V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Ba-nny

Sci-fi zlátanina, ktorej človek vôbec nerozumie (teda aspoň ja). Toľko WTF scien, po ktorých som si vravel: "Snaď to vysvetlia na konci filmu." a nakoniec veľký bačov chlpatý. Teraz už len dúfať, že v dvojke sa to všetko napraví. Aj navzdory negatívam sa na to dobre pozerá a preto 3*. ()

netWoor

Tak todle byla hodně promarněná šance. Jak již bylo mockrát řečeno, super alespoň první polovina, ale pak to jde rapidně dolu a to jak dějem, tak i efekty (ani ten závěrečnej pád už mě pak ani nebavil). Hvězdu dolu za druhou polovinu a půl hvězdy za robota, kterej mi neskutečně lez na nervy ... hezká trojka. ()

xDirtyFrankx

Já to viděl sice s opožděním, ale... Tenhle film za 20 let bude v červenym a bude mít 90%. Kritiky nebrat vážně, jsou to jen pseudo-intelektuálové a určitě levičáci. Vetřelce na ně! ()

Jaxx84

Musím vědět proč. Co jsme udělali špatně? Každá jednotlivá scéna, každý jednotlivý střih byl v pořádku, ba co víc, byl naprosto úžasný, byť ne vždy originální, ale obsahoval napětí, nápad, provedení a ryzí sci-fi (skvělá vesmírná loď, různorodá mešuge posádka, zbraně, planeta, záběry vetřelců i Strůjců, sondy...). Dohromady je ale Prometheus nesourodá sračka (čti výkal) splácený dohromady super vteřinovým lepidlem z Tesca. Některé scény a jejich návaznost jsem nepochopil ani po několikerém vrácení zpět. Nelogické chování jednotlivých postav nepočítaje. Všechno ale završuje neskutečná demokracie na vesmírné lodi Prometheus! Každý člen posádky si dělá co chce bez jakékoliv touhy sdělit svůj, mnohdy revoluční, zážitek (interupce, vetřelčí zárodky, podivné chování androida) těm ostatním! Taková báječná myšlenka, takhle zprzněna... No a závěr (nebo spíš závěry?), to je teprve perlička na trusu. Taková vykrádačka Aliens kultu... Ridley Scott se po 33 letech rozhodl vysvětlit vznik vetřelců jinými vetřelci? Asi už chlapec senilní... Z úcty k sci-fi a vetřelcům nemůžu dát víc než 4/10. ()

Psycho.R

Pro mě velké zklamání a to jsem od toho ani moc nečekal. Jediný, co mě potěšilo byla scéna, kde se vysvětlí, co dělá ten týpek v místnosti z původního Vetřelce a závěrečných 20-25 vteřin. ()

Liathfaol

Ridleymu měli kamarádi zaplatit pokoj v nějakém pěkném domově důchodců, pro přestárlé milionáře a už se neměl pouštět na tenký led sci-fi a to navíc ve vetřelčí sérii. Zkrátka, kdyby mi někdo řekl, že to natočila nějaká režisérská nula, tak bych neměl sebemenší důvod o tom pochybovat. A myslim, že scénáristi to taky zeslonili, to je jako zkonit, ale mnohem víc, zeptejte se A.J. Rimmera. ()

Baron Noktur

Najväčšia sračka akú Scott natočil, ktorou zároveň pochoval celú atmosféru pôvodných Votrelcov. To mu nikdy neodpustím. Totálne kravské lajno je tento pseudofilm. ()

Luxocculta

Překvapivě hutná atmosféra i dobrý námět. Měl jsem ale problém s pochopením několika věcí, např. jednání androida. Naopak jsem ocenil drobnosti, jako třeba průzkum a analýzu neznámých oblastí pomocí sond, namísto sebevražedně suverénního skautingu ve Vetřelci a Vetřelcích, nad čímž člověk musel v prvním případě lehce přimhouřit oko, a v druhém už nevěřícně kroutit hlavou. Tempo filmu se mi zdálo trochu uspěchané a některé scény poněkud šroubované (např. jak dostat kapitána před první kritickou situací z kokpitu, kde má o všem přehled), ale celkově převládá spíš pozitivní dojem z filmu, a to i díky propojení s prvním Vetřelcem z roku 79. ()

Sammy.Boy

Hromada zubů ve slizkém aspiku se v tomto filmu vrací bohužel jen okrajově, ale i tak dokazuje, že se Ridley Scott v žánru, který pomáhal utvářet, neztratil. ()

Sweat55

Přehodnoceno: Tak jsem se na Promethea podíval po několika letech znovu, abych se připravil na Alien: Covenant a musel jsem své hodnocení navýšit o jednu hvězdičku. Není to dokonalý film. Nejdřív napíšu to, co mi vadilo.Třeba ta idiotská posádka, která strašně rozčiluje v první půlhodině. Né vážně. Ti dva idioti, ti co chtěli jít dřív k lodi, pak se ztratili a nakonec chcípli jako první, byli na přeshubu. Ještě mi vadilo, že toho film moc nevysvětluje a spíš vytváří další otázky. Ale jsme na začátku trilogie, takže se to dá pochopit. Co mě potěšilo, to byl jednoznačně výkon Michael Fassbendera. One Creepy Motherfucker! Navíc film rychle odsejpá, takže nestihne nudit a taky je parádně zrežírovanej, ten Scott na to furt má. Snad se další díly dočkají většího přijetí, než Prometheus. ()

mirra66

Je dobře, že Promethea hodnotím až nyní, tedy bezprostředně po seznámení s "Covenantem". Oba filmy jsem nyní viděl blízko sebe a musím uznat, že v tomto světle nemohu být k Prometheovi příliš kritický. Nebudu hodnotit chování členů posádky a podobné záležitosti, neboť v tomto ohledu by se mohlo diskutovat (jako v Covenantovi - pro i proti) a tyto záležitosti nejsou pro nové "vetřelčí" filmy podstatné. Co však určitě podstatné je, spočívá v otázce proč a kdo. V tuto chvíli je Prometheus již více pochopitelný, než tomu bylo před seznámením s druhým dílem, ale přesto zůstává mnoho otázek (i když i na ně začínám pomalu nacházet odpovědi). V každém případě se nyní dívám na Promethea jinak, než před druhým dílem a již netrpělivě očekávám díl třetí. Závěrem jen tolik, že tvůrcům se podařilo uvést film, který pod rouškou závoje spíše otázky k zamyšlení dává, než by na otázky odpovídal a v tomto směru se jim film podařil velice dobře. Nyní lze také daleko lépe chápat charaktery jednotlivých postav i jejich vzájemné dialogy a celý film se uvedením druhého dílu posunul jinam (v pozitivním smyslu). Pokud bych hodnotil před druhým dílem, tak bych uvažoval o nějakých 60% až 65%, ale v souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi musím (a jsem tomu rád) hodnotit výrazně vyšším bodováním, tedy dávám 72% (co se týče "vetřelčí atmošky" je na tom druhý díl daleko lépe). ()

GTS_PUNK

Ridley Scott sa po rokoch vracia do svojich obľúbených vesmírnych končín a servíruje divákovi film ponúkajúci viac otázok, než odpovedí. Dej sa točí okolo vesmirnej rasy "Inžinierov", ktorí mali vytvoriť ľudí a zanechať viacerým civilizáciám odkaz planetárnej konštelácie. Vďaka tomuto odkazu sa v budúcnosti na ich planétu vyberá skupina badáteľov pod záštitou spoločnosti Weyland, aby zistili pravdu o pôvode ľudskej civilizácie. Na planéte síce nachádzajú pozostatky akýchsi prastarých pyramíd, ale takisto aj niečo oveľa horšie. Podobne ako prostredie planéty na bádateľov, rovnako zle pôsobí na diváka aj dejová konštrukcia filmu s viacerými urýchlenými a nevysvetliteľnými momentami či javmi. Už samotný začiatok a úvodná scéna dokáže poriadne zamotať nejednému divákovi hlavu, ale môže iba márne dúfať, že na ňu kdesi vo filme dostane solídne vysvetlenie. Podobné nejasnosti sa tiahnu celým filmom, vďaka čomu má tak človek pocit, ako keby dostával iba polovičný zážitok, pretože síce dianie vidí, ale jednotlivé súvislosti bez vysvetlenia jednoducho nemožno pochopiť. Navyše je to o to horšie, že tá "polovica" diania, ktorá kladie otázky je kvalitnou pozerateľnou záležitosťou, ktorá neurazí ani tých najväčších fajnšmekrov sci-fi snímkov. Ponúka totižto kvalitné spracovanie, čo sa týka efektov, kostýmov či výpravy. Práve posledný spomenutý faktor možno oceniť najviac pri pohľade na prostredie neznámej planéty a zbytkov stavieb "inžinierskej" civilizácie s ich mnohými tajomstvami. V pomerne pozitívnom svetle sa možno pozerať aj na herecké obsadenie, ale ani tu sa nemožno vyhnúť menšej kritike. Aj keď je to skôr kritika stvárnenej postavy, tak Guy Pearce ako starý, polomŕtvy Peter Weyland, je maximálne nesympatický. Naopak, pochvalu treba zložiť Michaelovi Fassbenderovi, ktorý ako android David bez problémov strčí do vrecka všetkých androidov z pôvodnej votrelcovskej série. Prometheus ponúka veľmi kvalitný námet, ale kazí ho najviac ako vie svojim finálnym spracovaním. Otvára mnohé dvierka s otázkami, ale už na ne neponúka odpoveď. Sám si tak pochováva svoj veľký potenciál, čím sklame nejedného diváka. To aj napriek tomu, že objasňuje stvorenie najobávanejšej mimozemskej formy života vo vesmíre. Pár sekúnd zrodu Votrelca však neodpovie na x ďalších otázok, ktoré film vytvoril. A hoci je lepšou záležitosťou ako štvrtý diel pôvodnej votrelcovskej série, kvalitatívne na celú sériu rozhodne nemá. Jedná sa skôr o priemerné sci-fi situované do rovnakého univerza, ktoré baví, ale nakoniec toho neponúka veľa. ()

Hashirama

Ridley Scott na stará kolena hledá Boha nebo tak něco a obrací se ke hvězdám. A tak vyplňuje 124 minutovou stopáž pochybnou zápletkou, která je v rukách pochybných postav, které se chovají jak vocasové a nedali byste jim do rukou ani výuční list. Ovšem je otázkou, proč své nábožensko-mýticko-filozofické manýry vsazuje zrovna do série Vetřelce, zvlášť prostřednictvím jemných narážek a odkazů a bez odpovídajících blockbusterových atrakcí. Výsledkem je tak příběhově plochá exkurze školou nepovinných postihů do nádherně stylizovaných kulis, která se snaží chrlit rádoby moudra a myšlenky o genezi a dalších hovnech, která ale nezanechá žádnou stopu a je ve výsledku úplně o ničem. ()

Bobšule

Tak tohle se mi opravdu nelíbilo. O nelogičnostech v ději a o tom, že se většina naprosto nezajímavých a v podstatě zcela anonymních postav chová jako klientela blázince, tu píší jiní, nemá smysl to opakovat. Co se mi nelíbilo dál, byl způsob natočení scén na jiné planetě. Funění ve skafandrech a všudypřítomná tma protínaná pár chabými a občas se divoce zazmítajícími paprsky světla ... Trochu trapné. To se dá točit i ve sklepě paneláku. Ženská, která si sama provede císařský řez a od té chvíle běhá a skáče jako srnka, přičemž břicho má sešité čímsi, co nápadně připomíná sponky do sešívačky? Ale né... Kdeže jsou časy, kdy císařské řezy uprostřed Sherwoodského polesí prováděl s arabskou odborností Morgan Freeman... Tomu se dalo aspoň trochu věřit. To, že implantovaný vetřelec bleskově vyroste, zasune a zdechne, je jako životní cyklus a styl rozmnožování překvapivé, ale budiž. Nicméně závěr s "tím" vetřelcem mi nebyl jasný ani trochu. Dívala jsem se na prequel k Vetřelcovi? Patrně... Co je ale patrně největší bída celého filmu, je asi závěrečné vyznění. Člověk by měl při odlétající doktorce s robotovou hlavou snad něco cítit. Nevím, jak jiní, ale mně napadlo jen jediné: "OK. Pa!" ()

Wyrdas

Čekal jsem sračku, podle recenzí, ale dostal jsem film schopný vyrovnat se svým předchůdcům - které si už moc nepamatuji, zas tak velký fanda nejsem. Tak mě napadlo, že nejlepší by bylo oživit si ságu chronologicky. Jen, jestli si dobře pamatuji, nalezli v jedničce stvořitele jak sedí v tom zařízení a nenalezli žádné ostatky super chobotnice (?). No, dejme tomu. Docela mě udivilo, že se ve filmu objevili i inteligentní postavy - to přestalo být v módě kolem roku 2000. Napětí bylo vcelku fajn, seznámení se stvořiteli mě neurazilo a film běžel svižným tempem. Jak nejsem vetřelčím fandou, tohle mi poměrně sedlo. Rada pro všechny: utíkáte-li před padající strukturou dlouhého, leč úzkého profilu, vřele doporučuji vzít to do strany - rapidně si tím zvýšíte šanci na přežití. Konkrétně k tomuto filmu jde krásně vidět, že do strany se člověk stačí i odkulit. ()

rublik05

Působivě natočené sci-fi a vlastně takový prequel k Vetřelci. První polovina mě docela bavila, tajemné exteriéry šly ruku v ruce s potemnělou atmosférou, která dokonale umocnila zajímavé momenty a dobře natočené jednotlivé scény. Jakmile se však z film přehoupl do své další části, tedy té, kde se mnohem více projevuje jeho vědecko-fantastická stránka, začal jsem se pomalu ale jistě docela intenzivně nudit. Tím nechci říct, že by pak film nenabízel zajímavé momenty, to nikoliv, jenom mi najednou nic nedávalo smysl a vše působilo tak nějak zvláštně. Korunu tomu všemu dal úplný závěr, tedy zrod Vetřelce. To byl už úplný úlet. Každopádně co se týká vizuální stránky, tak tady nelze filmu nic vytknout, Ridley Scott si dal v tomto ohledu mimořádně záležet. Fanouška Vetřelce ze mě Prometheus sice asi neudělá, ale začátek k tomu neměl daleko. Tak snad někdy příště. 4/10. ()

Hellknight12

R. Scott túto sériu opäť vytiahol. Herecký je to síce priemer ale za mňa to vyrovnal príbehom. Je tu niekoľko chýb, ktoré som nejako nepochopil ale viem to prekusit. Napr. Čo mala znamenať úvodná scéna? Alebo prečo si dali v lodi dolu helmy všetci? Očividne tu platí pravidlo jeden za všetkých, všetci za jedného. Za mňa je to lepšie spracovanie ako Ressurection. Celkové hodnotenie za mňa je 60%. ()

kukkik

Spoilery! Nelogické chování celé posádky stahuje jinak moc zajímavý film ke dnu. Plná loď draze zaplacených odborníků, kteří se ovšem například neobtěžují umístit mrtvolu mimozemšťana do karantény a místo toho se v ní začnou holýma rukama a bez roušek někde v kuchyni hrabat, přičemž o kus dál sedí na stole úplně jiný člen posádky a chlastá. Vedoucí mise, kteří obětovali život výzkumu a studiu a měli by být špičkami v oboru objeví první mimozemský život.. a tak místo zápisků, dokumentace nebo zkoumání myriád nasbíraných vzorků si jdou zašukat a lehnout, to dá rozum. Kapitán ztratí dva členy mise na průzkumu podzemí na zcela neznámé planetě, zatímco kolem zuří ničivá bouře, takže přirozeně vůbec nic neřeší, v klidu jim řekne ať tam do rána přespí, přeruší s nimi spojení, otevře si pivko, dá nohy na stůl a pak si jde pro jistotu taky zašukat, přičemž celou loď včetně velitelského můstku nechá bez velení a bez dozoru. A tak by se dalo pokračovat.. Jistě, všechno by se dalo vysvětlit tím, že Weyland sice najal zaměstnance potřebných oborů, aby mise působila uvěřitelně ale zároveň si dal záležet aby vybral ty nejneschopnější idioty na trhu a to vše asi jako návnadu pro mimozemšťany aby se mělo jeho syntetické já na co dívat. I kdyby byl záměr takový, zážitek z filmu by to nijak nezlepšilo, protože taková do očí bijící pitomost v tak dobře zpracovaném a inteligentně se tvářícím filmu je zkrátka až příliš rozčilující. 2/5 ()

rivah

Děj předvádí jen hrůzu a paniku z neznámého, které je tvočeno z vyšinuté mysli čili pitomého scénáře. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů