Vinnetou

• Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)

Epizody(3)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

RedEagleSK

Když si člověk odmyslí některé smutné a nelichotivé fakty filmu jako třeba že Winnetoua hraje Albánsky gay, nebo že to celé vypadá jako smyšlený životopisný film Karla Maye než li western, a že příroda a prostředí filmu navozuje dojem že se film spíše natáčel někde v létě v Nemecku, než v Chorvatsku, tak se alespoň první díl dá nazvat průměrnou komornou oddechovkou pro děti. Rozhodně se to nedá nazvat westernem, spíše romantickým rodinným filmem s dobrodružným nádechem. Pokud máte to štěstí že patříte mezi ty naivní kokoty kteří očekávají že v politicky korektním neomarxistickém feministicko matriarchálním Německu lze v dnešní době natočit drsný western, pak budete těžce zklamáni a nasraní, asi jako rodinní prislušníci Karla Gotta při čtení jeho závěti. Tato 3-dílní oddechovka je ryze rodinným filmem pro děti, babičky, deděčky a podobná individua, a v nahodilém divákovi ma film i podle slov svých tvúrců (nevím proč) především vzbudit sympatie k jiným počerným etnikům, a v bílých lidech navodit pocit viny. Což na mně nezafungovalo páč jsme se po celý čas tlemil jako cikán na tuolenu, a pocit viny jsem pociťoval pouze nad tím, že jsem si ty 2 hodiny raději neobjížděl prdel s robertkem ve snaze najít mýtický bod G, páč by to mělo větší smysl než sledovat tenhle seriál. ()

Dzony

Chtěl jsem tomu dát šanci a oprostit svou mysl od původních známých filmů. Knihy znám nazpaměť, ale jsem si vědom, že film má právo se malinko odklonit. Ovšem již první díl mě totálně rozhodil. Zmíním dvě věci. 1. Místo podřezání hrdla, tak šípem do hrudi ?!?!? Jako, že to bylo méně náročné natočit, nebo proč? 2. Hodně zásadní věc. Na otázku v co Karl věří, řekne, že byl sice pokřtěný, ale, že věří jen ve vlastní rozum.!!!!! To je lež jako věž a totální překroucení faktu. Karel May se obrátil v hrobě, chudák. Karl byl kovaný křesťan a May ve svých knihách tomu věnoval celé kapitoly aby bylo jasno. A poslední Ave Maria toho bylo důkazným završením. Tvůrci styďte se! ()

ostravak30

Každý film jsem hodnotil zvlášť, protože pokud se opravdu jedná o seriál, tak je dost podivný. Tři díly, každý jiinak dlouhý a poslední přes dvě hodiny. Budu se opakovat, ale pakliže hodnotíte ve srovnání se slavnějšími filmy, je jasné, že trilogie propadne okamžitě. Nemá šanci. Jako samostatné dílo jde o moderní western, který se chybám rozhodně nevyhnul. Divoký západ ukazuje v mnohem méně romantickém duchu. Jde o drsné místo bez špetky krásy a romantiky. Old Shatterhand je na počátku zbabělec a z části i opilec. Vinnetou zase divoký mladík. I další postavy jsou jiné. Ale srovnání se člověk těžko ubrání. Já miluju a budu milovat navždy ty nejslavnější filmy s Vinnetouem a nikdy mě nepřestane bavit jejich reprízování. Otázkou tak je, proč tahle série vlastně vznikla. Ambice do kin neměla, překonat původní filmy také ne... ()

Trsto odpad!

Tešil som sa, ale toto je len slabučký odvar a tieň minulosti ... Old Shatterhand a.k.a Lex Barker sa musí v hrobe obracať pri pohľade na uplakaného slabučkého nasledovníka ... pozriem si aj pokračovanie ale ostávam verný klasike, s ktorou sa toto nemôže ani len porovnávať...a áno budeme "pípovať" nad týmto paškvilom , ktorý nesiaha ani po členky predchodcovi ... chýba tomu okrem exteriérov všetko aby to zaujalo - humor, Old Shatterhandova silná rana, ani nový Winnetou nie je príliš presvedčivý... a Sam Hawkins tam vyzeral ako dáky tupý mýval ... Toto nedosiahlo ani úrovne tých slabších starších dielov .. ()

kacir odpad!

Strašné niečo. Old Shatterhand je úplný priposratý trtko. Ncho-tschi je nejaká v ksichte spuchnutá cigánka a Sam Hawkins je akoby ušiel z blazinca. Stará klasika bola vraj naivná a romantická, ale toto bolo celé nudné a trápne. Nechápem na čo sa vôbec púšťajú do remakov. Scéna na konci filmu winnetou + sam, ma nasrala, takže odpad. Druhá časť totálna pičovina. 10 banditov z mexika prepadne celú osadu apačov, teda asi 7 indiánov..celé to bola skôr trápna komédia. Tretia časť.. Petrolejové polia? Ťažba? To fakt? Budem sa opakovať.. Nechápem, na čo sa púšťali do niečoho takéhoto. A ak to niekomu pripomína Hobbita, či Tanec s vlkmi...tak mu stačí naozaj veľmi málo, aby pokladal film za výpravný a je to primitívny idiot, ktorý by mal ostať pri pozeraní televíznych filmov, keď sa mu tak páčia až sa nemôže odlepiť od kresla.. Pozdravujem Ťa Klerik! ()

bosshunter78

Dle mě více než důstojné vzkříšení, dnes už mladou generací zapomenutých hrdinů našeho mládí. Je hodně těžké se odtrhnout od klasiky, u které se zrovna tak jako já začátkem osmdesátých let i naši rodiče se zatajeným dechem jako malí v kině (i mimo něj :-) ) prožívali dobrodružství těchto hrdinů. Mě naopak tento počin velice potěšil , jednak realističtějším podání viz příměr k Tanci s vlky , než naivizovaná KLASIKA z šedesátých let. Hrdinové filmu na mě působí opravdověji, než ikonické (i když perfektní a legendární) postavy Vinnetoua a Old shatterhanda. Divák se zkrátka musí odtrhnout od toho co už léta zná a pamatuje a pokud tomu dá šanci , netvrdím ,že najde přemožitele klasiky z šedesátých let ale důstojnou podívanou , která asi ani nemá v plánu sesadit nebo nahradit "originál" . Němci se rozhodně nemají za co stydět a film beru spíš jako poctu žánru, než pokus za nahrazení. Jen dodatek k nočnímu přepadu města , pochodně indiánům nesloužily k tomu aby si s nimi posvítili na cestu ale aby je použili k zapálení města. Inu kdo chce psa bít, hůl si najde. ()

Gig

Co k tomu třídilnému filmu říct? Schválně říkám filmu a ne westernu. Každý díl byl jiný. První díl rozehrává partii a seznamuje s hrdiny. Jsem rád, že z knih se tu krom Bancrofta objevil i Rattler, zbabělý vrah Kleki-petry. Zde se bohužel Klekí-petra neobjevil a to je taky jeden z kamenů úrazu. Inčučuna a Vinnetou měl blízko k bílým, protože měli bílého učitele Kleki-petru. Zde tuto roli zastoupil Inčučuna, který zahynul "jako" Klekí-petra. Je fajn, že se tu objevil i mr. Henry, který v knize daroval Old Shatterhandovi zbraň. Zde si to autoři opět udělali po svém. Druhý dí mě zklamal, jako by nevěděl, čím chce být - komedie, melodrama, telenovela? Bohužel jen ne dobrodružný film. Ten blonďatý indián mě dostal. S knížkou to mělo společné snad jen to jezero. Mapa nikde, hrdinové nikde - strýček Gunsticke, Hobble Frank, Dlouhý Davy, ... Aspoň toho padoucha mohli zachovat. Jenže Cornel nikde. Místo něj tam dali nějakého Mexikána. Aby návaznost na předchozí díl byla zachována, ochočí si pokrevní bratři koně - Hatátitlu a Ilčiho. A co ta milostná zápletka Sama Hawkense? No ta byla i v knize Vinnetou I. Jenže to byla indiánka. Ale tohleto.... No nevím. A máme tu třetí díl. Z jednoho Santera tu máme hned dva. Juniora a seniora. Aby nostalgie fungovala, tak starého si zahrál původní filmový Santer Mario Adorf. Apropos nebyl jediný, kdo si tu zahrál z kinofilmů. V prvním díle třeba malinkou roli si zahrála původní Nšo-či a Inčučunu si zahrál Goiko Mitič (Velký had, Vohkadeh,.....). Mladý Santer byl něco mezi Rolinsem, Santerem a knižním Rattlerem (sbabělcem). Nšoči nám přežila, Vinnetou samozřejmě musel umřít. Ale v tomto filmu ta smet tam byla úplně zbytečná. Takže scénář selhal. Co se týče obsazení, tak jsem byl docela spokojen. Aspoň co se hlavních postav týče. Nšoči, Vinnetou vypadali jako indiálni. Bohužel ne jako Apači. Old Shatterhand byl více podoben Karlu Mayovi. Ale odkojen kresbami Zdeňka Buriana bych očekával něco víc. Škoda, že Old Shatterhand nevystupoval u bílých jako Charley a u Vinnetou jako Šarliiii. Co mě dojalo u třetího dílu ovšem byly postavy Poláků a vrah Santera juniora nějaký pražák :). Co říct závěrem. Byl to zajímavý experiment a kamera byla nádherná. Hudbu mohli udělat více westernovou - teď myslím spíš aranž, nikoliv jinou hudbu. Indiálni mohli mluvit apačsky nebo smýšleně - Manitů mi chyběl a ne Tatanka... Mohli bydlet v pueblu a ne ve stanech. Dalo se na to koukat. Ale doufám, že se jednou dožiju a příběh bude natočen, tak, jak ho znám z knih. Howgh. ()

Neklan006

Tuším že tahle železnice přinese Apačům mnoho dobrého... ovšem není tu legendární Tašunko-Sapa, takže hvězda dolů ()

JosefIII

Originál je prostě nejoriginálnější. Tohle mi nepřijde jako pravý divoký západ. A co ten moc vyzývavý Vinnetou a nažehlení herci. ()

Lewaso

Konec deklamujících hrdinů s divadelní pózou. Postavy dostaly duši a hned je to jaksi opravdovější. Zatím 85 %. ()

swinevenca

Odporná multikulti agitka, ve které vůbec nejde o příběhy, a asi proto jsou napsané tak špatně. Karl May, syn hrdinsky zabitého stávkujícího dělníka, je jediný běloch ze zkorumpované, násilnické a rasistické civilizace, kromě pracovitých prostitutek, který neodsoudí tu primitivní rasovou menšinu na první dojem... Něco tu nehraje. Rozhodně se kolekce starých filmů nemusí bát o své místo v playlistu vnuků našich otců. Něco tu nehraje... ()

Sakulnikov

Nebylo by to zas tak špatné jako nějaký obyčejný western. Jako remake to má ale vyšší laťku, kterou bohužel minisérie nedosahuje. Kromě naprosto příšerných záporáků, je tu i jistá nevyváženost mezi jednotlivými díly. Navíc mi přišlo, že dabing tomu bere ještě více energie, ale to je spíše povzdech na současným stavem dabingu obecně. Ale záběry krajiny jsou fajn. ()

eMeMko

Toto dílo to mělo od počátku těžké, ale jak je nám poslední dobou stále ukazováno, 50 let je dlouhá doba a remake se dá udělat naprosto čehokoliv (viz Sedm Statečných). Romantický Vinnetou je tedy vystřídán “drsňáckým” polokulturistou a místo ošlehaného Old Shatterhanda nám tvůrci naservírovali relativního nekňubu. Oproti původním snímkům se zde více hraje na realitu a surovost, indiáni mluví téměř pořád svojí řečí (za což u mě mají plus) a Divoký západ je prostě divoký, včetně všudepřítomných kurev, odporných ožralých záporáků a samozřejmě velkého násilí. Dějově jsou však všechny tři díly slabší, takže se ve výsledku jedná o vizuálně a atmosféricky kvalitní dílo, které bohužel nemá absolutně co nabídnout co se týče příběhu. Nebýt skvělého Sama Hawkinse, který se hravě vyrovná svému předchůdci, šel bych s hodnocením možná i pod průměr. ()

a0001

Kto čakal pôvodný filmový remake môže byť sklamaný, žiaľ má rovnaký názov, avšak treba ho brať ako niečo úplne iné a zabudnúť. Určite si zaslúži viac ako 50% ()

brasek

1. diel: Na tv produkciu obstojné dielo. Ovšem pre bežného diváka to môže byť mierne nudné, pretože snímok je pridlhý. V príbehu nie je veľa balastu, ale rozpitváva sa viac vecí ako je zdravé a potom príbeh postráda dynamiku. Postavy sú neosobné, okrem Old Shatterhanda nie je zatiaľ nikto sympatický... a žiaľ Vinnetou ako ďalšia hlavná postava je viac ako mierne nesympatický. 2. diel: Tajomstvo Strieborného jazera - chabé dobrodružstvo. Banditi nemajú žiadnu charizmu a z celkového pohľadu ide o chudobný príbeh. 3. diel: Úprimne... miestami som mal chuť vyskočiť z kože! Posledný boj bol mixom vianočného príbehu, miestami slušné dobrodružstvo, ktoré prešlo do naivnej frašky, záporák miestami s príslušným šarmom a o pár minút absolútny tragéd. ()

Mr. Movie odpad!

Tak jsem viděl asi jiný film. Tragédie na n-tou. Chvílemi jsem si myslel, že jde o parodii. To bych byl rád a za snahu by pak jedna hvězdička byla. Vymyslet scénu, kdy si Sam Hawkins vybírá svůj skalp v jakémsi indiánským archivu muselo hodně bolet ať už to bylo myšleno jako vtip nebo jako potvrzení úrovně tohoto dílka. ()