Sice nebyli v první linii, ale osud války závisel na nich. Gregory Peck v hlavní roli amerického filmu. Válečný film Přímo nad hlavou (1949) vznikl podle stejnojmenného románu, jehož autoři Beirne Lay Jr. a Sy Bartlett vycházeli z vlastních zážitků. Společnost 20th Century Fox zakoupila práva na knihu v říjnu 1947, tedy ještě před jejím vydáním, a režií pověřila svého kmenového tvůrce Henryho Kinga. Snímek líčí osudy amerických letců v Británii, kteří se zúčastňovali pravidelných denních náletů na Německo. Na podzim 1942 to byli jediní Američané bojující v Evropě. Hlavní úlohu jejich nového velitele generála Savage vytvořil Gregory Peck, známější spíš jako představitel romantických hrdinů (viz např. pozdější Prázdniny v Římě). Film byl původně naplánován jako barevný, ale nakonec se natáčel na černobílý materiál, především kvůli začlenění dokumentárních pasáží. Vůbec poprvé byly v hraném americkém filmu využity záběry bojových akcí pořízené německou Luftwaffe. Mimořádně zdařile je v něm zobrazen každodenní život letecké základny během války, stres posádek bombardérů B-52, trávících značnou část svých dnů v přímém ohrožení života, i jejich velitelů pod tíhou někdy až nesnesitelné zodpovědnosti. Poprvé se tak na plátně objevily důsledky psychologických vlivů na vojáky ve válečné situaci. Zajímavý je také fakt, že byl později využíván obchodními firmami (např. Coca-Cola) při kurzech výchovy vedoucích pracovníků. Film získal dva Oscary, za vedlejší herecký výkon Deana Jaggera (zástupce velitele major Stovall, který je také vypravěčem příběhu) a za práci zvukařů. Nominaci měl za hlavní úlohu Gregory Peck, pro něhož se určitou kompenzací stala neméně prestižní Cena newyorských filmových kritiků, a film jako takový. Na motivy snímku vznikl s časovým odstupem stejnojmenný TV seriál (1964–67). (Česká televize)

Mirokukii

Skvělý, charismatický Gregory Peck jako přísný generál, jenž musí převzít skupinu letců a dát ji do kupy. Kdy se zprvu setkává s odmítavým postojem svých svěřenců, ve snaze probudit v nich za každou cenu hrdost, odhodlání a vůli bojovat. Výborný válečný, psychologický film držící po celou dobu tu správnou atmosféru. V závěru velice napínavé, s tvrdým dopadem. ()

Han22

Opět jeden film, který mě moc nechytl. Řemeslná kvalita je samozřejmě super, stejně jako určitý náhled na to, jak to měli piloti za druhé světové války těžké. Jenže s tím filmem mám dva problémy. První se týká příběhu - k zdecimované, smolařské a demoralizované jednotce přichází velet mladý generál, který se chová většinu filmu jako absolutní kokot. Žádné slitování, žádné výhody, tlak na výsledky, přísné tresty, zkrátka klasický ředitel v českém korporátu. Když mu na mužích začne záležet, zhroutí se. A protože Peck byl vynikající herec, o to více jsem postavu nesnášel. Druhý problém - celý film se o letech jen kecá. První válečná scéna přijde po hodině a třičtvrtě a je víceméně stvořena z dokumentárních záběrů. A takový válečný film mě zkrátka nebaví. ()

Mikino00

Tak trochu jiný pohled pod pokličku letcům, spíše se jedná o drama z válečného prostředí, kde změkne i Peck pod vlivem okolní války. Film ale opravdu působí románově, na škodu to není, rozhodně to není nějaká pohádka s dobrým koncem. ()

arcticsky

V tomto filmu samozřejmě exceluje Gregory Peck. Zajímavé - spíše psychologické drama o výcviku na letecké základně v 2. světové válce. V závěru dojde i na dramatické vzdušné přestřelky a bombardováníčko.... ()

BeranSon

Toto je klasika, které se jen málo který válečný vyrovná. Dean Jagger, jako naprostý profesionál, hraje jako o život, tudíž se absolutně nedivím, že získal oscara. 8/10 ()

MickeyStuma

Válečný snímek o letcích bombardovacích letadel, který se ničím nezadá s obdobnými sovětskými vznikající ve stejné době. Jedná se o pouhopouhou filmovou oslavu válečných hrdinů a jejich úspěchů v době druhé světové války, kde ve válečných scénách byly použity i přímé dobové záběry. Příběh je jednoduchý a později mnohokrát zopakovaný. Máme tu určitou jednotku bombardovacích letců oplývající rapidně nízkou morálkou. Po nastoupení přísného brigádního generála Franka Savageho, kterého si jako obvykle výborně střihl Gregory Peck, jsou rázně postaveni do latě a svým následujícím úspěšným bombardováním ovlivní další průběh války. Fakt, že vojna není kojná, tímto platí dvojnásobně. Dějová linka se tedy zdá být jednoduchá, avšak scénář se nezabývá jen tím. V podstatně je centrem dění právě generál Savage, který i přes svůj přísný smysl pro disciplínu vojáků dává ve svém nitru charakteru a psychologie najevo, že i on sám jenom člověk, kterého také mohou některé okolnosti zlomit. Dramatizace se každou další scénou pomalinku stupňuje a nabírá na divácké zajímavosti. Duševní a fyzická zdatnost můžu je ukázána jako patřičnost k vedení k maximálnímu úsilí. I dnes má snímek určitou hodnotu a tak jistě není náhoda, že byl zařazen do Národního filmového registru. ()

Kragujevac

Průměrný psychologicko-válečný film s dobrým hereckým výkonem Gregoryho Pecka. Film má dost nudných okamžiků. Mnohem lepší alternativou je např. film The Dawn Patrol s Errolem Flynnem. ()

Winster

Jedne z nejlepších válečných filmů co jsem kdy viděl...Denní bombardování bez doprovodu stíhačů muselo bejt peklo…Kdyz jsem cetl nebeské jezdce od Jánského, tak mi doslo jake to bylo..., letet v kurzu na tovarny a jine cile nesmet uhnout a jen cekat kdy to letalo schyta..schodit náklad a pak pryč jen pryč odtud. Pro pochopeni utrapt techto letcu mi kniha mnoho pomohla...děkuji. Pry mel hrat hlavni roli itreba John Wayne, coz by bylo taky paradni! G.P tam teda udela peknej brajhl na zacatku..musim rici ze mi to k nemu az moc nesedi a hlavne i proto ze sam pred nejakou dobou velel skupine a absolvoval bojove lety. ()

liebgott

na rozdíl od nás a Britů , Američané shazovaly bomby na Německo ve dne a tím zamezilo zbytečným ztrátam na životech a tenhle film je pro ně skvělá pocta . Film je spíš pro nadšence do válečných filmů nebo letectví než pro obyčejné publikum , žádný nadupaný film sršící výbuchy stylu Michaela Baye jenom ryze válečný film o posádkách letajících pevností . ()

kotrlak

Prostě "Gregory Peckory" (jak mu říkal Frank Zappa, dej mu pámbu večnou slávu} je neprůstřelnej a má to pevně v rukou....hezký záběry z WWII a pravý počitačově ještě nefalšovaný 'Flying Fortress' mašiny! ()

jinyHonza

Skoro neznámý film - škoda. Nádherná studie, jak se stát z člověka velitelem a přežít - Memphis Belle z opačné strany. Perfektní zachycení reálií. Pro Big Beara: P-47 byl ve výzbrojí RAF i USAF, Bf-109 létal jako Buchón ve Španělsku, jinak vlastně nikde. Letové záběry pocházejí nejspíš z původního dokumentu The Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress. Úžasná záležitost. ()