Dítě číslo 44

• USA Child 44 (více)
Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama
USA / Česko / Velká Británie / Rumunsko / Rusko, 2015, 137 min (Alternativní 132 min)

Lev Děmidov je válečný hrdina, jeho svědomitá práce pro sovětskou tajnou policii mu zajistila postavení, dobré bydlení pro sebe i pro rodiče a krásnou ženu. Nikdo si ale nemůže být ničím jistý, Děmidov odmítne udat svou ženu a je státní mocí ze dne na den degradován a poslán do vyhnanství. Zde narazí na vraždu, která se podobá jinému případu, označenému za nehodu. S kariérou a životem na padrť začne hledat sériového vraha. Ovšem ve stalinistickém Sovětském svazu v 50. letech něco jako vražda oficiálně neexistuje, musí proto pátrat na vlastní pěst a tajně proti vůli režimu. Jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry. Přestože jakákoliv pomoc hrozí zatčením, získá nečekaného spojence. Smyčka se postupně utahuje jak kolem vraha, tak kolem hlavních hrdinů. (Bontonfilm)

FIBO

Rozhodně se nejedná o špatný film, jak by hodnocení mohlo na první pohled napovídat. Tento film, přestože ho v konečném důsledku vyzdvihnout nejde, tak mě po dobu sledování vcelku upoutal. Prakticky tam nebyla hluchá místa. Po určitou dobu je vše ok, ale pak začne pokulhávat scénář a člověk se začne ztrácet v motivacích jednotlivých postav. Člověk moc neví, co přesně mu filmaři servírují, jestli kriminální honbu za vrahem nebo boj proti zlovůli státu. Jakoby se hlavní postava nemohla rozhodnout, co je pro něj priorita číslo jedna. Zakončení je takové, že člověk už moc ani nehodnotí, jestli to je vlastně dobře nebo špatně, jestli to je uvěřitelné nebo ne. Je to možná škoda, protože film měl rozhodně na víc, místy hodně pěkně provedený, parádní výprava, originálně působí známá místa a známé tváře. Vyzdvihnout lze určitě hudbu, která i zde stojí nad šedivým průměrem. Vše pozitivní ale jaksi upadá a v celkovém shlédnutí zaniká. ()

Lukoboss

Mám radost, že se u nás točí takový velkofilmy, děláme si tím určitý jméno ve světě a reprezentujeme nás někám dál, to je dobře. Další plusový body jsou pak jednoznačně casting (tam asi není co řešit, protože ten výběr herců je na maximální úrovni, takže už jenom to slibuje, že to herectví za něco stát bude) a výprava. Je to moc hezky udělaný, veškerý prostředí, kostýmy, to se opravdu povedlo. Jinak teda scénář kulhá, je to takový plytký, bez šťávy, bez nějakých zásadních zlomů v ději. Je to škoda, protože takovej film by měl mít určitě na víc. ()

sedm.1

Opravdu skvělý thriller, který měl po celou dobu bezpečně naběhnuto k maximálnímu hodnocení, bohužel, samotný závěr se ale fakt zvrtl a docela podstatně snížil celkovou úroveň filmu, neboť do té doby skutečně výborně zpracovaná zápletka se v onom závěru změnila v zúčtování jak z toho nejtuctovějšího béčka, a to mě fakt zklamalo. Jinak jde ale vážně o skvělou podívanou, a to ve všech ohledech a já nemohu začít ničím jiným, než skvostným obsazením, kvůli kterému jsem se ostatně na tento snímek tak těšil. Tom Hardy totiž u mě stoupá film od filmu, a já ho začínám fakt neskutečně žrát, jeho herecký projev a charisma jsou nehorázně podmanivé a pro mě neodolatelné, a zde to jen potvrzuje, že i s minimální mimikou dokáže vyvolat neskutečné emoce a pocity, prostě síla a právě i zde jde o jeho další parádní hereckou jízdu, která mě upřímně strhla. Když mu pak k tomu navíc sekunduje též svou krásou, výrazem a talentem úžasně originální Noomi Rapace, není moc co řešit, nehledě na to, že jim to takhle parádně šlapalo už ve Špinavých prachách, takže pro mě zkrátka nyní představují bezkonkurenční herecký pár číslo jedna. Opomenout ale samozřejmě nemohu ani ostatní herce, kteří se vesměs též nenechali zahanbit, a především tedy Joel Kinnaman si začíná pomalu napravovat reputaci po příšerném castingovém omylu z nové verze Robocopa. Co se zápletky týče, jde o strhující, perfektně gradovanou pecku, které ublížilo až zmiňované béčkové vyústění, do té doby je to ale síla, navíc její zasazení do stalinistického Sovětského svazu je dokonalá trefa, velkou roli tu pak ale jinak sehrála i úžasně navozená syrová atmosféra, navíc po celou dobu je film poměrně temný, drsný a nekompromisní, jak tom mám rád a ikdyž je konec v podstatě dokonalý happyend po americku, na celkové působivosti to stejně již vůbec nic nezměnilo. A jelikož i vizuál Child 44 je na dechberoucí úrovni, já musím dát jednoznačně nadprůměrné hodnocení, neboť jde o vážně perfektně natočený a vlastně i dost nevšední thriller s lahůdkovým castingem. ()

The Viper

Na papíře libová záležitost. Hardyho nemůžu objektivně soudit, protože je to moje srdcovka a narodíl od Maxe mu tady alespoň napsali text, ale jinak je Child 44 nudnou záležitostí bez napětí s tím nejvíce otřepaným koncem "main enemy" a zbytečně natahovaným po-finálovým tlacháním. Ale jako obrázek směšnosti komunismu pěkné. ()

kenkaku

Jediné co v tomhle filmu funguje je casting. Taková nekonečná řada fantastických herců se jen tak nevidí. Scénář je tragédie. Film neví co chce. Podle názvu si hraje na “chytáme vraha”, ale většinu času popisuje osudy postav a jak zlé to bylo za Stalina po válce. Kamera a prezentace otřesná. Tolik opěvovaná “krvavá scéna ve vlaku” je jen přezoomovaný bordel s roztřesenou kamerou, kde ani není vidět, kdo je kdo a co se komu děje. Finální scéna v lese má 80% záběrů přes listí, extrémně z dálky, většina každého záběru rozostřená. Kompozici záběrů dělal idiot. Klepání kamerou… střih, střih, střih. Dojem z celého filmu totální žumpa. ()

666Carnage

Film to byl dobrý. Mělo to svojí atmosféru a všechno to prostředí tomu dodávalo šmrnc. Poválečná kriminálka o psychopatovi co zabíjí děti. Jediný co mě na tom filmu mrzelo bylo, že se vlastně víc než vraždy nějakých dětí vlastně řeší tehdejší režim v SSSR. Ale musí se nechat, že to tam měli dost těžký. Vypadlo to asi jako, že hele nebudeme řešit smrti dětí tady jsme přece v ráji a vražda je nemoc cože vlastně nejde. Radši mi řekni jestli tvoje žena donáší informace do jiný země. Nedonáší? Tak ,když si ji neprásk, tak máš padáka a vypadni bydlet na venkov sráči. Tom Hardy hraje dobře a role mu docela seděla. Není tu určitě nejlepší thriller ale rozhodně neurazí a je to koukatelné a i přes velice dlouhou stopáž to uteklo rychle. 70% ()

Tjaden

V mých očích snímku nejvíce uškodilo to, že se snaží po celou dobu přepálené stopáže balancovat na pomezí romantického dramatu, politického thrilleru a temné kriminálky. Tato rozpolcenost možná funguje v románové předloze, ale filmové zpracování díky ní vyznivá poněkud do ztracena. Já jsem se nejvíce těšil právě na onu detektivní linku, inspirovanou řáděním Andreje Čikatila (skutečný rostovský "omyl přírody" však neřádil za stalinistické éry, nýbrž až na sklonku sedmdesátých a konci osmdesátých let). Této části byl však kupodivu věnován nejmenší prostor. Pokud toužíte po věrnější a podle mě lépe natočené verzi honu na Čikatila, doporučuji 20 let starý kousek Citizen X. ()

DavidS.

Budeme si hrát na ruský přízvuk a budeme doufat, že nikdo nepozná, jak se nám dramaturgicky rozpadnul snímek pod rukama...A Hardy bude mít ubrečené oči...A nebo ne, protože je to vlastně krutý výslechový specialista...A nebo je jen zamilovaný do ošklivé a opět zcela tragicky obsazené Noomi... ()

DonQ

Měl jsem z toho pocit, že autoři většinu stopáže nevědí jestli chtějí být za kriminálku nebo politický thriller. Bohužel obě dohromady tady vůbec nefunguje a působí zmatečně až rušivě. ()

KoRner

Nie je to ani politický thriller, ani manželská dráma, ale ani obyčajný thriller o masovom vrahovi. Všetko zostalo tak na polceste, atmosféra je síce správne socialisticky dusná, avšak nemá to nič, čo by sa dalo zapamätať. Hardy sa síce prekvapivo (ale koľký raz už prepána?) v role "umručaného" vyšetrovateľa našiel, inak všetky postavy sú tam akoby zbytočné. Vrah je od začiatku jasný a ostatní sú tam iba kvôli tomu, aby mu podkopávali nohy. ()

korndaddy

Nemám rád filmy, kdy celej film se bavíte vývojem postav, krásným komunistickým prostředím a pomalu se necháváte vtahovat do děje ´´tak trochu jiné´´ detektivky, aby vám posledních pět minut snímku sebralo veškerou iluzi z dobře odvedené filmařiny....Škoda..... ()

Loki_Six

"That's a very good question. I run because you were following me. When you are followed, you are arrested. And when you are arrested, you are already guilty. So you tell me, why did I run?" ()

Wally

Ze samotné knižní předlohy ve filmu moc nezbylo...jinak stojí za zmínku české lokace, hvězdné herecké obsazení a absurdita tehdejšího SSSR... Výborný T. Hardy a J. Kinnaman. Na kouknutí dobrý... ()

bloodline

Všetko, čo mal film stelesniť, naplnila až po okraj prvá polovica. Atmosférovo aj dejovo kompaktne držiaca línia ako hlasovanie politbyra. Následne prichádza utápanie vo vlastnej identite, z línie Espinosa upiekol bodkočiarkovanú neistú os, ktorá netrhá diváka temnotou doby, nebodaj kriminálnou zápletkou. Tak ako Dieťa 44 výborne zvládlo nástrahy života až po produktívny vek, s krízou stredného veku prišla Diéta 2015 s neexistujúcim nárokom na predčasný dôchodok. Chátrajúcu starobu neobalamutila ani povinná jazda dojímavého rozhrešenia pred posledným pomazaním... Toľko očakávaný Schindlerovský flirt zostal len pri platonickom koketovaní. Na budúce vznesiem miernejšie vízie skvalitnenia filmového života. ()

Corpsegrinder

Solidní kriminálka zasazená do drsnýho poválečnýho Ruska. Tom Hardy je pan herec a dokazuje to i zde. Škoda málo prostoru pro Garyho Oldmana. Trochu zkrátit stopáž a bylo by to perfektní. ()

Junglista

Jako již mnohokrát viděno, zezačátku by se atmosféra (skoro) dala krájet - občas sem si dokonce vzpomněl na takový perly jako Ucho nebo Pouta. A pak šmik a máme tu podprůměrnou detektivku na pozadí doby tatíčka Stalina. A to už mi po chuti příliš nebylo. Hlavně sem občas nechápal, jak hlavním postavám všechno vychází a jakou "náhodou" najde Hardy chirurga... Normálně by mě to štvalo víc, ale kvůli výbornýmu začátku a skvěle hrajícímu Hardymu (konečně se moh předvést!) přimhouřim oko. ()

Hanys_

Hodně se nabízí srovnání s tuzemským Ve stínu. Zajímavý příběh, fain obsazení, ale celkový dojem je nakonec spíš takový rozpačitý. ()

kolemjdouc

svoji roli si evidentně poctivě odehrál snad jen Cassel.Jinak celý film i výkony hercú bída a utrpení.Na ten film se zkrátka nedalo plynule koukat.Zkrátka nepůsobil věrohodně.Navíc ten odporný filtr na kameře to je fakt něco.Když totiž neumí filmaři dílem vytvořit věrohodnou atmosféru tak se holt namontuje na kameru filtr a jede se "zadarmo".Je to laciné.Je to, za mě, odporné.Kdo daboval Rapace tak ta její dabérka se fakt nadřela.Strefit se jí do umumlané pusy to fakt je na Oscara a dvojitého!.Za mě i ta jedna hvězda je moc.Tečka ()

Pavkan

Na plakátě k filmu píšou, že ho v Rusku cenzura zakázala. Mělo by takhle zafungovat po celém světě, protože exportu blbosti je skutečně třeba se bránit. Našinec má v tomhle ohledu smůlu, díky zdejšímu natáčení a slavným českým hercům v němých rolích je tenhle kousek tak trochu náš. Mimochodem, hra na hledání českých herců může být způsob, jak Dítě číslo 44 přežít a ještě si ho užít. S prostým koukáním si nevystačíte. Proč postavy mluví anglicky s ruským přízvukem? Proč se v Rusku chvilku žádné vraždy nevyšetřují, protože v ráji se přece nevraždí, a pak zase jo? Proč? Protože proto. Asi tak se dá shrnout práce tvůrců, kterým se film rozpadl pod rukama, a tak si na plac pozvali Náhodu, aby ho dotočila za ně. ()

angloumene

Dítě číslo 44 má neskutečně skvělý scénář. Kdyby z toho režisér dokázal pořádně těžit, měli bychom tu atmosféru ještě hutnější než ve Zmizelé. Tahle to je ale "jenom" film, který většinu délky baví. No jo, neříkám, že jsem si tohle dílko neužila, ale pár věcí mě dost mrzelo. Nejvíc asi jedny z nejzmatenějších soubojů, které jsem za poslední dobu viděla. Kamera byla tak roztřesená, že vůbec nebylo poznat, kdo zrovna komu zabodl nůž do nohy atp. A bylo toho ještě víc. Celkově 68 %. PS: opravdu autentické ztvárnění stalinovských čistek zachycuje Unaveni sluncem. ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Hardy vs. DiCaprio

Hardy vs. DiCaprio

01.07.2014

Assassin’s Creed si našel režiséra?

Assassin’s Creed si našel režiséra?

25.01.2014

Když před sedmi lety vyšel první Assassin's Creed, málokdo tušil, že vyroste v obrovsky lukrativní značku. Vedle šesti hlavních her si můžete sehnat třeba comicsy nebo sadu románů, jež rozmanitě… (více)

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob