až moc chaotické bojové scény, kedy človek už miestami prestával mať prehľad kto je kto a navyše to bolo spravené miestami dosť dokumentárnym spôsobom, takže asi som očakával trošku lepšiu réžiu. Inak ale jemný nadpriemer. 60 % ()

Cinik

Historicky přesné, což už samo o sobě hodně znamená. Možná to chtělo ještě trochu lepší atmosféru, ale přesto to považuji za mimořádně vynikající film. Kolegovi Koly, který vyjádřil znechucení nad vybuchujícími T-34, doporučuji, aby (chce-li se jim vyhnout a zároveň trvá na historicky přesných filmech) přešel na filmy pojednávající o operaci "srpnová bouře" (= vpád SSSR do Mandžunska). ()

silent64

Perfektne spracovaný film, založený na reálnom podklade, vydzvihujúci hrdinstvo fínskych vojakov, výborne spracované sú najmä tankové strety, kto neverí, nech si naštuduje historické fakty, v roku 1944 obdržali Fíni 59 StuG III od Nemecka a boli takí úspešní, že za cenu 8 stratených strojov zničili až 87 ruských, ale to len tak pomimo. Je zaujímavé ba až neuveriteľné ako bola fínska armáda proti Rusom efektívna, čo im umožnilo zachovať si nezávislosť. ()

BarGoldstein

Finové bezprecedentně ukazují celému světu, jak bezohledně může hrstka houževnatých inteligentních Evropanů jebat a až po ramenní kloub prstit hordy tupých nevzdělaných oranghutanů duševně zmasakrovaných staletími konzumace všemožných ředidel a omamných tekutin. Je to zábava a člověka to hřeje u žaludu! ()

Drussus

Hm, mám rád válečný filmy a je mi jasné že v roce 44 šlo Finsku o všechno. Proč ale proboha do toho filmu nedají nějaký koule? Humor, hlubší smysl? Jen o hrdinství a hrdinech bez ničeho jinýho. Za kvalitní zpracování dávám tři, ale jinak nuda. ()

Gerry.S

Se znalostí věci si dovolím oponovat, ne co se týče zpracování filmu, ale historických okolností. Tenhle film se hodně drží skutečnosti a co se týče onoho zmiňovaného zničení 4 T-34 během několika minut - je to skutečnost. Těmi úspěšnými střelci byla osádka rotmistra Börje Brottela (na začátku filmu je vysloveně jmenován), která během Tali-Ihantalské bitvy zničila celkem tuším 16 ruských tanků a ISU - většina byla právě T-34/85. Ona vůbec úspěšnost finských Sturmi (jak říkali svým StuG 40 Ausf.G) proti ruským Sotkám (finská přezdívka T-34) byla fenomenální. A Brottelův osobní stroj je dodnes vystaven v muzeu finských obrněných sil v Parole. ()

Von Kempelen

Pro mě zklamání. On už to tady pěkně shrnul "carl oesch". Co se týče finskejch reálií, vojenský techniky i taktiky bojů, tak je všechno v pořádku a nedá se tomu nic vytknout, ale bohužel to nestačí k tomu, aby z toho vznikl kvalitní válečnej film. Celej příběh (pokud se teda o příběhu dá vůbec mluvit) působí nesmírně chaoticky a skokově. Nebejt podobnejch filmů tak zoufale málo, tak bych šel s hodnocením asi ještě níž. Takhle tři hvězdy za téma, snahu a hlavně výstroj a výzbroj... ()

2K12Kub

Pravý válečný film podle mého gusta. Na nic si nehraje a divákovi servíruje tu pravu atmosféru rusko-finské války. Na své si přijdou i milovníci druhoválečné techniky, které je tu požehnaně. Snímek je natočen takovým způsobem, že člověk od začátku musí fandit Finům. Není to přímo na škodu a u válečných filmů poněkud jednostranný pohled obvyklý. ()

Sicilius

I když mě Finské války zaujaly a finský boj proti Rudé armádě obdivuju, tak tento film je průměrný a nezajímavý.*** ()