Kdepak, tohle není Bourneův odkaz, nýbrž Cimrmanův, protože inspirace jeho Hamletem bez Hamleta je tu víc než patrná. Jason totiž taky vzal roha, takže jsou tu všichni zmatení, z rozrušení zobou pilule a pátrají, kam že se poděl. Absence hrdiny předchozích tří filmů je tak ideální příležitostí pro chlapáckého Jeremy Rennera, aby na sebe strhl nejenom krásnou Rachel Weisz (smůla, že mu ty modrý prášky došly), ale i veškerou pozornost ..(17.3.2015)

,,JASON BOURNE BYL ŠPIČKA LEDOVCE....“ /// Rozporuplný pocity jako už dlouho ne. Fajn je dlouhatánskej úvod, kdy kecy (chápu, že musej něco vysvětlit) střídaj hory, hory kecy, až to celý přejde do téměř dokonalýho napínavýho akčňáku. Tuny osvětlujících informací – s tím zase takovej problém nemám. Přes všechnu dobrou akci - v létě, v zimě, v autě, na motorce, pěšky…. čovek zjistí, že je to vlastně jen taková hra na honěnou, prošpikovaná supertajnejma kydama, který jsem už možná i někde (někdy) slyšel. Kvůli Rennerovi bych strašně chtěl fláknout 4*. Ale nějak to ze mě nejde. Fakt! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) V ,,kolbence“ do mě rvou modrý prášky. 2.) Zajímá mě co se dělo potom, když ty čuráci sejmuli Simona Rosse. 3.) Su zamilovaná(nej) do Jeremy Rennera. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE **** NAPĚTÍ *(29.8.2012)

Tak hezky od začátku. Divák, který si nepamatuje děj předchozí trilogie, udělá dobře, když si ji před zhlédnutím čtvrtého dílu zopakuje. Zároveň však musí být obezřetný, aby nebyl namlsaný onou vynikající akcí, která v předchozích třech částech byla. Bourneův odkaz je jiný. Jiný, avšak dle mého stále skvělý. Není dobré porovnávat příběhy s Jasonem Bournem a nynější snímek s Aaronem Crossem. The Bourne Legacy má svůj úvod pomalý, strnulý a upovídaný, ovšem proti nudě slouží prostřihy na Rennera v zasněžené krajině, což je první vlaštovka pro rozjezd akce. Všechny řeči, které se mimoto odehrávají, jsou zajímavé a připravují si půdu pro finální akční scény. Bohužel se stalo jedno, resp. dvě nedopatření. Řečí mnoho, akce ve finále málo. A že jsme ji chtěli víc! Od scény, kdy se Renner dá dohromady s Weisz, tak snímek nabírá spád, souboje natočené v rychlém tempu podpořeném střihem, dynamickou hudbou a roztřesenou kamerou nedávají vychladnout a musím konstatovat, že Jeremy Renner aka Aaron Cross je neskutečně cool! Jediné, co bych tedy vytkl, je stopáž, resp. čas, kdy se "nic" neděje a hodně se mluví (tato pasáž mohla být kratší) a čas, kdy se něco děje, tj. akce (té mohlo být více). Je pravdou, že akční část je tak nějak utnutá, ovšem vytváří se tu tak prostor pro nějaký ten sequel. Konečný dojem mám veskrze kladný a budu k tvůrcům vlídnější než ostatní uživatelé a dám 5* s podmínkou, že se dočkáme dalšího dílu, v němž se objeví jak Jeremy Renner v roli Aarona Crosse, tak Matt Damon s již kultovní postavou Jasona Bournea. To by totiž byl teprve ten správný nářez! [9.8. 2012 v kině; 19:30](9.8.2012)

|| Scenár: Tony Gilroy, Dan Gilroy / Based on Bourne series by Robert Ludlum | Hudba: James Newton Howard | Produkcia: Frank Marshall, Patrick Crowley | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Relativity Media, The Kennedy/Marshall Company | Rozpočet: 125 miliónov $ | Tržby: 276,144,750 $ || Esencia predchádzajúcich dielov. Renner by ani nebol zlí, ale príbeh je málo gradujúci, hlavne dupe sám sebe na plášť výborným začiatkom, ktorý následne nevie byť prekonaný. Histerická Weisz mi vadila ešte viac, než obvykle. KeĎ to ale neporovnávam až tak prísne s pôvodnou trilógiou, ešte je to stále nadpriemerná akčná zábava. Ps: Chceme späť Damona!(16.12.2012)

Bourneův odkaz mi jen ukázal, kolik jsem toho (nejen) z Bourneova ultimáta (po) zapomněl (což je samozřejmě můj problém, ale na druhou stranu mě alespoň „vysvětlovací“ pasáže nestihly začít nudit). Inu, někdy si Bourneovu sérii budu muset „sjet“ pěkně celou. Tak či tak, asi nikoho moc nepřekvapí, že Bourneův odkaz je nejslabším dílem, to se zkrátka dalo čekat. Pozitivní ovšem je, že nezaostává o moc. Člověk se pochopitelně musí smířit s jiným titulním hrdinou, ale právě v případě Crosse, resp. Rennera to (alespoň u mě) nebylo vůbec těžké. Fandit jsem mu začal okamžitě a díky slušně odsýpajícímu ději ruku v ruce s povedenou akcí jsem se bavil po celou dobu. Sice se sem tam našla krapet úsměvnější scéna (sestřelení letadla, nepovolání posil do baráku, závěrečná akrobacie na motorkách), ale zas to nebylo nic tak fatálního. To, co mi na filmu přišlo nejslabší, byla vztahová linie ústředního páru, kdy to při nemálo scénách nepěkně dřelo. Naštěstí ne tak, aby mi to lezlo krkem. Celkově film vidím na slušné 4*.(6.10.2016)