V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Finskej

Popis filmu je nepřesný. Správná verze zní takto: "S týmem neuvěřitelných dementů s tak neprofesionálním, neukázněným a nevědeckým přístupem k věci, že to snad neni možný, protože tak neuvěřitelnej amatérismus divák fakt ještě nikdy neviděl, se... ...vydávají na cestu" a to jsem ještě NÁRAMNĚ tolerantní. Člověk už viděl ve filmu ledasjakou badatelskou či vesmírně či jinak cestovatelskou neobezřetnost, ovšem Prometheus kraluje a těžko hledat konkurenta. Vyslání téhle partičky dementů kamkoli mohla by schválit jedině partička ještě větších dementů, no a takový je celý film. Nechápu, s podpisem Ridley Scott naprosto a zcela nechápu. Jak už napsalo víc lidí (takže mohu jen zopakovat), je to profesionálně umně natočený film s dementním scénářem s kupou blbostí až k pláči. ()

chmíří

Tak nevím co s tím. Je to prequel pro Vetřelce, nebo samostatný film kde je strašně moc věci jen tak napůl a celé to úplně nedrží pohromadě. Věřím že bude nějaké režisérské vydání tak o půl hodiny delší a trochu to do sebe zapadne, ale bohužel film od Scotta musím hodnotit trochu náročněji...70% ()

korndaddy

Maximální spokojenost. Není to o akci a bůhví čem. Je to o propracovaném prostředí, napínavé atmosféře s dokonalým příběhem. Ještě když máte kvalitní herecké výkony, máte o zábavu postaráno. Jako předzvěst něčeho většího zafungoval Prometheus naprosto geniálně. ()

BlackTom

KOMENTÁR OBSAHUJE JEMNÉ NÁZNAKY SPOILEROV Niekdajší kolegovia zo série Aliens Ridley Scott a James Cameron sa rozhodli urobiť dve načisto monumentálne agitky o tom, kam vlastne naše ľudstvo smeruje a aká je jeho pravá podstata a povaha, a zatiaľ čo Cameron nám predkladá pestrofarebný svet druhej rasy (Avatar) a len jemne to hrá na ľudskú nevraživosť a chamtivosť, Scott operuje z iného súdka, cynickejšie a presnejšie. Pomaly rozvíja príbeh, ktorý má s pôvodným Alien len pramálo spoločné, snáď len to temné plátno, na ktoré ho maľuje. Nie, ľudia si podľa Scottovho sveta a jeho rasy Stvoriteľov zaslúžia smrť a nič iné. A najlepšie na tom je, že k tomuto poznaniu sa musia priam doplaziť z posledných síl len preto, aby si prišli po ranu z milosti. Scott ide až na kosť, so scénami sa dvakrát nepára a tak dochádza aj k improvizovanému cisárskemu rezu, či velebeniu tajomného božstva až k odhaleniu ako vlastne votrelci súvisia s posádkou Promethea. Obsadenie je bezchybné, zvlášť poteší ľadová kráľovná Theron, nordicky nadpozemský Fassbender a nezlomná hrdinka Noomi Rapace. Mne sa Scottova tmavomodrá verzia Armageddonu náramne páčila a nejaké logické chybičky vďaka pútavému vizuálu a celkovému obsahu veľmi rád prehliadnem. Posledná scéna je už len dorazenie šokovaného diváka a na jazyk sa mi priam natískala legendárna hláška "It's Alive!!!". ()

casioa....

Tak som si pustil Prometheusa s priateľkou, psíkom a hodinkami s menom Prometheus (Trireme). Film ma bavil iba do 2/3, poslednú 1/3 to bolo čím ďalej tým viac plné WTF, až som sa pristihol, že film skoro vôbec nesledujem a venujem sa hodinkám, priateľke a psíkovi. Toto mal byť nejaký prequel k Votrelcovi? Brrr. ()

matolas

Perfektná prvá tretina, po ktorej síce viete, že vás to zákonite musí sklamať, ale taký chabý koniec som teda nečakal. Škoda, lebo všetky ingrediencie to malo, len ich akosi nedokázalo správne skombinovať. ()

Kienast

Tenkrát po premiéře jsem tomu napálil 3* a byl jsem zklamaný .... Dneska po pátém shlédnutí se mi to zamlouvá čím dál tím víc, zvyšuji na 4* protože dobrých sci-fi je dnes pomálu .. a tady jsem byl nadšený jak z herců a lokalit natáčení tak z hudby! "Ten film zraje jak víno!" ()

JamesSi

Prequel Vepřelce obsahuje celkem dobré CGI, pseudointelektuální žvásty, nesmyslné napojení na vepřelce, stupidní vědátory a jednu celkem strašidelnou scénu o císařském řezu chobotnice. Proč byl ten stařeček Wayland špatně namaskovaný třicátník? Proč si vědci sundali přilbu? Proč si chtěl ten debil pohladit vesmírného hada? Jakto že inženýr byl vepřelec? Jak se mu vešla ta dlouhá hlava do inženýrského těla. Díval se celou dobu nahoru? Před čím utíkali inženýři v hologramu? Proč byl David sledoval sny Dr. Shawové? Co byla ta ryba v oku Hollowaye? Proč v sobě měla tu chobotnici přes tři měsíce, když s ním šoustala před deseti hodinami? To se asi nikdy nedozvíme. ()

iXtr3m3

Po prvom zhliadnutí, premárnená šanca. Po druhom zhliadnutí, technicky brilantné dielo, ale bez budúcnosti a bez srdca. Po treťom zhliadnutí v 3D FullHD a s myšlienkou, že sa univerzum dočká rozšírenia, vo svojej nedávnej dobe nedocenená pecka, ktorá zažije svoj návrat raz v budúcnosti pri master kolekcii všetkých Alien titulov. ()

Han22

Začnu pozitivy. Pěkná výprava, efekty jako vesmírná loď, mimozemská loď a planeta. Pár pěkných hororových scén. A teď negativa. Byla to zkrátka neskutečná sračka. Postavy vědců přilétají na planetu, motají se jeskyněmi jako banda pitomých teenagerů z béčkového hororu a stejně pitomě jich pár umře. Celý film je neskutečná nuda vyplněná dialogy, které nedávají žádný smysl, postavy si vyměňují pseudo-psychologické bláboly typu "každé dítě chce zabít své rodiče. Většina postav je zbytečných. A hlavně... není to Vetřelec. Vetřelec se zde ani neobjeví, místo toho jsou tu nějaké chobotnice. A nefunguje to ani jako prequel. Ani to, že by "tvůrce" nechali umřít s vyhřeznutým břichem na křesle, jak bylo v prvním díle tu není. Zkrátka naprosto zbytečný film. ()

HiddenDragon

Kupodivu pri domaci projekci se mi to libilo vice nez v kine. Mozna je to tim, ze si clovek muze obcas nejaky dialog vratit a veci lip pochopit. Je to v prvni rade sci-fi (i kdyz jeste z tohoto stoleti - 2094), ale zaroven se Scott snazi nahodit par filosof. otazek, ktere ale spis nezodpovi. Jistou pomoci k snazsimu pochopeni deje muze byt, jak jsem se docetl v Zajimavostech, ze je to vlastne o "rodicich alienu" :) Zni to desne, ale dost to vystihuje smysl filmu, ktery je defacto o (zrychlene) evoluci, a tim se s nim hned zezacatku trochu "szijete". Vetrelce jako takove tu necekejte, jinak budete zklamani. Spis je to takova naivne vedecka vyprava Weylanda za nesmrtelnosti, ktera se jaksi vymkne z rukou. To nejhorsi na Prometheovi je, ze radoby "vedci" se tu chovaji jak naprosti idioti bez elementarnich znalosti hygieny a mikrobiologie. Vsude si hned sundavaji masky, cizorody material projedou pozemskym scanem a kdyz nic nenajde, pokladaji vzorek za sterilni apod. Takovych do oci bijicich hovadin (o silene operaci bricha, ktere se bude chrirug asi chechtat jeste tyden) radsi nemluvim. Chapu, ze je to sci-fi, ale nektere veci proste nejde snadno obejit a jsou platne ted i za sto let. Naopak treba zbrane by mohli mit modernejsi. Z vedeckeho hlediska je tu zkratka prilis mnoho nesmyslu, ktere sceny neustale shazuji. Z hlediska prequelu pro Alieny uz je to o neco lepsi a je to takova Ridleyho fantazie o parazitech a mezidruhovem krizeni :) Hlavne v zaveru. Konec je dost otevreny, takze je dobre hned navazat Covenantem (2017). ()

Perry-

Scénář.. hrozný... víceméně sled scén. Dobře se na to kouká, pro kino 70%. Na domácím kině bohužel ztratí monumentálnost a stane se z toho stupidní sci-fi.. max. 60% ()

Vitoušek

Vydal jsem se do kina na dlouho ocekavany film ,,Prometheus", a jakoz to fanousek zanru samovzrejme v den premiery! Ovsem to na co jsem se mesice tesil proste neprislo, kazdopadne Ridleyho comeback(s filmem ktery vytvoril v dokonalost) se nekonal! Nutno podotknout, ze semnou v sale(na premiere) sedelo asi 5 lidi!? Zklamani:-( 60% Jeden z filmu roku?? Sem zvedav co nas jeste letos v kinech ceka! Snad to v cervenci zachrani zaver sagy o Temnem Rytirovi. ()

ruhebitte2010

Poslední řekneme třetina filmů ztrácí zcela atmosféru a člověk se už jen dívá a přitom předtím... Herci hrají slušně, určitě nejlépe Fassbener a možná Rapace, přesto se žádné herecké orgie nekonají a jde hlavně o vizuál a většinu filmu i o atmosféru. EDIT 21.1.2016. Viděno celkem po třetí a musel jsem zvýšit hodnocení, prostě tohle není Vetřelec a tak k tomu musí člověk přistupovat. ()

Sancty

Snáď je táto tretia úprava komentára aj tou poslednou. Patrím medzi tých, ktorí márne čakali, až sa Ridley vráti do univerza vystreľujúcich čeľustí a desu zakrádajúceho sa katakombami vesmírnych korábov. A naraz prvé správy, fotky z nakrúcania, nadupaný trailer a premiéra. Tomu teda vravím návrat! Prometheus neponúka len ďalší boj s xenomorfom tak ako ho dôverne poznáme. Scott zašiel ďalej. Vyhrabal nepoužitý materiál s nápadmi, ktoré ostali rozpracované od 79. roku, vďaka ktorým poodhalil viac z histórie tajomného Space Jockey. Pridal rozporuplnú líniu o genéze ľudstva a celé to zabalil do ohromujúceho vizuálu. Na veľkom plátne doslova pastva pre oči, na obrazovke až tak neočarí. Čo ma mrzí je, že si tvorcovia nedali viac záležať na detailoch. Napríklad výrazný rozdiel v proporciách skeletu pôvodného a živého Inžiniera, ktoré ma mimochodom serú doteraz. Alebo vlastnosti čierneho magľajzu, hlavne teda jeho vplyv na okolie. Taktiež nedotiahnutá vec. Je toho samozrejme viac. Najväčším failom sú však miestami naozaj hlúpo jednajúce postavy. Ani sa o tom nebudem radšej viac rozpisovať. Ktovie ako by dopadol scenár, keby ho napísal sám Lindelof. Spaitsova verzia môže byť komplexnejšia ale koho by bavilo pozerať na to isté po ixkrát (prosím, odložte kamene). Asi to vyznieva, že som z filmu sklamaný ale opak je pravdou. Síce už opadlo to prvotné nadšenie z ktorého sa poseriete blahom ale spokojnosť stále prevláda. Prometheus je živnou pôdou pre špekulácie a dohady, veď čo sa už o deji a jeho vetvení narozprávalo. To je myslím si dobrá vizitka. Škoda toho otvoreného konca, ktorý rozhodne naznačuje pokračovanie. Osobne by som radšej prijal director's cut ako ďalší film. ()

beba789

Ridley Scott se vrátil ke kořenům svého vetřelce, a od nich se vydal vlastní cestou a poradil si s tím na jedničku.Úžasná atmosféra,hudba,efekty a samozřejmě postavy (přesněji David a Shaw).Vše mi nejdříve smysl nedávalo do té doby dokud David neprohlásil že prstencových lodí je tam více.Konec je otevřený a vůbec mi nebude proti srsti, když se Scott rozhodne pro další pokračování.100%. ()

Artmovie

Šel jsem do kina s myšlenkou, že tento film určitě vetřelce nepřekoná, ale také, že dostanu kvalitní sci-fi za dlouhou dobu. No a vida. Vyšel jsem z kina a byl jsem spokojený. Atmosféra tam byla, napětí také a epických chvil tam bylo požehnaně. Ridley Scott je právem jedním z nejlepších režiséru. Vůbec by mi nevadilo, kdyby natočil ještě pár takových epic-sci-fi filmů. Po druhé projekci musím odebrat hvězdu, protože ten film má své nedostatky a určitě by ta prázdná místa, která obsahoval, šla něčím vyplnit. Hlavně ten konec, ten závěrečný souboj se mi zdál moc prázdný a ke všemu postrádal to pravé napětí, které Ridley vždy dokázal v lidech vyvolat. ()

F.W.Colqhoun

Asi nějaký ty SPOILERY. K filmu jsem přes veškerou snahu nedokázal přistoupit bez očekávání. Nakonec se uspokojivě naplnilo jen jediné – dozvěděl jsem se * a to mne od zveřejnění traileru a fotografií zajímalo velice * proč má Fassbenderova postava tak blbej účes. Právě jeho kreace robota je jedním z důvodů, proč to lze vidět snad i dvakrát. K tomu lze připočíst pár dalších – opulentní dávka architektonické gigerovštiny, všudypřítomné odkazy na lepší vetřelčí časy, perfektní režie, zvuk a velkolepá podívaná. Většina toho ostatního má řadu much. Scénář, který bývá důvodem Scotových selhání, se nevymyká tomu nejprachobyčejnějšímu žánrovému folklóru, což by nebylo nejhorší, kdyby z něj netrčela podivuhodná řada nelogičností, jichž jsem si všiml i já, který si obvykle takových prkotin jako konzistence a smysl nevšímá. Herecké výkony představitelů hlavních rolí, Noomi Rapace a Logan Marshall-Green, byly pro mne vyloženě bolestivé – zatímco ona je falešná jako pětka, on nepobral ani špetku charisma, takže mne ani moc nevadilo, jaký to s jeho pitomou postavou vzalo konec. Evangelizační agitka, na níž si člověk ve Scottových filmech začínám zvykat, není jen vážně už otravně přebujelá, ale i nevýslovně pitomá. Hororový prvek, na nějž jsem se vlastně těšil a který jsem očekával ve druhé polovině filmu, je slabý čajíček – napětí by se vešlo za upilovaný nehet. Film paradoxně funguje nejvíc v humorných okamžicích, které jsou ale * míněno těch zamýšlených * asi tři. V té vatě ale potěší. Celkově vzato je to ale lepší než Avatar, k němuž ale film nemá bohužel nijak daleko. Jako jisté jisté rozšíření vetřelčího světa to lze použít, ale odpovědi jsou tak nějak neuspokojivé a banální – že by je jeden snad raději neměl. Škóóóda. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů