Reklama

Reklama

VOD (1)

V dějinách Spojených států se objevila spousta persón, na něž by Amerika nejraději zapomenula. A u některých se to skutečně podařilo. Například o muži jménem Albert Fish, jemuž přezdívali The Gray Man nebo také Brooklynský upír, se dlouhá léta nemluvilo. Tedy až do momentu, kdy přišlo na scénu Mlčení jehňátek a jeho hlavní „hrdina“ Hannibal Lecter. Právě Albert Fish byl totiž jeho částečnou předlohou. Režisér Scott L. Flynn se rozhodl o Fishovi v roce 2007 natočit samostatný film. Toto komorní, a přesto ve výpovědi intenzivní a děsivé drama je příběhem jednoho z nejhorších vrahů, s nimiž měl nový kontinent kdy co dočinění. Fish trpěl bludy, kompulzivním lhářstvím, ale stejně tak i touhou prolévat krev. Byl to člověk, který vlastně ani nebyl člověk. Psychopatický a sadistický zabiják dětí byl nakonec usvědčen z únosu a vraždy desetileté Grace Buddové a sám se přiznal ke třem vraždám. Je však možné, že měl na svědomí až stovku malých školáků, které nejen že zabíjel, ale následně i pojídal. V úloze zrůdy, jejíž řádění v roce 1936 zastavil proud procházející elektrickým křeslem, se českému publiku představí původem belgický Patrick Bauchau. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (57)

Dannysek4U 

všechny recenze uživatele

Prirovnani k Dobrodruzstvi kriminalistiky je usmevny,ale vlastne docela na miste. Stejne tak je ale na miste dodat, ze narozdil od perfektniho serialu, tomuhle snimku chybi napeti a poradnej spad. Atmosfera je temna a dusiva, klobouk dolu, ale chtelo by to lepsi fazovani pribehu, Ani nemluve o tom, ze co jsem tak o Fishovi cetl, slo z jeho pripadu vyrvat mnohem vic., Chorobna lhavost, priznani az k nekolika desitkam cinu, mno, proste to chtelo vic pritlacit na pilu. Jinak ale zajimavy. ()

DeLaMorte 

všechny recenze uživatele

Filmový pohled do života jednoho z nejznámějších masových vrahů Alberta Fishe.JEdná se krimi bez zbytečných krvavých scén jde spíš o psychologický pohled na Fishovo činy hlavně pak na čin s malou Grace...za zmínku stojí též rodinný pohled na A.Fishe jako otce.Film mi atmosférou připomíná OBČAN X též portrét masového vraha. ()

Reklama

Antek 

všechny recenze uživatele

Komorní verze pekla, která nesází na brutální samoúčelné záběry, ale na hustou a nepopsatelnou atmosféru nepochopitelné zvrácenosti, která se může usídlit v mysli člověka. Albert Fish byl zrůda skrytá za tváří starého gentlemana -- skutečný bubák, který vychází se skříně, aby Vás chytl za vlasy a ukradl Vaše děti. Takřka inscenační adaptace, která si vystačí přibližně se sedmi herci, je vynikající ve své všednosti (ošuntělý New York v době svého rozvoje, na jehož rozích se jako rakovina šíří chudoba) a sugestivním zachycení jednoho z nejhrůznějších činů z kroniky sériových vrahů. Onen "dopis z pekla" je už pak jenom dovětkem za zpovědí jedné zvrácené mysli. Opravdový život je někdy hrůznější než ty nejšílenější představy z hlav scénáristů ... ()

TheRaven 

všechny recenze uživatele

[pro někoho možná spoilery] The Gray man je až na pár drobností věrným přepisem nejznámějšího zločinu Alberta Fishe. Ač jsou zde naznačeny i některé další, případ Grace Budd dostal největší prostor, už jen z důvodu, že to byl ten, který Fishe nakonec prozradil a dostal na elektrické křeslo (doufám, že tohle nepovažujete za spoiler). Ač je to, jak jsem řekl, docela věrný přepis, film trochu dojíždí na téměř naprostou absenci krvavých scén, možná i na přiliš velkém množství času, které je věnováno druhé straně, tedy detektivovi, který po Fishovi šel. Pokud chtěli tvůrci dostatečně dokreslit obě strany případu, měli zvolit mnohem delší stopáž, protože hodina a půl je je prostorem akorát tak pro jednu. Ve výsledku tak působí film trochu nedomrle. Velký problém je také samotná postava Fishe, který byl v reeálu malé, drobné postavy a nevinného vzhedu, což herec představující "šedého muže" rozhodně nebyl. The Gray man nakonec tedy trochu ztratil ze svého potenciálu, ale i tak zajmavá podívaná, která však trošku více spoléhá na fantasii diváka, k čemuž mu jistě pomůže alespoň základní povědomí o reálném životě A. Fishe (rozohodně před projekcí doporučuji například článek na anglické wikipedii). ()

jefff 

všechny recenze uživatele

Kvalitní zpracování kriminálního případu, kde v hlavní roli řádí sadistický kannibal Albert Fish. Film se sice nedrží skutečnosti nikterak přesně, i tak jsou v příběhu použity častokrát podložená fakta (dopis rodině o Grace je citován věrně, obscéní dopisy...). Hlavní představitel Fishe je opravdovému Fishovi dost podobný a roli zvládl obstojně. Kdo se zajímá o skutečné kriminální případy jako já, jistě snímek ocení a potěší ho jeho dobré zpracování (oproti jiným např.: Gacy, Evilenko...). Doporučuji. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (7)

  • Film se natáčel v Oklahomě ve městech Oklahoma City, Guthrie, Pawhuska a Perry. (Chatterer)
  • Prezývky Alberta Hamiltona Fisha: "The Moon Maniac", "Werewolf of Wisteria", "Vampire of Wisteria Cottage", "Gray man" a "Brooklyn Vampire". (Carol Pifková)
  • Sexuálne preferencie A. Fisha boli brutálny sadizmus, pedofília, bisexualita a takmer všetky sexuálne aberácie. (Carol Pifková)

Reklama

Reklama