V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Franc1s

Dnes jsem na tom byl v kině. A rovnou na 3D, ale zbytečnost u tohoto filmu... Začátek pomalu se rozjíždějící epická atmosféra, která se během chvíle změní v rychlý masakr motorovou pilou. Čekal jsem tedy o mnoho víc, zvlášt kolem alienů apod. Potěšil mě Fassbender a Noomi a to, že snad bude někdy dvojka. Soundtrack průměr,ale efekty a vizuál paráda. Kdybych to viděl doma, dávám míň. Takže 7/10 ()

Respex

Prometheus to tedy od diváků pěkně schytal a může si za to pouze Ridley Scott sám. Bohužel natočil již příliš dobrých filmů a dokonce několik kultovních filmů a tím se nemůže pyšnit jen tak někdo. Proto většina z nich doufala, že ,,návrat ke kořenům,, bude něco velkolepého. Bohužel si mnoho z diváků zaměnilo ,,návrat ke kořenům,, za návrat k Vetřelcům. To nikdo nikde netvrdil a jediné co bylo možné dohledat, že film bude o Vetřelce pouze okrajově otřen. Takže kde se tedy stal podvod na diváky? Podle mě nikde. Prometheus je super kvalitní sci-fi - thriller, který má perfektní obsazení, atmosféru, že by hutnou a těžkou jako kafe v letadle, božskou kameru (většinou) a perfektní efekty. Ale co ten scénář? Je opravdu tak děravý a vše je tak nedomyšleno? Hraje si Prometheus na chytrý film a ve skutečnosti je to báchorka napsána na pivní tácek při oslavě Scottových narozenin? Já si stále myslím, že ne. A mám k tomu hned několik důvodů. Pokud je Prometheus zamýšlen jako první část trilogie (což se potvrzuje), tak je dobré nechat otevřené zásadní otázky, které budou dořešeny v dalších dílech. Copak to není u trilogií běžné? No a dále předpokládám, že až vyjde directors cut, tak bude film obohacen minimálně o 20 minut záběrů, které jistě některé otázky objasní (a jiné zase otevřou). A když už jsme u toho návratu ke kořenům, tak Ridley Scott nenatočil pouze Vetřelce. A věřím, že nejsem poslední člověk, který si pamatuje Blade Runner. A připadal vám Blade Runner snad jako sci-fi, která by měla vše dovyřčeno a nekladla divákovy další a další otázky? O directors cutu snad ani nemusím mluvit, že? Prometheus je u mě zatím za velmi silné 4* a věřím, že časem budu zvedat na 5*. Doporučení. ()

Withree

Jeden z mála pokusů vrátit na filmová plátna skomírající žánr sci-fi. Původně myšlený prequel Vetřelce, Scottova prvního velkého filmu, se zde nekoná (očividně je to ze stejného univerza, musíte si však vystačit s pouhou špetkou odkazů). Ridleho režii se máloco dá vytknout, vizuál je patřičně naleštěný a Streitenfeldova, místy elektronická hudba ctí Vetřelce s patřičnou grácií. Největším problém je zde několikrát přepisovaný scénář nejen od Damona Lindelofa. Říkám nejen, protože ten mainstreamový hate Lindelofových prací mě upřímně leze krkem. Jeho scénáře se sice vyznačují vysokým výskytem debility, ale aspoň nemáte vysvětlení rovnou pod nosem. Nejzajímavější postavou je bezesporu David v podán bezchybného Fassbendera, pokus o novou Ripley se moc nevyvedl. To všemožné protlačování Noomi Rapace je podle mého skromného názoru od Hollywoodu zbytečné (ano, nemám ji rád). Aby film 100% fungoval, tak jak má, musí být natočen Paradise, tak všichni doufejme v odklepnutí první klapky, ať už v Ridleyho režii nebo někoho jiného (alespoň slušného). PS: Nakonec po nějakém čase ubírám hvězdu, protože to fakt není nic převratného no, lidé měli pravdu. ()

HoR

Charaktery postáv tu nijak nevytŕčajú z radu, android je blbší než jeho prapredchodca Ash, kapitán lodi mi pripadá skôr ako nejaký bandita a Charlize je tu viacmenej naviac. Táto banda sa dovezie na vzdialenú planétu a takmer spacká osud ľudstva a to vo vcelku veľkolepom štýle. A že niekto pri tomto dobrodružstve prišiel o život? Nevadí. Celé je to ako obrovská upútavka na celovečerný sci-fi trhák. Počas sledovania sa vo mne rodilo množstvo otázok a jediná odpoveď, ktorej som sa dočkal bola "pokračovanie nabudúce". Horím nedočkavosťou, pretože i cez množstvo slabých momentov ma to naozaj bavilo. ()

alienemo

Po stránke trikovej, vizuálnej a kulís krásne natočené. Podoba interierov lode s prvým votrelcom je perfektná. Ale čo z toho keď po sľubnom začiatku príde hodinová nuda, kde nemaju herci čo povedať, logika konania je nulová. A na záver povraždimé všetko čo sa dá. Iste, to bolo aj v prvom votrelcovi ale tu to Scott zhustil na jedneho zmutovaného typka ktorý v hangari zabije dve tretiny posádky a ďalší supertýpek zvládne zvyšok. Fim síce vysvetlí (nie veľmi dobre a ani presvedčivo) čo su votrelci zač, ale zvyšok filmu je divný. ()

Sign

Je to perfektní prequel k Vetřelcovi sice tak z půlky ale je, opět nechápu komentáře ve stylu´´bylo to o ničem´´ apod. film je vynikající jak po výtvarné, vizuální tak i po výpravné stránce, herecké výkony jsou skvělé až na pár klišovitých momentů a herci dobře vybraní, David pana Fassbendera perfektní a celý film na mne udělal dojem už jen kvůli tomu že jsem od toho nic nečekal. ()

Tamten

Film je naprosto dokonalý po vizuální stránce. A tím bohužel jeho klady končí, vše ostatní je špatné a ještě horší. Snad nejvíc do očí bijící jsou postavy. Nejen že člověk nechápe jejich motivy, ale i jejich chování připomíná skupinu sjetých teenagerů pobíhající po chatě ve špatném béčkovém hororu. A to mají být odborníci vybraní pro extrémně drahou vesmírnou misi. Jediná zajímavá postava je android, který vypadá, že jeho jednání má myšlenku a skrytou logiku. Bohužel v druhé půlce filmu se ukáže, že i on jedná zcela nelogicky proti všemu, co je řečeno. Druhým velkým problémem je nevyjasněnost žánru, tedy spíš pocitů, které by měl film navozovat. Je to určitě strach, ale do toho se motá i víra ve stvoření života a touha objevovat. Kdyby zůstalo jen u strachu, bylo by vše OK, bohužel druhé dva pocity z toho dělají hořkou komedii. Když vědci na nějaké otázky, které mají vysvětlit podstatu mise a proč byl někdo ochoten za ni vypláznout trilion dolarů odpoví, že tomu věří, tak to jinak než jako komedii brát nejde. A vědecký tým porušující základní principi bezpečnosti a logiky je taky prostě jen banda klaunů. Jenže když polovina filmu je tvořena takovouto "komedií", tak ani skvěle udělaná slizká potvora vám moc strachu nenažene. Třetím problémem je nevysvětlování ničeho. Film neustále otevírá nové a nové otázky, ale místo jejich vysvětlení jen více a více vyvrací jakékoliv možné odpovědi, které by připadaly v úvahu. ()

Blacki

Nejvíce mě zarazilo, proč dva týpci, kteří se mohli po***t z toho, že přístroj zachytil nějakou živočišnou aktivitu, která zmizela, načež se rozhodli utéct zpět na loď (kam nedošli), začali zírat na očividně žijící potvoru se slovy "Hustý!" a kdyby měli klacek, tak by do toho i šťouchli. Tak buďto je postava srab nebo zvědavec. Dále se mi nelíbia Charlize Theron - její postava ve filmu vůbec nemusela být. Měli jí dát více prostoru nebo ji obsadit méně známou herečkou. Nejhorší scénou bylo asi provedení císařského řezu a následný zběsilý útěk. Chápu, že si píchla anestetikum, ale i tak to bylo přehnané. Dala bych 3 hvězdy, kdyby tam bylo více vetřelce a méně omáčky. ()

ktL

Spokojenost. Filmu sice chybí ztísněná atmosféra a přímočarost původního Vetřelce, ale perfektní vizuál nedostatky solidně zakrývá. Řešit díry ve scénaři nehodlám - na blockbuster to ujde. Ridley má holt roky Aliena a Blade Runnera za sebou. 79% ()

gemi

Vizuálně brilantní (zejména začátek), obsahově ale poněkud chudší a nelogické. Postavy se většinou chovají mimořádně hloupě. 25. 4. 2020: Druhé zhlédnutí se synem: Motivy stvořitelů jsme se bohužel nedozvěděli. Víme, že nás stvořili, máme shodnou DNA, ale netušíme, proč se nás rozhodli zničit. Nedozvěděl jsem se ani motivy androida, který záměrně infikoval vědce. Proč to udělal? Chtěl to přivézt na Zem? Pokud ano, proč potom varoval poslední přeživší? Prostě logiku to nemá, ale celkem dobře se na to kouká. ()

ISAJ

Je to jeden z najlepsich filmov tohto roku, a za tym si stojim. Kazdy asi okrem mna ocakaval ze to bude novy votrelec, ale to sa nastastie pre mna nestalo kedze tuto seriu nemam moc rad. Ridley sa vracia do sci-fi zanru, a priniesol so sebou vizualnu perlu, ktora nema zatial tento rok v zanri konkurenciu. Atmosfera tomuto filmu rozhodne nechyba, kedze je tu skoro stale pritomny strach z neznama, ktory je navyse skvelo doplneny Streitenfeldovou hudbou. Napriklad ten porod, tak to je naozaj len pre silne zaludky. Prvych dvadsat minut som chcel z tej neuveritelne presnej rezie az tlieskat, avsak potom sa dostavily aj slabiny. Tim mam na mysli za prve scenar, ktory vobec neni taky nelogicky a hlupi ako vsetci tvrdia, ale su tam naozaj aj cudne momenty ako napriklad to skumanie hlavy ktore ani trochu nezaujima vedca Hollowaya ktory sa radsej venuje chlastu. Za druhe je pravda ze strih naozaj zlihal pri bitke s plamenometmi, a to explozivne finale mohlo byt predsa len trochu dlhsie. Kazdopadne to nic nemeni na tom ze Prometheus obsahuje az neuveritlne natocene sceny (pristatie, burka, koncova zrazka), ktore by si mali niektory dnesny reziseri premietat a analyzovat, aby sa nieco priucili. Herecke vykony boli presne, a to dokonca aj s menej znamymi hercami, ktory uplne v pohode asistovali takemu Fassbenderovi, ktory opat vynikal. Taka vyborna kombinacia kulis a digitalnych trikov sa dnes len tak lahko nevidi. Za presnu reziu treba Scotta pochvalit, a dufam ze dvojka bude tiez pod jeho dohladom. 2D verzia bola opat ovela lepsia ako nevyrazne 3D. Zhliadnute 2x v 2D a raz v 3D verzii. 8/10 ()

Mistr.Proupr

Na Promethea jsem se strašně těšil, víc než například na TDKR, a to je co říct, ale děsivé recenze mě odradily od návštěvy kina. Až nyní jsem si ho pustil, a to s téměř nulovým očekáváním. Film se rozjíždí pomalu a atmosféra houstne. Chybí jí ale jakýkoli náznak strachu, alespoň tedy pro Vetřelcem protřelého diváka, a ten v temném sci-fi prostě chybět nesmí. Za zmínku určitě stojí přemítání nad tématem víra versus věda, které zde dostává úplně jiný rozměr. Po třech čtvrtinách je už otevřeno mnoho témat a zůstává spousta nezodpovězených otázek. Divák, který na rozdíl ode mě netuší, že se připravuje dvojka, logicky očekává jejich zodpovězení. To ale nepřichází. A je tu další problém - je mi to fuk. Závěr působí proti zbytku filmu přeplácaně a jen podtrhuje budování prostoru pro pokračování. Těším se. Ale jenom malinko. Pro shrnutí - Po efektové stránce dokonalé, v budování zápletky dokonalé, Michael Fassbender bezchybný a pak nic. ()

Parm1

Krásná Noomi Rapace. Tím to bohužel končí, o moc víc vám Prometheus nenabídne. Snad jen Medic Kit, což je taková rakev, kde vám třeba odstraní slepáka nebo uříznou hlavu (to samozřejmě není naprogramované, ale při troše dobré vůle by to snad šlo). 60% ()

MYRMiD

Tak nevím jestli jsem v průběhu sledování nedostával pravidelné mikrospánky, protože tak špatný scénář k tak dobrému nápadu už jsem dlouho neviděl. Chyběly scény které by filmu vysvětlili myšlenku. Nevím co tím Ridley myslel. Škoda promarněného potenciálu. ()

s1r1us

Viz POMO, Cival a Tetsuo. Jako bych viděl dva nenavazující a odlišné filmy. Oba jsou pompézní podívaná, byť ten druhý opravdu velmi tupá. Trochu se je snaží stmelit posledních pět minut, ale proč? Jedna hvězda za Charlize a ta druhá za impozantní scény. ()

neimed

Premieru som nestihala a nelutujem, kino s troma ludmi mi vyhovovalo akurat na to, aby som si vychutnala tento inak skvely filmik naplno, s nohami vylozenymi naproti. Nevyrovna sa to iste votrelcovi prvemu, cest jeho slave vecnej, ale napriek tomu som bola nadsena. Miestami sa dej uberal a zbytocne tahal tam, kde by som urobila plnu ciaru na monitore v nemocnici a z patologie tahala uz len jednoduchy posudok, kratky a strucny. Cca pol hodiny zbytocneho rozpoctu na niektorych miestach, kde som privierala jedno oko, ale druhe chcelo byt stoj co stoj v strehu. Nepochybujem o vynimocnosti Ridleyho Scotta, ale jedna velka hviezda k tomuto filmu skoncila kdesi na nocnej oblohe. Mozno okolo nej preleti nejaka kozmicka lod... Ach, uz prestan byt poeticka neimed. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů