Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

liquido26

Popravdě vůbec nevím, co napsat :-) Tyhle české filmy, které reflektují válku a období následující mám moc rád a tento se velice povedl. Z filmového hlediska by se tam asi našly věci k vytknutí, ale na to už tu upozornili jiní. No a hodnotit toto období z jakéhokoliv úhlu pohledu patří asi jinam než do komentáře pod film. ()

ConanVJ

Pěkný příběh ukazující konec 2. světové války a zacházení českých občanů s německými občany žijícími na severní Moravě. Drsný konec filmu je opravdu pěkně natočený. Film se mi celkově líbil víc než Lidice a dávám mu 80% :) ()

PauloZ

Pro mě asi nejlepší film novodobé české filmografie. Skvělý scénář podložený skutečností, skvělí herci, výtečná atmosféra, napětí, emoce a bezmocnost. Není to na čistých 5*, ale velmi rád je dám. ()

Marsik

NOVA CINEMA HD - Silný filmový zážitek, který bych vystihl těmito slovy: "Každý dobrý skutek je po zásluze potrestán". 77% ()

draggo

Na české poměry opravdu velice zdařilý film. Je to perfektně zahrané, napínavé a řekl bych že historickypoměrně věrné - aneb takhle to podle mě nějak chodilo. Jsem rád že film nenadržuje ani jedné straně, a ukazuje zrůdnost nacistických stoupenců, ale také neadekvátní pomstu české strany i na nevinných příslušnících německého národa. Zkrátka je to takové vyrovnané. Duch doby je tu opravdu hezky zachycen. Co mě dále příjemně překvapilo bylo několik poněkud drsnějších scén (v rámci přístupnosti samozřejmě :)), které krásně dokreslují atmosféru. A co mě překvapilo nejvíce je to, že film obsahuje skutečně silné emoce. Jako příklad bych uvedl scénu se zastřeleným němcem v lese - způsob jakým se do jednoho momentu zkulminovala bezvýchodnost a zoufalost dané situace je úžasný. Na to že jsem od filmu očekával nezdařenou nudu a šel jsem na něj jen proto že jsme museli se školou, jsem byl výsledkem velice překvapen. Z tématu zde bylo vymáčknuto skutečně maximum a výsledkem je jeden z nejlepších českých filmů poslední doby. Přesto nemůžu jít na plných pět, prostě mi po proekci chyběl ten "pětihvězdový pocit". Jediná věc která mě skutečně iritovala byly nepovedené postsynchrony a střídání němčiny s titulky a češtiny s něm. přízvukem u některých německých představitelů. /viděno v kině: 85% a 4*/ ()

hous.enka

Musim rict, ze tenhle film Juraje Herze me prekvapil. Ani ne tak svou syrovosti, se kterou byl vypraven (zobrazen) - na tu jsem do Herze zvykla, ale spis silnym pribehem a zobrazenim charakteru lidi. Jeste dlouho po skonceni filmu se budu stydet za to, jak se Cesi chovali k Nemcum. At uz je to filmove zpracovani Herzovo nebo literarni dilo Kateriny Tuckove o Gerte Sch. Nejen hruzy koncentracnich taboru, ale i "povalecne vyrovnani" bychom si meli pripominat, aby uz k podobnym udalostem nemohlo dojit... Nemohlo?... ()

baribal

sledování filmu je bolestivé, v žádném okamžiku nepřináší pocit klidu a štěstí, spíš nejistoty a strachu o život. těch osm neklidných let, které film věrohodně zachycuje se vešlo do pouhé hodiny a půl což je podle mého dosti malo, dvě a půl hodiny a více prostoru pro rodena a byl by z toho jeden z nejlepších filmů roku, také si myslím, že chyběla větší mediální podpora, ale to už nemluvím o filmu. každopádně pro mě velké překvapení. ()

Bakllazaan

Několik rušivých střihů, hrozivé postynchrony dabérů a fakt, že se ze 4 příběhových linií dokončí jen jedna, má za následek naprostou apatii ke všemu co se na plátně děje. Nebýt hajného Rodena, tak snad ani film nestojí za zmínku. ()

RasputincZ

Odsun sudetských Němců je palčivé téma, které Herz zpracoval dobře. Podpořen výborným hereckým obsazením ( v čele s výtečným Rodenem) a podmanivou hudbou vytvořil zajímavou výpověd o muži, který na svoji politickou nestrannost a loyálnost tvrdě doplatil. Škoda strašně sestříhaných scén, které občas působily až zmateně. V porovnání s jedním z nejnovějších dramat z doby II. svétové války – Protektorem se jedná o lepší průměr, který ztrácí na již zminovaném střihu a také z důvodu, že ve mně film po celou jeho stopáž nevzbudil téměř žádné emoce kromě scény s vlakem do koncentračního tábora. Myslím, že 104 minut je na takové sousto zkrátka málo. ()

Paxxx.cz

Na naše poměry jde určitě o docela kvalitní film, ale upřímně jsem čekal trochu lepší zážitek. Oceňuju hlavně výkon Rodena a taky přísun zajímavých fakt o odsunu němců ze sudet, protože o téhle problematice jsem toho moc nevěděl...65%. ()

MartinezZ

17.11.2010 ~ Svině byly, jsou a budou, všude a vždycky. A člověka poznáš až v krizi. To jsou pravdy léty prověřené. Pravdy, na nichž je tenhle historický snímek postaven. ~ Vadí nyní sudetským Němcům vysídlování? Ať si trhnou nohou, byla prostě válka a mohou být rádi, že je nevybili všechny. Co po válce čekali? ~ Snímek začíná v roce 1938 ve vesnici v Sudetech. Žije tu s rodinou vlastník mlýna a pily Habermann se svojí položidovskou manželkou. Jejich nejbližšími přáteli jsou Březinovi, místní hajný se svojí německou manželkou. Ani jeden z nich netrpí nějakými předsudky, všichni tu žijí pospolu v klidu, pracují tu vedle sebe jak Němci, tak Češi. Všechno je více méně v pořádku, až do doby, kdy Sudety padnou pod plášť Třetí říši, což s nadšením přijímá část sudetoněmecké společnosti a hlavně mlynářův mladší bratr, který se ihned nechává zapsat do armády. ~ Napětí ve vesnici roste, partyzáni začínají znepříjemňovat život nacistům, ti zase následně obyvatelům vesnice. Nenávist k Němcům obecně se zvětšuje a nehledí se na to, kdo jaký byl před válkou i během ní, hledí se na národnost. A jak je situace na hraně během války, co asi přijde po ní... ~ Snímek o tom, jak nikdo není bez viny, ani samotní sudetští Němci, ani sami Češi. Někteří byli prasata vždycky, válka jim jen dala možnost přestat se ovládat a být tím, kým doopravdy jsou. Že to odneslo i plno nevinných je prostě jen oběť války. Tak to prostě bylo a stát se to dnes, bude to tak znovu. Nešlo být nestranný, doba to nedovolila. Lidi to nedovolili. ~ Škoda jen, že se některé postavy chovaly jak blbci. Radek Holub už měl po prvním průseru letět a Březina se na něj měl vysrat. Jana Habermannová byla tak pitomá, že neviděla, co za vypatlaného magora je bratr jejího muže Hans a když se nechal naverbovat, tak jako položidovka šla za něj za vrchním SS blbem orodovat. Sám Habermann naivně si představující, že po válce, kterou vyvolalo Německo a vyvraždilo se takové množství lidí, bude vše zase v pořádku a lidi nechají Němce v klidu a na pokoji a všichni budou znovu šťastní a veselí. Vždyť to přeci nebylo zase tak dlouho po První světové válce, že byli někteří tak naivně pitomí... ~ Film samotný mi pak přišel místy zbytečně protahovaný, méně záživný a jako by se nevědělo, čím jednotlivé části příběhu poslepovat. Na české poměry ale kvalitní film. Dokáží ale Češi natočit také kvalitní film jiný, než jen dramata z dob války a komunismu? ~ PS: Půl hvězdičky navíc za Karla Rodena. Měl tu ale míň místa, než by si zasloužil. ()

Historik

Myslím si, že ten příběh chtěl víc prostoru, některé postavy rovněž. Bylo to dost zkratkovité, epizodní, a tak tak trochu to jen klouzalo po povrchu. Chyběl tomu větší prožitek. Mohlo to prostě být lepší. Ale budiž, i takto jsem docela spokojen. ()

Asgy

Obsahově sice hodně silný film, ale myslím, že odvážnější zpracování by zde neškodilo. Karel Roden nezklamal, neokoukané tváře potěšily. I když jsem ale podobné události viděl již vícekrát, konec na mě dost zapůsobil. Občas nepochopím, kde se ta nenávist, závist a pokrytectví v lidech bere. Ale z doby, ve které žiju, můžu těžko soudit tehdejší události. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc