Masterchef (TV pořad)

Reality-TV

USA, 2010, 80 min

Je za trest sledovat takové kulinářské umění jen v televizi, člověk pak brečí nad chlebem s vysočinou. Nicméně relativně zábavné, zajímavé, člověk někdy žasne, co všechno se dá vyčarovat z různých ingrediencí. Navzdory tomu hodnocení moc a moc sráží samotní Američani s jejich srdceryvnými a dojemnými výstupy ("po mé mrtvé mamince mi zbyla jen kuchařka"), brnkání na emoční strunu poroty ("odešla jsem z práce, abych se tomu mohla věnovat na plno") s esencí slz, přesvědčování poroty rodinou soutěžícího, že do toho dá naprosto všechno a vyhraje jako vůbec první titul MasterChefa v USA! A k tomu jim dopomáhej Bůh. To se pak sám sebe ptám, jestli bych se taky nedostal do úzkého výběru, protože mi tatínka unesli mimozemšťané a on mě přitom naučil pořádné vepřo-knedlo-zelo. Dodatek k porotě: Gordon je občas až moc nadšený a jeho slovník obsahuje jen superlativy, Graham kolikrát sám neví, co chce a Joe - Joe je prostě nekompromisní tvrďák.(7.8.2011)

Řekl bych, že z tohoto pořadu češi kopírovali své Na nože a je až k neuvěření jak se jim podařilo tenhle skvělý námět zprznit. USA verze je o tolik lepší, že ten rozdíl je prakticky hmatatelný. Všichni tři porotci úžasní a Joe Bastianich je dokonce ještě ostřejší než samotný Gordon Ramesy. Je to pořad o vaření a jako takový i vypadá. Zatímco češi se utápěli v myšlenkách kdy nevěděli co točit a tak točili i na ubytovně, zde se bez toho jednoznačně obešli. Porovnání je opravdu nesrovnatelné je to asi jako srovnávat ferari s trabantem bez kol. Takhle se dělá dobrá kuchařská show. Mimochodem je velice smutné, že nejhorší kuchař v této soutěži by se vyrovnal tomu nejlepšímu z Na nože. Už od prvních dílů totiž servírovaná jídla vypadají naprosto úžasně a profesionálně, na rozdíl od českého amaterizmu. Celkový look není třeba vůbec zmiňovat ten je prostě někde úplně jinde, ovšem zde je třeba se zastat Primy která rozhodně neměla důvod do české mutace vrážet tolik finančních prostředků jako verze na FOXu.(8.1.2011)

Málokterý pořad je pro mě - nekuchaře takovou inspirací jako právě tenhle...Jen kdyby si všichni dokázali udržovat odstup a bez zbytečných srdceryvných scén vyjádřit to, co dokáže Bastianich několika slovy. Jednoznačně jedna z nejzajímavějších osobností poslední doby. Jen škoda, že ti, co si moc otvírají hubu dlouho nevydrží a vyhraje tak ... typický Američan. (začátek 3.season - těžko říct, jak to dopadne s Christine, ale pokud se probojuje do týmových úkolů, rozhodně bude na co koukat; snad to nebude přeslazené...ale Joe to řekl vážně sakramentsky dobře - on se umí usmát??) PS: Ben Starr je legendou a bude snad jediným soutěžícím, kterého si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Úžasný člověk. SEASON 4: Lidi sice nadávají na přílišné projevování emocí, ale tak co už. Je to Amerika, tam by ti bez těch emocí nemělo jinak šanci na přežití. Někteří soutěžící na castingu pobavili více, někteří méně, ale i přesto se nemůžu dočkat pravého zápolení s kuchyní. (záruka kvality českých titulek je samozřejmostí, bez nich si neumím představit, jak bych zvládala chápat, co do těch jídel přidávají :)) EDIT PO 4.SEASON: No tak jo, po castinzích jsem to pomalu přestala sledovat, nevím no...ty první tři řady jsem opravdu milovala do poslední minuty, ale už to hold pro mě není tak horký. Blog Bena Starra tak nejspíš zůstane jediné, co budu mít s Masterchefem společného.(27.2.2012)

Programy o varení sú ďalšou mojou slabosťou na poli televíznej zábavy, a keď sa to zmieša spolu so súťažením o titul najlepšieho ametérského kuchára - zábava je zaručená. Pokrmy v neskorších fázach vyzerajú úchvatne, a neraz mi vypadla najaká ta slina. Porotcovia sú borci - Gordona obdivujem už nejakú tú dobu, Joe je človek proti ktorému by som nechcel stáť v akejkoľvek hre, a Graham je fest sympaťák. Súťažiaci sa snažili, a niektoré ich výkony boli náležite odmenené a niektoré kuchárske skvosty ktoré tam boli vytvorené by som zjedol aj keby boli len na papieri. S víťazom som spokojný, a dúfam že o ňom budem ešte v budúcnosti počuť. Som zvedavý na druhú sériu, s ktorou začínam práve teraz ...(25.6.2011)

Tak tenhle pořad jsem si stáhl v reakci na pořad Primy "Na nože!" a musím říci, že takhle má vypadat show z kuchařského prostředí. Nejen to, že i ten nejhorší soutěžící v USA předvedl daleko více než nejlepší tady u nás, ale hlavně je to opravdu o kuchařském umění a ne nějaká rádoby reality show ve stylu Vyvolení. V porotě sice hraje prim Ramsay, ale ostatní dva porotci nejsou pouhými přitakávači, ale jejich poznámky míří opravdu k jádru věci (což je oproti české porotě jako nebe a dudy). Nemluvě o celkově lepší kameře, grafice a střihům.(21.10.2010)

• - Show MasterChef vznikla původně v Anglii, odkuď ji přebrala například Austrálie nebo Francie a v létě 2010 USA. (Dromed)