Dívka, která kopla do vosího hnízda

• Švédsko Luftslottet som sprängdes (více)

Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které jí téměř zničily život. Zásadní komplikací je ale kulka, která jí uvízla v hlavě. Lizbeth leží pod přísným dozorem na jednotce intenzivní péče s nepatrnou šancí na uzdravení. Pokud se jí to povede, bude souzena za tři vraždy a jeden pokus o vraždu. Už tak bezvýchodnou situaci ještě vyhrocuje jiný pacient, který leží ve stejné nemocnici - její vlastní otec Alexander Zalaščenko, který se chce své dcery jednou provždy zbavit. Lisbeth totiž znamená nebezpečí pro něj i pro “Sekci” – nelegální skupinu uvnitř tajné policie, která mimo jiné odpovídá za to, že tenhle bývalý agent sovětské výzvědné služby zůstane i nadále v utajení... Novinář Michael Blomkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti a požádá svoji sestru advokátku, aby Lisbeth u soudu zastupovala. Pokud přežije, bude muset s její pomocí prokázat svou nevinu a přimět soud a veřejnost, aby uvěřili jejímu neuvěřitelnému příběhu, v němž figuruje řada významných lidí, kteří se dopouštěli nebo alespoň tolerovali bezprecedentní násilí vůči bezbranným spoluobčanům ve snaze udržet se u moci. V souvislosti se soudem proti Lisbeth chystá nakladatelství Millennium zvláštní číslo, které má odhalit totožnost těchto lidí a jejich napojení na “Sekci”. Ta má ale dost prostředků a metod na to, aby tenhle „požár“ uhasila, ještě než se doopravdy rozhoří. Stačí umlčet Lisbeth a pisálka Blomkvista. (oficiální text distributora)

iNKa 1104

Lisbeth a její pomsta - u konce. Co dodat: vyzdvihuju různé ladění každého z dílů a oblíbila jsem si i obě hlavní postavy: jak neúnavného a loajálního Michaela, tak uzavřenou a tvrdou Lisbeth. Proměnlivé napětí mě u obou posledních dílů nenechalo na chvíli v klidu a někde v dálce stále cítím to mrazení v zátylku z prvního dílu. Díky. ()

tranquill

Závěrečná část byla více méně oproštěna od akce, ale i rovina procesní a s ní spojeného obstarávání důkazů byla dostatečně napínavá. Škoda, že nemohlo být dopsáno zamýšlených 10 knih, mohla vzniknout pořádná sága... ()

Schlierkamp

Závěrečný díl filmového zpracování Larssonovy trilogie Millenium. Drama tentokrát bezprostředně navazuje na předchozí díl a soustředí se zejména na hledání důkazů proti skupině, jež se před lety oddělila od tajné policie a proměnila se v zločineckou organizaci. Členové této organizace zvaná Sekce, nyní už většina v důchodovém věku, cítí neklid, neboť poslední vydání Millenia má vydatně přispět k jejich odhalení a začnou poté jednotlivým redaktorům vyhrožovat. Zatímco novinář M. Blomkvist (M. Nyqvist) se aktivně přidává nově vytvořenému týmu za účelem tuto organizaci usvědčit a dopadnout, těžce raněná a zatčená Lisbeth má zcela jiné problémy. Vrcholem snímku, jenž tentokrát vynechal kriminální zápletku a dá se kvalifikovat spíše jako špionážní drama, se tak stává soudní líčení, v němž opět skvělá N. Rapace dokáže v duelu se zhýralým ředitelem psychologického ústavu, v němž byla před lety neprávem držena, svou nevinu a současně probíhá poklidné zatýkání členů Sekce, dřívě vysoko postavených mužů ve švédské vládě. Vraždící monstrum necítící bolest z předchozího dílu má v tomto díle bohužel okrajovou, téměř bezvýznamnou roli a postava Ronalda Niedermana (M. Spreitz) zůstala za očekáváním. Alfredsonův snímek, z něhož se téměř vytratila typická skandinávská depresivní atmosféra a víceméně také akční scény, přesto považuji za důstojné ukončení vynikající trilogie, bohužel mimořádných kvalit Oplevova prvního dílu nedosahuje. ()

arkie

Poslední a taky nejslabší díl z trilogie Millenium (tak slibně zahájené filmem Muži, kteří nenávidí ženy) přišel nedávno do švédských kin a diváci ho následovali jako pohřební průvod. Smutné, že ta tendence směrem dolů se od začátku prvního dílu udržela až do konce. A Mišo Nyqvist stále trapnější - jak to dělá? Po druhém díle jsme si říkali, že horší už to nemůže být. Takže 2* za závěrečný kostým Noomi Rapace. Obrací se Stieg Larsson v hrobě? ()

Candid

Chápu, proč má poslední díl trilogie o tolik větší hodnocení než dvojka. Nečíst knihu, taky by mě bavila víc a přišla mi napínavější... jenže když si vzpomenu na knížku, zpracování mi dobré nepřijde. Nelíbí se mi chování Mikaela, z kterého je opravdu až moc velký sobec (až blbec). Erika nepůsobí zrovna jako vůdčí osobnost, jak je tomu v knize- pro vedení časopisu docela důležitá vlastnost, ne? O jejím obsazení už se ani nezmiňuji... (SPOILERY) Člověk, který nečetl knihu se asi bude divit, jak Monicu napadlo, že zabijáčtí bratři chtějí odprásknout Mikaela. Až po jejich zneškodnění se dozvíme, že to "asi udělali proto, aby upozornili na kokain v Mikaelově bytě", jako by jim to docvaklo až po tom pokusu o zabití. Tato posloupnost způsobuje, že jejich chycení působí dost lacině. Dál chybí pořádné vysvětlení, jak byl zabit Bjurman a Dag s Miou a proč z toho nakonec Lisbeth Salanderová nebyla obviněna. Nebo mi něco uniklo? Možná jsem padla do mikrospánku, ani by mě to neudivilo... souhlas s uživatelem HouseMK ohledně Lisbetina předsevzetí... No a nakonec největší mínus- výborné okamžiky z knihy, kdy Annika vyslýchá Teleboriana jsou naprosto !naprosto! nevyužité. Tenhle film obsahuje nejvíc kiksů ze všech tří... ()

netWoor

pro mě určitě nejslabší díl, na kterém mě bavilo snad jen soudní přelíčení. Spiknutí staříků jsem moc neuvěřil, stejně jako celé konstrukci se zavíráním do blázince, bláznivému tatíkovi, který si ze záhadných důvodů pod dozorem tajné služby dělá co chce a synkovi, který je od pohledu dement a není jasné, oč mu vlastně jde. Přesto ale ve mě stále ještě doznívá zážitek z jednotky a tak trojka .... ()

Primavera

Bála som sa, že trojka bude ešte horšia ako dvojka... To sa americkým pokračovaniam stáva často. Švédi sa však zmobilizovali a miesto hutnej akcie vsadili teraz na pomalší dej, ktorým nám pekne naservíruje bezmocnosť človeka voči tomu, keď sa vládne inštitúcie rozhodnú, že ste nepohodlný občan.... Apropó, verí ešte niekto v úlohu štátu ako ochrancu bezbranných a spravodlivých? Prepána, nekývajte súhlasne hlavou, nemám tieto žarty rada. Takže žarty bokom, Lisbeth bojuje za mňa, za nás. Malá, útla, obeť vládneho kolosu, ktorý nepozná zľutovanie. A predsa sa jej podarí vzoprieť sa a dokázať si ubrániť miesto na slnku. Dej mal fakt gule. Keby sa to len trooooošičku zhutnilo, bolo by to dokonalé. ()

Petulka88

Po slabším druhém díle můžu říct, že závěr trilogie se kvalitativně vyrovnává Mužům, kteří nenávidí ženy. Na rozdíl od svého předchůdce má třetí díl celkově slušné tempo a i když se v žádném případě nejedná o nějakou zběsilou akční jízdu, dá se říct, že se ve filmu pořád něco děje. Bohužel si od prvního dílu vypůjčil i jednu zbytečnost a to uměle natahovaný závěr. Ale i tak jsem byl s vyvrcholením celé trilogie opravdu spokojený. ()

bakeero

Tentokráte jsou to poctivé 3*. A scény ze soudního přelíčení pak tím nejlepším, co závěrečný díl skládanky Millenium může nabídnout. Ve mě ale celá trilogie zanechala rozporuplné dojmy a možná i díky přehnanému očekávání cítím lehkou pachuť zklamání... ()

BDMarty007

Třetí díl trilogie se mi asi líbil více než druhý. S prvním těžko srovnávat, protože je hodně jiný. První daleko více pracoval s atmosférou a byl to tak nějak typicky severský film. Třetí díl je jak detektivní seriál spojený do jednoho velkého celku. Ale je to zatraceně dobrá detektivka a filmařina, která prostě a jednoduše funguje, je napínavá, bez zbytečných kudrlinek, ale umí si s divákem pohrát, zapojit, napínat, pobavit. Ač se zápletka ukáže být velký komplot a konspirace téměř neuvěřitelná, vůbec to nepůsobí nereálně. Stopáž přesahující dvě hodiny je hodně, ale není to žádná nastavovaná kaše a uběhne to, ani si nevšimnete jak. Celkově jsem spokojen, slušná klasická detektivka, dobrá klasická filmařina. ()

E lan

Velmi důstojné zakončení třídílné série, které určitě ocení především čtenáři předlohy. Mezi ně se bohužel neřadím, takže hodnotím jen filmařskou zručnost a zajímavost tématu. Po této stránce vše v pořádku, sem tam nějaká skutečnost nevysvětlená, sem tam špatný český dabing, ale jinak dobrý krimi thriller. ()

Franc1s

Důstojný konec a opět ta "stará" Noomi. Závěrečný díl o mnohem lepší než předešlí, že by se Alfredson dobře vyspal? Ale na kvality prvního dílu to nemá,no ale zase nemuze vyjít všechno podle plánu. ()

Oonika

Po druhém dílu jsem byla dost zklamaná, ale při tomhle jsem zase měla pocit, že je všecko v pořádku. Tak obsáhlá kniha se nedá nacpat do filmu celá, ale tohle bylo opravdu obstojně zvládnuté. Nejvíc jsem se těšila na tu scénu se soudem a ani jsem nebyla zklamaná. Věřím ale, že pokud někdo nečetl knihu, bude asi dost zmaten, protože těch příběhů a postav je tam tolik, to se snad ani ve filmu nedá pojmout. ()

markotter

Já prostě na tento typ detektivek nejsem. Politika, kam se podíváš a okolo toho brousí drsný policajt - nic pro mně. Ani první díl se mi nelíbil, druhý jsem vynechal a tohle bohužel bylo opět šlápnutí vedle. ()

danny_21

Zklamání, bylo to zbytečně natahované, nezanechalo žádné zvláštní emoce, usud Lisbeth mi byl tentokrát už úplně buřt, a vytratil se z toho jakýkoliv drajv, prostě sterilní podívaná, kterou jsem s přemáháním dočuměl až jsem čuměl jako pako. Soudní proces měl velké kvality, ale bylo to sakra málo na dvou a půl hodinový snímek - 40 %. ()

gemi

Vyústění, které je o dost poutavější než prostřední díl, nicméně platí, že kdyby zůstalo u prvního filmu, udělalo by se nejlépe. ()

Psycho.R

Druhý a třetí díl se musí hodnotit spíše jako celek. Avšak jak už jsem psal u předchozí části, tady je kvalita hodně nižší oproti jedničce. Noomi hraje výborně člověka, kterej si něco prožil, ale celé to konspirační spiknutí byla moc jednoduché. Záporák v podání nezničitelného němce je spíš do Bonda nebo do Punishera, tady skutečně neměl moc co dělat. Trochu to zachránil konečný soudní proces, ale stejně to už nebylo ono. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta