Záhada Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

Horor / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2000, 90 min

• Bauer

Jasně jednička vydělala s rozpočtem 25 tisíc dolarů přes 240 milionů, takže proč to nezopakovat tím, že natočíme dvojku. Režisér Joe Berlinger se do toho pustil a docela to podělal. Hlavním problémem tohoto veškerého snažení je dementní scénář. Zatímco v jedničce jsem se koukali na lidi, který točili dokument, tak ve dvojce koukáme na lidi, kteří ztravili noc u nějakého domu , pak ses vrátějí do nějaké chýše, kde se na to všechno koukají. A pak to přijde! Nuda, rádoby horor a záhady. A právě záhady mně donutilli koukat, protože jsem byl zvědavý, o co tam jde a jak to dopadne. No a udělal bych snad lépe, kdybych to vypnul. Protože to závěrečné rozuzlení bylo fakt dementní. Ale pořád si myslím, že jde o větší zábavu, než byla jednička.(24.3.2008)

Film Záhada Blair Witch 2: Book of Shadows vznikl jako pokračování projektu o honu na čarodejnici z Berketsville. Ten se přes noc stal kultovním příběhem, co uchvátil celý svět, a tak se není čemu divit, že každý netrpělivě očekával další díl v podobě aspoň tak dobré, ne-li lepší dvojky. Tenhle úkol dostal režisér Joe Berlinger, který v něm také ztvárnil menší roli. Svůj úkol pojal velice zodpovědně. Napsání scénáře trvalo 6 týdnů, obsazení neznámými herci 3 týdny, a pak už na Joea čekalo režisérské křeslo celovečerního filmu s rozpočtem 15 milionů dolarů. Snažil se udělat film, který si dělal legraci z myšlenky dělat film. První střihy se studiu líbily. Poté ovšem došlo ke změně ve vedení produkční společnosti Artisanu – výsledkem byla nová marketingová ředitelka. A právě zde došlo ke zvratu, jenž může za následnou úroveň onoho filmu. Joe dostal nepříjemný úkol – změnit dospěláckou satiru se zvratem na konci na pořádný masakr se spoustou krve. Joe tak neměl na výběr. Nebo vlastně měl: mohl dokončit zadaný úkol a provést ho, jak nejlíp uměl, anebo rezignovat (to se ovšem nestalo, protože mu bylo řečeno, že by poté jen těžce sehnal práci). To je důvod, proč se film Blair Witch 2: Book of Shadows přes noc stal propadákem a z Joea se tak stal největší nepřítel kritiky, téměř vyvrhel filmařského oboru. Způsobilo mu to mnoho osobních a psychických problémů. Není se čemu divit, že se tak na delší dobu vytratil z našeho obzoru. Podle mě tenhle film odráží průměrnou hororovou nabídku snímků. Když to vezmu z logického hlediska, myslím, že to mohlo dopadnout hůř, nebýt Joea Berlingra. Záhada Blair Witch 2 pro mě představuje klasický americký projekt, jakých se objevuje v současné filmografii čím dál více.(28.1.2009)

• Malarkey

Naozaj proti prvnímu dílu je tento regulérní píčovina, která se snaží pouze čerpat z atmosféry prvního dílu a absolutně vůbec se mu to nedaří. Přijde mi neskutečně vtipné, že autory mohlo něco takového vůbec jenom napadnout. Na film jsem se díval s tím pocitem, že by dvojka mohla být zajímavé pokračování, toho v čem, jednička skončila. V tom nejlepším. Jenže problém je, že z ní je neskutečně vidět ta umělost, se kterou si jednička dozajista hodně pohrála. Ztrácí se autenticita a přichází klasická vyvražďovací kravina, která nudí, leká a dokonce zobrazuje samotnou čarodějnici. Jeden fakt tomuto filmu ale vyčíst nedokážu. Scénu, s tím, jak samotní návštěvníci zjišťují, co vlastně prováděli. Je to sice blbost, ale nedokážu na ní zapomenout. Možná měla něco do sebe, ale v té jedné scéně ukázala fakt, na čem si vlastně druhý díl stojí...na dosti dlouhém vedení, které zaplaťpánbůh tady taky skončilo.(20.1.2008)

• RajAthen

Smutné. Pokud si někdo troufl navázat na něco, co ve své podstatě druhý díl může těžko mít, vstupuje nutně do stejné řeky podvakráte. Překvapilo mě, že tato poučka zde přímo neplatí. Bohužel. Jelikož krom několika těch řečí o čarodějnici, těžko hledám byť minimální spojitost, včetně kvality snímku. Parta náctiletých se zkrátka ožrala a vyváděla, ale na vině je čarodějnice, která nalezla zvláštní zálibu v technice. Bod jsem dal asi za jednou scénu, která se mi líbila a tou je prolétávající sova sklem (přibližně tak nějak). Přesto radím nemarnit u tohoto počinu čas, raději si pustit znovu díl první.(12.10.2009)

• herr_carter

Ericooooooooooooooooooooooooo, kde seš ty vypatlaná krávooooooooooooooooooooo, bez tebe tuhle sračku nemáme šanci dotočit, protože pakliže tě nenajdeme, někteří tragičtí jedinci s downovým syndromem tomu tady napaří krásnou jednu hvězdu !! Ach já hlupák, i přes varující rating (těch 30 % fakt nechápu,kde se vzalo) jsem dal téhle kupě hoven šanci a byla to jedna z mých největších filmových chyb za poslední roky, tohle snad nikdo nemohl myslet vážně,ne? Banda tupých nehrajících hovad s ještě tupějšími dialogy v nejtupějším filmovém exteriéru, fuj !......................moje hodnocení = 0 z 10.(15.8.2015)

• - Role Kima Diamonda je inspirována extravagantním metalovým zpěvákem Kingem Diamondem. (WolfR)

• - Režiséri prvého dielu (Daniel Myrick a Eduardo Sánchez) sa o filme vyjadrili pomerne pochvalne. Podľa ich názoru sa jedná o dobrý hororový film, pokiaľ sa berie samostatne. Ako pokračovanie ich však úplne neuspokojil. (Avathar)

• - Spoiler: Ve filmu jsou rozmístěna slova, která dohromady dávají větu „Seek me no further or.“ Tato věta navazuje na slova Tristine Skyler, která pozpátku říká „The children will again walk free.“ (Xyozux)