V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

3 AM Code

Strasne rad bych dal vic, ale proste to nejde. Shlednut i fandovsky sestrih s nepouzityma scenama, ale akorat sem z toho vic nastvanej na scenar. Projev Petera Weylanda nebo dr. Shaw zadajici Weylanda o setkani jako by vypadli uplne z jineho, podstatne kvalitnejsi filmu nez je ten zbytek. Prometheus je pro me predevsim hrozne promarnenym potencialem. Film ma vyborny namet i zacatek, pak se ale zacnou vrsit dejove lapsusy a chvilkama se z toho stane i B-ckovej slasher. Herci v hlavnich rolich jsou ok, specielne Fassbender a Theron, ale scenar s nima mlati jak se mu zachce, takze to nemaji sanci spasit. 2 za ukrutne neverohodne SF B-cko s dobrymi herci a triky. ()

Dinosaurier

Docela mě to chytlo, upřímně jsem čekala daleko horší výtvor, který se měl tvářit jako Alien 0. Akorát jsem moc nepochopila tu koncepci původu: Vir + člověk + sperma + lidské vajíčko = chobotnice. Chobotnice + mimozemšťan = první Alien vůbec. Hm. ()

Maynard.

No konečně sem se k tomuhle kousku dostal. Po dlouhý době zase pořádný scifi. Je vidět, že lidi od Promethea čekali mnohem víc, i já sem čekal krapet víc, ale zase sem si říkal, že Ridley už má to nejlepší za sebou. Je vidět, že jeho filmy se postupně zhuršují a zhoršují. Sice do nás pálí každej rok jeden film, ale podle mě je to na úkor kvality. Prometheus je natočen brilantně, tohle se rejžoj moc vyvedlo. Parádní kulisy, parádní přístrojky z budoucnosti. HErecký výběr na jedničku, hlavně teda Fassbender, toho týpka mám fakt rád, do role "robota" se vžil perfektně. Noomi Trapas odvedla dobrou práci jako vždy, ale přijde mi, že ona ze sebe víc nevymáčkne, dycky to budespíš taková ta půměrná herečka. A že se diváci nedočkali různejch "Vetřelovskejch" odpovědí? Je sice pravda, ale tolik bych to nehrotil, možná, že v tom je uplně zbytečný něco hledat. Scott nemá svoje filmy tak promyšlený jako třeba Nolan. Další pokračování? Okay, ale chce to víc akce kurňa :o) ()

Arkanoid

Prequel o kultovom vesmírnom monštre, kde práve ono je odstavené na vedľajšiu koľaj. Na diváka Scott vytiahol otázky Kto som? a Odkiaľ som prišiel? a venoval im dej filmu. Vyzerá to ako dosť slušný nápad na existenciálnu drámu. Namiesto toho sa však toto soderbergovsky chladné sci-fi ženie cestou akcie a thrilleru. Nechýba ani nelogické chovanie niektorých postáv. Má ale aj klady, ako napr. sympatickú postavu androida, slušné herecké výkony, výborný vizuál, ktoré vyrovnávajú predchádzajúce chyby na hranicu troch hviezd. ()

Forsberg11

Vizuálne fantastické a trikovo premakané, ale čakal som od toho predsa len viac. Príbeh sa rozbehne veľmi sľubne, na supermodernej vesmírnej lodi v roku 2093, ktorej cieľom je násjť našich stvorilteľov. Po takomto úvode som čakal nie len vizuálno-technickú ale aj dejovú pecku plnú neočakávaných zvratov, napínavých scén a desivých stretnutí s najakými tými emzákmi. Výsledok je pre mňa sklamaním, lebo okrem zopár zaujímavých scén a výborného hereckého výkonu Michaela Fassbendera sa mi dostalo len tupých dialógov a zmeteného deja. Na dvojku sa určite teším, lebo koniec ma dostatočne navnadil ale od člena pôvodnej Alien série (navyše s Ridley Scottom na režisérskej stoličke) s takto vysokým rozpočtom je to mierne sklamanie. 60 %! ()

Circumscriptor

Neviem prečo, ale tento film na mňa veľmi pekne zapôsobil. Nie je to síce originálny Votrelec, ale na dobu, kde je originalita pri sci-fi žánri takmer nemožná (česť pár výnimkám) je to nádherné dielo. Čo sa týka Scottovej réžie a tak isto aj mysterióznej a temnej atmosféry. Ale keby som bol na mieste Ridleyho Scotta, bolo by lepšie keby to na starého Votrelca nadväzovalo predsa len trochu menej. ()

Melios

[SPOILERY!] Na toto prázdne políčko určené na napísanie komentáru čumím už asi 5 minút vkuse a stále neviem, čo si mám sakra o tomto filme myslieť. Na jednú stranu priniesol Ridley Scott po dlhej dobe celkom znesiteľný film s prekrásnym vizuálom a dobrým mysterióznym podtónom, svižným tempom (,čo uňho nie je zvykom) a dokonca aj s dobrými postavami. Ak si odmyslím druhú "vyvražďovaciu" sekciu bol by to veľmi dobý film. Lenže je tu jedna chyba, ktorá celú túto veselú atmosféru prekazila. Je to totiž prequel k prvému Votrelcovi. poznám veľa ľudí, ktorí si to pozreli a ani o tom nevedeli. Chudáci. Na rovinu môžem povedať, že ako súčasť Alien univerza to nedokáže obstáť v žiadnej sfére. Nebudem písať prečo, ak ste film videli viete ak nie, zistíte. V jednoduchosti môžem povedať len, že by ma v živote nenapadlo, že uvidím film Votrelec....bez votrelca. Výsledok vyznieva akoby si pán režisér neuvedomoval, čo natáral vo svojom štyridsať rokov starom filme a tak si s faktami zaimprovizoval a ostatné vycucal z prsta...Celkovo to postupom času začína upadať, keď si začnete uvedomovať, že toto je to, čo predchádzalo tej filmovej klasike až sa dostanete do momentu keď sa nám tu prebudí Architekt (v originálnom filme sa im hovorilo ako Space Engineer - áno už som si to konečne zistil). Ten z nejakého nepochopiteľného dôvodu sa snaží všetkých zabiť a po pár minútach zomrie aj on. Tak vlastne končí celý film. Nič nezistíte, nič sa nepotvrdí ani nevyvráti (možno maximálne obsah vašeho žalúdka, keď zistíte aké nechutnosti sem bol schopný Scott vopchať), je to vlastne iba prehliadka oblúd, ktoré bol Ridley schopný vymyslieť miesto Face-huggera a Xenomorpha. Takže, aby som to zhrnul, ak chcete nejako začať s Alien frančízou tak radšej pretrpte ukrutne zdĺhavý prvý diel než začať týmto prequelom. Tento film je všetko len nie dobrý prequel. Nič vám nového neprezradí, s ničím vás neoboznámi a len si prekrúca známe fakty, ktoré vďaka Scottovi vyzerajú teraz ako klamstvá. Ak to budete brať ako ja iba za film, ktorý s týmto univerzom nič nemá spoločné, potom si film dokážete užiť, ale tí praví Alien fanúšikovia by Scotta za toto rozhodnutie najradšej ukameňovali. Vážne by ma zaujímalo kde sa stala chyba. Pokazila to produkčná firma, alebo priamo Ridley Scott? Pretože viem, že bolo natočených veľa scén, ktoré mali byť vo filme a objasniť neobjasnené, tak potom prečo to vyhodili?...Známka: C ()

Maark

Ze začátku se tají dech...Následně je to bohužel už jinak a dechu je třeba. Pro fanoušky Vetřelce je pozitivní několiko odkazů, ale jinak spousta už několikrát v žánru sci fi viděného. Očekával jsem asi moc.. A zklámání ze mnou oblíbené, ale tady nevýrazné Noomi Rapace. ()

DavidS.

Prometheovi klovou játra jeho vlastní scénáristé...Do hororového vetřelčího univerza nepatří nábožensko-filozofické kecy o původu lidstva, rodinné vzpomínky ani župánek servírovaný záhy po hybernaci...Film postrádá napětí i epičnost...Je děsivě hloupý, k smíchu (několikrát se bohužel zasmějete opravdu nahlas) a posádka se od první chvíle nepochopitelně chová jako banda nevraživých idiotů...Herecky dominují Theron, Fassbender a Raoace naopak demonstruje to, co je na celém příběhu špatně...I když pominu všechna očekávání, stále jde o tragické selhání...A 3D? Téměř ho nezaznamenáte... ()

Ivusha

Já nějak nevím... možná to hodnocení půjde nahoru, až se na to podívám znovu... teď mám ale pocit zklamání - hodně jsem očekávala a málo se mi dostalo. Na druhou stranu atmoška byla skvělá, ale ani ta nedokázala vykompenzovat řadu otázek, co jsem měla po skončení titulků. (kino, 2D, originální znění) ()

bruceman7

Víc otázek než odpovědí..pokud nebude následovat pokračování, tak nechápu faktický smysl snímku. Ale ono naštěstí bude. Také se nedá zcela souhlasit, že film nenavazuje na předešlé díly. Člověk, který je zná, chápe, proč se dějí (vyvíjejí) věci tak, jak jsou znázorněny. Podle mého názoru také nebylo nutné děj "zakčňovat" větším počtem linií (otrava, porod, napadení v emzácký lodi, ..) - stačilo řádně rozvinout jednu z nich a pak ji nějakým způsobem dotáhnout do byť stejného finále. Bohužel je to dost sražené příšerně nelogickým chováním posádky - přístup k mimozemskému "čemukoliv" (...ostatně stejně amatérský jako v nové The Thing). Nebo to bylo záměrné znázornění "nevim s čím mám tu čest"? Těžko říct. Daly by se zmínit i další nesrovnalosti. Je to škoda. Nicméně - pro fanouška žánru je povinnost tento film zhlédnout. 4/10 ()

Jiriczzcek

Raději budu věřit v boha, než těmto "stvořitelům". Film naprosto bez atmosféry, mizerně napsané dialogy, plno stupidních situací a nesmyslů. Líbílo se mi technické zpracování, výkon Michael Fassbendera a solidní hudba. Kdyby se hodnotily trailery, tak by dostaly větší hodnocení, než tento film. 60% 3* ()

Wicky

A cenu za promarněnou šanci v roce 2012 vyhrává....... Prometheus!!!.. Velké zklamání. Přes všechna moje očekávání je tohle tzv. '' Velké nic''. Ridley Scott a trailer slibovali mnoho, ale prostě výsledek není ani průměrný. Většina postav je hodně nevýrazných ( kromě Fassbendera a Rapace ) a tupých. Scény které mají nahánět ''hrůzu'' se taky nějak s podivem vytratily. Vedle Ridleyho Vetřelce ( Vetřelec = výška Drásala ) tohle vypadá jako jeho opravdu malý bratříček ( Prometheus = Liliput ) . Některé scény stojí fakt za to vidět a 3D projekce je příjemná a dokonce to má i vcelku zajímavý konec, ale Ridley s jeho BIG očekávaným Prometheusem na mě nazapůsobil. A já se tak těšil. Škoda no. 35% ()

Chipsonator

Prometheus není akční film, von to není ani horror, Prometheus je řádně ukecané sci-fi v úchvatném vizuálním kabátku. Takže pokud očekáváte akční podívanou s vetřelci tak do kina ani nechoďte nebo usnete jako můj asijský přítel. Pokud jste však fandou filmových vetřelců a viděli jste všechny díly, a chcete vědět kdo a proč stvořil vetřelce tak se na film jděte podívat (ale nemyslete si že najdete odpovědi na všechno ) za mně krásných 80% EDIT: Po přečtení diskuze zvyšuji na 85%(dozvěděl jsem se opravdu zajímavé věci a mám chuť na druhou projekci) EDIT2: Po druhém shlédnutí zvyšuji na pátou hvězdičku. Ridley nám tu naservíroval jedno z nejlepších sci-fi posledních let. Na podruhé se mi mnohem víc líbil příběh o hledání naších tvůrců, navíc jsem už pročetl několik teorii na fóru, takže jsem si mnohem více všímal souvislostí například s náboženstvím. Většina lidí tu filmu vyčítá druhou polovinu která se zvrhla ve vyvažovačku. Mně se naopak líbila, takže jsem si kromě té ukecané sci-fi stránky kdy se hledají odpovědi užil i tu druhou. Jenom škoda že se ve filmu tak moc vystřihlo a doufám že nás čeká nějaká DC. Jo a Ridley, vrhni se na dvojku co nejdříve dokuď zdravíčko slouží! 90% ()

see_sawandrew

Že je Prometheus naprosto ostudný epic fail, dostatečně znázorňuje už hodnocení. "Závěrem" snad jen několik poznámek k filmu, respektive přátelských rad pro další výzkumné výpravy: 1. Neberte si do party robota, je naprosto jisté, že se z něho vyklube bezpáteřní, poplatná kurva bez známky lítosti, ani nemluvě o logickém chování. 2. Ověřte si, na jakých univerzitách získali titul vaši výzkumníci, jinak se velmi snadno může stát, že dva z nich uprostřed největší akce v dějinách lidstva prohlásí "Screw you, guys, I´m going home", následně se ztratí, ačkoli je jeden z nich geolog, a hned nato zemřou, protože biolog se rozhodne na mimozemský organismus aplikovat metodu na lákání štěňátek. 3. Nikdy na výzkumné výpravě nešukejte - z pohlavního styku nikdy nic dobrého nevzejde. Věděli to už autoři slasheru před čtyřiceti lety. 4. Pokud hrozí, že na vás spadne podlouhlý předmět, nikdy neutíkejte rovně. Postavy Promethea zřejmě nikdy neviděly Toma a Jerryho. 5. Pokud vás scénárista milosrdně ušetří, nikdy nepodávejte hlášení domů, jinak se další tupá výprava na prokleté místo vydá a bude zmasakrována křečovitým výsledkem nastrčeného cliffhageru. 6. I profesionalita má své meze. Pokud vám chcípne životní láska a (téměř) osobně ze sebe vyříznete parazita (mimochodem, céčko Potomek vetřelce se Ridleymu asi zalíbilo), opravdu už nemusíte být tak badass, abyste se nechali dvěma větami ukecat k nové honbě za odpovědí na otázku života, vesmíru a vůbec. 7. Kamikaze je výhradně japonský sport, nikoli afroamerický. Jazzový hrdina si zřejmě uvědomil, že měl umřít jako první, a tak se rychlostí blesku smíří s tím, že zhebne jen kvůli hysterickým instrukcím již dosti poblázněné hrdinky. Inu, aspoň že měl po boku sebevražedného asiata. / Jinak bych chtěl naprosto okrajově poznamenat, že po projekci jsem v nonstopu viděl kousek filmu Suck, v jehož scénáři jsem našel tolik podobností s Prometheem, že jsem se řezal ještě víc než v kině. Ridley skutečně ztratil soudnost. I Robin Hood z hlediska setupu a klimaxu funguje mnohem lépe a uceleněji než tupě splácaný a logicky zhovadilý Prometheus. 15% za úvodní malickovskou krajinku a statečně bojující dvojici Theron - Fassbender. PS: Nikdy bych do sebe neřekl, že naprosto banální Avatar po tomhle ocením jako koncepčně funkční film. ()

Michelle75

Z tohohle díla mám rozpolcené pocity, na jednu stranu bezchybná atmosféra, režie a vizuálno, nadruhou stranu tolik nejasností a to doslova,až to není možné. Ve své naivitě jsme si myslela, že to můj slepičí mozek nepobral, posléze jsem přišla na to, že nepochopení bylo na místě, protože vše do sebe nezapadá,scénář má celkem velké mezery a myslím, že z tolika nejasností bude z Prométhea ještě velký šlágr.Nicméně Michael Fassbender byl nenahraditelní/ i když vím, že nahraditelný je každý/,výborná protivná Charlize ai ten Janek byl taky dobrý. Z Noomi Rapace jsem na vážkách, protože v jedné scéně je naprosto přirozená a ve druhé na facku. Přes všechny nešvary je to velký snímek, který určitě za shlédnutí zejména ve 3D stojí. ()

Lisabellla

Tohle mělo být pokračování Vetřelce? Nebo jeho prvopočátek jako nakonec retrospektivně? Nebo jen klasické sci-fi? Nebo co to mělo být? Já dám dvě hvězdy. Nejsem zklamaná > nic jsem nečekala. Nejsem nadšená > sci-fi nebude nikdy můj žánr. Jsem uspokojená 3D technologií vesmírných soustav. Tečka. ()

Koři

Ridley Scott je profík a na každém záběru je to znát. Ovšem dějově nic převtatného nám nepřichystal. Hereckému obsazení nelze nic vytknout. Velmi slušných 80%! ()

Indy

Závratné očakávania opadli po spŕške negatívnych recenzií, takže som bol pripravený na to, že bezchybný film dýchajúci na krk pôvodnému Votrelcovi sa konať nebude. Spokojnosť však napriek tomu bola veľká a aj keď Prometheus kladie veľa otázok a zďaleka neodpovedá na všetky, ponúka viac než dosť poctivej sci-fi atmosféry (vrátane vítaného prepojenia na Alien ságu). Herecky vládne Michael Fassbender ako android David s nejasnou motiváciou a výborná je tiež Noomi Rapace, i keď na Ripleyovú určite nemá :) Mimoriadne zaujímavé bolo sledovať diskusie k filmu na nete, keď sa fanúšikovia predháňali v rôznych teóriách, ako bolo čo myslené. Ja som tiež nedostal odpovede na všetky otázky a netvrdím, že všetko vo filme má logický zmysel, ale i tak sa nemôžem dočkať avizovanej predĺženej blu-ray verzie, prípadne pokračovania :) Update: vystrihnuté scény na blu-ray nič zásadné nepriniesli. 8/10 ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů