Masterchef (TV pořad)

Reality-TV

USA, 2010, 80 min

Zájem široké veřejnosti o vaření zažívá v posledních letech u nás i ve světě ohromný boom, protože lidé už jídlo nevnímají jen jako zdroj živin a energie, ale také jako zážitek a umění. Svědčí o tom i množství gastronomických pořadů různých formátů, které se rojí jako houby po dešti. Z těch které jsem ale zatím měl možnost poznat, vyniká Masterchef zcela jednoznačně a to i přesto, že se v podstatě jedná o reality show, které opravdu nepatří mezi mé oblíbené pořady. Masterchef je ale plný napětí a překvapení a ani po několika sezonách nepůsobí stereotypně, protože porotci neustále přicházejí s novými pravidly a nečekanými zvraty. Oproti jiným reality show je navíc skvělé, že hned z počátku není patrné kdo je vítěz a nikdo ani nemá svého favorita, protože kulinářské dovednosti jednotlivých soutěžících jsou až na výjimky značně vyrovnané, každý si prožije vzestup a pád a záleží na každém malém detailu. Je tedy jasné, že šéfkuchařem se nestane jen vítěz, ale i většina jeho kolegů, kteří si probojovali cestu do kuchyně Masterchefa. Porotci samotní jsou skvěle vyvážení, protože každý má zcela jiný charakter, ale u všech je vidět, že zatraceně dobře vědí o čem mluví. Nelze nezmínit ani technickou stránku pořadu a to jak aranžmá zázemí soutěže, tak i provedení týmových soutěží v nejrůznějších exteriérech. Škoda jen, že více prostoru nedostanou samotná jídla a způsob jejich přípravy, ale je jasné, že pořad by se pak stal časově neúnosný. Každopádně pokud vás zajímá gastronomie, tohle je pořad který budete mít rádi.(25.8.2012)

K jídlu fakt výborné! Masterchefa jsem dlouho neznal a trvalo mi řádnou dobu, než jsem mu přišel na chuť. Nesnášim reality show všeho druhu, a potom, co nám naservírovala televize Nova jejich slavného Masterchefa, nevěřil jsem tomuhle americkýmu ani blbý jméno. Ale jelikož mám už Pohlreicha plný zuby a jsem zvyklej si pouštět k obědu něco "chutnýho", zabrousil jsem teda na americkou kuchařskou hitparádu. Třetí sérii jsem si bohužel zkazil tím, že jsem si pustil rovnou někde dvanáctý nebo třináctý díl. Fakt jsem nepředpokládal, že na to budu pravidelně, nebo že mě to fakt bude bavit víc než ranec seriálů! Ačkoli mají Gordon Ramsey a ostatní porotci stále ty stejný kecy a časem vám to začne lézt krkem, stejně mě nikdy žádná reality show nebavila tak jako Masterchef! Fakt klobouk dolů.(3.3.2013)

Je za trest sledovat takové kulinářské umění jen v televizi, člověk pak brečí nad chlebem s vysočinou. Nicméně relativně zábavné, zajímavé, člověk někdy žasne, co všechno se dá vyčarovat z různých ingrediencí. Navzdory tomu hodnocení moc a moc sráží samotní Američani s jejich srdceryvnými a dojemnými výstupy ("po mé mrtvé mamince mi zbyla jen kuchařka"), brnkání na emoční strunu poroty ("odešla jsem z práce, abych se tomu mohla věnovat na plno") s esencí slz, přesvědčování poroty rodinou soutěžícího, že do toho dá naprosto všechno a vyhraje jako vůbec první titul MasterChefa v USA! A k tomu jim dopomáhej Bůh. To se pak sám sebe ptám, jestli bych se taky nedostal do úzkého výběru, protože mi tatínka unesli mimozemšťané a on mě přitom naučil pořádné vepřo-knedlo-zelo. Dodatek k porotě: Gordon je občas až moc nadšený a jeho slovník obsahuje jen superlativy, Graham kolikrát sám neví, co chce a Joe - Joe je prostě nekompromisní tvrďák.(7.8.2011)

Kouká se na to hezky, škoda jen, že se tam vaří pokrmy, které tady v Babicově asi jen tak někdo vařit nebude. Hned zkraje mě zaujala velkohubá prohlášení porotců: "Nikdo na světě neví o jídle víc než já". Nadále jsem žasnul, když se v pořadu objevili soutěžící, kteří prohlašovali třeba: "Zanechala jsem studií, abych se mohla zúčastnit téhle show", anebo dokonce právník: "Zanechal jsem své právní praxe, abych se mohl věnovat téhle show" (u toho je obzlášť kuriozní, že vypadl hned při rozstřelu). Jinak ostatní soutěžící taky asi budou pěkní exoti, jeden z nich třeba přímo srší sebevědomím a arogancí a když se porotci rozhodují, jestli ho pustit či ne, tak se tam regulérně rozbrečí. Zajímavej byl taky farmář, kterej tam nakráčel v jeansových lacláčích, asi rovnou z pole.(28.2.2012)

[První série] Jídlo. Televizní jídlo. To je moje. Jděte se bodnou s volbou zpěváků a talentovaných lidí, já chci u televize žrát očima k prasknutí. Gordon Ramsay je už dlouho můj idol a proto jsem nemohl první řadu US Masterchef minout. Show je to velkolepá jak se na americké reality TV patří, Gordon přebírá spíše roli hlavního mluvčího a tak trochu moderátora. Čímž se nenápadně otevřel prostor k vyniknutí i zbylých dvou porotců, kteří v přibývajících dílech jenom zářili. Zajímavé úkoly a nakonec celá ta řada utekla hodně rychle. První sezóna 55 %(24.2.2011)

• - Show MasterChef vznikla původně v Anglii, odkuď ji přebrala například Austrálie nebo Francie a v létě 2010 USA. (Dromed)