Paranormal Activity

• USA Paranormal Activity (více)

Poté, co se mladý středostavovský pár přestěhoval do domu na předměstí, jsou stále více zneklidněni přítomností někoho či něčeho, co může, ale nemusí být démonické. Každopádně nejaktivnější je to uprostřed noci, zvláště když dvojice spí…  V tomto hororovém příběhu plném nadpřirozena se strašidelný dům nikterak netají, že není spokojen se svými novými nájemníky. Katie a Micah se právě přistěhovali do svého nového domova v San Diegu v Kalifornii. Katie se zajímá o paranormální jevy a je přesvědčená, že íi zlí duchové pronásledují již od dětství. Micah je k podobným teoriím skeptický. Nicméně poté, co v domě stráví několik bezesných nocí, jelikož se odevšad ozývají podivné zvuky a dějí se opravdu zvláštní věci, začne Micah věřit Katiinu tvrzení, že je pronásleduje nějaký duch. Pár se obrátí na specialistu v tomto oboru, ten jim však neumí pomoci. A tak se Micah rozhodne vzít to do rukou sám a v domě rozmístí videokamery. Dvojice si také připraví speciální desku, skrze kterou se lidé snaží komunikovat s duchy, jenže netuší, že tento postup duchy hluboce uráží… (oficiální text distributora)

Popluh

Příjemné překvapení. Hype, který způsobila řada svátečních (teenagerovských) hororových diváků v zámoří, kterým se povedlo s Paranormal Activity udělat hororovou událost dekády, nemá tenhle sympatický horůrek šanci ustát. I proto jsem se po prvních reakcích na film hned nepodíval a nechal jsem nadšení způsobené trailery trošku opadnout. Po konečném zhlédnutí jsem ve výsledku spokojen. Paranormal activity nabízí opravdu atmosférické noční scény a to s minimem jakýchkoliv prostředků včetně hudby, oblíbeného to prostředků hororů. Oren Peli si vystačil jen s nočním režimem, zvuky a pár vypínači. Noční scény jsou jedna věc, ale denní druhá. A musím říct, že PA mě bavila i v momentech, kdy neděsila. Jak už někteří zmínili, celý film je postavený na tom, jaký vztah si vybudujete k postavám. Mě oba charaktery naprosto sedly i díky civilním a uvěřitelným nehereckým výkonům. I konec filmu je přesně dle mého gusta protože mi většinou není moc po chuti to odhalování vraždící věci, která za tím stojí. Způsob je jedna věc, ale celkový feeling jiná a PA se vinou několika předchozích atmosférických scén (stopy, půda, peřina) nedaří řádně vygradovat. I tak je ale pro mě Peli naděje do hororové budoucnosti, na finální verdikt je ale třeba počkat až na další film. Za mě zatím rozhodně palec nahoru. 75 % ()

Jillen

Všichni o tom slyšeli, všichni o tom mluví...ne, není to Avatar, jsou to Paranormal Activity. Ono když chodíte na střední školu a posloucháte to častěji, než "dal bych si cígo", začnete se zajímat o co vlastně jde. A o co jde? "Hej, to musíš vidět, fakt, je to děsně hustý, byl/a jsem po:)))) až za ušima, fákt nejvíc horor. " A když se pak zeptáte, jestli někdo z nich viděl Osvícení, čuměj jak tupci :) ()

Sandiego

Po logický stránce to sice skřípalo, ale takovou husí kůži jsem dlouho u žádného filmu neměl. Každá další noční scéna byla pro mě ještě větším utrpením (v tom dobrém slova smyslu) a čekání, kdy se čas přehoupne přes třetí hodinu a něco se stane se zdál až nekonečný. Takže film svůj účel rozhodně splnil. ()

Ghostface2

Mě se to líbilo. Film má skvělou hororovou atmosféru, sympatické hrdiny a perfektní konec. Ovšem na Záhadu Blair Witch to rozhodně nemá, Záhada Blair Witch byla podle mě ještě intenzivnější a depresivnější a proto dávám pouze čtyři hvězdičky. ()

Macejko

Najprv som chcel dať silné 3 hviezdy s tým, že je to síce slušne natočený a zahraný, ale príšerne prehypeovaný film, ktorý sa hrá na niečo viac, čím je. Avšak ku koncu to začalo krásne gradovať, a tak, podporený veľmi dobrými a realistickými výkonmi ústredných protagonistov, udeľujem 4. Príjemne som sa bál. ()

Freemind

Pro mne jeden z kandidátů na průšvih roku. Celé je to vlastně zpackaný pokus na zopakování úspěchu Blairwitch - pokus, kterému chybí jak originalita, tak filmařský cit a soudnost. Zatímco v případě Blairwitch jsme se mohli bát bytostí, které se skrývaly v temnotách nebo vrhaly stíny do záběru, tady to máme všechno naservírováno přímo pod nos. A pouštět se do CGI efektů s "domácím" rozpočtem chce buďto notnou dávku odvahy, nebo blbosti. Herci jsou příšerní, v celém filmu se nevyskytne ani jedna postava, které byste nepřáli hodně nehezkou a pomalou smrt, ještě v polovině jsem si ale myslel, že to nebude tak zlé. Korunu tomu nasadil úplný závěr, kdy už před námi stojí naplno odhalená béčkařina oloupaná ze zbytků vkusu a nápaditosti. Hrůza? Pustý smích. Netrestej nás, Bože, druhým dílem. ()

pevico odpad!

Další Blair witch, takže děs na mě nějak nepřišel..a protože se mám rád (a někdo mi doporučil dvojku jako "ještě lepší"), ztratím příště raději hodinu a půl koukáním z okna.. ()

blackrain

Namlsala jsem se pověstí, která film předcházela. Reklama bohužel udělala také své. Díky obrovské popularitě snímku jsem čekala něco překvapující. Zřejmě budu čekat ještě dlouho. Dělala jsem si velké iluze, které se rozplynuly v prach. Ale abych tu nedštila pouze síru, musím přiznat, že jsem se nechala jednou školácky vylekat. ()

SarumanKo

Keď ma horor donúti báť sa, už splnil svoj účel. Paranormal Activity síce nemá ohromné ľakačky, ale pre strachopuda s príliš bujnou fantáziou ako som ja, sú následky katastrofálne. Keď som zaspával, čakal som, kedy sa na chodbe zažne svetlo, či začujem niečie kroky alebo ma nedajbože dačo chytí za nohu. Takže atmosféra tam rozhodne je. Problémovejšie je to z remeselného hľadiska, ale prepáčim tomu mnoho, pretože PA je skutočne veľmi nízkorozpočtový film a treba ho hodnotiť v rámci toho. Je to ale nápadité, vyvrcholenie je mimoriadne silné (SPOILER: z dvoch koncov sa mi viac páči ten alternatívny, v ktorom Katie prežije) a ručná kamera a civilné výkony "hercov" z toho robia nepríjemne realistickú záležitosť. (70%) ()

Naslund

Na sledování jsem měl ideální podmínky. Byl jsem sám doma, měl jsem domácí kino a bylo 23:00. Konečně čas na horror. Rozhodně jsem nebyl zklamanej. On taky film pod 60% moc vysoká očekávání vzbudit nemůže. Potěšilo mě, že film je skutečně horor a ne jen thriller, který se dnes za horory tak často označuje. Nedá se moc říct, že bych se bál, ale nepříjemný pocit jsem měl snad každou noc. Jediná scéna, která mě opravdu vyděsila, byl obyčejný rozhovor s doktorem někdy k začátku. Hold jsem zapomněl, že domácí kino vydává zvuky i ze stran a tak jsem myslel, že nějaký zloděj šmejdí ve vedlejší místnosti. Škoda, že takový pocit moc nedovedou vyvolat samotné filmy. Co mě vadilo, bylo snad jen to večerní usínání. Vždy když si šli lehnout, začalo se mi chtít spát... Něco jako když někdo zívne a vy to po něm musíte zopakovat. Jinak jsem moc nepochopil, proč ženská spala u dveří a proč u sebe neměli žádnou zbraň. Alespoň já už jako malej měl pod postelí pořádnou hůl. ()

Kreeki

Podobně jako jsem měl problém hvězdičkovat Blait Witch, tady je problém ještě daleko větší, takovýto film nelze hodnotit podle standartních měřítek a značně pochybuji, že na to někdo objektivní měřítko má. Obecně nemám horory rád (když vynecháme, že Paranormal Activity považuju spíše za thriller), ale vzbudilo to ve mě filozofickou otázku - proč vlastně? Asi bych měl za to znovu poděkovat Marcusi Nispelovi a jemu podobným, kteří z tohoto žánru udělali ve většině případů ubohou frašku. Čili dávám spíše symbolické hodnocení, nadále budu Paranormal Activity považovat za "festivalový nezávislý" film a budu přehlížet ten zbytečný mediální humbuk okolo, za který tvůrci sami nemůžou. ()

IllIlIlIIl

Horor a lá Záhada Blair Witch. Pro to, aby tento horor zužitkoval svůj maximální potenciál, tak jsou nutné dvě premisy: První je, že na tento film divák kouká sám; druhou je tmavá místnost v nočích hodinách. Přeci jenom, kdyby šlo děcko na dětském táboře na stezku odvahy ve skupince svých kamarádů a ještě za bílého dne, tak se tato ,,hra,, naprosto mine účinkem. Ač se jedná o levný film, tak přesto dokázal naplnit definici hororu. S každým záběrem, kdy se pár ukládá na noc do postele, přichází psychický nátlak na diváka. Ke konci film graduje až tak, že vyústí v ten moment, kdy jsem si už nepřál vidět další noční scénu a poslední záběry jsem chtěl raději přetočit. Jsem rád, že jsem vydžel, nepřetočil jsem je a nyní mohu říct, že na prstech jedné ruky bych dokázal spočítat, u kolika hororů jsem měl podobné pocity. ()

Kaluž

Ten poltergeist, co jim tam dělá bordel, je ve skutečnosti jakási metafora hypotéky na dům, ve kterém mladá dvojice bydlí. Metafora na hromadu půjček, které si vzali na vybavení bytu, kytaru a high-end techniku včetně kamery. Je doba finanční krize, mladý pár přijde o příjmy, čímž se dostává do neschopnosti splácet dluhy a tíseň, která je užírá zaživa, se snaží zachytit na kameru. Ten psychický rozklad přece musí mít reálný fyzický původ. Závratně děsivé drama o perverznosti finančních půjček! Kdyby to bylo přesně tak, jak jsem to teď popsal, dostal by film maximální hodnocení za originalitu. Bohužel je to ale obyčejné a příliš nudné domácí video bez špetky soudnosti. Hvězdička za celkem zajímavý konec. ()

K.I.N.G.

Tak toto že má být to pověstné děsivé Paranormal Activity? Líbilo se mně, jak se tvůrci opravdu snažili, aby to vypadalo reálně a promakali různé detaily, ale po dějové stránce je to prostě průměr. Krom toho, že je to nejvýdělečnější film všech dob, si ho nemám proč pamatovat. Prachobyčejný horor s celkem originálním příběhem. ()

Desperado

Solídna bubulákovina, založená na starom klišé o domoch, kde sa niečo deje. Aj keď sa to tvári veľmi autenticky, aj tak z toho číhal profesionálný pragmatizmus ešte pred hype uvedením. Nočné scény boli naozaj atmosferické, a aj keď som sa pri denných nenudil, dokázal by som si takmer celý film predstaviť len v temných záberoch. Herci boli presvedčiví, avšak nejakým spôsobom pre mňa nesympatickí. Možno to bolo tým, že vybrali až príliš modelingové typy na film, ktorý sa tak silne snaží tváriť urobený na kolene. A nepridávali tomu ani niektoré do oka bijúce nelogické lapsusy. V každom prípade by Peli mohol vyskúšať niečo väčšie a ešte temnejšie. Zdá sa, že na to vizuálny talent má. ()

stration

Podle klesajícího hodnocení jsem se už víc bál zklamání, než jsem se těšil na film. Dopadlo to ale dobře a slušně jsem se bál. Kdyby byla hlavní dvojka trochu sympatičtější a chování a dialogy malinko promyšlenější, mohla to být fakt senzace. Takhle je to jenom další z řady Blair Witchovských klonů. Ovšem zase to na mě fungovalo. ()

swed

Ano, "Záhada Blair Witch" je jen jedna, nicméně "Paranormal Activity" za ní o mnoho nezaostává. Stačí mít dostatečnou fantazii a očekávání věcí příštích se už postará o zbytek. Prakticky ihned první noc je nesmírně působivá a uvádí na scénu postupy, díky nimž jsem byl donucen poslední scénu sledovat s rozsvíceným světlem, zvukem ztlumeným na minimum a hlavou vykroucenou téměř mimo zorné pole mého vyděšeného pohledu. Film využívá gradující napětí, kterého je docíleno mistrným používáním zvuku a statické kamery, před níž nemáte možnost se schovat (a že jsem si to nejednou přál). Pátou hvězdu nedám hlavně kvůli tupému jednání mladého párečku (o nezajímavých charakterech radši ani nemluvě). 8/10 ()

Hadža

Tak po case jsem byl u u duchariny v napeti a s lehkym mrazenim ocekaval co prinece dalsi noc.Dny byli trosku nudnejsi a chovani se mi nezdalo az tak moc prirozene ,jak bych si v takove domacnosti predstavoval,ale jinak atmosferu hodnotim velmi pozitivne.Treba sledovat kolem pulnoci a o samote..... ()

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech

Paramount zkracuje exkluzivní okno v kinech