V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Sentax

Kto videl Votrelcov alebo Predátorov, príde si na svoje. Je to vlastne to isté s tým rozdielom, že je to oblečené do nového, moderného, efektami prešpikovaného oblečku. Polovica filmu fakt na ničom nestráca, práve naopak úplné vtiahnutie do deja, predstavenie postáv a ich zámery. No a potom to začína, odstránenie nepotrebných postáv - pekne a pomaly, nejaké to prekvapenie, boj proti vlastným ľuďom a tak trochu slabší ale zato zaujímavý záver. Po jeho zhliadnutí, no povedzme to tak, že v dvojke votrelcov možno uvidíme. Výkony hercov hodnotím palcom hore. Takže celkový dojem veľmi dobrý a štyri hviezdičky si iste zaslúži. ()

sarfian

Neviem čo si mám myslieť. Určite som čakal omnoho lepšiu zábavu a vôbec bi som toto nenazval horor. S votrelcom to malo niečo spoločné tak akurát na konci kde odlieta loď známa z prvej časti votrelca a ešte sa nám vyklube naša známa královná, ktorou to asi všetko začalo. No a vlastne to bolo celé také nijaké. Ano vizuál bol parádny, ale ten dej by som šupol jednou vetou a nie dvoma hodinami. A to mám ako čakať ešte na druhý diel dalšie dva roky? Scotovy asi hráblo a velmi ma sklamal LOL. Ale keď už bude dvojka tak sa stavím, že bude lepšia ako jednotka. VIDENÉ 1x ()

Zevon

Už dlouho jsem se k žádnému filmu nevyjádřil, na tento jsem se ale těšil a nečekal žádný filosoficko scifi horor mix. Nemám u tohoto žánru vysoké nároky a opravdu sežeru cokoliv a ještě se u toho i bavím, někdy... Takže zklamán jsem nebyl, ale nadšení se vytratilo někde v půlce, zalezlo kdesi mi do břicha a zůstalo tam až do konce. Dobrý nápad se ukázal vykrádáním vetřelců od A do Z a promrhal napětí v jakémsi dramatickém slepenci pro mne v chaosu nepochopitelných situací. Vůbec netuším, co se tímto gulášem chtělo říci, snad mi bude shůry dáno v druhém dílu. Škoda přeškoda, že díly nejsou najednou. Mám rozhodně lepší pocit, když je jasno. Doufám jen, že to nebude další alien born again. ()

Jan.S.Harold

Viděl jsem zcela náhodně, takže očekávání veškeré žádné, ale musím přiznat, že WTF-faktor velmi vysoký. Příběh má v toku více děr, než podání Ježíšova života v Markově evangeliu, takže má divák intenzivní pocit, že kouká na trailer něčeho, co by vlastně měl už předem znát a co zasvěcencům dává smysl. Ale nedává. Nicméně myšlenka, kterak se lidstvo vydává za svými stvořiteli zeptat se, proč je vlastně stvořeno, ta je dobrá. Sice stará jako lidstvo samo, ale beru. Já teda setkat se osobně se stvořitelem, měl bych jedinou otázku: Proč je ptakopysk? Proč?! ()

waska

Nemůžu si pomoct, ale líbilo se mi to. Perfektní režie i kamera, úžasná krajina. Příběh maličko pokulhává a je tam pár nelogických míst, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Perfektní herecké obsazení s Michaelem Fassbenderem v popředí. ()

Jazz06

První hodina naprosto famózní. Vizuálně nádherný, s parádní atmosférou, která mě úplně připoutala k obrazovce. V polovině filmu už nám tu ale něco začíná haprovat. Na scénu přicházejí velmi divné zvraty, film přechází ze žánru sci-fi do "hororu" a já přestávám věřit, že to natočil Scott. Ve výsledku film v podstatě nic nevysvětluje a akorát diváka mate nesmyslnými událostmi. Obsazení myslím nemohlo být moc lepší a herecké výkony jsou výborné. První půlka na pět, druhá na odpad (možná na jednu).SPOILER - Největší zhovadilost asi byla operace hlavní hrdinky. V té chvíli jsem vůbec nechápal, co se děje, co tímhle vývojem chce básník říci. Krom toho stupidní chování všech postav. To, co nakonec vyoperovala mělo být jako co? A nevím jesli mám doufat nebo plakat, že na konci se vylíhla královna. Nic jiného mě nenapadlo, co by to mělo být. Absence pudu sebezáchovy byla taky zarážející. Doktorka histericky řve, že musí zničit mimozemskou loď a kapitán se ve zlomku vteřiny rozhodne, že to do ní prostě napálí a zabije se. Navíc se k němu přidají ještě dva další a všichni se tváří, jako by to bylo úplně normální a že je to hrozná sranda. Obsazení Guy Pearce taky nerozumím, když je ve filmu pouze jako stařec. A proč musí být ten špatnej zase android?! To je Ridley nějak vysazenej proti umělé inteligenci?KONEC SPOILERU ()

Ergon

Atmosféra a efekty skvělé. Ty však zakrývají pokulhávající příběh a celkový dojem z filmu je prázdný a neúplný. Takové velké okázalé, prázdné nic. Nic nevysvětleno. Laciná zábava do kina, kde je hlavním lákadlem 3D zpracování. ()

ljukyljuk

Mám zmiešané pocity, ako tento film ohodnotiť. A to znamená len jediné - že asi nie tak pozitívne, ako by som chcel a ako som dúfal pred pozretím. Po technickej stránke nevyčítam vôbec nič,, všetko premyslené, technika budúcnosti vyzerala skvele, efekty rovnako, hudba príjemne dopĺňala dej. Čo mi ale vadí... Že za tým všetkým nebolo niečo viac, nejaká myšlienka. V podstate to najprv vyzeralo na odhaľovanie prapôvodu a skončilo to zistením, že posádka objavila niečo zlé a ešte horšie. A načo tam vlastne tí "strojcovia" čakali? Prečo nešli preč hneď? Nedáva mi to zmysel. A nie tým pozitívnym budem-nad-tým-nenormálne-dlho-uvažovať-spôsobom, ale tým neviem-a-nezaujíma-ma-to-spôsobom. Pozitívne ale musím brať výkon Michaela Fassbendera ako robota, bol fakt presvedčivý. No a skalní fanúšikova tvorby Ridleyho Scotta sa určite potešia z úplného záveru filmu, ale už nechcem viac spoilerovať, takže na to musia prísť sami. 64% ()

Hanzman

Achjo. To čeho jsem se obával, přišlo...Hodinu a půl mystérka, půl hodiny vyvražďovačka a la 80. léta. Pitomost nakonec byla podle mě jen nutností, aby se neřeklo. Možná to to Alien Universa patří, ale záleží na úhlu pohledu. Pro mě zklamání, páč nebýt Gigerovych kulis a posledního záběru s Alienem to nemá nic společného. Apoň tedy pro mě. Tři hvězdy dávám za grafickou podívanou a hudební doprovod. ()

Veseldaa.!

Vizuálně dokonalé, titulkové průlety krajinou jsou povedené, ale hned poté přichází nějakej albín a už jsem kroutil hlavou. Počáteční objevování ještě šlo, ale pak začne ten neskutečný slepenec událostí, které vůbec nedávají smysl. A nakonec už jen čekáte, kdy se zákonitě a nuceně musí objevit Alien. Bože, tohle bylo WTF 21. století. ()

Shaleman

Mediálně nafouknutá bublina s dějem sepsaným na koleni při filmovém maratónu sci-fi vyvraždovaček, která vznikla pouze pro vymámení peněz z vašich peněženek, protože ani na jednu z otázek, kterými se celý film zabývá a veškeré postavy těmito otázkami žijí, nedostanete odpověď a tak celá pointa i se závěrem odlétá společně s hlavní hrdinkou. Opět takový ten film, kde je trailer napínavější, hravější a dokonalejší oproti filmu. Jedinými důvody, proč dát tři hvězdičky, jsou pěkná kamera, android David, scéna císařského řezu , stopáž, která příjemně utíká a nekonečné čekání na toho vetřelce. Nic jiného za zmínku nestojí. Nechápu, co se s posledními filmy Ridleyho Scotta děje... EDIT: Po opětovném shlédnutí po mnoho letech si dovolím určit hlavní problém a tím jsou postavy, rádoby vědci, ve skutečnosti však nýmandi, hlupáci a totální amatéři, jejichž nesmyslné konání se rovná béčkové tvorbě. Je to veliká škoda, protože nebýt tohoto scénáristického kolapsu, mohlo jít o kulervoucí počátek nové éry Alienovského univerza. ()

danny_21

Dlouho očekávaný Scottův návrat k tomu, co mu podle mě jde nejlíp - momunutálně propracované sci-fi - nicméně Promethea příjímám s tak trochu s rozpaky. Moc jsem byl zvědavý, odkud a jak se ti kluci zubatí vzali ( jsem rád, že to vysvětlení nedopadlo průserem ) - Ridley udělal tenhle prequel s dvěma odlišnými polovinami - ta první epická, nebojím se říct vizuálně monumentální a lá Vesmírná Odysea vyráží dech, skoro jsem v tom začal vidět opravdový comeback na scénu, ale je škoda, že byly tyhle vody opuštěny v té druhé polovině a nahrazeny uspěchanou vyvražďouvačkou, ve které hlavní otázky zůstanou nezodpovězeny, to je trochu podraz, Ridley ! Přesto jsem byl docela spokojený, hudba i herci byli dobře vybraní, škoda jen té uspěchanosti a nejasných momentů kolem Stvořitelů ( snad se dočkáme dalšího pokračování v blízké době, když nás tak navnadili - ve výsledku lepší průměrˇ, určitě si to zopáknu, zatím 70 %. Edit 26/2/15 - po druhém shlédnutí jsem zjistil, že čas prospěl a já byl možná příliš tvrdý v hodnocení, jednu hvězdu přidám, vizuál je dokonalý, temný, jen si pozvdechnu nad dalšími otázkami, které se mi honí hlavou - tak doufejme, že je Ridley zodpoví v pokračování, které budu vyhlížet - 80 % ()

Design

Paralympiada budoucnosti !! Kocka si tam udela cisarsky rez pak bezi 110m prekazek, pak skok daleky a finisuje 3000m prespolnim behem. Cele to ma pekny kabatek, vizualizace je super ale zbytek je celkem bida. Skoda melo to navic ... ()

Lovec prasat

Vetřelčí atmosféra tu je a řemeslná zdatnost též. Práce s herci (mimochodem, skvělými herci, zejména tedy Fassbenderem) také na vysoké úrovni. Základní premisa filmu se přijmout dá a je vidět, že se snaží tematizovat řadu tzv. velkých otázek. Bohužel děj sám a několik zvratů jsou trošku zklamáním a výplňové vaty je místy až příliš. Tohle není meditativní těžkotonážní sci-fi. Není to ani hororový vetřelčí nářez. Je to jen obrázek, co by si mohl ctitel vetřelčího ducha pověsit na zeď. Na nějakou méně frekventovanou chodbu... Celý článek zde. ()

Acrobat

„Autor knihy má zomierať hneď po jej napísaní“ (Eco). Možnosť výkladov pohnojil Ridley zbytočnými svalnatými vyjadreniami. Parafrázovo povedané , čosi ako „ľudia budú odchádzať z kina úplne vymenený, užasnutý“; „vysvetlenie stvorenia aké tu ešte nebolo“. K tomu sa ako na potvoru vyvinul sequel, či ako sa to blbo volá, na Votrelca a bol oheň na streche. Nebyť poslednej, samozrejme úplne zbytočnej sekvencie zrodu votrelčiatka, ktorá pôsobí ako päsť na oko, mohlo ísť o samostatné vyprávanie. Nie, k čomu má teda primárne slúžiť odhalenie nášho (môjho, ale aj tvojho milý divák a čitateľ) stvorenia? K votrelcovi? Chápať násilné zrodenie votrelca, ktoré absolútne nevyplýva z predošlého deja, je definitívny klinec do možného najlepšieho sci-fi roka. Bieda ľudstva v r. 2089 až 2094 tkvie v tom, že na takú misiu vyšlú partiu „vedcov“, ktorý vyzerajú....no veď posúďte ešte raz sami. Pozerajte na tváre, na činy, na tetovania, na vek. Chápem, že ak by tam išiel mních v kapucni bolo by protikresťanských nálad, lenže aspoň by nijako nevyčnieval. Nejde o herecké výkony. Tie sú magické a skvelé u hlavných protagonistov. Motívy, páni, pohnútky chýbajú vedcom, nie prednesené frázy, ktoré si snáď divák má vyložiť sám!? Problém je v rozdielnosti snímku. Ak pátrať po stvorení, tak nesmierne ťažká a v podstate nereálna schopnosť poznať „ratiom“ za horizont (ani ucho nepočulo, ani oko nevidelo). Či je niekto z divákov pripravení uveriť, že ťa stvoril človek podstatne vyšší ako kredenc z nedostatkom železa a vlasových hormónov? Toto je Ridleyho odpoveď na potrebu hľadať počiatky? O tom boli PR hlásenia, články na nete nepustia. Ako samostatné fantazírovanie v pohode, lenže spojenie s Votrelcom bieda. Nemali by sme túžiť po nedosiahnuteľných cieľoch ako odpovede na otázky zrodu. Hlavne ak nemáme vyriešené tu a teraz, v čase keď žiješ, veci typu „postrelenie 17-ročného dievčaťa v túžbe ako stvorenie ten život žiť“ alebo „márne vysvetľovanie kenských žien, že znásilnenie je trestné a neakceptovateľné“. Prometheus spĺňa príjemný fakt, že možno sa baviť len o spirituálnych, filozofických, ľudských, hádankárskych otázkach, pretože technická, formálna, vizuálna stránka filmu je pomerne nadštandardná. Nečudo, keď sa zišli Ridleyho starí kamaráti na pľaci, ktorý premiestnili do najlepších kútov planéty (Scotland and Iceland). Na všetko sa dobre pozerá v pokojnej atmosfére, lebo napätie z r. 1976 je tu samozrejme iracionálna vec. Uzavretý priestor neexistuje, vopred známe tušené skutočnosti smrti (dvaja zblúdili nepotrební vedci, ach jaj), absencia akcie. //Zazeral som na ňu sústredene a so štipkou túžby. Nebola nádherná pri východe slnka, ani keď polonahá vychádzala z vody. Bola nebesky dokonalá keď jedla jablko. Zatínam pomaly päsť v kožených rukaviciach, jej nevedomosť a laxnosť k okoliu je pohlcujúca. Kašle na tvoje momentálne trápenie, osudový úškrn je jej ľahostajný. No napriek tomu nebesky dokonalá, keď zatína biele zuby do toho nešťastného jablka. Vidím to jasne, slnko mi pečie na tvár, neskrývaj ho teraz, cítim, že aspoň žijem. Kedy sa budem skláňať zase nad mŕtvym telom?// Je to android Michael, kričím. Netuším, či mám volať políciu. Necíti. Jej však pomôžte, nevidíte, že ma hlbokú ranu na bruchu a je pod vplyvom liekov? Oslobodzujúci pohľad je zrazu na mne, chápem hranice zúfalstva a odvahy človeka, viem, že znesiem viac. Nie však strojene, nechcem prípravu. V momente ohrozenia, smrti, vonku. / Plač pominul, a môžeme zodpovedne prehlásiť, že „tenhle stroj je pouze pro muže“ zabil poslednú nádej skalným fanúšikom Votrelca. Mnoho otázok, žiadna seriózna odpoveď (v rovine Votrelca?). Enormne skvelá a pokračujúca weaverová Noomi našťastie v záverečnom odkaze stále hľadá, pretože ja... http://www.youtube.com/watch?v=GSv-lKwOQvE (videné 08.10.2012, 10.10.2012, 12.10.2012, BDrip) () (méně) (více)

Gendarme

Jako fanouškovi, ne jako milovníkovi žánru se mi film líbil .... ale no ruku na srdce čekal jsem víc, možná až moc. Opravdu krásné jsou efekty ... designy snad všeho, ale to bohužel nezakryje často pokulhávající logiku. Chápu, že člověk pod tlakem emocí z objevování občas jedná nelogicky ... ale toto měli být profesionální vědci? sundat si helmu pokaždé když je dýchatelná atmosféra?, hrát si s hady v kobce na cizí planetě?... a pak ten urychlený závěr. Pochválil bych postavu Davida, opravdu člověk neví jakou kulišárnu vyvede, a postavu Elisabeth ta představuje opravdu ženu s opravdu silnou vůlí přežít a až neskutečnou schopnost potlačování bolesti ... ale chápu, že zdravotnictví za následujících 70let takový pokrok třeba udělá. Další dobrou věcí bylo, že film dokázal první větší a lepší polovinu udržet napětí. ()

Likan7

Tak hurá, už je to tady! Schválně jsem s hodnocením Promethea čekal až po druhém shlédnutí doma v klidu. Pokud bych měl hodnotit po první projekci, v kině, tak bych napařil max. 2. Byl jsem dost rozčarovaný, protože Scott se vrací ke svému dítěti! Teď s odstupem času, kdy vztek a zklamání opadly, musím uznat, že je to dobré. Není to tak úžasné jako jeho mnohem starší bratříčkové, ale přesto to je v rámci sci-fi filmů vlastně celkem fajn film. První polovina je dechberoucí, úžasná. To ale protože se nastíní spousta věcí, a vy jen čekáte až se to všechno rozjede a kolem budou běhat Alieni a nasraná Rapace. Bohužel se to neděje a celé to dává jen trochu smysl. Nebo většinou vůbec žádný. Vizuál je úžasný, to se Ridleymu musí nechat. Přistání Promethea žeru neskutečně. Scénář je ale osekaný až to není hezký. Hudba celkem nevýrazná a Michael Fassbender dokonalý. Suma sumárum takové 3,25 * zaokrouhleno dolů....Nesmíte na to koukat jako na pokračování vetřelčí ságy, ale jako na samostatné scífko. Pak budete asi spokojeni, jako já. Příště nechte Scotta ať si dělá co chce a bude to o úroveň lepší (a Vetřelců dosahující) film. ()

Pathrose

Tak to snad ne... Klišé vedle klišé s absolutně nulovou vypovídající hodnotou. První polovina filmu je velmi dobrá, mnoho otázek, výborná atmosféra a prostředí, tak proč se to v druhé půlce muselo zvrhnout na takový béčko místy až céčko? Nelogické chování postav v určitých situacích je naprosto katastrofální. Kamera občas taky mírně chaotická, ale to vem čert, víc mě zarazilo, jak některé scény a triky vypadají jak z let 80tých. Ridley se teda solidně vykradl. ()

Claude Speed

Ridley Scott vytvořil něco, co se mi hodně líbilo. Myslím, že Prometheus je skvělý prequel, který velmi dobře popisuje zrod té potvory. Kombinuje velmi neobvyklý příběh a obrovský digitální orgasmus. Sice nejde o žádný průlom ve sci-fi žánru, ale i tak se dá říct, že je film velmi důstojným prequelem a že neudělá ostudu navazující trilogii. Sem tam film ale bohužel nudil, proto 75%. ()

radeckator

Nevstoupíš úspěšně dvakrát do stejné řeky a nevykradeš vlastní film Ridleyi Scotte. Vetřelec je jen jeden a toto bylo hodně průměrný sci-fi. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů